Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, SomekPoland napisał:

Nie lepiej właśnie zrobić to na płytce, nie ciągnąć przewodów i dokładać kilak dodatkowych płytek?

a jakie stabilizatory wstępne i końcowe masz na myśli ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 2 x 78xx czy pochodne. Koszt znikomy, a stabilizacja 2 razy lepsza. Dobierając spadki napięć odpowiednio, drugie stopnie stabilizacji mogą być SMD blisko układów scalonych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrafiła się awaria wentylatora w moim laptopie . naprawa będzie na Węgrzech bo tam HP serwisuje na gwarancji - dwa tygodnie czekania na wymianę głupiego wentylatora . korzystam ze starego lapka ale na tym graciku nie mam żadnego oprogramowania więc chwilowo zawieszam prace nad projektem co nie znaczy ,że koledzy muszą na mnie czekać ? - projekt udostępniony na EasyEDA więc można walczyć , pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, arturp said:

więc można walczyć

a to co jest powinno zadziałać? jeśli nie ma jakiś wiadomych błędów do tej pory to zaryzykuję i zamówię probkę sampli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Daniel_68412 napisał:

a to co jest powinno zadziałać? jeśli nie ma jakiś wiadomych błędów do tej pory to zaryzykuję i zamówię probkę sampli.

działać powinno . tu jest najnowsza wersja z solder maskami i otworami montażowymi :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obrazek się przesunął w przestrzeni - trzeba odjechać i poszukać , nie wiem dlaczego tak się robi ale to nie ma znaczenia żadnego .

Jeśli chcesz zamówić to najmniejszym kosztem bo nie daje 100% gwarancji - jak to z płytkami testowymi bywa .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2020 o 12:30, arturp napisał:

Celem jest opracowanie projektu i wykonanie płytek dla ,, forumowego" dac-a na starych dobrych monolitycznych przetwornikach R2R.....

Jak miło się zrobiło kol. @arturp :)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, (nie)przecietniak napisał:

Jak miło się zrobiło

? Chwilowo mam problemy techniczne - awaria notebooka . Zastępczy lapek ma procesor Intel Core ( ! )  i ciągle się zawiesza . Pisać i przeglądać sieć mogę ale projektowanie odpada . Teraz temat prowadzi kol. Daniel_68412 - zamawia produkcję płytek testowych . Jedyny element , którego nam brakuje to odbiorniki CS8414 , które trzeba zamówić w kraju ludzi jedzących nietoperze , psy i pancerniki . Ja mam 7 sztuk AD1860 i dwa PCM61 to się podzielę . Pozostałe elementy ( w tym  stabilizatory napięcia oraz 74HC14N ) są  na allegro za niewielkie pieniądze . Odbiorniki są na Aliexpress i Ebay-u po 2-3 $ /sztuka ale cena wysyłki kurierskiej jest bardzo wysoka - kilkadziesiąt $. Pocztą znacznie taniej ale znowu czas oczekiwania około 2 miesięcy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem 10sztuk, zapłacone, przeszły audyt, produkują się, dam znać jak się zmaterializują (lecą paletą dhl do EU)

gdyby ktoś miał 1 sztukę pcm56p-L z wylutu to chętnie odkupię (bo mam już 1)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 11:27, Daniel_68412 napisał:

zamówiłem 10sztuk,

Te sample d ewentualnego podziału między forumowiczów? Jaki szacujesz koszt sztuki płytki PCB?

@arturp - robiłeś szacunek kosztów elementów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 11:27, Daniel_68412 napisał:

zamówiłem 10sztuk, zapłacone, przeszły audyt, produkują się, dam znać jak się zmaterializują (lecą paletą dhl do EU)

gdyby ktoś miał 1 sztukę pcm56p-L z wylutu to chętnie odkupię (bo mam już 1)

Dostaniesz kpl tzn identyczne 2 sztuki, reszta PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, BalROCK said:

Te sample d ewentualnego podziału między forumowiczów? Jaki szacujesz koszt sztuki płytki PCB?

nie chcę dzielić czegoś czego nie mam - ostatnio już mi zaginęły 3 przesyłki z chin

potrzebuję 2sztuki, @arturp wiadomo, więc zostaje ~6-7 sztuk, które planuję rozdać (etykieta paczkomatu na mail i wysyłam). Kolega @Muzg oraz @(nie)przecietniak będą mieli pierwszeństwo po 1 sztuce. Więc zostanie 4-5 sztuk. Reszta wg kolejności napływania etykiet paczkomatu na mail ale jak już będę miał co wysyłać. Jak nie starczy do wszystkich a płytka się okaże sprawna to spokojnie - będzie kolejne zamówienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

spokojnie - będzie kolejne zamówienie.

Tak , najpierw sprawdźmy czy to działa . Jeśli będzie OK to można jeszcze coś doprojektować/przeprojektować - prestabilizację zasilania albo wyższe napięcie zasilania ( bo dla AD1860 można wstawić staby na max +/- 12V ) , elementy SMD zamiast przewlekanych tam gdzie to nie wpływa na brzmienie , transformator sygnałowy albo inny rodzaj separacji na wejściu sygnału cyfrowego do odbiornika ... pomysłów jest sporo .

Na razie inna sprawa mnie trochę martwi - odbiorniki CS8414 . Są po około 10 PLN na aliexpress . Jeśli ktoś by się tym zajął to by temat ruszył bo co z tego ,że mamy przetworniki i będą płytki skoro nie ma odbiorników . Tu jest chyba najtaniej ( 65,45 PLN za 10 szt. )  i do tego wysyłka AliExpress Standard Shipping z przewidywanym terminem dostarczenia na 17 maja za 12,15PLN . W sumie za 10 sztuk będzie prawie 78 PLN .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga na fake. Dwa razy się naciąłem, było tanio i szybko, ale przyszedł szmelc. To były upsamplery do Behringera takie muzealne CS 8420. Daj może linki do tych co znalazłeś, jak to będzie ten sam sklep dam znać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj [1] pokazuje pare sklepów, np ten [2] czyżby to również chińczycy?

chociaż `Stock:185887` brzmi dziwnie :]

[1] 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

[2] 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

3 godziny temu, Krzych 2 napisał:

Daj może linki do tych co znalazłeś, jak to będzie ten sam sklep dam znać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dawno mnie tu nie było, a wizde ciekawy projekt.

Panie arturp. Swietnie zapowoadajaćy się i prosty projekt, któremu ja kibicuje, oczywiście - obiecuje zapisać sie na te PCB.

 

Jednak mam pytanie odnośnie PCB, czy jest możliwosć dokonania jeszcze poprawek na płytce  ?

(drobnych - dodania kilku elementów SMD, moga być łatwe do polutowania już duze SMD1206 na zasilaniu) oraz nie znacznych tylko modyfikacji tam połaczeń zasilania.

To istotne, gdyż układy AD1860 którymi sie bawiłem sporo kilka lat temu,  zarówno w odtwarzaczu CD, jak i DACu (wykonanemu na szybko na płytce metodą domową) w sposób zauważalny lepiej grają  po dodaniu boczników - kondesatorów na zasialniu sekcji cyfrowych (noga 3 i 8 ? ) tutaj dobrych MKP, albo sprawdzaja sie też tanie, co ważne łatwo dostępne, ale odpowiednie na cyfre SMD. Jeśli "pchełki" SMD 0805 przeszkadzają. To z dużymi SMD 1206 nie bedzie problemu, by je polutować początkującym. A poza tym są tak tanie w taśmach.

Najlepiej się sprawdza "kanapka" elektrolityczny plus kondensator 220nF - 22nF. Przyjamniej tak było u mnie - podczas prób i na samych AD1860. Nie wiem jak z podobnymi dacami PCM od Texas, ale co to za problem wlutować u kogoś inne wartości. Te polecam z pewnością do AD.

Przydałoby sie też troche pogrubić ściezki od stabilizatorów do kondów i zasialnia - nóg scalaków.

Weź też proszę, pod uwage że takie rzeczy, absolutnie nie podraża kosztów płytki, nie komplikuje połaczeń sygnałowych. A jest istotne !

Z racji że kibicuje projektowi na starych dobrych i prostych wielobitowcach. Mam nawet na szybko naniesione (w paintcie ?) dla Ciebie zrobione te poprawki we wszystkie newralgiczne miejsca u płytki i opisy jak to zrobić.

O ile to sprawa jeszcze rozwojowa. Proszę o odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, arturp napisał:

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To nie ten na którym się przejechałem. Jeśli ma aktywne komentarze do transakcji moze być ok. Tamten miał jakies dziwne z tego co pamiętam, teksty jakieś nie pasujące do kontekstu. Mimo to kupiłem i zonk

29 minut temu, VIVAro napisał:

Najlepiej się sprawdza "kanapka" elektrolityczny plus kondensator 220nF - 22nF. Przyjamniej tak było u mnie - podczas prób i na samych AD1860. Nie wiem jak z podobnymi dacami PCM od Texas, ale co to za problem wlutować u kogoś inne wartości. Te polecam z pewnością do AD.

Właśnie i nie bać się ceramików. Potrafią dużo dobrego zrobić przy DACu. Ortodoksyjni pewnie tego nie zrobią, ale moznaby pomyśleć i zrobic chociaż pady pod 1206

Takie 100n COG np w kanapce nieraz mu się sprawdziło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzych 2 napisał:

moznaby pomyśleć i zrobic chociaż pady pod 1206

 

2 godziny temu, VIVAro napisał:

dodania kilku elementów SMD, moga być łatwe do polutowania już duze SMD1206 na zasilaniu

Ale tam już wstawiłem przewlekane 100nf i dodatkowo SMD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że sie nie odniosłeś do mojego wpisu, ale 100nF to uniwersalny kond wszedzie pakowany na oślep bo tylko tak sie przyjęło że jest uniwersalna to wartość.

Kompletnie sie nie sprawdza jako sam na zasilaniu cyfrowym. Najlepiej w zabawach z doborem smd wypadło 220nF plus 10 nf lub 220nf plus 22nf u mnie właśnie zasilaniu cyfry AD1860.  Takie rozwiązanie degraduje nasz potencjał układów DAC.

 

Poza tym przeanalizowałem płytkę od strony odbiornika.

Nie złe tylko bardzo złe odsprzęganie układu CS8414. na nodze zasilania VA+ (22). Przepraszam ze taka krytyka, bo starsz się i projekt idzie. No ale to nie zagra nam super.

Tam powiniem być foliowiec niewielki plus 22nF wraz 4,7nf lub 2,2nF ceramik . To jest układ analogowego obwodu, gdzie dekodowany jest sygnał spdif i wytwarzany zegar struktórze układu CS poprzez zasilanie całej pętli PLL właśnie. Ma on ogromny wpływ na brzmienie jako całości.

Mało tego nawet w datasheet sam producet prosi aby odsprzegać ten pin jak najlepiej i blisko nogi 22 i masy oraz unikać przchodzeniazakłóceń pod noge cyfrową zasialnia CS (7)

Na byle jakiej płytce (w 4 konfiguracjach sprawdzałem to wlączając w to ostatnio lampucerę z PCM) dołozenie ceramika czy foliwca zawsze miało słyszałny wpływ i jego pojemnosć.

Przypaminam, że CS8414 to stary układ technologicznie w porównaniu do DIR9001 od Texasa czy wręcz archaiczny co do WM8805/4. On wymaga rewlacyjnego odkłóconego zasilania, inaczej wychodzi że gra w miare i na tym sie konczy i płytka czy obsadzenia super elementami tu duzo nie pomoże. Zasialnai to podstawa!

Potrafi zagrać znakomicie też, ale trzeba wyknać zabiegi które robi np MBL czy mark Levinson na zsilania (22) VA+ i to nie wcale jakieś kosztowne czy rozbudowane. Wtedy dopiero kości AD1860/ PCM61 pokaża na ile potrafią zagrać.

Sprawdza sie co z resztą robi ML. by tam zrobić prosta stabilizacje typu Shunt. Tym bardziej że widze iż miejsca jet multum do zagospodarowania na płytce wokół tego układu.

Arturp Tam na tym VA+ CSa "hulają" jak sprawdzałem w pracy u radiowców (aparatura do GHz) sobie śmieci z po kilka MHz z rozkodowywania Spdif (z coaxiala) oraz grube MHz z zegara bez "oczyszczenia".

 

Poza tym nie widziałem (lub nie wiem) jak wygląda teraz płytka  daca , ta w stanie "na teraz" aby sobie obejrzeć.

 

Pozdrawiam.

Ps. Sam bym mógł nanieść poprawki, jakbym mial plik, o których mówie.

Ale nie chce grzebać znowu, bo projekt użytkownika arturp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, VIVAro napisał:

Szkoda że sie nie odniosłeś do mojego wpisu, ale 100nF to uniwersalny kond wszedzie pakowany na oślep bo tylko tak sie przyjęło że jest uniwersalna to wartość.

Kompletnie sie nie sprawdza jako sam na zasilaniu cyfrowym. Najlepiej w zabawach z doborem smd wypadło 220nF plus 10 nf lub 220nf plus 22nf u mnie właśnie zasilaniu cyfry AD1860.  Takie rozwiązanie degraduje nasz potencjał układów DAC.

 

Poza tym przeanalizowałem płytkę od strony odbiornika.

Nie złe tylko bardzo złe odsprzęganie układu CS8414. na nodze zasilania VA+ (22). Przepraszam ze taka krytyka, bo starsz się i projekt idzie. No ale to nie zagra nam super.

Tam powiniem być foliowiec niewielki plus 22nF wraz 4,7nf lub 2,2nF ceramik . To jest układ analogowego obwodu, gdzie dekodowany jest sygnał spdif i wytwarzany zegar struktórze układu CS poprzez zasilanie całej pętli PLL właśnie. Ma on ogromny wpływ na brzmienie jako całości.

Mało tego nawet w datasheet sam producet prosi aby odsprzegać ten pin jak najlepiej i blisko nogi 22 i masy oraz unikać przchodzeniazakłóceń pod noge cyfrową zasialnia CS (7)

Na byle jakiej płytce (w 4 konfiguracjach sprawdzałem to wlączając w to ostatnio lampucerę z PCM) dołozenie ceramika czy foliwca zawsze miało słyszałny wpływ i jego pojemnosć.

Przypaminam, że CS8414 to stary układ technologicznie w porównaniu do DIR9001 od Texasa czy wręcz archaiczny co do WM8805/4. On wymaga rewlacyjnego odkłóconego zasilania, inaczej wychodzi że gra w miare i na tym sie konczy i płytka czy obsadzenia super elementami tu duzo nie pomoże. Zasialnai to podstawa!

Potrafi zagrać znakomicie też, ale trzeba wyknać zabiegi które robi np MBL czy mark Levinson na zsilania (22) VA+ i to nie wcale jakieś kosztowne czy rozbudowane. Wtedy dopiero kości AD1860/ PCM61 pokaża na ile potrafią zagrać.

Sprawdza sie co z resztą robi ML. by tam zrobić prosta stabilizacje typu Shunt. Tym bardziej że widze iż miejsca jet multum do zagospodarowania na płytce wokół tego układu.

Arturp Tam na tym VA+ CSa "hulają" jak sprawdzałem w pracy u radiowców (aparatura do GHz) sobie śmieci z po kilka MHz z rozkodowywania Spdif (z coaxiala) oraz grube MHz z zegara bez "oczyszczenia".

 

Poza tym nie widziałem (lub nie wiem) jak wygląda teraz płytka  daca , ta w stanie "na teraz" aby sobie obejrzeć.

 

Pozdrawiam.

Ps. Sam bym mógł nanieść poprawki, jakbym mial plik, o których mówie.

Ale nie chce grzebać znowu, bo projekt użytkownika arturp.

Ciekawy wpis. Ja z tym "mu" w moim wpisie. Miało być mi się sprawdziło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIVAro, spokojnie . Ten temat już dawno został ,,ogarnięty"  . Problem wynika z faktu ,że chyba wszyscy patrzą na stary/nieaktualny rysunek płytki , który zamieściłem . Czytam to co piszecie i staram się aktualizować projekt zgodnie z Waszymi sugestiami . Załączam zrzut ekranowy tego co poszło do produkcji . Zwróć uwagę na filtrowanie zasilania CS8414 - jest dokładnie tak jak chcesz . Popatrz na tą żyłę do nóżki 22 odbiornika , o której napisałeś . Za stabilizatorem stoi kondensator elektrolityczny a obok niego przewlekany 100nF , dalej napięcie idzie przez dławik i znowu na tej żyle mamy przewlekany 100nF i kilka milimetrów dalej ( pod płytką ) przy samej nóżce nr 22 znowu mamy kondensator - tym razem ceramiczny SMD w obudowie 805 . Jeśli ktoś chce zastosować inne wartości to nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast foliowca 100nF wlutować 220nF a zamiast ceramika 100nf wlutować 2,2nF . Podobnie zostało rozwiązane zasilanie przy przetwornikach oraz 74HC14 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PS. Dzięki , że się angażujecie bo to ma być NASZ projekt a nie mój . Pozdrawiam .?

6 godzin temu, VIVAro napisał:

Tam powiniem być foliowiec niewielki plus 22nF wraz 4,7nf lub 2,2nF ceramik

płytka testowa.jpg

Jeszcze pytanie - cz Wam się to otwiera ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bo tu jest projekt w wersji edytowalnej , na którym można pracować . Zachęcam .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pady pod elektrolity i foliaki można by tak wyedytować żeby równocześnie mógł tam być wlutowany ceramik (szersze pola lutownicze i bliżej siebie tak pod rozmiar 1206). Czyli np na warstwie top siedzi przewlekaniec, a pod nim smd. To dodaje trochę możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Krzych 2 napisał:

Pady pod elektrolity i foliaki można by tak wyedytować żeby równocześnie mógł tam być wlutowany ceramik (szersze pola lutownicze i bliżej siebie tak pod rozmiar 1206)

Myślałem o tym bo to faktycznie oszczędza trochę miejsca ale z drugiej strony oddalamy wtedy ceramiki o kilka milimetrów od nóżek kości . Też wolałbym 1206 ale gęsto się robi , sprawdzałem i nie wszędzie wchodziły  . Trudno zostaną 805 - to jedyne elementy od spodu płytki więc nie będzie problemów z ich lutowaniem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondy odsprzedające muszą być na tej samej warstwie co element z którym pracują, inaczej nie ma to sensu. 
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SomekPoland napisał:

Kondy odsprzedające muszą być na tej samej warstwie co element z którym pracują, inaczej nie ma to sensu. 

Dlaczego ? Tu s a tylko dwie warstwy - góra to ścieżki a dół to masa . Jedynymi elementami lutowanymi od spodu płytki są te kondensatory ceramiczne SMD805 zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie nóżek elementów aktywnych i połączone z górną warstwą przy użyciu przelotek . Można je próbować wstawić od góry tylko co to zmieni skoro wtedy trzeba zrobić przelotki w drugą stronę - do masy na dole płytki ? Moim zdaniem bez różnicy a dzięki obecnemu rozwiązaniu łatwiej ustawić je bliżej nóżek co jest ważniejsze .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedż arturp.

A co do tych ceramicznych SMD8050, czemu on na tej samej warstwie co elementy? 

Chodzi oto, ze z racji małej ich pojemności i funkcji (one działają wysokich czestotliwościach) one muszą być jak najbliżej układu na jego "prostej drodze" .  Wstawianie przelotek powoduje indukcyjności, parametry które  nazwamy pasożytniczymi. I one ograniczają prace takiego malutkiego elementu - nie spełnia on w dużym już stopniu swojej roli.

Takie zastosowanie kondensatorów ceramicznych od spodu możemy jeszcze dopuścić, gdzie pod zalutowane cyna punkty lutownicze (jakby lite połączenia) i od spodu biegną wszystkie ścieżki zasilania i masy jak to ma miejsce w obudowie przy dacach AD/PCM.

Natomiast przy układach montażu powierzchniowego, pod spodem mija się z celem.

 

Po za tym wstawianie przy CS8414 gdzie obudowa jest tak duża - odstępy i cała płytka ma tyle luzu przelotek-przejść warstw o otworze 0.3mm to nie zbyt dobry zabieg. Pomyśl dlaczego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, VIVAro napisał:

Natomiast przy układach montażu powierzchniowego, pod spodem mija się z celem.

Celem było zrobienie jednolitej niepociętej ścieżkami masy dla całego zasilania . i tak trzeba zrobic przelotki a ponadto jest ich juz tam pełno bo są elementy przewlekane . Cytuje wcześniejsze wyjaśnienia : ,, Tu s a tylko dwie warstwy - góra to ścieżki a dół to masa . Jedynymi elementami lutowanymi od spodu płytki są te kondensatory ceramiczne SMD805 zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie nóżek elementów aktywnych i połączone z górną warstwą przy użyciu przelotek . Można je próbować wstawić od góry tylko co to zmieni skoro wtedy trzeba zrobić przelotki w drugą stronę - do masy na dole płytki ? Moim zdaniem bez różnicy a dzięki obecnemu rozwiązaniu łatwiej ustawić je bliżej nóżek co jest ważniejsze . "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, arturp said:

Jedynymi elementami lutowanymi od spodu płytki są te kondensatory ceramiczne SMD805 zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie nóżek elementów aktywnych i połączone z górną warstwą przy użyciu przelotek . Można je próbować wstawić od góry tylko co to zmieni skoro wtedy trzeba zrobić przelotki w drugą stronę - do masy na dole płytki ?

One powinny się łączyć z możliwie niepociętą wylewką masy na tej warstwie na której są, wtedy nie ma żadnej przelotki. Wiem, że nie jest to proste, ale warto pomęczyć się teraz. Później w płytkach nic już nie zmienisz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na złość arturp nie mogę zobaczyć płyki projektu z twojego linka. Nic o niej nie wiem jak to wygląda na teraz.  Po otwarciu strony wiesza sie program i wyskakuje permission denied.

 

Chodzi o to że w przypadku jesli scalak jest od góry a od dołu jest kondensator i łaczy się dwoma przelotkami do masy i zasilania jego od góry. Ne ma to prawa pracować dobrze dobrze juz z góry- projekt jest bardzo niedopracowany pod wzgledem odsprzegania zasilań i tyle - a to podstawa.

Mowimy o układach gdzie chulają Mhz , ma sie łączyć to, np. jak zasugerowal przed chwilą SomekPoland.

 

Kolejna sprawa ktora zasugerował mi forumowicz na PW, a otworzył on twój projekt. (a mówi iż on miał problemy na płytkach z 0.3 w swoim projekcie)

Po jaki czort te problematyczne przelotki 0.3mm ? Wiesz arturp jakie to niedobre i bezzasadne ? Mialeś do czynienia z profesjonalnym projektowaneim PCB ?

Tłumacze: Ja pracuje od 3 lat w firmie gdzie projektujemy płytki PCB do urządeń naszych, przemysłowych i daje sie potem projekty do fabryki (choć ja nie projektuje to jestem tam elektronikiem), gdzie jest kopalnia i elektroenergetyka.

Czy wiesz ze przelotki 0.3mm i mniejsze to samo zło ?   Takie rozmiary nie posiadaja już siła rzeczy metalowego wciskanego pierścienia, są bardzo zawodne, reaguja na temperature i okształcenia z czasem na PCB i maja też względnie duża rezystancje przewodzenia od nowości.

Bo od 0.3mm nie da sie tego juz zrobić normalną metodą i jest tam jakoś napylana czy przecigana śladowo delikatna warstwa przewodnika, a nie przewodząca tulejka. 

Co cie naszło na płycie z taka ilościa wolnego miejsca na takie zawodne rozwiazania?

Zobacz jak sie to robi w płytach profesjonalnych urządzdeń czy nie szukając daleko skomplikowanych płytach w komputerze, czyli w płytach głównych. Ogranicza się tam pola kontaktowe (obszary przelotek) i odleglości miedzy nimi bardzo aby to upakować tego jak najwiecej, ale nie dopuszcza sie aby był shit połączeniowy mniejszy niż 0.4mm. (są malutkie 0.4 mm normalne tulejki - a otwór ich wynosi wtedy już 0.25mm)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, VIVAro napisał:

projekt jest bardzo niedopracowany

Dobrze ,  że na to zwróciłeś uwagę ale ile głów tyle pomysłów i opinii . Nie wiem , która jest lepsza . Do odczytywania tego pliku pewnie musisz mieć zainstalowany i być zalogowanym na EasyEDA . Wprowadź zmiany jakie uważasz a stosowne , pogadamy , pomyślimy - pewne będzie lepiej . Niestety nadal nie rozumiem jak chcesz zrezygnować z przelotek i wstawić wszystkie elementy na jedną warstwę bez drastycznego cięcia masy i kompromisów związanych z prowadzeniem i długością ścieżek ale ja się nie znam więc nie kwestionuję .

30 minut temu, VIVAro napisał:

Co cie naszło na płycie z taka ilościa wolnego miejsca na takie zawodne rozwiazania?

Wzoruję się na innych , dopiero uczę się projektować .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.