Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I ja to potwierdzam, T1 i T2 w układzie oczyszczania nap. muszą być odwrócone. Bodo o tym wspominał na forum. A Vivaro się odniósł to tego i potwierdził też.

A co do R45 i R46 to tam Vivaro zalecał wlutować 470R lub 390R, bo takie nam dawał w zestawie i tak mam. Bo też o to się pytałem go.

Ja go poprosiłem aby mi wskazał na tym zdjęciu czy to te, bo choć wiedziałem to, to na 100% nie byłem pewny. Ale chodzi o te właśnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę ze te

2 minuty temu, fan-brzydkich-rzeczy napisał:

I ja to potwierdzam, T1 i T2 w układzie oczyszczania nap. muszą być odwrócone. Bodo o tym wspominał na forum. A Vivaro się odniósł to tego i potwierdził też.

A co do R45 i R46 to tam Vivaro zalecał wlutować 470R lub 390R, bo takie nam dawał w zestawie i tak mam. Bo też o to się pytałem go.

Myślę że teraz rozumiesz dlaczego tak skrupulatnie staram się zdobyć wiedzę  poskładać DAC dla kolegi i by mi nic się nadmiernie nie zagrzało  i bez fajerwerków na pcb . Pozdrawiam Bodo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo nie wszyscy mają wykształcenie elektroniczne i czekają na dokładniejszy opis niż załączony z przesyłką od Vivaro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy. Z racji że dla niektórych poprzednie zdjęcie płytki wydaje się nieostre i jednak brak części oznaczeń powoduje, że trzeba szukać w instrukcji.
Postanowiłem że roześlę wam na PW nowe zdjęcie płytki. Jest to oczywiście to samo zdjęcie DACa i opisy, ale przygotowane z użytkownikiem Bodo_z.   Bodo dużo czasu poświęcał w przygotowaniach, należy się mu dobre słowo za zaangażowanie!
Konsultując niemal każdy element ze mną, starał się abyśmy opisali to jak czytelniej.  Dodałem też tam oznaczenia poprawnego wlutowania tranzystorów.
Konieczne są jak wlutować te, które Wy otrzymaliście w zestawach.

Co prawda naniesione oznaczenie tak ważnych części były prawidłowe. Lecz do wersji elementów, które ja wlutowywałem początkowo w swoim prototypie. (pisałem o zmianach lutowania w instrukcji)
Prosiłbym o zachowanie tego pliku dla siebie i uszanowanie pracy.  Teraz jest oznaczone, jak to powinno być wlutowywane -  nie według wskazówek,  tylko ukazane   "czarno na białym" na PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od VIVAro  ostatnie skany z ostatnimi poprawkami już na gotowo. To teraz chyba już wezmę się za lutowanie, :) pozdrawiam Bodo.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, bodo_z napisał:

Dostałem od VIVAro  ostatnie skany z ostatnimi poprawkami już na gotowo. To teraz chyba już wezmę się za lutowanie, ? pozdrawiam Bodo.

 

 

 

Ja częściowo mam juz polutowany. Czekam na ostatnio brakujące mi części i odpalam.

Zasilania Odbiornika CS8414 ustawiłem na 5,4V zamiast 5V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kenwood 5090,Rapsberry + Konwerter USB-I2S-SPDIF (JarekC)

Lampucera + bufor GIC (praca własna), Creek Evo2, Epos M22i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się tu zrobiło nerwowo ale zapewniam ,że to co usłyszycie z tego dac-a jest warte każdej chwili zwątpienia . Nie uniknąłem wlutowania elementów w nieodpowiednie pola bo dublują się oznaczenia , udało mi się spalić mosfeta bo był felerny i nie chciał się dać przylutować więc musiałem zastąpić cały układ na nim oparty przez zwykły stabilizator . Piszę o tym nie po to aby się żalić tylko potwierdzić ,że rozumiem co przechodzicie .

Nie uniknąłem błędów , wstawiałem swoje rozwiązania ,,zastępcze" , części elementów nawet nie wlutowałem bo nie będę ich używał - np. wejścia na buforze a więc i przekaźnika . Gram na wejściu przez transformator , który też jest inny niż zaprojektował VIVAro .

Pewnie dla wszystkich to jest eksperyment . VIVAro też na tym zyska nowe doświadczenie .

Ale co najważniejsze zyska dobrą opinię jako konstruktor/projektant bo poprawi błędy , wyjaśni nam wątpliwości a za kilka lat nikt nie będzie już pamiętał o problemach . natomiast ludzie , którzy przyjdą do nas posłuchać tego dac-a będą długo zbierać szczęki z podłogi i prosić o załatwienie płytek ?  I o to mi chodziło kiedy zakładałem ten wątek - zrobić coś naprawdę dobrego bez zdzierstwa .

I VIVAro to zrobił . I , co warto dodać , za małe pieniądze . Załatwił wszystko - zaprojektował, zamówił płytki , dał sporo elementów , rozesłał itd . Ponadto nie odwalił roboty tylko wprowadził rozwiązania , których nie ma w innych urządzeniach tego typu - rozbudowane zasilanie z redukcją szumów czy układ rozdzielenia sygnału między poszczególnymi przetwornikami itd .  Stracił na to wiele czasu a przecież robił to dla nas a nie dla siebie .

Za to należy się człowiekowi podziękowanie i szacunek . 

A jak to GRA ? 

Złożyłem sporo dac-ów , każdy grał inaczej ale żaden ( w wielu aspektach ) nie zbliżył się do tego co zrobił VIVAro .        A przecież AD1860 to niej przetwornik z ,, audiofilskiej " pierwszej ligi . 

Analog lampowy SRPP na lampach 6N2P-ew dokładnie taki sam jakiego używam do daców na TDA1541A i PCM1702 ( aby łatwiej było porównywać z innymi moimi dac-ami . Rezystor konwersji - Caddock 220R i większego nie ma sensu wstawiać bo poziom sygnału jest relatywnie wysoki .

Włączyłem koncert Claptona . Przyznam ,że szczęka mi opadła od pierwszych dźwięków - oklasków na sali koncertowej. Uderzająca przestrzeń , wszystko oderwane od głośników , z precyzyjną lokalizacją , raczej szeroko niż głęboko ale bez niedostatków głębi . Potem gitary - precyzyjnie , wyraźnie , barwnie i detalicznie ale bez aptekarstwa . W drugim utworze wokal Claptona i tu odpadłem . zawsze sądziłem ,że TDA1541A w trybie nos daje najlepsze wokale ale to co robi dac VIVAro to nowa jakość . Czysto gładko , obecnie , namacalnie , soczyście , wyraziście i coś co mi zawsze przeszkadzało w innych dac-ach - ziarnistości i agresywne sybilanty - w tym dac-u prawie nie występuje . Niebywała naturalność ludzkich głosów . Góra piękna , czysta , wyrazista , błyszcząca , bez zapiaszczenia i fenomenalne wybrzmienia blach . Basu nie brakuje ale miłośnicy TDA1541A czy TDA1543 mogą odczuć niewielki niedosyt . Bas to chyba jedyny ,, niewybitny " aspekt brzmienia . Słyszałem już kilka urządzeń , które miały lepszą kontrolę w tym zakresie . Ale to się może jeszcze wygrzeje ? Równowaga tonalna - chłodniej niż z TDA1541A ale cieplej niż z PCM1702 , czyli chyba idealnie .

Ogólne warzenie jest takie ,że wszystko jest podane nieco bardziej subtelnie niż z innych dac-ów ale wcale nie brakuje  dynamiki , ataku , pazura i konturu . Po prostu mniej podawania ,, na twarz "  . 

Strach włączyć inne moje dac-ki dla porównania ? A to dopiero grało 20 minut ! Do pełni jego możliwości jeszcze daleko .

VIVAro ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dla mnie to też najfajniejszy Dac z pięciu jakich miałem. ? Odkrywam nowe szczegóły, ale bez "suchości", "zimna" czy "zapychania się" od mas skompresowanych dźwięków jak w nowoczesnych Delta/Sigma AK449x.

Musze się pochwalić, że dziś pożyczyłem fajnego daca AD1865 z diyinhk.com z konwerterem do USB. Już kiedyś miałem na niego chrapkę. Tam też są ciekawe ich rozwiązania.
W opisie tego jest jakaś ich logika co tłumaczy typowy z konwertera I2S na format dla AD1865. Rozbudowane tyle tych małych kostek, ale gra...
Nie źle, ale średnio w porównaniu do forumowego Vivaro.
Vivaro dacem pozamiatał. Ma troche mniejszy bas, a dzięki swojej uderzającej rozdzielczości czasem zbyt mocno analityczny- pokazuje prawdę na kiepskich nagraniach. No ale słodki na górze i jednak z pełnym mięchem.
Czyli najlepsze połączenie jakie można, jak z Hi-Endu.

Na pewno zgodzę się z Arturp, że pozostanie tutaj jako fascynujący, wiedzący co robi z własnych doświadczeń, konstruktor DIY ze słuchem.

3 godziny temu, arturp napisał:

Złożyłem sporo dac-ów , każdy grał inaczej ale żaden ( w wielu aspektach ) nie zbliżył się do tego co zrobił VIVAro .  A przecież AD1860 to niej przetwornik z ,, audiofilskiej " pierwszej ligi.

Artur AD1860 jest jak najbardziej układem pierwszej ligi.
Rozsławiony od lat AD1865 jest też 18bit jak AD1860 tej samej technologii. Lecz AD1860 są mono. Biorąc pod uwagę odseparowanie zakłóceń z kanałów, osobną aplikacje ich, z pewnością to na plus.

Zresztą sam słyszysz jak może zagrać.

Producent w karcie katalogowej pisze, że przeznaczony do Pro urządzeń jak kiedyś rejestratory, odtwarzacze DAT. Twierdzi, że dla Hi-End odtwarzaczy CD. Ale jest mało popularny, trudniejszy pewnie w aplikowaniu.

Z konwersacji podczas składania wiem, że dac nie powstał byle jak. Może warto o tym napisać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, fan-brzydkich-rzeczy napisał:

Artur AD1860 jest jak najbardziej układem pierwszej ligi.

Do tej pory nie był ale teraz może się to zmienić ?  . Z Analog Devices renomę zdobyły dwa przetworniki R2R - wspomniany przez ciebie AD1865 i 20-bitowy AD1862 . Miałem odtwarzacz CD na AD1862 i mimo wielu modyfikacji nie udało mi się uzyskać brzmienia najwyższej jakości . Jak na CD grał świetnie ale w porównaniu z dobrze zrobionym oddzielnym dac-kiem to jednak dwie klasy niżej .

22 minuty temu, fan-brzydkich-rzeczy napisał:

AD1860 są mono. Biorąc pod uwagę odseparowanie zakłóceń z kanałów, osobną aplikacje ich, z pewnością to na plus.

Prawda . I to był powód dla którego rozpocząłem ten wątek . Wykorzystanie niedocenionego dac-a , który został uratowany od zapomnienia przez kolegę (nie)przeciętniaka i jego Dac in The Box od Audio Alchemy .

Zdjęcie mojego testowego bałaganu :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyjechał do mnie stary odtwarzacz CD Sony z 2xPCM56P . Wylutowałem przetworniki , wstawiłem do dac-a VIVAro , przestawiłem zworki przy CS8414 na pracę z 16-bit i słuchałem . Nadal dobry dźwięk ale to nie to co 18 -bitowce . Zginęły smaczki i wybrzmienia , dźwięk się uprościł i zszarzał , przestrzeń nie jest już tak eteryczna i poukładana - trochę przywiązana do głośników . Już nie ma tej magii co z AD1860 . Natomiast bardzo dobrze zagrał PCM61 i to w gradacji L - najniższej . Trochę metaliczności na wyższej średnicy ( pewnie ze względu na zniekształcenia tej podłej gradacji ) ale pozostałe aspekty bez zmian w stosunku do AD1860 w gradacji K . Może PCM jest odrobinkę bardziej konturowy ale to raczej czuć niż słychać . Bardzo subtelna różnica .

PS

Odkupię płytkę dac-a ( ewentualnie ze stabilizatorami VIVAro i analogiem ) jeśli ktoś nie będzie tego składał lub ma więcej sztuk. Chciałbym zrobić wersję ,, idealną " bo swoją płytkę nieco spartoliłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, z tym zdjęciem z elementami coś wiadomo ? mam niestety problemy z wartościami i nie chcę walnąć byka w montażu.

może jak nie na forum to rozesłać na priv ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, alt napisał:

mam niestety problemy z wartościami i nie chcę walnąć byka w montażu.

W którym miejscu jest problem ? Wrzuć zdjęcie płytki ( tego miejsca ) i podaj , o które elementy chodzi . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ic7 tl431 zasilający ic (ds90LV028A) mam 2,5V po podniesieniu 8 nogi mam 2,96V czy to jest ok?  R6=380om  co daje wydajność około 16mA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało, rekomendowane minimalne napięcie zasilania dla tego układu to 3V.

Tutaj masz dostępny kalkulator dla TL431 pracującego jako Shunt Regulator

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo podczas składania i to nie jest normalne. Nawet bez wysterowania układu też siadało mi do 2,4V. To nie był problem TL431.  Napięcie jest właśnie poprawne z TL431 na 3V bo takie ustalił autor. Ja miałem 2,99V.

Przyczyną okazało się, że chyba uszkodziłem układ, po rozmowie z Vivaro i zaleceniu podmiany na kolejny lutowałem go staranniej i z opaską ESD. Udało się. Kolejnym razem nie siadło napięcie, a dac gra mi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, fan-brzydkich-rzeczy napisał:

Miałem to samo podczas składania i to nie jest normalne. Nawet bez wysterowania układu też siadało mi do 2,4V. To nie był problem TL431.  Napięcie jest właśnie poprawne z TL431 na 3V bo takie ustalił autor. Ja miałem 2,99V.

Przyczyną okazało się, że chyba uszkodziłem układ, po rozmowie z Vivaro i zaleceniu podmiany na kolejny lutowałem go staranniej i z opaską ESD. Udało się. Kolejnym razem nie siadło napięcie, a dac gra mi.

Kolega sam sobie zaprzecza:

Najpierw pisze :To nie był problem TL431.

A potem: Przyczyną okazało się, że chyba uszkodziłem układ

Mam wrażenie że kolega jest Alter Ego Vivaro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, bodo_z napisał:

Na ic7 tl431 zasilający ic (ds90LV028A) mam 2,5V po podniesieniu 8 nogi mam 2,96V czy to jest ok?  R6=380om  co daje wydajność około 16mA

Ja też miałem takie napięcie . Zrezygnowałem z całego wejścia przez bufor , zbocznikowałem przekaźnik i słucham przez wejście z transformatora sygnałowego .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam wrażenie że kolega JarekC ma problemy z myśleniem i daje dowody. Albo boli go, że to nie jego dac jest super i pogonił inne.

Po pierwsze: Skoro bodo i arturp i ja piszemy że napięcie jest poprawne po odłączeniu nogi nr.8 układu bufora. To od razu można się się domyślić (jak się pomyśli) że nie dotyczy TL431.  Podajemy przecież napięcie  jest poprawne.  Co to za uwaga mi z zaprzeczaniem?

Po drugie jakieś pseudo domysły zupełnie obcych osób są żenujące i nie na miejscu. Zacznij pomagać, zamiast tu robić zamęt.

Po trzecie po co rzucasz się do mnie, skoro widzę nie brałeś udziału projekcie, nie wiesz co i jak, a i mnie nie znasz?

Po czwarte: poproszę Arturap i Vivaro jako założyciela wątku i twórce projektu o zablokowanie kogoś co nic nie pomaga i robi tylko bezwartościowe wycieczki.  Odwal się ode mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fan-brzydkich-rzeczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, fan-brzydkich-rzeczy napisał:

A ja mam wrażenie że kolega JarekC ma problemy z myśleniem i daje dowody. Albo boli go, że to nie jego dac jest super i pogonił inne.

Po pierwsze: Skoro bodo i arturp i ja piszemy że napięcie jest poprawne po odłączeniu nogi nr.8 układu bufora. To od razu można się się domyślić (jak się pomyśli) że nie dotyczy TL431.  Podajemy przecież napięcie  jest poprawne.  Co to za uwaga mi z zaprzeczaniem?

Po drugie jakieś pseudo domysły zupełnie obcych osób są żenujące i nie na miejscu. Zacznij pomagać, zamiast tu robić zamęt.

Po trzecie po co rzucasz się do mnie, skoro widzę nie brałeś udziału projekcie, nie wiesz co i jak, a i mnie nie znasz?

Po czwarte: poproszę Arturap i Vivaro jako założyciela wątku i twórce projektu o zablokowanie kogoś co nic nie pomaga i robi tylko bezwartościowe wycieczki.  Odwal się ode mnie.

A gdzie pisałeś że wymieniłeś układ ds90LV028A? Napisałeś nieprecyzyjnie i z kontekstu wynikało że wymieniłeś TL431.
To jest ogólnodostępne forum i nie potrzebuję twojego zezwolenie na pisanie w tym wątku.
Jest mi obojętne jak ten DAC gra  natomiast nie jest mi obojetne jak są traktowani uczestnicy tego projektu.
Jeżeli trzecia osoba ma problem z tym samym napięciem to może problem tkwi w źle obliczonym układzie stabilizatora
lub choćby zmianie trafa zasilającego i konieczności zmiany wartości rezystora szeregowego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek odpuść. Ten wątek to jakaś partyzantka. Nikt nie wie jak złożyć tego DAC'a. W zasadzie nikt też za bardzo nie wie co składa, bo schemat jest tajny przez poufny. Za próbę pomocy dostajesz zjeby. Ale projekt jest super, każdy to potwierdzi.

Czyżby Robertus reaktywacja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmmm ,czytam z ciekawością bo jestem fanem przetworników wielobitowych ale dwóch posiadaczy daca pisze ,że jest problem z basem ,czyli kontrola i ilość ,więc jak do końca jest ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dac jest jak religia - "dla wszystkich" (jak mówi temat). Są dogmaty wiary (gra bosko i niezaprzeczalnie). Jest niepokalane poczęcie (schemat tajny - szczególnie dla pracowników Audio Note) a żeby było śmieszniej stwórca jest w 3 osobach (vivaro, fan- no i robert pudzi). Brakuje tylko ojca prowadzącego ale ten się pewno objawi w odpowiednim momencie ?

przepraszam nie mogłem się powstrzymać - zawsze wychodze z założenia że jak ma być straszno to lepiej żeby było śmiesznie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu. Madrzejsze o tym nie wspomnieć to wcale niepodobne wcale niepodobne ? 
Tym bardziej ze:

W dniu 6.01.2021 o 23:56, VIVAro napisał:

Zgłosze, bo to niedorzedcze takie kłamstwa wypisywać na kogoś. Mam prawnika w rodzinie i sprawa sie sądze szybko ruszy. Bo już mam doświadczenie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sts
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, JarekC napisał:

natomiast nie jest mi obojętne jak są traktowani uczestnicy tego projektu.

Jarek , wierz mi ,że ja się czuję potraktowany dobrze .

Do tego stopnia ,że wyrwałem od VIVAro ostatnią płytkę i będę składał drugi egzemplarz na wypasionych elementach - bo warto .

Jak sobie pomyślę ile mnie kosztowało nerwów i pieniędzy złożenie innych dac-ów na płytkach z forum czy ,, profesjonalnie opracowanych " to ten projekt niczym się nie różni jeśli chodzi o błędy . Niektóre płytki opracowane przez naszych kolegów z forum od razu trafiły do pudełka- trumienki  bo jak je odebrałem i obejrzałem to nawet nie było sensu części zamawiać  bo nawet nie można ich kupić - cuda powstawiane , które trzeba kombinować od znajomych . KIT z AVT na TDA1541A składałem trzy razy zanim byłem zadowolony . Dwa pierwsze poszły do kosza a większości układów scalonych nie dało się odzyskać . A z płytką analogu załączoną do tego kitu z AVT walczę do dzisiaj i nie wiem gdzie jest błąd . Do tego stopnia ,że AVT dało mi cały komplet nowych płytek za darmo i dalej jest problem . Niby proste jak drut , szczegółowo opisane , schemat , rysunki płytek ... a nie działa prawidłowo . Mikrozwarcie w produkcji ? Nie wiadomo a nikogo w AVT to nie obchodzi .

Ciekawe też ,że jak ktoś zgłasza problem z tym dac-em na forum a ja deklaruję ,że pomogę i podpowiem co zrobić to nagle zapada cisza . No w czym problem ? Proszę napisać co nie wychodzi to postaram się wyjaśnić .

PS

Jeżeli ktoś ma problem z pomierzeniem napięć i sprawdzeniem czy są zgodne z kartą producenta układu scalonego to może jednak nie powinien samodzielnie składać tego dac-a . Jeżeli problem jest abecadło i ktoś nie wie ,że elementy mają rozrzuty parametrów ,że trafo ma spadek napięcia pod obciążeniem ,że producenci podają zakres napięć do pracy poszczególnych elementów itp itd - to nie powinien samodzielnie tego robić i liczyć ,że się uda . To dział DIY . Z drugiej strony - co za problem wlutować drugi rezystor SMD na tym już wlutowanym i uzyskać napięcie rekomendowane przez producenta ?

I jeszcze raz powtórzę - dostaliśmy płytki i elementy za pół-darmo . Do tego sprawdzone pod względem błędów w produkcji i oryginalności ( jak CS8414 kupiony specjalnie w WB ) . Jak sobie przypomnę ile podróbek mi wcisnęli  ,, renomowani dostawcy " i ile straciłem przez to pieniędzy bo się całe układy paliły razem ze ścieżkami na płytkach to pewnie bym za to małe auto kupił .

Układ ma ciekawe rozwiązania zasilania , dzielenia sygnału czy nawet wejściowy układ na buforze z XLR .

No i to słychać . Wiem co pisze bo przecież zrobiłem i uruchomiłem swoją wersję płytki tego dac-a , którą przedstawiłem na początku wątku - prostą i tanią . Gra fajnie ale dac VIVAro to brzmienie lepsze o klasę albo dwie .

Koszt wykonania ( z transformatorami ale bez obudowy ) , na porządnych elementach ( głównie z TME ) oraz CS8414 i AD1860 z aliexpress to około 500 PLN . Do tego kompletny analog lampowy SRPP na 6N2P-EW około 300-400 PLN w zależności od ceny kondensatorów wyjściowych .

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś z Pomorskiego ma złożonego tego daca zapraszam do siebie, posłuchamy i porównamy do mojego 1704 i es9038. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tedi02 napisał:

jest problem z basem ,czyli kontrola i ilość ,więc jak do końca jest ?

Basu jest tyle ile trzeba . Schodzi nisko , jest średni bas . Nie ciągnie się . Ale nie jest to typ twardy i zwarty jaki znamy z dobrych aplikacji PCM1794 czy PCM1702 . Z drugiej strony - właśnie sobie kupiłem PCM1702 w gradacji K i wstawiłem do swojego dac-a zaprojektowanego przez Pavouka . Wcześniej miałem taki sam dac tylko siedziały tam PCM1702 w gradacji L wylutowane z odtwarzacza Denona DCD 655 , na przejsciówkach . Bas w tym starym był pierwsza klasa - niezbyt obszerny ale szybki i twardy - ,, trzymany za mordę " . A ten z gradacji K jest taki sam jak z dac-a VIVAro - raczej ciepły i masywny .

Innymi słowy - bywa lepiej ale i tak nie wiadomo z czego to wynika ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur, wszystko pięknie, ale DAC z założenia miał być prosty i tani.

Tym czasem pozostał tylko tani, a z jego prostotą mają problem nawet doświadczeni diyersi i elektronicy.

Jeśli robi się oryginalny, niekomercyjny projekt na rzecz iluśtam osób, to wypadałoby udostępnić im dokładny schemat, szczególnie w sytuacji, gdy opis na PCB jest zubożony.

Dziwi mnie ta cała atmosferka wokół tego DAC'a.  O co chodzi z tą wielką tajemnicą i prawie konspiracją?

Nie wątpię, że może to grać bardzo dobrze, ale technologicznie to już wykopaliska i jeśli ktoś ma ochotę się tym bawić, to niech się bawi, nawet z satysfakcją, a na czyhającą konkurencję bym absolutnie nie liczył. 

A nawet jeśli ktoś by sobie podpatrzył i coś tam zapożyczył do swoich urządzeń elektronicznych,to co by się stało.

Wielu z nas stosuje np zasilacze budowane wg znanych topologii np Salas, czy Spencer i wydaje mi się, że be uszczerbku dla tych właśnie autorów.

Biorąc pod uwagę, że w zamówieniu braly udział osoby, które nie są elektronikami i liczyły na brak komplikacji przy uruchomieniu tego urządzenia, wypadałoby wyposażyć je w kompletną dokumentację. 

W przypadku urządzeń zmontowanych przez autora projektu, to też nic nie jest wieczne. Produkt jest niekomercyjny. W razie awarii brak serwisówki. Każdy RTV serwis zedrze za naprawę tyle, że prędzej ten super projekt pójdzie do kosza.

Jak dla mnie taka sytuacja jest trochę niepoważna.

Wiele projektów było zrealizowane na tym forum "normalnie", a ten to wybaczcie ale jakieś wypaczenie.

Wystarczy zajrzeć do tematów Waldi_06 (pcm1704), czy Robertinusa (soha ll, ha2012).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JanF napisał:

Z drugiej strony, warunki były jasne i nie było przymusu w to wchodzić. 

To też nie wszedłem. Tylko obserwuję ten temat.

A co do warunków to myślę, że przerosły one wszelkie oczekiwania wchodzących w ten projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
2 minuty temu, Tomek 1685 napisał:

To też nie wszedłem. Tylko obserwuję ten temat. A co do warunków to myślę, że przerosły one wszelkie oczekiwania wchodzących w ten projekt.

To obserwuj i nie jątrz! Sytuacja robi się nerwowa, tak zawsze bywa w złożonych projektach, nawet w o wiele prostszych niż ten DAC, który założyciel wątku @arturpwysoko ocenił - jest o co walczyć (ile by kosztował tej jakości DAC z oferty rynkowej?).
Nie liczyłem na klocki Lego, trzeba spokoju i cierpliwości.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.