Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę,że najlepiej będzie jak tematem zajmie ojciec tego projektu.Wskazówki jak mierzyć i co mierzyć w przypadku problemów.Dla takiego lajkonika jak ja ten układ to czarna magia.Jedyne co mogę to sprawdzić napięcia ale muszę wiedzieć gdzie i znać ich poprawną wartość..Teraz to już nawet boje się podłączyć oscyloskop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wojkubi napisał:

Teraz to już nawet boje się podłączyć oscyloskop.

A dlaczego? Dajesz sondę na wyjście plus masa najlepiej na sprężynce do drugiej dziury oznaczonej GND . Sonda x10 i tyle.

A jeszcze lepiej, żeby ktoś lub autor wkleił pomiary na w pełni sprawnym i pewnym egzemplarzu. Popatrzcie na tematy tutaj kol Holgina lub 3lite lub wcześniej Waldi. Pomiary z rozkładem harmonicznych. Tak , żeby było do czego się odnieść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysujcie schemat będzie łatwiej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysowanie schematu to dla mnie laika w tych sprawach to temat na kilka dni z niewiadomym skutkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojkubi napisał:

niewiadomym skutkiem

skutek jak skutek... ale ten pozew :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Daniel_68412 napisał:

ale ten pozew :]

Typowe działanie w zakładkach DIY na całym świecie. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwu się nie boję bo to dla prywatnego użytku tym bardziej,że mógłbym popełnić błędy.Wtedy mógłby powstać mój autorski projekt nie działającego urządzenia.Trza chłopu dać czas,może przynajmniej zainteresownym prześle schemat,ale mnie najbardziej interesuje to o czym wcześniej było wspomniane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz wkleić te oscylogramy z zakłóceniami na masie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wrzucam ten z mniejszym szumem to zapięte wyjście i masa ( na sprężynce). Ten z większym to z zapodanym zasilaniem na DAC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG-20210220-WA0003.jpg

Z sygnałem 1khz nie wrzucam. Oscyloskop nie łapie synchronizacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , te zniekształcenia ( nawet jeśli są tak duże ) to ja ich nie słyszę . Przyznam ,że wkurzyłem się po informacjach do Krzycha i popsuło mi to dobre samopoczucie . Nie żebym miał pretensje o pokazanie tych problemów . Wręcz przeciwnie - szanuje ,że ktoś się temu przyjrzał bo ja nie mam oscyloskopu a warto wiedzieć co się dzieje . Dzisiaj od rana testuję swoje 4 dac-ki - wszystkie w trybie nos i wszystkie z analogami lampowymi oraz na Bursonach VIVID , które mogę swobodnie podłączać do każdego dac-a . Testowane były dac-ki na PCM1702 , TDA1541A i dwie wersje VIVAro z AD1860 ( lekko modyfikowana i oryginalna według projektu Roberta ) . Teoretycznie PCM1702 powinien zagrać najmniej zniekształconym dźwiękiem bo to 20-bitowiec , ma najniższe THD i najwyższy odstęp sygnału od szumu z tych trzech .

No ale podczas odsłuchów okazało się jednoznacznie ,że obydwie wersje dac-a VIVAro zagrały najczyściej . Bez względu na rodzaj podłączanego analogu . Poziom głośności ustawiłem tak wysoko jak tylko zdołałem wydusić z moich głośników aby same nie generowały słyszalnych zniekształceń . No i zero szumów i przydźwięków ( nawet z gałką wzmacniacza na maks przy zatrzymanym odczycie z płyty CD )  . Oczywiście różna była temperatura barwowa , przestrzeń , dynamika , detale ale wsłuchiwanie się kilka razy w ten sam utwór ( odtwarzany z różnych dac-ów ) przekonało mnie że to co słyszę z dac-ów na AD1860 było najbliższe dźwiękowi z realu . TDA1541A brzmiał z lekkim przybrudzeniem wokali a PCM1702 dawał dość wyraźne zniekształcenia na granicy średnicy i wysokich tonów - metaliczne i agresywne .

W sumie - barwy wypadły najlepiej , nie słyszę wyższych zniekształceń niż z innych dac-ów ( przeciwnie ) , kontrola basu bardzo dobra , ilość detali , mikrodetali i tzw planktonu zbliżona do szczegółowego  PCM1702 , góra podobna bez zapiaszczenia ( chociaż tu TDA1541 wypadł najładniej ) , przestrzeń głęboka szeroka i oderwana od głośników ...

Albo tych zniekształceń nie słychać bo ich poziom jest poza zdolnościami percepcyjnymi albo wszystkie moje dac-ki tak silnie szumią więc nie wychwytuję różnic .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się temu przyglądał wnikliwiej. Być może jakiś element sieje, a jak wiesz w wypadku szumów to wyjątkowe g...bo rozsiewa się wszędzie i ciężko to zlokalizować. Rozmawiałem z Konradem i radził przyjrzeć się zasilaczom, same DACe jeśli działają raczej nie są źródłem takich szumów. Muszę przyznać jedno spektrum tych szumów jest bardzo wysoko w sensie setki khz do Mhz. Twoje lampy mogą to skutecznie filtrować same w sobie. Na razie u mnie jest jak jest. Dopóki czegoś nie wymyślę nie sprawdzę, nie wykryję, nie zmodyfikuję. DACa pod wzmacniacz nie podłączam. No i najważniejsze problem może być -jak zresztą pisałem- tylko u mnie. Nie jest powiedziane, że u innych problem występuje. Dlatego zalecam temat sprawdzić u każdego kto ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2021 o 11:31, wojkubi napisał:

Myślę,że najlepiej będzie jak tematem zajmie ojciec tego projektu.Wskazówki jak mierzyć i co mierzyć w przypadku problemów.

Napiecia na układach powinny być na stronie cyfrowej i analogowej podobne. 
W większości DAC były po +-10V, w drugiej wersji (kilka osób) nieco ponad +-9V.   Czyli nóżka 1 i 16 musi odpowiadać nóżce 3 i 8 (cyfry). 
Uruchamiałem je wiele razy, i choćby testując też kości przed wysyłką. I tutaj ważna uwaga:

Kluczowym jest aby zasilania częśći cyfrowej (3 i 8) było równe jak analogowe (1 i 16). Lub analogowe może być nieco większe, ale nie więcej niż 0,5V.
Nigdy odwrotnie. Przy różnicy powyżej 0,3V na cyfrze kość AD potrafi sie "zakleszczyć" Załączona tak krótki czas (robi sie b.gorąca), potem nie przeżyje !

 

 

10 minut temu, arturp napisał:

Kurcze , te zniekształcenia ( nawet jeśli są tak duże ) to ja ich nie słyszę . Przyznam ,że wkurzyłem się po informacjach do Krzycha i popsuło mi to dobre samopoczucie .

Artur to jest własnie zamieszanie. Przecież jak wiesz ja w pracy, badałem w prototypie przebiegi aparaturą profesjonalną i to ponad 100tys. Dwoma oscyloskopami analogowymi (w domu mam cyfre do 200Mhz ale to tylko cyfra i ma ograniczenia choćby związane z próbkowaniem A/D)

Opisywałem też jak układu logiczne zachwują się zależnie jak są sprzężone, czy jakimi są obciążone rezystencjami .

(i to jest jeden z kluczy w tym DAC dlaczego akurat tak dobrze gra) Bo zwykłe układy logiczne sie słabo nadają i pisał to inny twórca na forum jaki mają wpływ, pisał też tak Pan Andzej S. który robi dace zawodowo, nie wystarczy wstawić kość i pod dac. Logiczne mają problemy.

To ma nie tylko działać, ale trzeba uwzględnić czasy reakcji, dzwonienie, odpowiedź, by były dobre przebiegi.
 

  

W dniu 18.02.2021 o 11:37, wojkubi napisał:

Jak oscyloskop pokazuje śmieci na masie?Niepokoi mnie Twoje stwierdzenie o dużym poborze prądu.

Fakt. To jest wrecz nie możliwe, niby jak. U mnie ani na uruchomionych układach sie nie dzieje tak. Duży pobór prądu tu w układzie po postu NIE istnieje. 

 

W dniu 18.02.2021 o 23:33, Krzych 2 napisał:

Jeżeli bardzo zauważalnie pojawia się tło szumu po załączeniu zasilania DACa i zapodaniu sygnału po SPDIF, a zasilania są wolne od tego szumu.

Tym bardziej mnie dziwi co się u Ciebie dzieje, u mnie nie ma tego zjawiska.  Choć Dace śmiecą mocno po zasilaniu i to niezaprzeczalne, bo taka ich natura pracy. Ale nic niepokojącgo nie dzieje się na masie. A masa pod układami jest jednolita, nie są to żadne "zbiory" połączone. 

Wygląda mi to na łapanie czegoś przy pomiarach. Albo inny - dziwny problem z dacem Krzychu.

 

3 minuty temu, Krzych 2 napisał:

Rozmawiałem z Konradem i radził przyjrzeć się zasilaczom, same DACe jeśli działają raczej nie są źródłem takich szumów

Własnie to Dace są źródłem różnych szumów same z siebie. Ale tutaj zasilanie? Ktoś pisze raczej głupoty nie badając układu w swoich ręcach. Nie chodzi by coś napisać na odległość gdybbając. Ty masz to u siebie.

4 minuty temu, Krzych 2 napisał:

Muszę przyznać jedno spektrum tych szumów jest bardzo wysoko w sensie setki khz do Mhz

Tym bardziej, pomyśl o tym. Gdzie zasilacze, to dosyć wolne układy analogowe są. Dodatkowo filtrowane podwójnie elektrolitami i ceramikami tam napięcia referencyjne są.

 

W dniu 19.02.2021 o 11:43, Krzych 2 napisał:

A jeszcze lepiej, żeby ktoś lub autor wkleił pomiary na w pełni sprawnym i pewnym egzemplarzu.

Mogę to też zrobić, Ale na oscyloskopie cyfrowym w domu. Bo profesjonalne narzędzia przy prototypie to mam, ale w pracy. Ale Chociaż orientacyjnie jak to wygląda na nim i przy okazji u osoby, której składam też. 

Ale zadziwiające jest skąd tobie biorą się takie zakłócenia. I dziwnie zachowuje sam oscyloskop do swojej masy.

Mało tego dac był w trzech prototypach jeśli chodzi (pierwszy z inną wylewką mas i pociętą) i grał gorzej. Tu jest to zrobione się sprawdza, gdy cały obszar masy po układami nie jest pocięty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby mi oscyloskop złapał synchronizację przy 1khz, pewnie bym podłączył i posłuchał. Niestety nie łapie. Sygnał jest , ale w tle taki szum, ze oscyloskop nie wie na czym to synchronizować i głupieje, w sumie na moment łapie potem zrywa i tak w kółko. Rozszerzenie podstawy daje efekt na chwile. Napięcia mam wszystkie 10V z różnicą w setnych , więc uważam taką odchyłkę za nieistotną. AD próbowałem, ale natychmiast wyjąłem- tak jak pisałem - niestety niesprawne spadki napięć do 4V i 8V zależnie od linii. Nie testowałem obu na raz. Najpierw jeden potem drugi i efekt taki sam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde, to masakra obawiam się niesprawnej kości DAC u Ciebie. Co do napięć jestem pewny tego w 99% po objawach.

 

Dam wywód na ten temat:

Właśnie AD1860 podobnie jak znane AD1862 są b.czułe na uszkodzenie. Najczęściej można je uszkodzić poprzez zmianę potencjałów, wyładowanie ESD. Ale również są w stanie się uszkodzić poprzez podanie stałego napięcia na wyjście (o ile potencjał jest większy niż tam mV). Miałem już 3 takie przypadki w tym 2 od forumowiczów. Są jakościowo wybitne kostki, ale czułe i niewdzięczne. 
PCM56,61 są tu zdecydowanie mniej wrażliwe. 
Kolejna kwestia. AD18xx jak się "przytkają", mają tendencje do nagrzewania, jesli dłużej pozostają już uszkodzone.
W PCM61/56 też to się dzieje, jednak po wyłączeniu napięcia i zaskoku czy zaaplikowaniu  inaczej - grają.
Możecie też to poczytać o tym tutaj i na innych forach zwłaszcza o AD1862. 

Akurat pojedyńcza opinia jeśli ktoś nigdy się nie bawił tym akurat układem, albo testował, a kość przeżyła, nic jeszcze nie mówią.
Miałem do czynienia z PCM wiele razy. Ale z1860 AD to w sumie ponad 100 razy. (Każdą sprowadzoną, co kiedyś wam pisałem o tym - testowałem w dwóch konfiguracjach. Uruchamiałem prototypy, też swoje daki i czyjeś, eksperymentowałem z nimi w CD)
Czasem były przypadki, że dwa razy wsadzona działała i za trzecim razem przy przekładaniu, dotknięciu jej - klops. I niedowierzanie. (fakt, nie byłem zabezpieczony ESD)  Nieraz się zapomne, przekładam i nic im nie jest. 

Inni piszą że lutowanie. Być może też, ale nie wiem. 
Ja wkładam je zawsze w podstawki. Unikam lutowania, a już teraz nawet grzebania w urządzeniu gdy są AD wsadzone.
Spotkałem też 3 rodzaje ich uszkodzeń. 
Od strony analogowej (gra ale trzeszczący, ostry sygnał, w pomiarach nagle dziwne śmieci na wyjściu, albo brak sygnału na wyjściu - to gdy przekroczymy poziom 0,5V analogu)
Od strony cyfrowej  "zakleszcza się" kość (wtedy kości robią się mocno gorące, nie grają wcale)  PCM to często wytrzymują, AD nie. Co więcej jakieś tranzystory w strukturze się tak otwierają, powodując spadki na nogach zasialnia do 3,5-4V. 
Wtedy nawet szyna danych Sdata była przywarta do masy (1 przypadek na 2). Jest wówczas duży pobór prądu i temperatura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VIVAro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Krzych 2 napisał:

AD próbowałem, ale natychmiast wyjąłem- tak jak pisałem - niestety niesprawne spadki napięć do 4V i 8V zależnie od linii. Nie testowałem obu na raz. Najpierw jeden potem drugi i efekt taki sam. 

Mnie się też przytrafiły podróbki od jednego dostawcy . Przy 5V zasilania ( w mojej pierwszej wersji tego dac-a ) pracowały a przy 12v spaliły się niemal natychmiast .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie raczej zrobić podróbek takich kości działających (bo malowanki nie działajace tak i sam spotkałem je z Ebay które wyglądały jakby oryginały) Gdyż są tylko dwie fabryki na świecie Analoga i trzy Texasa to potrafiły. A koszty maszyn laserowych do nacinania struktur z idealnymi rezystorami o wartości 0,01% są warte miliony.

Mam tu informacje z pierwszej reki,  gdyż osobiście rozmawiałem z facetem od Analog Devices gdy przyleciał przy uruchamianiu pewnej produkcji przemysłowej.

 Powiedział, że układy wielobitowe były przekleństwem firm, ze względu na cenę wytwarzania i ogromny odpad produkcji z wafli, gdzie duża nierównomierność rezystorów drabinek powodowała już spore zniekształcenia sygnału.  Ze względu na horrendalne nakłady i małe efekty wycofano się z produkcji tej technologi dawno temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę jeszcze co innego przynajmniej w kontekście tego co tutaj mamy. Według dataszita kości są zdolne pracować w szerokim spektrum napięć od 4.75V do 13.2V. W DACu mamy 10V czyli bliżej górnej granicy. Być może kości są sprawne i działałyby przy 5V, ale nie tutaj. Odsetek zastosowań przy podwyższonym jest pewnie znacznie mniejszy. Te zdolne pracować w szerokim spektrum dotyczy tylko części . Pewnie to jest tak jak z odpadami z wafla przy produkcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Krzych 2 napisał:

W DACu mamy 10V czyli bliżej górnej granicy. Być może kości są sprawne i działałyby przy 5V, ale nie tutaj.

Ja mam zasilanie +/- 12V na analogu i +/-10v na cyfrze  i 4 egzemplarze grają bez problemu a podróbki ( które grały na 5V ) poparzyły mi palce po kilkunastu sekundach od włączenia zasilania . Oczywiście musiałem fachowo organoleptycznie sprawdzić czy się nie grzeją . Pech chciał ,że się grzały ?Może to były przemalowane AD1861 , które pracują z nap. maks +/-5V a teraz zalegają w magazynach  ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, arturp napisał:

Może to były przemalowane AD1861 , które pracują z nap. maks +/-5V a teraz zalegają w magazynach  ? 

Całkiem możliwe. Trudno. Musze zamówic na aliexpress kości. Wylutuje z Denona PCM i będe sprawdzać na innych. Chyba, ze mnie ktoś tutaj poratuje hehe. Chętnie przygarnę pewniaki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zebrało by się tylu chętnych żeby tam zamówić 8 kompletów tych ad1860?

Jaka jest przyczyna zakleszczania się tych układów i skąd mam wiedzieć że do tego doszło.Pisząc o napięciach miałem na myśli poszczególne stopnie WSZYSTKICH zasilaczy i WSZYSKICH ukladów scalonych.Nie jest powiedziane ,że przyczyna awarii leży tylko po stronie samych przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea słuszna. Acha. Najważniejsze. DAC zagrał. Nie wiem czy to jakiś paproch robił przywarcie czy coś. Uzyskałem wreszcie w miare stabilny przebieg i podłączyłem i zagrał, ale na razie jest nie do słuchania. Jak szybko włączyłem, tak szybko wyłączyłem. Ostrości i metaliczny nalot, a ilość sybilantów zabija. Będzie się wygrzewał puki co. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewniaki to tylko w Rochester

Albo zakup używanego CD playera, np. to onkyo powinno mieć ad1860

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lub innych z tej listy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie podziękowanie dla VIVAro .
Dac choć tylko z rezystorem 58R na wyjściu gra bardzo przyjemnie. Będzie dalsze rozwijanie projektu.
Jeszcze raz, dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam po to, żeby ci którym przetwornik działa podzielili się swoimi doświadczeniami pomagając w ten sposób innym.Dlatego proszę o szczegóły-Jaki transport, jaki kabel ,które wejście,jaka wartość rezystora konwersji,czy jest jakiś filtr,jakiego typu stopień wzmacniający ,jakie były problemy przy montażu i uruchomieniu itp.Wypowiedź w stylu transport i kabel nic nie wnosi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P

ytam po to żeby ci co im działa przetwornik , swoimi wypowiedziami pomagali innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Pytam po to, żeby ci którym przetwornik działa podzielili się swoimi doświadczeniami pomagając w ten sposób innym.Dlatego proszę o szczegóły-Jaki transport, jaki kabel ,które wejście,jaka wartość rezystora konwersji,czy jest jakiś filtr,jakiego typu stopień wzmacniający ,jakie były problemy przy montażu i uruchomieniu itp.Wypowiedź w stylu transport i kabel nic nie wnosi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P
ytam po to żeby ci co im działa przetwornik , swoimi wypowiedziami pomagali innym.


A wyobraź sobie że w Twoim pytaniu co masz podłączone do przetwornika nie ma tych dodatkowych pytań. Choć czytając mój pierwszy wpis powinieneś mieć już sporo odpowiedzi.

Jaki transport też nie jest istotne. Gra po spdif. Co za różnica z czego będzie sygnał.

Ze złożeniem miałem bardzo dużo kłopotów. Znalazła się osoba która mnie wyręczyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wojkubi napisał:

Jaki transport

Polecam Pioneery DV 300,310,320 ,400,410,420,490 - mają taki sam lub zbliżone scalaki ,z których jest wyjście cyfrowe . Mam DV 420 i bez modyfikacji gra lepiej niż wszystkie CD które zmodyfikowałem w celu używania jako transport . Wada- szybko zużywające się napędy ( najpierw przestaje czytać DVD a potem również CD ) a do kupienia tylko na rynku wtórnym .

10 godzin temu, wojkubi napisał:

jaki kabel

To trudne pytanie bo oczywiście odpowiedź zależy od preferencji brzmieniowych słuchacza . ja stosuję jako kabel cyfrowy VdH The First ( tak , tak - ten sam , który jest powszechnie znanym interkonektem a idealnie sprawdza się jako kabel cyfrowy ) 

10 godzin temu, wojkubi napisał:

które wejście

Podobno przez bufor gra lepiej ale ja stosuje wyłącznie wejście przez transformator sygnałowy i jest super .

10 godzin temu, wojkubi napisał:

jaka wartość rezystora konwersji

To zależy od wzmocnienia analogu - od 200R do 680R ale im mniejsza wartość tym mniejsze zniekształcenia .Dla moich analogów ( 7 różnych testowałem - od lampowych , przez dyskretne tranzystorowe na bipolarach do opampów - VIVID Bursona i AD797 ) wystarcza 220R . Np Caddock ale Dale też dobrze wypadają .

 

10 godzin temu, wojkubi napisał:

czy jest jakiś filtr

Filtr dolnoprzepustowy jest na wyjściu dac-a , na płytce są miejsca do wlutowania - tworzy go rezystor konwersji i kondensator 5,6-6,8nF - ważne aby kondensator był dobrej jakości - styrofleks , mkp 

 

10 godzin temu, _mucha_ napisał:

jakiego typu stopień wzmacniający

Zapewne pytasz o analog . Testowałem z tym dac-kiem różne układy i nie mam żadnych wątpliwości , więc odpowiem krótko - SRPP na lampie 6N2P-EW . Bez dwóch zdań . Ten dac pokazuje bezlitośnie jak żałośnie marnie grają opampy , nawet takie ,,cuda" jak np Bursony VIVID single , które kupiłem właśnie to to aby sprawdzić co potrafią . Znacznie lepiej wypadają układy lampowe - nasycenie barw , detale , otwartość , przestrzeń ... ale SRPP na 6N2P -EW to zupełnie inna bajka . Ta lampa jest stworzona do grania z dac-ami z wyjściem prądowym . Testowałem także e88cc QS Philipsa , e180CC Philipsa , 6N6P , 6N1P a ostatnio świetną miniaturową 6111 Sylvania. Wszystkie zagrały lepiej od opampów ale po wpięciu 6N2P-EW poprostu gęba się śmieje od pierwszych dźwięków i to nie jest jakieś subtelne wrażenie - to jest ewidentny skok jakościowy o cała klasę . 

 

10 godzin temu, wojkubi napisał:

jakie były problemy przy montażu i uruchomieniu

Jeśli składasz z elementów  kupowanych samodzielnie to problemów jest sporo - np wzmocnienie tranzystorów stosowanych jako źródło prądowe dla TL431 . VIVAro dobierał elementy i uruchomienie na częściach dostarczonych przez niego jest łatwiejsze . Ale jeśli ktoś ma problemy to proszę pytać konkretnie - co się dzieje i gdzie się grzeje ?  .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturp.Dzięki. O tego typu wypowiedzi właśnie chodzi.Ciekawa informacja o tym kablu .Ja mam gorące wszystkie stabilizatory i dlatego chcę kupić nowe transformatory.Jakie masz napięcia na zaciskach wejściowych(pytam o napięcia przeminne)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.