Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, arturp napisał:

No to trzeba składać bo ma robić wrażenie . 😉 Neutralne i ,,naturalnie" brzmiące już mam . Dzięki za podpowiedź .

Jesli tak. To złóż Spencera  też robi wrazenie, ale też jest tak jak napisałem wczesniej. Ostatecznie go nie słucham. Poszedł na części

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomek 1685 napisał:

Spencer robi tylko złe wrażenie😁

Nie byłeś zadowolony ? Co ci nie odpowiadało w jego graniu ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tomek 1685 napisał:

Spencer robi tylko złe wrażenie😁

Zrobiony tak jak Spencer to opublikował to bagno i 10 metrów mułu, ale juz wymiana Silmic II na coś zywszego i robi się ciekawie. Niestety pewnej granicy juz nie można przejść.

19 minut temu, audiostyk napisał:

pcb kolega mnie ożeni jakby co 🙂

A chciałbys te zwłoki? Zasilacz obcięty i użyty do czegoś innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, Krzych 2 said:

Zrobiony tak jak Spencer to opublikował to bagno i 10 metrów mułu, ale juz wymiana Silmic II na coś zywszego i robi się ciekawie. Niestety pewnej granicy juz nie można przejść.

A chciałbys te zwłoki? Zasilacz obcięty i użyty do czegoś innego.

spoko -zasilacz się najwyżej  też utnie z czegoś 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, audiostyk napisał:

spoko -zasilacz się najwyżej  też utnie z czegoś 🙂

 

Wal na PW z adresem. Wysle Ci.

Teraz, Krzych 2 napisał:

Wal na PW z adresem. Wysle Ci.

No to będziesz mial zabawe. Ostrzegam to prosty układ i podatny na mody, gdzie wyraźnie słychać wpływ elementów. Jak lubisz takie zabawy. No to masz zabawke na pare miesięcy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spencer jest po prostu nudny jak flaki z olejem. Słuchasz i nic się nie dzieje. Też próbowałem w nim zmieniać części, zarówno wstawiać i inne wartości jak i jakości.  Charakter tak czy siak pozostaje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wasze opinie o PCM1794A ? Przyznam ,że mnie ten przetwornik zaskoczył , co nie znaczy ,że jestem zadowolony 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, arturp said:

Jakie są wasze opinie o PCM1794A ? Przyznam ,że mnie ten przetwornik zaskoczył , co nie znaczy ,że jestem zadowolony

Dwie różne chińskie płytki, jedna dziesiątki godzin, druga parę - nic co by przykuło uwagę - będę starał się jeszcze raz podejść kiedyś tam. Co trzeba koniecznie to jak najwyższa możliwa czestotliwość bo różnica między 44.1 a 176.1 jest olbrzymia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Daniel_68412 napisał:

Co trzeba koniecznie to jak najwyższa możliwa czestotliwość bo różnica między 44.1 a 176.1 jest olbrzymia.

Czyli stosować jakiś oversampler ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, arturp said:

Czyli stosować jakiś oversampler ? 

no w /etc/pulse/daemon.conf

stosuje taki conf:

[...]
default-sample-format = s16le
default-sample-rate = 88200
; default-sample-rate = 176400
[...]

dla płytki "sa9023 pcm1794" z ebay takiej za 35$

ja to słucham z usb...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Daniel_68412 napisał:

ja to słucham z usb...

No tak , a ja z CD . Więc cała , dekadami zbierana kolekcja , poszła by do pudełka 😄Pozostaje tylko wstawienie czegoś w stylu upsamplera AD1896 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, arturp napisał:

Jakie są wasze opinie o PCM1794A ? Przyznam ,że mnie ten przetwornik zaskoczył , co nie znaczy ,że jestem zadowolony 😉

Moja opinia jest bardzo dobra. Mógłbym na tej kostce skończyć zabawę w audio, ale ciągle mnie korci.

Mam dwa DAC'e zbudowane na PCM jeden jest na 1794 pracującej w trybie stereo, drugi na 1792 w trybie mono. Oba mają na wyjściu lampy w układzie wk-wa (klimo na e88cc i cj na ecc82).

Mi udało się uzyskać bardzo satysfakcjonujący efekt. Chcę się słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Tomek 1685 napisał:

Mógłbym na tej kostce skończyć zabawę w audio, ale ciągle mnie korci.

To dobrze , że cię korci . Może jeszcze nie wyciągnąłem max możliwości z tego przetwornika ale na razie moje dac-ki na PCM1702 , AD1860 , AD1865 ( wszystkie NOS ale z różnymi analogami ) grają lepiej , oczywiście inaczej ale ciekawsze we wszystkich aspektach . Najbardziej mnie zmartwiło cos czego się nie spodziewałem . Sądziłem ,że PCM1794A jest szczegółowy a w rzeczywistości daje mniej detali niż inne i jest nawet lekko zamulony na niższej średnicy .Przestrzeń jest dziwna - gra pierwszy planem , dużymi ,,plamami "więc nie ma ostrej lokalizacji i głębi a tło jest nieco ukryte . Góra jakaś taka nieobecna a sybilanty ostrawe . Kilka lat temu miałem chińska płytkę i dobrze wspominałem PCM1794A . Może dlatego ,że ówczesne moje dac-ki na WM8740/8741/8742 , AK4396 , przeróżnych Philipsach  itd wypadały gorzej . Dopiero zlampizowany TDA1541A zagrał wyraźnie lepiej więc PCM1794 sprzedałem a drobne . Sądziłem ,że to chińska płytka z gównianymi elementami i analogiem na opampach była przyczyną porażki PCM1794 więc zrobiłem swoja płytkę i testuję różne analogi - opampy z pasywną konwersją ( suchy jazgot )  , transformatory wyjściowe i lampy ( zamuliły ) , transformatory i opampy dyskretne ( lepiej od poprzednich ale to nadal nie to ) i wreszcie zgrzeszyłem i złamałem zdrowe techniczne zasady :

- konwersja pasywna na rezystorach o wartościach wprowadzających duże zniekształcenia ( 392R ) i transformatory sygnałowe z odpowiednim rdzeniem - nic więcej , no i zagrało bardzo ciekawie ale jest bezlitosne dla słabych nagrań . Na początek słuchałem płyty Adele z metalicznym wokalem ( tak jest nagrana niestety ) i nie dało się tego słuchać ( a na przykład ze zlampizowanym nos-em AD1865 ta płyta brzmi świetnie ) a potem wrzuciłem lepiej nagrane płyty - ,,Ten new songs"  Cohena i jest świetnie . Jeszcze nie tak detalicznie , przestrzennie i neutralnie jak PCM1702 ale blisko . Przestrzeń się wyraźnie poprawiła i uporządkowała , bas jest bardzo dobry , zrobiło się troszkę klarowniej i wreszcie barwy są ciekawe . Problemem jest niski poziom sygnału ( około 1V ) ale to kwestia regulacji głośności we wzmacniaczu.

Nie ma słyszalnych zniekształceń mimo ,że rezystory o wartości 10x większej niż zalecają ,, specjaliści " .😃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz/słyszysz, ja mam troszkę inne wnioski ze swoich doświadczeń. Miałem DAC'e zarówno na AD1865N, jak i na PCM1704U-J i poszły w niepamięć. AD to bardzo dobra kostka. Grałem na nim długo, szczególnie z analogiem wg A. Ciuffoli'ego (dac-end2 na lampach 5687). Teraz gra w systemie córki z analogówką od waldi06, która była częścią projektu daca pcm63.

Pcm1704 miałem też wg projektu waldi06 z dyskretnym analogiem, ktoraś z ostatnich edycji projektu.

1792/4 je wygryzł, a w zasadzie najpierw soekris, który grał bardzo podobnie.

A i tak ostatecznie wszystko rozjeżdża Sabre es9038pro. Nie ma zmiłuj.😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tomek 1685
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tomek 1685 napisał:

A i tak ostatecznie wszystko rozjeżdża Sabre es9038pro

Muszę posłuchać tego dac-a . Opinie są rozbieżne .

1 godzinę temu, Tomek 1685 napisał:

Miałem DAC'e zarówno na AD1865N, jak i na PCM1704U-J i poszły w niepamięć.

Chyba najbardziej ,,rzucająca się na uszy " różnica między przetwornikami R2R w trybie nos a PCM1794 ( i większością daców delta-sigma jakie miałem ) to  dociążenie i ilość detali w niższej średnicy i wyższym basie . Delta-sigma brzmią lżej , bardziej świeżo  i można odnieść wrażenie , że nieco sucho . Natomiast nos-y R2R brzmią czasem ciemno i zbyt masywnie/przytłaczająco  .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, arturp napisał:

Sądziłem ,że PCM1794A jest szczegółowy a w rzeczywistości daje mniej detali niż inne i jest nawet lekko zamulony na niższej średnicy .Przestrzeń jest dziwna - gra pierwszy planem , dużymi ,,plamami "więc nie ma ostrej lokalizacji i głębi a tło jest nieco ukryte . Góra jakaś taka nieobecna a sybilanty ostrawe .

Hmmm. Co masz w bezpośredniej bliskości kości? Spróbuj X5R 10u, a przy samych nogach małe COG NPO. Nie wybieraj najmnieszych X5R. Obudowy większe od 1206, a jak trzeba to po dwa na kanapke. Ogólnie zmniejszenie pojemności no tam gdzie jest 47u mozna spokojnie po dwa 10u. Nic więcej nie piszę. Po prostu spróbuj.

Wygląda na to, że mocno zmuliłeś otoczenie kości. PCM jest szczegółowy, przestrzenny itp...tylko ten dół jakiś inny niespójny. Reszta bardzo, bardzo dobra. Moze nawet za bardzo

Godzinę temu, arturp napisał:

Delta-sigma brzmią lżej , bardziej świeżo  i można odnieść wrażenie , że nieco sucho . Natomiast nos-y R2R brzmią czasem ciemno i zbyt masywnie/przytłaczająco  .

Troche to zerojedynkowo opisałeś , ale jest coś w tym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Krzych 2 napisał:

Co masz w bezpośredniej bliskości kości?

Przy nogach zasilania mam elektrolity 10uF ( Silmic ) i ceramiki (X7R) 100nF w obudowie 1206.

14 minut temu, Krzych 2 napisał:

Wygląda na to, że mocno zmuliłeś otoczenie kości.

Może to Silmic-i ale mam w innych dac-ach i nie zamulają .

 

15 minut temu, Krzych 2 napisał:

.tylko ten dół jakiś inny niespójny.

Fakt . U mnie jest ładny niższy bas a wyższego troszkę brakuje . No i nie jest twardy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, arturp napisał:

Muszę posłuchać tego dac-a . Opinie są rozbieżne .

Koniecznie. Opinie są rozbieżne, bo DAC'e grają różnie, a większość to straszna chu...nia dźwiękowa, jednakże kontakt z dobrą realizacją projektu opartego na sabre rozwiewa wątpliwości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.07.2022 o 14:05, arturp napisał:

transformatory sygnałowe z odpowiednim rdzeniem

Co to za trafa, można jakiś link czy opis?

18 godzin temu, Tomek 1685 napisał:

A i tak ostatecznie wszystko rozjeżdża Sabre es9038pro. Nie ma zmiłuj.😀

Co to za DAC, napisz coś więcej o jego konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kris_54701 napisał:

Co to za trafa, można jakiś link czy opis?

Już ich nie produkują . To niemieckie Delta Studio . 

Na szybko mam cytat :

,,transformator, po pierwsze, musi być w stanie wytrzymać niewielkie przesunięcie prądu stałego od błędu przesunięcia przetwornika cyfrowo-analogowego podczas normalnej pracy. Po drugie, musi być w stanie wytrzymać każdy nieokreślony stan wyjść z jakiegokolwiek powodu. Na przykład, co się dzieje przy wielokrotnym włączaniu/wyłączaniu zasilania lub gdy napięcie zasilania spada lub ma skoki. Taki nieokreślony stan może przez krótką chwilę mieć większe składowe DC. Jednak spowoduje to uszkodzenie większości transformatorów wyjściowych Push Pull przez trwałe namagnesowanie rdzenia. Z tego samego powodu nie wolno testować takich uzwojeń transformatora omomierzem, ponieważ domyślnie pompują one prąd stały 1mA do nieznanego rezystora. Spowoduje to pozostawienie w transformatorze stałego pola magnetycznego i od tego momentu będzie on miał zniekształcenia. Jednak DAC może przypadkowo spowodować to samo. Z tego powodu należy użyć transformatora z rdzeniem z mumetalu. Jest to specjalny stop, o najniższej remanencji (pozostałym polu) ze wszystkich znanych magnesów. Typ transformatora dla wyjść DAC toLL1588 . To uniwersalny transformator, choć bardzo dobrze nadaje się do DAC-a. Nie ma powodu, aby brać inny rodzaj, ale jeśli to zrobisz, konieczne jest użycie typu mu-metall."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.07.2022 o 11:31, Daniel_68412 napisał:

 Co trzeba koniecznie to jak najwyższa możliwa czestotliwość bo różnica między 44.1 a 176.1 jest olbrzymia.

tak mniej więcej 4-krotna. 

Nadpróbkowanie danych wejściowych w upsamplerze stosuje się głównie  po to by cyfrowy system audio pracował na tych samych częstotliwościach próbkowania, kiedy dane wejściowe maja te częstotliwości różne np.  44,1kHz i 48kHz.  W prawidłowo zaprojektowanym przetworniku nadpróbkowanie danych wejściowych prawie niczego nie zmienia. Prawie, bo może zmniejszyć poziom szumu kwantyzacji, ale w takim zakresie, że nie bedzie to raczej słyszalne . Oczywiście jak ktoś ma źle zaprojektowany dolnoprzepustowy filtr wyjściowy  (albo go nie ma w ogóle) to nadpróbkowanie może coś tam zmienić, bo pasma aliasingu się przesuną w stronę wyższych częstotliwości .  W takim rozważanym PCM1794A dane wejściowe są w środku  napróbkowane 8 krotnie w dolnoprzepustowym filtrze decymatora właśnie po to by ograniczyć, a w zasadzie mocno rozciągnąć poza pasmo użyteczne ( słyszalne) energię szumu  kwantyzacji modulatorów sigma delta. Tyle teoria i też praktyka. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Moja skromna opinia o PCM1794A testowanego z dwoma odbiornikami ( WM8804 i DIR9001 ) i kilkoma analogami .

Zmiana odbiorników nie wniosła różnic do brzmienia .

Analogi :

1) konwersja pasywna na rezystorach 47R+ transformatory sygnałowe +SRPP na 6N2P + miedziane kondensatory wyjściowe - w sumie ... zamulony środek pasma , o reszcie nie warto pisać bo i tak ten jeden mankament psuje cały przekaz a niczego wybitnego nie usłyszałem 

2) konwersja pasywna na rezystorach 47R +opampy scalone bez kondensatorów wyjściowych bo mały off set- konturowo , szczegółowo , przestrzennie , świetny bas , równo , spójnie ale bezbarwnie i obojętnie , bez wybrzmień i planktonu a czasem szorstko na wyższej średnicy 

3) konwersja pasywna na rezystorach 47R +opampy na elementach dyskretnych ( Burson Vivid ) bez kondensatorów wyjściowych bo mały off set- niezbyt konturowo , niezbyt szczegółowo , przestrzennie z ładną głębią , nierówny bas , spokojnie i całkiem barwnie ale nudno ,leniwie , bez dynamiki  ,obojętnie , bez życia , nie wciąga 

4) konwersja pasywna na rezystorach 392R + transformatory sygnałowe - niezbyt konturowo i detalicznie ale niewiele brakuje do najlepszych przetworników , lekko ocieplona dolna średnica ale bez zamulenia , dość szybki ale nierówny bas ( dużo niskiego mało wyższego ) , bardzo ładna średnica i barwy , przestrzeń z przeciętną lokalizacją ale za to jest głębia 

We wszystkich konfiguracjach pojawił się jeden nieciekawy aspekt brzmienia - góra nie jest czysta ( mimo stosowania różnych filtrów w torze sygnału , innego zasilania , rez. konwersji i innych źródeł sygnału cyfrowego itd ) i brzmi dość jednostajnie , wyraźnie słychać jakby szumiała a nie błyszczała . Efekt jest ewidentny na blachach perkusji - uderzenia pałeczką brzmią jak uderzenia miotełką  , nie dzwonią tylko szumią lub coś pomiędzy . Może z konwersją aktywną byłoby inaczej ale nie stosuję takich rozwiązań z zasady bo zawsze grało mi to najgorzej .

Moim zdaniem to bardzo dobry przetwornik ale znalezienie do niego odpowiedniego analogu to droga przez mękę . Zwykle jakiś aspekt brzmienia był wybitny ale inny był poniżej oczekiwań - na przykład świetny bas i klarowność z opampów scalonych ale  płaskie barwy i szorstka średnica . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze powtarzam ,że wplyw przetwornika na końcowe brzmienie jest przeceniany.Wazniejsza jest analogowka później, z tego co piszesz w różnych aplikacjach tylko gora była powtarzalna .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, arturp napisał:

We wszystkich konfiguracjach pojawił się jeden nieciekawy aspekt brzmienia - góra nie jest czysta ( mimo stosowania różnych filtrów w torze sygnału , innego zasilania , rez. konwersji i innych źródeł sygnału cyfrowego itd ) i brzmi dość jednostajnie , wyraźnie słychać jakby szumiała a nie błyszczała . Efekt jest ewidentny na blachach perkusji - uderzenia pałeczką brzmią jak uderzenia miotełką  , nie dzwonią tylko szumią lub coś pomiędzy

To jest efekt kompresji transjentów góry pasma który nie jest przypadłością kości a wszystkich elementów wokół połączeń I samej analogówki.  U mnie  z górą jest totalnie odwrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez absolem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, absolem napisał:

To jest efekt kompresji transjentów góry pasma który nie jest przypadłością kości a wszystkich elementów wokół połączeń I samej analogówki.  U mnie  z górą jest totalnie odwrotnie.

Analogów mam kilka i w każdym jest to samo . Elementy wokół PCM1794 mam różne ( kondensatory , rezystory ) bo mam dwie takie same płytki i jednocześnie je testuję - jeden z WM8804 a drugi z DIR9001 . Więc ewentualnie mógłby to być układ ścieżek lub masa ale to mało prawdopodobne bo tam jest niewiele elementów i to na krótkich połączeniach z kością i zasilaniem . Ich ustawienie jest prawidłowe bo miejsca jest mało . No ostatecznie mógłbym zbocznikować elektrolity foliowcami bo przy samych PCM1794 mam 100nF ceramiczne SMD ale w innych dac-ach gdzie filtowanie zasilnia jest zrobione na podobnej zasadzie  ( elektrolit + ceramik ) nie ma tego dziwnego zjawiska ,, zaszumienia" wysokich tonów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz daca do karty muzycznej i sprawdź co dzieje się na wyjściu przetwornika po konwersji I/V. Podmienianie na pałę rezystorów/opampów/transformatorów nie rozwiąże problemu, ale tylko zmęczy i zniechęci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tymianek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Tymianek napisał:

Podłącz daca do karty muzycznej

Po ostatnim wpisie Muzga straciłem przekonanie do wiarygodności wyników pomiarów .🤣 Co do testowania ,, na pałę " to mam ten sam problem co wszyscy - nie mam worka różnych opampów aby dobrać ten teoretycznie idealny , zwłaszcza że to tylko teoretycznie idealny a w praktyce może się okazać niewypałem brzmieniowym . I jeśli zjawisko występuje z transformatorami wyjściowymi oraz z lampami to nie jest to wina opampów . Być może jest to wina samej technologii - delta sigma dają duży pre- i post-ringing i to dla sygnałów na wyższych częstotliwościach/wysokich tonach może mieć znaczenie - pokrywanie się impulsów może dawać efekt szumu . A może zwyczajnie wynika to z faktu ,że moje dac-ki w trybie nos (szczególnie AD1865 ) , do których porównuję tego PCM1794 , mają tak krystalicznie czystą górę ,że dopiero teraz zwróciłem uwagę na to ,ze PCM nie ma tej czystości , blasku i prawdziwości przekazu . To nie męczy i nie drażni dopóki nie posłuchać lepszego i doświadczyć jak może/powinno być .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, arturp napisał:

Po ostatnim wpisie Muzga straciłem przekonanie do wiarygodności wyników pomiarów .🤣 Co do testowania ,, na pałę " to mam ten sam problem co wszyscy - nie mam worka różnych opampów aby dobrać ten teoretycznie idealny , zwłaszcza że to tylko teoretycznie idealny a w praktyce może się okazać niewypałem brzmieniowym . I jeśli zjawisko występuje z transformatorami wyjściowymi oraz z lampami to nie jest to wina opampów . Być może jest to wina samej technologii - delta sigma dają duży pre- i post-ringing i to dla sygnałów na wyższych częstotliwościach/wysokich tonach może mieć znaczenie - pokrywanie się impulsów może dawać efekt szumu . A może zwyczajnie wynika to z faktu ,że moje dac-ki w trybie nos (szczególnie AD1865 ) , do których porównuję tego PCM1794 , mają tak krystalicznie czystą górę ,że dopiero teraz zwróciłem uwagę na to ,ze PCM nie ma tej czystości , blasku i prawdziwości przekazu . To nie męczy i nie drażni dopóki nie posłuchać lepszego i doświadczyć jak może/powinno być .

Coś masz Artur wyraźnie zrypane. Ten PCM gra górę bardzo ładnie z atakiem wybrzmieniem itp. Widziałeś produkowany przez Delty-Sigmy prostokąt? Delikatnie mówiąc nie wygląda to dobrze. Trzeba nielada filtrów żeby się tego pozbyć. To jest coś co pewnie w przypadku małego błędu spotęgowane jest u Ciebie słyszalne. Tak obstawiam.

Pytanie czy puszczenie gęstego materiału poprawia cokolwiek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.