Skocz do zawartości
IGNORED

Lee Konitz


Chicago
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem, że powinniśmy poświęcić kilka chwil Lee Konitzowi. Dlaczego? Ponieważ jest on muzykiem niezwykłym, szczególnym - szczególnym brzmieniowo, stylistycznie, artystycznie i historycznie. Można powiedzieć, że Lee Konitz, tak jak i MIles, Coltrane, Dolphy, Rollins, Coleman... jest bezpośrednią, parkerowską gałęzią modern jazzu - całego jazzu, w całym szerokim jego ujęciu. Lee Konitz czerpał z tradycji Charlie Parkera i wpływów Lennie Tristiano, przy założeniu, że jako jedyny z nielicznych wspaniałych muzyków jazzowych, oparł się urokowi Birda. Wtedy, w najlepszych czasach bebopu, wszyscy chcieli być Charlie Parkerem - uważano nawet, że jak Charlie Parker zasuwa się ostrym alkoholem i heroiną, to jest to wskazówka dla pozostałych, naśladujących Birda. Tak miał Jackie McLean, tak miał Sonny Stitt i taką drogą podążali prawie wszyscy - grać jak Bird lub być Birdem. Oprócz Lee Konitza - on nie chciał grać tak jak Bird, ale za to dragi zasuwał jak Bird - co go nieco zbliżyło. Poza tym, byli przyjaciółmi. Co jeszcze? To, że Lee Konitz jest przyjacielem Polaków i mieszkał w Polsce, oraz to, że posiada on wielu fanów w Polsce, zarówno fanów z jazzowej sceny profesjonalnej jak i fanów po drugiej stronie - stronie słuchaczy jazzu. Lee Konitz, to styl i współtwórca stylu, legenda, niemalże figura wielka - inspirująca wielu największych, na przykład Anthony Braxtona.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Footprints" na płycie "Yes Yes Nonet" to najlepszy wykon jaki słyszałem.
W ogóle świetna płyta i jedyna, którą posiadam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , Konitz zasłużył na wspomnienie jak najbardziej.To jeden z najwybitniejszych białych jazzmanów kształtujących własną wersję bebopu lat 40 .Zaczynał w orkiestrze C.Thornhilla ,następnie S.Kentona .Tak jak napisał Chicago największy wpływ miał na niego Lennie Tristano .Koniec lat 40 to udział w sesji Birth Of the Cool M. Davisa .Lata późniejsze to nagrania w mniejszych składach, często w nonetach .Współpracował z Mulliganem ( Konitz Meets Mulligan ),Warnerem Marshem.Dużo czasu poświęcał edukacji muzycznej ( m.in. nasz Kuba Więcek pobierał u niego lekcje ).Był aktywny muzycznie do późnej starości .Pomieszkiwał w Polsce .W związku z jego śmiercią przejrzałem swoją płytotekę i stwierdziłem ze zdumieniem ,że nie mam tak dużo jego płyt ( mam na myśli te autorskie ) .Mam raczej te późne nagrania .A więc winyl "The Lee Konitz Nonet " z 1977r ., pięciopłytowy box nagrań dla Black Saint & Soul Note ("Live At Laren, Ideal Scene ,The New York Album ,Zounds ,Lunasea ) ,"L.Konitz New Quartet Live At The Village Vanguard " Enja , "Live At the Birdland " ECM 2011 ,"Alone Together " Blue Note 1997 i "Thingin " hatOlogy 2000 . Odszedł wielki muzyk ale cieszmy się ,że zostawił nam piękną muzykę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 10 lat temu widziałem duński film dokumentalny "Weightless" z sesji nagraniowej w Avatar Studio NY 2008 albumu "Balladeering"

duńskiego gitarzysty Jakob Bro z Lee Konitz i Poul Motian. Do dziś pamiętam niezwykłą muzykalną kreację tej dwudniowej sesji. Warto!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty z Lee Konitzem i Paulem Motianem należą do moich ulubionych, ze szczególnym uznaniem rewelacyjnej 'Paul Motian on Broadway - Vol.3'. Ta płytka przebija nawet produkcję ECM z Mehldau, Hadenem i Motianem na pokładzie. Oczywiście mówimy tu o nowej rzeczywistości Lee Konitza, ponieważ ten wielki artysta miał swój czas i po osiemdziesiątce. Było to tzw. 'drugie życie' Lee Konitza. Rzadko się zdarza, aby muzyk po osiemdziesiątce z taką intensywnością i z tak zapełnionym grafikiem grał koncerty, brał udział w niezliczonych sesjach nagraniowych i, co się z tym wiąże, podróżował praktycznie po całym świecie. Obok Hanka Jonesa i jeszcze kilku innych nielicznych muzyków jazzowych, Lee Konitz był aktywny zawodowo praktycznie do końca swoich dni i kto wie, gdyby nie ta cholerna zaraza, czy nie dograłby swoich opowieści do setnych urodzin...???

Mam 'kilka' płyt Lee Konitza, ale myślę, że uzupełnię swoją kolekcję o następne tytuły (może pięć, może sześć albumów...???). Dwie rzeczy zamówiłem dosłownie przed chwilą i są nimi najnowsze japońskie wznowienie 'At Storyville', oraz wspaniała płytka z Etnanem Iversonem jako liderem sesji 'Costumes Are Mandatory' dla High Note Records.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_2509.thumb.jpg.0ba58f1e54b0f33166b6d9b70d493020.jpgIMG_2510.thumb.jpg.87185a7164a540b45c76302ca45cc26c.jpgIMG_2511.thumb.jpg.0a724128820e2be4110a32cb0c739173.jpgIMG_2514.thumb.jpg.41c725b032718228f208acc257940070.jpgIMG_2517.thumb.jpg.25d3dcf1e299ae96b62aa12bc4b92705.jpgIMG_2518.thumb.jpg.eba6f71c82ecf267f762a7ebad4fed4f.jpg

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejałem co prawda poniższy koncert już kilka razy, ale nie zaszkodzi przypomnieć. Rok 1981 i festiwal jazzu kreatywnego w Woodstock. Cała plejada najsłynnieszych nazwisk, a wśród nich Lee Konitz, którego kreatywne solo i dialogi z Coreą zaczynają się gdzieś tak ok. 34 minuty. Obok Lee Konitza, mamy w teamie Anthony Braxtona, Chicka, Pata, Miroslava Vitousa i Jacka DeJohnette. Przed głównym koncertem mamy Marilyn Crispell, Dewey Redmana, Nanę Vasconcelos, Collina Walcotta, Ed Blackwella i Howarda Johnsona. Najlepsza wersja płyty z tego koncertu, to 'The Song Is You' - wydana przez niszową, ale legendarną Douglas Records.

R-1580595-1229943765.jpeg.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.