Jump to content
IGNORED

Wzmacniacz PP KT88

konrad_1977
 Share

Recommended Posts

Coś takiego, bardzo wygodne:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

2 godziny temu, Seyv napisał:

Przy niższym napięciu można zwiększyć prąd i pogonić więcej w klasie A. Moc ogólna wtedy spadnie ale nie jest to raczej krytyczne w home audio. Myślę, że o te 30-40 V na rezystorze katodowym bym się nie bił.

Albo w ogóle zostać w "A" stosując zamiast Rk żródło prądowe, itp. itd.

Konrad odpowiedz na poniższe pytania, wówczas będziemy wiedzieć co Ci doradzić.

1. Czy jesteś już zaparty na topologię układu, który wynika z zamieszczonego przez ciebie schematu ?

2. Czy będziesz zamawiał transformator zasilający i głośnikowe wg. potrzebnych parametrów, czy kupisz "gotowce" ?

3. Czy jesteś zdecydowany na prostownik krzemowy czy może jednak w rachubę wchodzi lampa prostownicza ?

4. Jaka moc RMS wzmacniacza cię satysfakcjonuje ?

Kondensatory do których linki zamieściłeś są przeznaczone typowo na rynek audiofilski. Nie znajdziesz ich w sprzęcie audio profesjonalnym ani tym bardziej produkowanym na potrzeby przemysłu. Dlaczego ? Wnioski sam sobie wyciągnij. A jak już bardzo chcesz mieć audiofilskie Mundorf'y to kup je bezpośrednio w Niemczech a dużo złociszy zostanie Ci w kieszeni. Ponadto nie widzę nawet na stronie producenta normalnej karty katalogowej danego kondensatora. Więc jak policzyć układ? Zauważ, że np. w takim Farnell'u, który jak by nie było jest jednym z potentatów w sprzedaży części elektronicznych nie znajdziesz Mundorf'ów, itp.

Tu masz uczciwe w uczciwej cenie kondensatory:

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edited by Jurek_OL

Jurku założenie było takie aby zbliżyć się do brzmienia jakie uzyskałem na Ayon Scorpio. Niestety nie znalazlem jego schematu, wiec postanowiłem zabazować na tych samych typach lamp i zaczęło się poszukiwanie schematu. 

Przeglądając ofertę Ogonowskiego są tam transformatory przewidziane dla układu PP i lamp KT88. I od tego wyszedłem. Oczywiscie nie zależy na gotowcach, a na tym by to miało ręce i nogi. 

Jeśli lampa prostowniczą miała by uprościć temat to nie widze sprzeciwu. Przyznaję że chciałem ją pominąć tak jak i konieczność stosowania dławików.

Ayon posiadł moc 2 x 45W i pracował klasie A. Co do kondensatorów to obecnie stosowałem Mundorfa, Audyn Cap oraz SCR. Jakość innych producentów nie jest mi znana, a poszukując ich  szukałem po konkretnych wartościach z poniższego schematu, który lekko zmodyfikowałem. 

Gdybym posiadał działający schemat to samego złożenia już sie nie obawiam. Pracuje w firmie produkującej komponenty do aparatów słuchowych i posiadamy generator dźwięku i oscyloskop. Przyznaje że na codzień oscyloskopem sie nie posługuję lecz od strony montażowej nie powinno stanowić problemu mimo iż nie obracam się przy takich napięciach.

Dlatego prosze o cierpliwość tego projektu i wsparcie.

Pozdrawiam Konrad 

Hidden Content

Hidden Content

Tych konkretnych kondensatorów nie stosowałem. Także się nie upieram by ich użyć jeśli można równie dobrze zastosować zaproponowanych powyżej, a i nie jeden grosz w kieszeni zostanie np. na lampy.

Ayona słuchałem przed zakupem kolumn. To wlasnie do niego byly podłączone. Fakt ze inna kubatura i ustawienie. U siebie już podłączyłem inny wzmacniacz i nie gra od samego rana ale do późnej nocy u owszem ? Z rana to jest sie w pracy a wlasnie wieczorem najchetniej lubię posłuchać tak że napewno zdąży się wygrzać

Mnie też jeszcze niestety praca zawodowa przeszkadza w życiu. Natomiast wygrzewać to się można na słońcu. Na razie Panie Kolego próbujesz zbudować wzmacniacz więc odsuń na chwilę na bok tego typu podejście a skupmy się na sprawach technicznych. A jak już operacja się uda i pacjent wraz z lekarzem prowadzącym przeżyje to jak najbardziej wtedy można wrócić do zabawy w wygrzewanie, kable jednokierunkowe i co tam sobie jeszcze nie wymyślisz.

Pytanie o przewidywany średni czas pracy twojego wzmacniacza było z powodu ekonomiczno-technicznego.

A chodzi o wybór typu prostownika. Prostownik krzemowy jest długowieczny. Nie jest konieczne stosowanie dławika, choć gdy go zastosować to parametry zasilacza szybują mocno w górę. Niestety walory estetyczne prostownika krzemowego są równe zeru, albo i mniej.  

Prostownik na lampie ma niezaprzeczalne walory estetyczne, które dodają uroku całej konstrukcji. Tu już jest mocno wskazane zastosowanie dławika a wręcz konieczne. Niestety znów lampa prostownicza najszybciej ulega zużyciu i w moim przypadku gdzie radio gra prawie na okrągło co około przynajmniej rok lub nawet wcześniej byłaby do wymiany. Co wcale nie znaczy, iż w twoim przypadku będzie tak samo.

Reasumując zdecyduj jaki typ prostownika chcesz mieć w swoim wzmacniaczu wówczas będziemy mogli jechać dalej.

I nie wzbraniaj się tak przed zastosowaniem dławików. Zobacz tylko jakie ładne są ?

Hidden Content

Hidden Content

Uff. Pooglądałem bebechy tego Ayona i podobieństwo z twoim schematem jest znikome.

Hidden Content

Więc uparcie proponuje sprawdzoną, porządną konstrukcje, która ma ręce i nogi a nawet głowę. Która będzie równie dobrze brzmiała, a nawet śmiem twierdzić, że dużo lepiej. Zmodyfikować należy tylko zasilacz i wejście pierwszego stopnia.

70896e34e2e54106med.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Konrad tą na powyższym schemacie. Pan Leszek zrobi Ci TG, dławiki i transformator zasilający jak nie chcesz toroidalnego. Policzymy zasilacz na "krzemie" jak taki wolisz. Tu będzie potrzeba trochę danych o transformatorze. Zmodyfikuje się delikatnie samo wejście i już.

Czeka cię cholernie dużo pracy ślusarsko mechanicznej. Koszta samych klamotów szacuję tak na oko na około 4500-5000 zł.

W dniu 10.05.2020 o 22:54, Jurek_OL napisał:

Konrad tą na powyższym schemacie. Pan Leszek zrobi Ci TG, dławiki i transformator zasilający jak nie chcesz toroidalnego. Policzymy zasilacz na "krzemie" jak taki wolisz. Tu będzie potrzeba trochę danych o transformatorze. Zmodyfikuje się delikatnie samo wejście i już.

Czeka cię cholernie dużo pracy ślusarsko mechanicznej. Koszta samych klamotów szacuję tak na oko na około 4500-5000 zł.

Wybacz. Na komputerze firmowym nie ładuje mi zdjęć. Stąd przeoczenie schematu. Myślę że dalsza korespondencja już w prywatnych wiadomościach.

Pozdrawiam 

• 7 months later...

Zasilanie to podstawa, dławik zastosowany obowiązkowo  przy lampie, czy przy mostku dobrze robi zniekształcenia itd. Ostani wzmacniacz zrobiłem na trafach LO-PP80-1 nawet na EL36 (odchylanie poziome TV) grają przyzwoicie. Propozycja Jurek_OL jest rozsądna odprzęganie poszczególnych stopni, rozbudowana filtracja. Chyba sam się skusze ?

Hidden Content

wz1.jpg

Hidden Content

Hidden Content

To super, z przyjemnością wymienię się spostrzeżeniami i uwagami. Podzespoły zakupione, zastanawiam się nad obudową, poprzednia obudowa miała zaletę dobre ekranowanie trafa zasilania od głośnikowych i dławików, ale łatwa w wykonaniu nie była. Z drugiej strony mam cały projekt w CAD.

• 7 months later...

Konrad coś dalej się dzieje? Ja właśnie osłuchuję swojego klona Lebena na 12ax7 i el84 pp. A u znajomego słuchałem ostatnio Haiku na 6550 i jestem zaintrygowany bo twój wzmacniacz oparty jest na schemacie podesłanym przez Jurka? Jak wyszło? Wrzuć jakieś fotki tego co już zrobione jeśli możesz.