Jump to content
MariuszZ.

Wzmacniacz SET 2A3 "Aikido"

Recommended Posts

Witam. Od jakiegoś czasu planuję poskładać wzmacniacz SET Sun Audio ale natknąłem się na

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tego typu wzmacniacza i myślę o wypróbowaniu. Mam pytanie do kolegów doświadczonych w projektowaniu i składaniu tego typu konstrukcji. Czy na załączonych obrazkach są jakieś "topologiczne" błędy? Co ewentualnie można poprawić mając na uwadze niski poziom zakłóceń od zasilacza i na co zwrócić uwagę przy składaniu? Czy zastosowany transformator o impedancji anodowej Za=5k nie jest błędem biorąc pod uwagę, że "katalogowo" dla SE powinno być 2,5k dla lamp 2a3? Pozdrawiam.

Aikido 2a3 SET (Medium).jpg

PS Aikido 2a3 SET (Medium).jpg

Podstawową zaletą w stosunku do Sun Audio, jest układ fixed bias, który eliminuje spory rezystor katodowy, na którym wydziela się duża ilość ciepła. Transformatory z większym niż zalecane Ra, mają swoich zwolenników, którzy twerdzą, że brzmienie jest lepsze. W przypadku triody wraz ze zwiększeniem Ra maleją zniekształcenia, jednak okupione to jest spadkiem i tak już małej mocy. Układ ciekawy i można stosować różne lampy. Może zbuduję i posłucham na pająku.

• Thanks 1

Schemat wydaje się "topologicznie" OK. Zarówno część sygnałowa, jak i zasilacz. 
Porównaj sobie ze schematami w tej topologii (AIKIDO) publikowanych przez Janka na tubecad.com.    Co prawda po angielsku, ale bardzo przystępnie opisuje zasadę działania tych układów.  Twoim celem jest, aby na obu końcach transformatora głośnikowego była dokładnie taka sama ilość brumu.  Albowiem "Brum" minus "Brum" równa się zero.  O ile ten pierwszy jest równy co do wartości temu drugiemu, oczywiście. Takie zwalaczanie ognia ogniem. 

• Thanks 1

"... Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life. ..." - Confucius

xavian

Zbudowałem dla siebie taki wzmacniacz. Jako, że lubię eksperymentować we wzmacniaczu mogę stosować w celach porównawczych różne lampy mocy. W aktualnej konfiguracji pracuje jako lampa mocy 6550 ale można ją zamienić na 6S4S bez ingerencji we wnętrznościach wzmacniacza.

Po podmianie pcb lamp mocy można słuchać lamp 300B i 2A3, tutaj niestety trzeba zmieniać napięcia żarzenia i anodowe.

Transformatory głośnikowe to James JS 6123HS

Zasilacz taki jak na Twoim schemacie.

Myślę ze warto eksperymentować, co do brzmienia nie wypowiem się bo moje uszy już stare 🙂

Aikido.jpg

Edited by bomarek
  • Like 1
  • Thanks 1

Panowie dziękuję za odzew. Pozostaje mi rozplanować "pająka" na desce. Poszukać dostawców i zamówić części oraz zabrać się do roboty. Znalazłem jeszcze uproszczoną wersję

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wzmacniacza ale chyba będę strugał tego z wcześniejszych postów. Pozdrawiam :) 

21 minut temu, MariuszZ. napisał:

rozplanować "pająka" na desce

Zapewne oczywista oczywistość, ale pro-forma pozwolę sobie przypomnieć. Warto rozważyć następujące: 
* obwody wejściowe w strefie czystej, możliwie jak najdalej od strefy brudnej  (trafo zasilające, lampy mocy, trafa głośnikowe). 
* Trzy trafa - wzajemnie ortogonalnie względem siebie, a dodatkowo super by było, aby nie kierowały swojego pola rozproszonego na lampy wejściowe
* planując docelową obudowę, warto pamiętać, że elektrolity nie lubią wysokich temperatur. Jeśli gdzieś takowe przewidujesz, to warto je trzymać z dala od źródeł ciepła
* okablowanie obwodów wejściowych możliwie jak najdalej okablowania "wysokoprądowego" lub po prostu brudnego. A jeśli musi się z takowymi mijać, ... to pod kątem prostym. 

• Like 1
  • Thanks 1

"... Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life. ..." - Confucius

6 minut temu, zjj_wwa napisał:

pozwolę sobie przypomnieć

Dzięki. Oczywiście wskazówki uwzględnię. Myślę, że wzajemne położenie elementów trochę "zgapię" od wykonawcy

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wzmacniacza. W opisie niby " Hum? Dead quiet!" 😉 

17 godzin temu, Ricambi napisał:

jednak okupione to jest spadkiem i tak już małej mocy.

Jeśli dostosujemy punkt pracy lampy , moc nie będzie mniejsza - może być nawet odrobinę większa. Mając trafo 5K można pokusić się o zasilenie 310-320 V - jeśli zależy nam na uzyskaniu maksymalnej mocy.

Co do schematu - ograniczyłby ilość lamp na wejściu, im uch mniej tym lepiej dla brzmienia. Przy okazji zawsze można pokusić się o lepsze lampy.

Edited by Seyv
  • Like 1

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.