Skocz do zawartości
IGNORED

XLR czy RCA


artur 1984 waw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie: jeden kabel IC (tzn ten sam typ) a możliwość wyboru: RCA czy XLR? Który wybrać, czy generalnie jest przewaga XLR nad RCA? Wzmak nie jest zbalansowany. Czytałem, że w takich sytuacjach lepiej wybrać RCA, gdyż złącze XLR jest dodatkiem i wcale niekoniecznie musi grać "lepiej" poza tym, że "głośniej". To jak to jest ? Wybierając IC: XLR czy RCA jeżeli wolne złącza w źródło-wzmacniacz są "i takie i takie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z zasady XLR powinien być lepszym połączeniem ale nie zawsze tak bywa. Najlepszym sposobem byłoby wypożyczyć RCA i XLR i samemu podjąć decyzje, które brzmienie bardziej przemawia do Ciebie. Zdecydowana większość wybierze XLR ale czy tak będzie także u Ciebie? Tego niestety nikt nie wie. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, artur 1984 waw napisał:

Wzmak nie jest zbalansowany

Czyli wybój jest prosty. RCA

XLR bedzie lepszym wyborem gdy oba połączone sprzęty są zbalansowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minutes ago, Bogusław_59825 said:

Czyli wybój jest prosty. RCA

XLR bedzie lepszym wyborem gdy oba połączone sprzęty są zbalansowane.

No właśnie też mi się tak wydaje; źródło mam zbalansowane (Pioneer N70ae), ale wzmak już nie. Mam porównanie, ale przy kablach tego samego producenta, ale z różnych "półek" cenowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie,  czy ten Pioneer po xlr gra głośniej niz po rca i nie da sie regulować tego poziomu sygnalu po xlr? zwykle jest to głośniej o 6 dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6dB głośniejszy sygnał, to 6dB większy odstęp od szumu, to także mniejsze zniekształcenia. W teorii przy konwersji sygnału cyfrowego na analogowy przy XLR mamy dwukrotnie większy zakres napięcia co może przekładać się na szczegółowość przekazu. Jednak to wszystko....poza większą glosnością jest na granicy percepcji naszego słuchu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, artur 1984 waw napisał:

Jak w temacie: jeden kabel IC (tzn ten sam typ) a możliwość wyboru: RCA czy XLR? Który wybrać, czy generalnie jest przewaga XLR nad RCA? Wzmak nie jest zbalansowany. Czytałem, że w takich sytuacjach lepiej wybrać RCA, gdyż złącze XLR jest dodatkiem i wcale niekoniecznie musi grać "lepiej" poza tym, że "głośniej". To jak to jest ? Wybierając IC: XLR czy RCA jeżeli wolne złącza w źródło-wzmacniacz są "i takie i takie".

testowałem w ogromnej ilości połączeń i wniosek jest jeden, jeśli oba urządzenia nie są zbalansowane, to po RCA gra lepiej. Masz wtedy krótszą ścieżkę sygnału. 

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Q21 napisał:

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jest, w połączeniu symetrycznym XLR przewód masowy nie jest przewodem sygnałowym, może go nawet nie być a połączenie będzie działać idealnie. Problemy z pętlami masowymi są praktycznie zerowe. Przy połączeniach typu RCA trzeba mocno uważać żeby uniknąć pętli masowych. Oczywiście piszę o połączeniach wykonanych zgodnie ze sztuką, bo i jedno i drugie można wykonać kiepsko. Połączenia XLR są niezbędne tam gdzie mamy długie trasy i duży poziom zakłóceń zewnętrznych które mogą się indukować w kablach. Ten typ połączenia eliminuje te zakłócenia trasowe, nawet jak kabel połączeniowy nie jest ekranowany. Przy krótkich połączeniach i braku pętli masowych jedno i drugie połączenie są praktycznie porównywalne jakościowo. Oczywiście w połączeniu symetrycznym wyjście i wejście urządzeń łączonych muszą być do tego przystosowane. Połączenie przejściowe z RCA do XLR lub odwrotnie nie jest już połączeniem symetrycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, k4mil3k napisał:

6dB głośniejszy sygnał, to 6dB większy odstęp od szumu, to także mniejsze zniekształcenia. W teorii przy konwersji sygnału cyfrowego na analogowy przy XLR mamy dwukrotnie większy zakres napięcia co może przekładać się na szczegółowość przekazu. Jednak to wszystko....poza większą glosnością jest na granicy percepcji naszego słuchu...

ale jest ryzyko przesterowania, i wtedy poziom znieksztalcen gwałtownie rośnie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, costa brava napisał:

ale jest ryzyko przesterowania, i wtedy poziom znieksztalcen gwałtownie rośnie ...

Zgadza się, tak też miałem na jednym DAC. Dla tego używam trybu PRE i poziomu -0,5dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zawsze to sprawdzić. Kable XLR można wypożyczyć w sklepie np u nas. Polecam zerknąć do naszego artykułu. XLR ma określone zalety i to niezależnie od tego czy całe urządzenie jest zbalansowane czy nie. 

https://m.sklep.rms.pl/czy-polaczenia-zbalansowane-xlr-zawsze-maja-sens.html

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, costa brava napisał:

ale jest ryzyko przesterowania, i wtedy poziom znieksztalcen gwałtownie rośnie ...

W prawidłowo zaprojektowanym sprzęcie nie może być żadnego problemu z przesterem.

Poziom połączeń liniowych to ok 250mV,  z możliwością przekroczenia nawet do 10 razy- przecież poziom wyjściowy cd playera dochodzi do 2,5V (!)

W połączeniu zbalansowanym xlr to odpowiednio 2x 250mV, a dla cd 2x 2,5V max.

Jeśli występuje przester, oznacza, że konstruktor danego urządzenia to pipa, nie biorąca pod uwagę norm i wymogów technicznych, a urządzenie jest niepełnowartościowym bublem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło mam zbalansowane, wzmak nie. Ostatecznie kupiłem jednak XLR, nawet "na przyszłość". Mam teraz możliwość sprawdzenia "na własne ucho" bo w domu mam takie same kable i po XLR i RCA, zresztą tej samej długości. Artykuł z RMS znam, dobry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, artur 1984 waw napisał:

Źródło mam zbalansowane, wzmak nie. Ostatecznie kupiłem jednak XLR, nawet "na przyszłość".

To na razie musisz połączyć w układzie niesymetrycznym RCA, choć oczywiście możesz skorzystać z kabla przejściowego XLR-RCA, ale będzie to zawsze połączenie niesymetryczne. Można dokupić symetryzator na trafie zamontowanym w przejściówce, ale nie sądzę żeby to miało sens. Symetryzacja trafem to nie są same zalety. W moim przypadku też miałem taki układ, źródła symetryczne a dalej niesymetryczne. Zainteresowałem się rynkiem PRO i teraz jest już wszystko jednolite. Do tego ceny bardzo rozsądne, jakaś drobna wada to mało audiofilski wygląd zewnętrzny. Drobne problemy z pętlami masowymi, które miałem w poprzednim układzie, zniknęły bezpowrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Warto zawsze to sprawdzić. Kable XLR można wypożyczyć w sklepie np u nas. Polecam zerknąć do naszego artykułu. XLR ma określone zalety i to niezależnie od tego czy całe urządzenie jest zbalansowane czy nie. 
https://m.sklep.rms.pl/czy-polaczenia-zbalansowane-xlr-zawsze-maja-sens.html
Z tym że urządzenia w pełni zbalansowane to przerost formy nad treścią i proszenie się o kłopoty.

We wzmacniaczu zbalansowanym (symetrycznym), każdy z kanałów zbudowany jest z dwóch identycznych, stanowiących lustrzane odbicia układów.

Oczywiście nie da się zbudować dwóch absolutnie identycznych wzmacniaczy (tolerancja wykonania elementów, strojenie itp.), dwie połówki zawsze będą od siebie minimalnie różne i stąd działanie i zniekształcenia (szum to przecież także zniekształcenie z punktu widzenia oryginalnego sygnału) nie będą dokładnie te same i nie ma mowy o pełnym znoszeniu się wszystkich niedoskonałości.

Co więcej w praktyce często zdarza się, iż wzmacniacz zbalansowany ma tendencję do eksponowania zniekształceń nieparzystych, na które ucho ludzkie jest mniej tolerancyjne.

Zaletą konfiguracji zbalansowanej jest przede wszystkim redukcja szumów, pod warunkiem wszakże, iż obydwie 'połówki' wzmacniacza każdego kanału są ze sobą bardzo dobrze sparowane; w przeciwnym razie układ taki może wygenerować nawet wyższy poziom zniekształceń, niż typowy, niezbalansowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo połączenie zbalansowane niesie korzyści w postaci redukcji zakłóceń. Warto o tym pamiętać i sprawdzić po prostu, czy jest lepiej. 

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem kiedyś połączenie zbalansowanego zestawu Yamaha serii 2100 CD-S i A-S, identycznymi kabelkami Supra EFF-I z wtykami RCA i XLR.

Bez porównania lepiej (czyściej, przestrzenniej, dokładniej, bardziej konturowo) zagrało połączenie XLR.

To nie była subtelna ale bardzo znaczna różnica na korzyść XLR.

Przynajmniej w przypadku kabli Supra i w tym zestawie Yamaha 2100.

Potem podłączyłem w miejsce Supry XLR, inny, znacznie droższy i teoretycznie lepszy kabel zbudowany ze srebra i złota.

I tu było jeszcze lepiej niż w przypadku Supry.

Wniosek dla mnie był oczywisty: jeśli system jest zbalansowany i oferuje spory potencjał, to należy stosować tylko wysokiej jakości kable XLR.

Niestety metodą prób i błędów, bo nie ma gotowego przepisu, na to że kabelek "A" świetnie się sprawdzi w danym systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, miki450 napisał:

Bez porównania lepiej (czyściej, przestrzenniej, dokładniej, bardziej konturowo) zagrało połączenie XLR.

Na domowych odległościach różnicy pomiędzy połączeniem XLR (symetrycznym) I połączeniem RCA (niesymetrycznym) nie da się na ucho stwierdzić. Oczywiście przy poważnym/technicznym podejściu do testu porównawczego i wyeliminowaniu ewentualnej różnicy głośności pomiędzy jednym i drugim typem połączenia, który jest często notowany pomiędzy tymi typami połączeń. Dobrze wykonane wyjście XLR i RCA w jednym urządzeniu nie będą się różnić głośnością, ale często jest inaczej. XLR połączenie ma wyższe napięcie sygnału a to co gra głośniej sprawia lepsze wrażenie na ucho co jest uzasadnione bo człowiek na różnych poziomach głośności ma różną charakterystykę słuchu,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez po xlr znacznie lepiej niż  po rca....Teac ud-501 -> Yamaha as2000..moze to efekt lepszego wysterowania stopnia wejściowego wzmacniacza...? niestety na niektórych stacjach radiowych i niektorych utworach az  jest lekkie przesterowanie...zwalam to na realizatorów dźwięku ktorzy koniecznie chcą aby radio gralo "jak najgłośniej "..przy Tidalu problem nie występuje jest idealnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lech36 napisał:

Na domowych odległościach różnicy pomiędzy połączeniem XLR (symetrycznym) I połączeniem RCA (niesymetrycznym) nie da się na ucho stwierdzić.

Znam takie teorie.

Ale ja piszę o praktyce.

Ja różnice słyszałem doskonale i nie wynikały z różnicy głośności.

I prośba: nie róbmy w tym wątku kolejnej przepychanki.

Pytanie było o różnice: RCA - XLR.

Ja wyraziłem swoją opinię wynikającą z praktyki, z tego co usłyszałem.

Wiem, że są różne teorie nt. kabli ale to chyba nie ten wątek. Plis :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, miki450 napisał:

Znam takie teorie.

To nie jest teoria tylko rzeczywistość wynikająca z parametrów RLC kabli i potwierdzona na filmie amerykańskim pokazującym test różnicowy, który praktycznie powinien zamknąć dyskusję, ale cóż są tacy co nie wierzą w rzeczywistość ;-).

1 godzinę temu, miki450 napisał:

I prośba: nie róbmy w tym wątku kolejnej przepychanki.

Pytanie było o różnice: RCA - XLR.

Chyba wystarczająco dużo napisałem o RCA i XLR i nie zauważam tu żadnej przepychanki. Każdy powinien działać wg. własnego uważania. Wracając do połączeń XLR to jest to najlepszy technicznie sposób łączenia segmentów toru audio co nie znaczy że system RCA da w domu (krótkie połączenia) gorsze wyniki. Dobrze wykonane połączenia RCA dają na krótkich liniach identyczne wyniki jakościowe. Oczywiście można się z tym nie zgadzać.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Lech36 napisał:

Chyba wystarczająco dużo napisałem o RCA i XLR

Wiem, widziałem wiele Twoich (i wiele innych) wpisów nt. kabli.

Tylko, że w moim przypadku, teorie, rzeczywistość i filmy amerykańskie, zweryfikowało tzw. "życie".

Założycielowi wątku proponuję samodzielnie sprawdzić połączenia w posiadanym systemie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, miki450 napisał:

Założycielowi wątku proponuję samodzielnie sprawdzić połączenia w posiadanym systemie.

To teraz będzie klasyczna uwaga: tylko żeby pamiętał o wyrównaniu poziomów głośności przy porównaniu bezpośrednim bo oba typy połączeń mogą się różnić pod tym względem technicznie o ile nie są skompensowane rozwiązaniem układowym ;-). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja się chyba nie przepychałem w tym wątku.

Momentami muszę łączyć aż sześcioma kablami XLR... 

XLR to najlepsze połączenia. 

Do tego sprzęt musi mieć odpowiednią konstrukcję.  żadne tam pitu pitu tylko tory w pełni symetryczne.

To co przeszkadza to przy XLR nie grają kable sieciowe ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Lech36 napisał:

Na domowych odległościach różnicy pomiędzy połączeniem XLR (symetrycznym) I połączeniem RCA (niesymetrycznym) nie da się na ucho stwierdzić

Chyba na dvd manty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Momentami muszę łączyć aż sześcioma kablami XLR... 

Mi dopisz zero do tej szóstki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody zakonfekcjonowałem sam z jakichś kabli estradowych, uwaga "niskoszumowych" i najzwyklejszych wtyków. Takiej tandety to nie widziałeś.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

Przewody zakonfekcjonowałem sam z jakichś kabli estradowych, uwaga "niskoszumowych" i najzwyklejszych wtyków. Takiej tandety to nie widziałeś.

 

Noooo... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, przemak napisał:

xlr.thumb.jpg.3267f6ecbcb56903eeb006051604e309.jpg

Z tym że to wyżej to chyba chwilowa prowizorka. Takie potrafią przetrwać długi czas ;-).

14 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Do tego sprzęt musi mieć odpowiednią konstrukcję.  żadne tam pitu pitu tylko tory w pełni symetryczne.

A co ma zrobić właściciel sprzętu który ma tylko system RCA? Na dzień dzisiejszy to chyba najbardziej rozpowszechniony system połączeń w systemach domowych. Chcesz powiedzieć że w takim układzie w domu będzie słyszalna różnica w brzmieniu? Niestety za połączenia XLR w domowym sprzęcie na razie obowiązuje bardzo wysoka, całkowicie nieuzasadniona dopłata audiofilska. Moim zdaniem wszystkie połączenia powinny być ujednolicone do XLR a RCA powinno zniknąć, ale wątpię czy to nastąpi skoro można brać taką kasę za dodatkowe wyposażenie sprzętu w gniazda XLR. Koncepcja zwrócenia uwagi na rynek PRO gdzie XLR jest standardem może zmusić producentów domowych do zmian zasad w tej dziedzinie. Ja już tą koncepcję stosuję.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.