Skocz do zawartości
IGNORED

Raspberry Pi 4 jako odtwarzacz sieciowy HiFi - Aktualizacja 04.2020


5z0p3n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Volumio obsłuży 192 kHz ?

Z tego co na szybko zobaczyłem to max 96 kHz

Korzystacie z plików master (192kHz 24 bit) na Rasberry ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
  • Moderatorzy

zapraszam do tego wątku

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lucarto Audio Ferro IA40 ; Maraim Welese 3.2, Hegel HD25, Raspberry PI4 + Allo digione Signature, Cambridge Audio 752BD, Lucarto Audio Albero

Miałam: Audio Academy Hyperion IV Plus, Haiku Audio Bright MK4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Zastanawiam się nad budowa stremera z malinki. Malinka byłaby tylko transportem. Używałbym zewn konwertera USB oraz zewnetrznego daca z osobnym zasilaniem. Pytania które nasuwają  mi się są następujące: 

1.Czy konwerter Gustard U12 podłączał ktoś pod rapsberry pod złącze USB. Czy jest wogole wykrywany? Pod windowsem mi się udawało ale były pewne problemy. 
2. Czy do obsługi np Spotify przy sterowaniu iphonem konieczne jest używanie płatnych odtwarzaczy np volumio albo moode czy można używać coś darmowego. 

3.  Czy ogarnięcie rapsberry dla przeciętnego człowieka jest bardzo problematyczne i czasochłonne?

4. Jak długo uruchamia się rapsberry?

5. czy z poziomu rapsberry mam możliwość wybierania  czy sygnał ma być jakości cd czy innej jakości- to jest chyba określane w bitach i hertzach. Pytam bo mam bardzo dobre 2 sztuki dackow ale obsługujące tylko 16bitow. 

 


 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.05.2020 o 02:47, degsterr napisał:

No widać, że nie słuchałeś dobrej nakładki nawet takiej "podstawowej" (dla mnie przeciętnej, choć często dla porównań do niej wracam) typu po "cyfrze" HiFiBerry Digi+ Pro lub X-naście razy lepszej Allo DigiOne Signature nawet z zasilaniem "bateryjnym" (2x16850) o zasilaniu liniowym już nie wspomnę. Do grania po USB to się nadaje USBridge Sig i DigiOne Signature lub Allo Spartky z DS. Każda RPi po USB zagra gorzej od w/w. no ale każdy ma swój gust i wie lepiej i lepiej weryfikuje te wszystkie niuanse z grania z RPi jako transport w swoim torze. Wpływ mają też kable - zasilające każdy element całego toru (wzmacniacz, żródło, (USB C też - TAK MAJĄ)), jak również interkonekty cyfrowe (w gwoli przypomnienia COAX, BNC czy USB), aczkolwiek ich jakość wręcz "zysk", niekoniecznie cena (tu już każdy musi w swoim cacku znaleźć zdrowy kompromis w systemie) ma znaczenie - NAPRAWDĘ!
BTW. Co do systemów (tych "zwykłych" (nie do grania z Roon) - wątków już było wiele jak "grają" tak czy srak czy Volumio czy Mo0de w środę, czy HiFiBerryOS, DietPi, PiCorePlayer, Gentoo, Roopie, sroopie, doopie... Kwestie preferencji mają wpływ czasami, a nie koniecznie dźwięk. (GRA C A Ł O Ś Ć).
I tak w RPi nie korzystałem z jakiegokolwiek DAC, bo mam "dobry" w integrze i jestem pewien (po porównaniach do wbudowanego), że nie zagra lepiej ŻADEN "nakładkowy" do "Malinki" i lepszy wpływ będzie mieć modyfikacja akustyki pomieszczenia (w moim przypadku) niż zmiana kolejnej płytki. wk***ia mnie jak ktoś pier**li głupoty o transporcie z "Maliny" bo albo ma ch*jowo rozdzielczy system (lepiej dla niego), albo nie słyszy różnic (jeszcze lepiej) albo zadowala go transport za kilkaset złotych twierdząc, że jest lepszy od tych za kilka tysięcy (bo tych droższych nie słyszał - a wyczytał).
Gwoli jasności - ja nie neguje za ile co kto sobie kupuje (malinki, nakładki, zasilanie, kable etc.) - ale jak ktoś nie ma racji, to ma te zawsze swoją... A jak komuś pasuje to co sobie złożył to gratuluję w zaprzestaniu gonienia króliczka i cieszenia się i czerpania radości z muzyki w swoim torze. (...)

Czyli na płytę USBridge Signature wpinam RPi 4 i działa , tak ? Allo sparky jest tańszy ale już chyba volumio nie działa na sparky. Pójdę w to rozwiązanie / zależy mi na USB a wierze ze to poprawi dźwięk względem czystego USB 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Dobry wieczór.

Chciałbym coś podziałać z RP 4, jako że jestem świeży w tym temacie mam kilka pytań.

Ile ramu mi spokojnie wystarczy w malince aby streamować muzykę po wi-fi, czasem coś z NAS, czasem Apple Music. 2, 4 czy 8 GB?

A może wystarczy RP 3?

Na pewno dokupię osobną płytkę z kartą muzyczną może coś z DigiOne no chyba, że Polecacie coś lepszego, innego (do 500PLN)? Nie chcę przesadzać ponieważ z malinki cyfra ma iść docelowo do Audiolab 8200CDQ.

Jaki zasilacz?

Czy faktycznie najlepszy dźwięk jest z SPDIF lub BNC z malinki (DigiOne 1.2) a słaby z USB?

Pozdrawiam serdecznie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemek696
dodanie nazwy

MUSIC NON STOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, przemek696 napisał:

Dobry wieczór.

Chciałbym coś podziałać z RP 4, jako że jestem świeży w tym temacie mam kilka pytań.

Ile ramu mi spokojnie wystarczy w malince aby streamować muzykę po wi-fi, czasem coś z NAS, czasem Apple Music. 2, 4 czy 8 GB?

A może wystarczy RP 3?

Na pewno dokupię osobną płytkę z kartą muzyczną może coś z DigiOne no chyba, że Polecacie coś lepszego, innego (do 500PLN)? Nie chcę przesadzać ponieważ z malinki cyfra ma iść docelowo do Audiolab 8200CDQ.

Jaki zasilacz?

Czy faktycznie najlepszy dźwięk jest z SPDIF lub BNC z malinki (DigiOne 1.2) a słaby z USB?

Pozdrawiam serdecznie.

 

Apple Music to tylko przez Airplay (na RPI chyba nie ma Airplay2).

Na początek wystarczy sama Malina, Volumio działa bez problemu np. na Zero 2 W. Ja się czasami bawię RPi 3B z wyjściem przez konwerter USB/Toslink i bez problemu jest bitperfect (Volumio lub RopieeeXL).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, przemek696 napisał:

Czy faktycznie najlepszy dźwięk jest z SPDIF lub BNC z malinki (DigiOne 1.2) a słaby z USB?

Pozdrawiam serdecznie.

 

Ja nie umiem wychwycić różnić między bnc z digione 1.2 a USB z Rpi4. Więc używam USB ponieważ mój dac posiada amanero. Podobno zależy to też od dac którego używasz, jeden ma lepsze wejście usb drugi spdif. Słuchać, testować i wybrać najtańszą opcję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon DCD-3000 + Rotel A14 mk2 + Bowers & Wilkins 707 S3 // I'm the man on the silver mountain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak samo, ale kiedyś miałem dac magic 100 i z nim ewidentnie usb grało gorzej, więc to zależy od dac. Podobno raspberry 3 ma problemu z graniem po usb, a malina 4 już nie. Ja mam 2gb ram i brak problemów z odtwarzaniem muzy. Gram na moode. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Klimkr napisał:

Apple Music to tylko przez Airplay (na RPI chyba nie ma Airplay2).

W takim razie trzeba się pożegnać z Apple Music, dodatkowy wydatek na airplay2 skutecznie zniechęca. Jaka aplikacja muzyczna jest najbardziej "przyjazna" RP (losless)?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemek696
stylistyka

MUSIC NON STOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki dodatkowy wydatek? po airplay wysylasz i wszystko działa, airplay2 nie jest potrzebne do audio

 

najbardziej przyjazny jest tidal z wtyczką tidal connect, ale na RPi dostępny tylko na płatnym volumio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, krolewicz napisał:

jaki dodatkowy wydatek? po airplay wysylasz i wszystko działa, airplay2 nie jest potrzebne do audio

 

najbardziej przyjazny jest tidal z wtyczką tidal connect, ale na RPi dostępny tylko na płatnym volumio

Obecność Airplay2 świadczy jedynie o "oficjalnej" współpracy z Apple. Ale Airplay zawsze przekodowuje audio na 44,1/48 (podobno nawet AAC) więc chyba trzeba poczekać na Airplay3.

Najtańszą opcją na transport bitperfect jest teraz Wiim - tańszy niż RPi i właściwie wszystko ma (Airplay2, oficjalne Spotify Connect z opcją free, Tidal Connect, Amazon Music Deezer, TuneIn) lub będzie miał (podobno jeszcze w maju Tidal z MQA, Amazon Music HD). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, krolewicz napisał:

jaki dodatkowy wydatek? po airplay wysylasz i wszystko działa, airplay2 nie jest potrzebne do audio

 

Myślałem, że muszę dokupić jakiś hardware. Jak rozumiem  mogę użyć softu airplay aby używać apple music?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

MUSIC NON STOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jaki HAT jest najlepszy jeśli chcę uzyskać wyjście I2S po HDMI z RPi4 z softem Ropieee?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, przemek696 napisał:

Myślałem, że muszę dokupić jakiś hardware. Jak rozumiem  mogę użyć softu airplay aby używać apple music?

Ja używałem darmowego volumio, na telefonie wybierasz volumio i leci muzyka, działa całkiem sprawnie. Hi Res nie ma, ale cd quality jest, brzmi Ok 

jedynie u mnie jak skaczesz po utworach to był odczuwalny delikatny lag przy zmianie utworu, na tidal Connect działa szybciej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

witajcie koledzy. wczoraj zdarzyła mi się taka sytuacji że moje wifi przestało widzieć malinę z volumio. Stało się tak po wyłączeniu z prądu maliny. Początkowo myślałem że jest to że padła karta sd ale dziś kupiłem nową wgrałem volumio i nic. Malina oczywiście łaczy się z moją siecią po kablu który także sprawdziłem. Pytanie czy palą się u was lampki zółta i zielona po podłączeniu maliny do neta kablem? Czy komuś zdarzyła się już taka sytuacja? Czy jest możliwe że padła sama malina?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampki powinny mrugać albo przynajmniej jedna a druga świecić na stałe.

Czyli nie ma ani po wifi ani po lanie tak?

A wygraj testowo moode.

Jak nie pójdzie no to wygląda na to że sam malina.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, adams84 napisał:

witajcie koledzy. wczoraj zdarzyła mi się taka sytuacji że moje wifi przestało widzieć malinę z volumio. Stało się tak po wyłączeniu z prądu maliny. Początkowo myślałem że jest to że padła karta sd ale dziś kupiłem nową wgrałem volumio i nic. Malina oczywiście łaczy się z moją siecią po kablu który także sprawdziłem. Pytanie czy palą się u was lampki zółta i zielona po podłączeniu maliny do neta kablem? Czy komuś zdarzyła się już taka sytuacja? Czy jest możliwe że padła sama malina?

Putty SSH i komenda: lshw -short 

Wtedy malina pokaże ci wszystko.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak podłączyć malinę pod ekran? zawsze tylko wgrywałem volumia czyt. raz w rzyciu 5,6 lat temu. dzis powtórzyłem to i nagrałem obraz volumio na miko sd nie pomogło. Lampki przy kablu nie świecą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, adams84 napisał:

witajcie koledzy. wczoraj zdarzyła mi się taka sytuacji że moje wifi przestało widzieć malinę z volumio. Stało się tak po wyłączeniu z prądu maliny. Początkowo myślałem że jest to że padła karta sd ale dziś kupiłem nową wgrałem volumio i nic. Malina oczywiście łaczy się z moją siecią po kablu który także sprawdziłem. Pytanie czy palą się u was lampki zółta i zielona po podłączeniu maliny do neta kablem? Czy komuś zdarzyła się już taka sytuacja? Czy jest możliwe że padła sama malina?

Czyli Malina była podłączona do sieci po kablu, a znikła w aplikacji Volumio np. na telefonie łączącym się przez WiFi?

Jeśli tak, to spróbuj nagrać na nowo Volumio np. w Raspberry Pi Imager i przed włączeniem RPi odłącz kabel ethernet. Po włączeniu zasilania sprawdź czy mrugają te malutkie diody na płytce RPi, uruchom aplikację Volumio na telefonie i wybierz "Configure a new device". Jeśli aplikacja coś znajdzie to znaczy, że jest coś źle z ethernetem. Jesli nie nie znajdzie to całkiem źle... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Klimkr napisał:

Czyli Malina była podłączona do sieci po kablu, a znikła w aplikacji Volumio np. na telefonie łączącym się przez WiFi?

tak

 

4 minuty temu, Klimkr napisał:

Jeśli tak, to spróbuj nagrać na nowo Volumio np. w Raspberry Pi Imager i przed włączeniem RPi odłącz kabel ethernet. Po włączeniu zasilania sprawdź czy mrugają te malutkie diody na płytce RPi, uruchom aplikację Volumio na telefonie i wybierz "Configure a new device". Jeśli aplikacja coś znajdzie to znaczy, że jest coś źle z ethernetem. Jesli nie nie znajdzie to całkiem źle..

wsztstko to zostało zrobione niestety. Diody nie swiecą.

Dodatkowo od niedługiego czasu zauważyłem znaczny szum z kolumn podczas ciszy w utworach. Może to przypadek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, adams84 napisał:

tak

 

wsztstko to zostało zrobione niestety. Diody nie swiecą.

Dodatkowo od niedługiego czasu zauważyłem znaczny szum z kolumn podczas ciszy w utworach. Może to przypadek

Jak diody na płytce (nie te w złączu ethernet) nie świecą to Malina padła. W sieci są opisy jak naprawiać, ale to nie dla każdego 🙂

Można jeszcze spróbować z innym zasilaczem, ale szanse raczej małe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Klimkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Klimkr napisał:

Jak diody na płytce (nie te w złączu ethernet) nie świecą to Malina padła. W sieci są opisy jak naprawiać, ale to nie dla każdego

nie nie diody zasilania(zielona) i jakaś czerwona swiecą się ale nie swiecą się zółta i zelona obok złącza ethernet

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, adams84 napisał:

nie nie diody zasilania(zielona) i jakaś czerwona swiecą się ale nie swiecą się zółta i zelona obok złącza ethernet

Jak nie działa i erhernet i WiFi (dwa różne układy) to i tak kiepsko…

 

2 godziny temu, adams84 napisał:

Czy raspberry 2 pociągnie volumio 

Z RPi 2 nie wiem, ale 3A+ i Zero 2 W dają radę bez problemu. Używałem wersji free i bez DSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

Część od 2 tygodni total puszczany z malinki na volumio przerywa tak że nie da się słuchać. Początkowo łączyłem się przez bubble upnp ale myśląc że to problem ( radia z volumio grały dobrze) wykupiłem volumio premium. Niestety nie pomogło. Internet mam 300Mbps (zmierzone). Jedyne co przychodzi mi do głowy to kończąca się malina. Dziś nawet nagrałem na kartę microSD nowe volumio nie pomogło. Ma ktoś jakieś pomysł co dalej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat o malinie, ale może ktoś będzie mógł mi coś wyjaśnić. Kupiłem khadas vim3L + Tone Board Generic Edition + zasilacz liniowy, już jakiś czas temu. Chciałem malinę, ale na rynku w tamtym czasie nie było nic...Moje pytanie a właściwie wątpliwość dotyczy jakości muzyki. Wygląda to tak:

1. Mam deezer premium, czyli najlepsza wersja

2. Na płytce mam w tej chwili androida, sklep play i zainstalowana aplikacja deezer. Może być Volumio, musiałbym zainstalować. W tamtym czasie nie było wtyczki deezer, więc z tego nie korzystałem. Teraz coś się zmieniło ponoć.

Jaka jest ,,jakość" muzyki? 96 kHz czy może master 192kHz 24 bit? Jak to sprawdzić? Czy ta aplikacja może obsłużyć takie pliki? Połączenie do internetu po kablu. Osłuchowo.....podobne do CD (te same utwory). Ale nie jestem do końca przekonany. Konto ustawione na jakość master.

Nie mam kogo zapytać. Tych którzy zajmują się telefonami i komputerami pytałem, ale nie znają płytki i w temacie streamerów nie mają doświadczenia. Podszedłbym do jakiegoś studia hifi, ale czy pochylą się nad problemem? Czy będą wiedzieć coś w temacie? Jest społeczność khadas, ale to dla mnie niestety trochę niezrozumiałe.

Trochę mnie to męczy, bo być można coś zmienić i będzie ok. A może szukam dziury w całym? Ktoś coś mi wyjaśni. Będę wdzięczny

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.12.2023 o 16:30, adams84 napisał:

Część od 2 tygodni total puszczany z malinki na volumio przerywa tak że nie da się słuchać. Początkowo łączyłem się przez bubble upnp ale myśląc że to problem ( radia z volumio grały dobrze) wykupiłem volumio premium. Niestety nie pomogło. Internet mam 300Mbps (zmierzone). Jedyne co przychodzi mi do głowy to kończąca się malina. Dziś nawet nagrałem na kartę microSD nowe volumio nie pomogło. Ma ktoś jakieś pomysł co dalej?

Czy problem ustąpił? To nie była kwestia tidala?

16 godzin temu, slawol75 napisał:

Trochę mnie to męczy, bo być można coś zmienić i będzie ok. A może szukam dziury w całym? Ktoś coś mi wyjaśni. Będę wdzięczny

Na aplikacji powinieneś to widzieć.

Nie korzystam z Deezer. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.