Skocz do zawartości
IGNORED

Rozmieszczenie tylnych kolumn surround typu dipol


darek2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, używa ktoś kolumn typu dipol, czy przerabiał ktoś rozmieszczenie takich kolumn na ścianach bocznych? Chodzi przede wszystkim jaka najlepiej wysokość i pozycja, z boku głowy czy bardziej z tyłu, w moim pokoju najlepiej pasowałaby pozycja nad głową i za słuchaczem. Jak ktoś używa to jakie kolumny tego typu byście polecili, ja za grosze wyrwałem na dobry początek Wharfedale WH-2 Surround, jednak docelowo myślę o czymś lepszym, czy w KLIPSCH REFERENCE RP-502S jest sens inwestować ? Amplituner to Yamaha RX A 3040 na razie w planie system z zaczątkami Atmosa - 7.1 jako dodatek przednie górne to nie sufit, lecz Yamaha dopuszcza takie ustawienie ......Yamaha RX-A3040 obsługuje oczywiście tryby HD, najnowszy format Dolby Atmos (aktualizacja oprogramowania dostępna od początku listopada) ma też cały arsenał własnych procesorów Cinema DSP, w modelu RX-A3400 w najlepszej wersji HD3. Zakłada on instalację dwóch dodatkowych par głośników Presence - przednich i tylnych - można je powiesić na ścianie (przedniej oraz tylnej) na wysokości ok. 180 cm "na zewnątrz" względem kolumn przednich (lub tylnych).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykorzystać główną zaletę dipoli, czyli "niewykrywalność kierunkową" oś ucho- kolumna powinna być prostopadła do osi kierunku głośników. Wtedy dipole tworzą pole dźwiękowe, lecz ucho nie jest w stanie tych dźwięków prawidłowo namierzyć, co  z tyłu jest zaletą, bo sluch precyzyjniej lokalizuje plan przedni. Niestety- to trudne do osiągnięcia, jeśli kolumny mają być na ścianie za słuchaczem, bo nie wyobrażam sobie ich odpowiedniego ukierunkowania. Jak bawiłem się kiedyś w kino domowe, kombinowałem z dipolami złożonymi z dwóch satelit na wysokich podstawkach. Jeśli je dobrze ustawić, naprawdę potrafią "zniknąć".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jakoś je zmieszczę, żeby były z boku uszu, wyżej niż przysłowiowe 1.80 metra można je dać ? Chcę jeszcze dać takie same dipole jako surrand back, tylko tu jest mały problem, za miejscem odsłuchu mam balkon, tam ich niestety nie zmieszczę, czy na ścianie bocznej, ok 2,5 metra za normalnymi surrandami, 1,5 metra do balkonu można je dać, pokój ma 32 metry kwadratowe, szerokość 5 metrów, odległość do słuchacza surrand back byłaby ok 3 metry. Jedynie kabel jeszcze mogę pociągnąć na okna balkonowe i jakoś je wcisnąć, na 30 cm odcinek ściany pomiędzy sufitem a oknem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak to mogłoby zagrać.

Jedyne zestawy kinowe, z jakimi miałem do czynienia, to 5.1. Nie chciałem zagracać pokoju nadmiarem głośników.

No i nie wieszałem surroundów, bo u mnie stały przykręcone na wysokich podstawkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki typ dipoli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • plastik1989 zmienił(a) tytuł na Rozmieszczenie tylnych kolumn surround typu dipol

Po pierwsze nie di  a bipole.  Montując na średnio 120cm ( środek głośnika) jeżeli planujesz atmos,  jak nie to trochę wyżej ale nie wyżej niż 160cm .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Xpedite999 napisał:

Po pierwsze nie di  a bipole.  Montując na średnio 120cm ( środek głośnika) jeżeli planujesz atmos,  jak nie to trochę wyżej ale nie wyżej niż 160cm .

A dlaczego bi? Tzw bipolarne? Do kina chyba jednak dipolowe są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj zanim  się wygłupisz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Xpedite999

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi Martin? Masz neta masz wszystko w zasięgu palca ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fetek napisał:

jak dla mnie problemu nie ma.. głośniki są niedostępne ?

 

Ja jednak chciałbym poznać opinię kolegi wyżej. W końcu to alfa/omega.?

Ale pewnie teraz sam czyta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez STELVIO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co czyta ? Dipole kolego już nie są w obiegu kilkanaście czy kilkadziesiąt lat , bipole je zastąpiły i nie bierz mnie pod włos bo sam masz tyle pojęcia co żaba sierści a się sadzisz.  Swoje dobrze nie umiesz rozmieścić a wiedzę innych sprawdzasz pajacu . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ze zdjęcia mogą być zarówno dipole jak i bipole. Bipole jeśli głośniki grają w fazie i dipole jeśli w przeciwfazie. Dipole mają większy efekt "znikania” głośników na osi między nimi ze względu na odwrócona fazę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, przmor napisał:

Te ze zdjęcia mogą być zarówno dipole jak i bipole. Bipole jeśli głośniki grają w fazie i dipole jeśli w przeciwfazie. Dipole mają większy efekt "znikania” głośników na osi między nimi ze względu na odwrócona fazę.

To dlaczego się ich nie stosuje ? Bipole albo kierunkowe ( teoria przy atmos) dipole wyparta technologia,  chyba nie bez powodu . Wyszukaj nawet sobie na forum informacji na ten temat . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie na spokojnie, nie chodzi o kłótnie, zobaczymy, jak dobrze pójdzie to na boki pójdą te:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - może ktoś je zna ? Ich wymiar to wysokość: 310 mm, szerokość: 390, z opisu wynika że mają przełącznik, jeśli będą na boku to przełącznik w pozycji dipol, jeśli z tyłu to bipol. U mnie będą z boku, cały czas jakoś nie dociera do mnie, że tak nisko powinny wisieć - nie stracę przy takim niskim położeniu efektu przestrzennego ?

Wysokość pomieszczenia do podłogi do sufitu, to 2,40 metra, w pozycji słuchacza ucho na wysokości 90 cm od ziemi, pasuje mi dać je na wysokości 150 cm od ziemi do górnej płaszczyzny kolumny, czyli środek głośnika na czole gdzieś ok 125 - 130 cm od ziemi - będzie ok? U mnie Atmos nie będzie typowy sufitowy, tylko według możliwości jakie mi daje Yamaha 3040, a które mi pasują czyli na przedniej ścianie obok ekranu nad przodami pod sufitem przednie kolumny ( Usher S520) - górna  krawędź ok 12 cm od sufitu, na tylną dla Atmosa jak dobrze pójdzie zakup Monitor Audio, dam Wharwedale WH2, będzie nad oknem balkonowym pod samym sufitem. Teraz kwestia ustawienia tylnych surrandów na razie też druga para WH2, czy umieszczenie ich na bocznej ścianie za dipolami Monitor Audio - ok 3 metrów za nimi oraz wyżej pod sufitem da jakiś efekt, - może to niezgodne z ustawieniem typowym ale może dać ciekawy efekt, czy lepiej odpuścić sobie tylnego Atmosa i dać surrandy tylnenad balkonem, tylko tam juz kolumn w przyszłości nie dam większych bo mam tam mało miejsca i tak część kolumny będzie nad oknem wisieć. Jeszcze jedno, jak dam na tylną ścianę surrandy tylne lub tylne do Atmosa, jakie powinny być najlepiej zachowane odległości. od ścian bocznych i od nich między sobą ?

Dajcie znać bo mnie to najbardziej nurtuje, czy umieszczenie bocznych dipoli na malej wysokości tj. 1,60 metra będzie ok, no i co z tylnymi surrandami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
20 minut temu, darek2 napisał:

Panowie na spokojnie, nie chodzi o kłótnie, zobaczymy, jak dobrze pójdzie to na boki pójdą te:

https://www.monitoraudio.com/pl/wsparcie/starsze-produkty/gold-4g/gold-fx/ - może ktoś je zna ? Ich wymiar to wysokość: 310 mm, szerokość: 390, z opisu wynika że mają przełącznik, jeśli będą na boku to przełącznik w pozycji dipol, jeśli z tyłu to bipol. U mnie będą z boku, cały czas jakoś nie dociera do mnie, że tak nisko powinny wisieć - nie stracę przy takim niskim położeniu efektu przestrzennego ?

Wysokość pomieszczenia do podłogi do sufitu, to 2,40 metra, w pozycji słuchacza ucho na wysokości 90 cm od ziemi, pasuje mi dać je na wysokości 150 cm od ziemi do górnej płaszczyzny kolumny, czyli środek głośnika na czole gdzieś ok 125 - 130 cm od ziemi - będzie ok? U mnie Atmos nie będzie typowy sufitowy, tylko według możliwości jakie mi daje Yamaha 3040, a które mi pasują czyli na przedniej ścianie obok ekranu nad przodami pod sufitem przednie kolumny ( Usher S520) - górna  krawędź ok 12 cm od sufitu, na tylną dla Atmosa jak dobrze pójdzie zakup Monitor Audio, dam Wharwedale WH2, będzie nad oknem balkonowym pod samym sufitem. Teraz kwestia ustawienia tylnych surrandów na razie też druga para WH2, czy umieszczenie ich na bocznej ścianie za dipolami Monitor Audio - ok 3 metrów za nimi oraz wyżej pod sufitem da jakiś efekt, - może to niezgodne z ustawieniem typowym ale może dać ciekawy efekt, czy lepiej odpuścić sobie tylnego Atmosa i dać surrandy tylnenad balkonem, tylko tam juz kolumn w przyszłości nie dam większych bo mam tam mało miejsca i tak część kolumny będzie nad oknem wisieć. Jeszcze jedno, jak dam na tylną ścianę surrandy tylne lub tylne do Atmosa, jakie powinny być najlepiej zachowane odległości. od ścian bocznych i od nich między sobą ?

Dajcie znać bo mnie to najbardziej nurtuje, czy umieszczenie bocznych dipoli na malej wysokości tj. 1,60 metra będzie ok, no i co z tylnymi surrandami

O rzesz kurw... mix głośników, mix firm, mix parametrów, mix wysokości montażowych... masakra...???chyba jesteś lepszy ode mnie bo ja mam w planach 9.1.2(4) lub 7.1.6 ale na jednej firmie, dół na wszystkich kanałach taki sam model oprócz centra, góra również wszystkie te same 

ps. Jak ma być dobrze to idziesz w jedna firmę, a nie na tył MA Gold-FX a obok Szroty Wafle lub odwrotnie...???

Jak miałem Monitor Audio RX-FX to były zamontowane na wysokości 140 cm od podlogi( środek korektora fazy głośnika niskosredniotonowego) i pod katem 90’ od słuchacza a tylnie Monitor Audio RX-1 na tej samej wysokości 140 cm ale brałem pod uwagę wysokotonowy głośnik, jedno centrum i kąt wynosił 135’ montażu akurat u mnie... ale w tedy nie było Atmosa!!! Dziś będę montował na wysokości 100cm cały dół(centrum wysokotonowki) bo ma być Atmos... a jak Atmos to musi być zachowany dystans, inaczej będą się zlewały dźwięki... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Martin Rejek napisał:

O rzesz kurw... mix głośników, mix firm, mix parametrów, mix wysokości montażowych... masakra...???chyba jesteś lepszy ode mnie bo ja mam w planach 9.1.2(4) lub 7.1.6 ale na jednej firmie, dół na wszystkich kanałach taki sam model oprócz centra, góra również wszystkie te same 

ps. Jak ma być dobrze to idziesz w jedna firmę, a nie na tył MA Gold-FX a obok Szroty Wafle lub odwrotnie...???

Jak miałem Monitor Audio RX-FX to były zamontowane na wysokości 140 cm od podlogi( środek korektora fazy głośnika niskosredniotonowego) i pod katem 90’ od słuchacza a tylnie Monitor Audio RX-1 na tej samej wysokości 140 cm ale brałem pod uwagę wysokotonowy głośnik, jedno centrum i kąt wynosił 135’ montażu akurat u mnie... ale w tedy nie było Atmosa!!! Dziś będę montował na wysokości 100cm cały dół(centrum wysokotonowki) bo ma być Atmos... a jak Atmos to musi być zachowany dystans, inaczej będą się zlewały dźwięki... 

Czemu piszesz, że Wharfedale to szroty, plan był taki, że powoli zaczynam budowę od nich bo kupiłem za symboliczne pieniądze, zresztą nieważne co do firm, chodzi o rozstawienie, na razie pozostanę przy 7.1, problem jest u mnie, że na ścianie tylnej mam balkon, jedyne miejsce z tyłu to możliwość zamontowania tych kolumn nad balkonem, stąd mix wysokości, raczej bezcelowe będzie instalowanie, surrandy i tylne surrandy na tej samej wysokości na jednej ścianie lub bocznych i tylnych pod samym sufitem, dlatego pomyślałem dać boczne surrand na wysokości 1,40 metra po bokach a tylne surrandy dać nad balkonem, do Atmosa będą tylko na przedniej ścianie, czyli będzie 7.1.2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam zrobił 5.1.4 z atmosem w suficie (przynajmniej 2 tylne w suficie), lub 5.1.2 z tymi górnymi przednimi. I tyle.

Jak nie masz możliwości ustawić kolumn prawidłowo z tyłu, to tego nie robisz i już.

 Nie każdy musi mieć 7.1.4

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrazu Ci też powiem, że najlepszy efekt Atmos daje kiedy głośniki są w suficie.
Na "górnych ściennych" (ja też tak mam), nie ma aż takiego efektu.
Oczywiście Atmos akceptuje takie ustawienie i będzie działał ale najlepszy efekt jest, kiedy głośniki są w suficie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sufit odpada, czyli generalnie dipole surrand boczne i tylne muszą być w tej samej linni i tylne zawsze na tylnej ścianie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tylne nie nazywają się tak stojąc z przodu , na logikę człowieku.  Po co ci czepiać głośniki nad drzwiami ? Zrób 5.1.2 czy coś podobnego  i tyle a nie 7 na siłę,  tak to Martin robi bo myśli że im więcej tym lepiej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, darek2 napisał:

Niestety sufit odpada, czyli generalnie dipole surrand boczne i tylne muszą być w tej samej linni i tylne zawsze na tylnej ścianie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Niestety sufit odpada, czyli generalnie dipole surrand boczne i tylne muszą być w tej samej linni i tylne zawsze na tylnej ścianie ?
Tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Co czyta ? Dipole kolego już nie są w obiegu kilkanaście czy kilkadziesiąt lat , bipole je zastąpiły i nie bierz mnie pod włos bo sam masz tyle pojęcia co żaba sierści a się sadzisz.  Swoje dobrze nie umiesz rozmieścić a wiedzę innych sprawdzasz pajacu . 
Nie wiedza to coś normalnego. Ale u Ciebie jak zwykle objawia się agresją. Cóż cały Ty. Jak ktoś chce zrobić inaczej jak Ty to już ma wszystko źle. Kolega z tematu coś sobie wymarzył i do tego dąży. Przynajmniej coś będzie mieć. Gorzej czy lepiej. Tak jak reszta forum. W przeciwieństwie do Ciebie. Mądrości, mądrości ale sprzętu zero. No i agresja jak ktoś zwróci Ci uwagę. Opanuj się, forum nie kończy się ma Tobie. "Gdzie tu logika".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lepiej wybrać jedne i nie mieszać z innymi firmami kolumn surround.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, darek2 napisał:

Niestety sufit odpada, czyli generalnie dipole surrand boczne i tylne muszą być w tej samej lini i tylne zawsze na tylnej ścianie

 Moim zdaniem nie muszą. Radzę nie opierać się na wizualizacjach tylko na obliczeniach. Wszystko wynika z kątów.

Zrób Auro 3D bez sufitowego, do Atmosa nie masz warunków. Jak się upierasz to zamuruj drzwi, na co komu balkon.

2 godziny temu, RAF77 napisał:

Oczywiście Atmos akceptuje takie ustawienie i będzie działał

 RAF skąd ten pomysł ? Pytam o akceptację "górnych ściennych" przez Dolby ? Skąd wiesz, że jest gorzej niż z sufitowymi ?

Ja dochodzę po wielu próbach, że ortodoksyjne stosowanie zasad Dolby to ściema. W Dolby Laboratories matematycy opracowują algorytm, który rzucają na żer producentom procesorów, amplitunerów i zestawów głośnikowych. Tam z kolei pryszcze wymyślają różne rzeczy wzajemnie się naśladując. 

Przykładem jest błędne założenie Dolby, iż uszy słuchacza oraz gwizdek frontów znajdują się na wysokości 1m.  Zachowanie kątów ustawienia frontów z kolei może spowodować przesunięcie miejsca '' odsłuchowego'' w najgorszy akustycznie punkt, lub ustawienie kolumn zbyt blisko ścian.  Następstwem tego jest fakt, że głośniki sufitowe nie mogą być umieszczone w tej samej linii co fronty.

Wskazywany przez Dolby sposób rozchodzenia dźwięku wskazuje na zastosowanie głośników tzw. sufitowych, które dla nas są półproduktem. Co z tradycyjnymi monitorkami na suficie ? Jak je ustawić ? 

 Następną sprawą jest subwoofer. Odnoszę wrażenie, że Dolby w swoim algorytmie nie uwzględniło niczego co jest poniżej 80 Hz.

Generalnie problem jest w tym, że Dolby nie informuje co jest obowiązkowe a co jest jedynie zaleceniem.

 Ja osobiście czekam na chwilę w której DTS X PRO zejdzie pod strzechy. I mnie interesuje wyłącznie Upmix. Zakup płyt z ścieżką 16.1 pozostawiam takim fascynatom strzelanek, transformersów i starwarsów jak Martin.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno mówiłem, że wszyscy za sztywno się trzymają wytycznych Dolby. Jota w jotę chcieliby przenieść to do swojego pokoju.? A w większości jest tak jak piszesz."Zalecenie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze.

Poszedłem trochę na skróty.

Mój aplituner akceptuje górne ścienne, zakładam, że ta Yamaha 3040 też je akceptuje, jako głośniki do atmosa.

 

Oczywiście nie jest to idealne ustawienie.

Tylko akceptowalne przez amplituner, żeby w ogóle włączyć ścieżkę dźwiękową z Dolby atmos.

 

Skąd wiem, że głośniki w suficie dają lepszy efekt w filmie z Dolby atmos.

Ano stąd, że w domu mam naścienne a Bipo ma w suficie.

 

Kolumny mamy porównywalne, rozmiar pokoju też, amplituner też.

Efekty "z góry" u Niego słychać lepiej.

 

Natomiast do koncertów, wolę moje ustawienie.

 

Na HDTV.com.pl jest kolega Firestorm, on zrobił mikser (naprawdę profesjonalnie), żeby mieć Atmos I Auro3d jednocześnie.

Zgłosiliśmy to nawet do Auro3d żeby opatentować uproszczone rozwiązanie tego miksera w tym amplitunerze z 13ma kanałami.

Wtedy nas olali ale nie wiem, czy czasem nie wprowadzili tego do tych amplitunerów, jako update.

 

Poczytaj tam temat o Auro3d, szczególnie pod koniec tematu jest sporo o tych jego mikserach.

Może nie mikserach a o przełącznikach, różnych konfiguracjach głośnikowych.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.