Jump to content
Sign in to follow this  
wojciech iwaszczukiewicz

Jazzmani w filmie .

Recommended Posts

Ostatnio przeglądam sobie stare ,klasyczne filmy z lat 50 i 60 .Amerykańskie i europejskie .Lubię ten okres w kinematografii ,nawet filmy w założeniu komercyjne .Mają swój urok ." Rzymskie wakacje ", "Człowiek ,który wiedział za dużo " ,"Cena strachu ", "Lecą żurawie " , "Proces " wg .Kafki .To ostatnie pozycje .Ale jeden tytuł był szczególny ze względu na epizodyczny udział wybitnego jazzmana. Chodzi o Beny Cartera w filmie " Śniegi Kilimandżaro " .Film jak film , łzawy melodramat oparty na opowiadaniu Hemingway,a ale jest w nim scena z paryskiego klubu i Carter gra tam piękne solo .I to nasunęło mi pomysł na wątek .Muzycy jazzowi w epizodycznych rolach filmowych .Na dobry początek podrzucam jeszcze Dianę Krall u Allena ( Anything Else ) i naszego Urbaniaka w filmie "Mój rower " .

Edited by wojciech iwaszczukiewicz
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niszowy temat, bo filmów z epizodycznymi rolami muzyków jazzowych w filmach jest jak na lekarstwo. Pomyślałem o komedii Blake Edwardsa 'Blind Date' z Brucem Willisem i Kim Besinger - jest tam epizodzik ze Stanleyem Jordanem w akcji gitarowej. Co jeszcze? Mam w pamięci Count'a Basie'go w 'Blazing Saddles' Mela Brooksa. Oczywiście krąży mi po 'orbicie 'Round Midnight', ale to chyba nie o to chodzi...??? Kojarzę też Harry Connicka Jr. w jakimś filmie o delfinie, ale tytułu nie pamiętam.


Parker's Mood

Share this post


Link to post
Share on other sites
xavian

Zupełnie zapomniałem o 'Kansas City' Roberta Altmana - to chyba jedyny film, w którym wystąpiło tak wielu muzyków jazzowych. Joshua Redman wcielił się w postać Lestera Younga, Craig Handy w postać Colemana Hawkinsa, James Carter zagrał Bena Webstera, a Cyrus Chestnut Counta Basie. Pozostali jazzmani w filmie, to David Murray, Christan McBride, Don Byron, Nicholas Payton, Geri Allen, Ron Carter, Russell Malone, Mark Whitfield, Olu Dara, David 'Fathead' Newman, Victor Lewis... i inni.

 


Parker's Mood

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja dorzucę obie części Blues Brothers z udziałem m.in.:  J.Brown ,C.Calloway ,R.Charles ,A.Franklin ,Hooker ,B.B.King, ,W.Pickett ,I.Hays ,S. Winwood ,G. Washington ,E. Clapton ,J deJohnette , J.Faddis ,Ch. Musselwhite ,B.Preston ,J.Redman .Oczywiście część z nich to muzycy R&B czy bluesowi .

No i obraz A. Wajdy "Niewinni czarodzieje " z  Komedą ,Zylberem i Trzaskowskim .

Edited by wojciech iwaszczukiewicz
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie można też pominąć filmu B.Tavernier "Round Midnight " z plejadą gwiazd .M.in. D.Gordon,H.Hancock ,B.Hutcherson ,J.McLaughin ,W . Shorter ,R.Carter .T. Williams ,F.Hubbart , C.Walton , P. Mikkelberg .

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W filmach Jarmusha występowało kilku muzyków. Z jazzmanów na pewno John Lurie   ( ten z Lounge Lizards ). 

Edited by Jaranek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj w Kulturze była "Anatomia morderstwa " Otto Premingera z 1959r. W scenie z nocnego klubu na pianinie na cztery ręce grają James Stewart i ...Duke Ellington .Dodajmy ,że ścieżka dźwiękowa to również dzieło Księcia .

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.