Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny omnipolarne - kto słuchał, czy warto kupić?


fan-brzydkich-rzeczy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Siedze w audio już od kilku dobrych lat. Interesuje mnie zakup kolumn  omnipolarnych. Gdyż produkują najlepszą i najwiekszą przestrzeń, oraz nie ma ponoć aż takiego uczucia ograniczenia, nienaturalności w przekazywaniu obrazu dźwiękowego. MBLe słyszałem na Audioshow dwa lata temu. I mnie zaciekawiły owszem. Oczywiście mysle o mniejszych modelach. Bo mam okazje zakupić z Niemczech używki zarówno coś z tej firmy jak i German Physisks. Fakt że obydwie firmy bardzo się cenią za nowe egzemplarze.

Czy ktoś miał z was do czynienia na z modelami German Physisks czy MBL  jak to się sprawuje, jakie wy macie zdanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, fan-brzydkich-rzeczy napisał:

MBL  jak to się sprawuje

Dobór elektroniki kluczowy, dlatego MBL produkuje też elektronikę.

Pomieszczenie wielkością, też musi pasować do kolumn i wymagana jest odpowiednia adaptacji, która ma kluczowe znaczenie dla muzycznych wzlotów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, fan-brzydkich-rzeczy napisał:

Siedze w audio już od kilku dobrych lat. Interesuje mnie zakup kolumn  omnipolarnych. Gdyż produkują najlepszą i najwiekszą przestrzeń, oraz nie ma ponoć aż takiego uczucia ograniczenia, nienaturalności w przekazywaniu obrazu dźwiękowego.

Jestem "za". Omnipolary znam tylko z AS, ale kiedyś się na takie konstrukcje z pewnością zdecyduję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SynSama

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyficzne granie. Problem polega na tym, że muzyka nie jest rejestrowana w taki sposób, by wiernie ją później odtwarzać na takich kolumnach. Materiał muzyczny stereo jest rejestrowany tak, by był odtwarzany przez 2 kolumny, które stoją przed słuchaczem i promieniują do przodu, a odbicia rozchodzą się z pewnym opóźnieniem. Przy prawidłowym ustawieniu takich kolumn, mamy wówczas prawidłowo wykreowaną holograficzną scenę 3D. 

W przypadku kolumn omnipolarnych na których odtwarzamy typowy materiał stereo, dochodzi do dziwnych zjawisk. Jest wielka przestrzeń ale ona jest sztuczna. Odbicia szaleją we wszystkie strony w tym samym czasie. To coś jak w procesorach kina domowego puścić płytę stereo i przepuścić przez te uprzestrzeniajace programy. Jest WOW ale na chwile. Osoba mocno osłuchana w muzyce klasycznej czy jazzowej, słyszy ze scena jest wadliwie wykreowana. Gdyby do takich kolumn były specjalnie nagrane płyty to byłoby ok, ale tego nie ma. 
 

Kolumny MBL mają bardzo kiepski bas, oderwany od reszty przekazu. Czasem buczy i nie daje odczucia dobrego basu granego z dużego drivera na wprost. Kolejna kwestia, to ustawienie takich kolumn. Musi być min.2m po bokach kolumn i 2m za nimi, a najlepiej więcej. To oznacza że pokój poniżej 40-50m2 nie nadaje się do wstawienia takich kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, sly30 napisał:

Problem polega na tym, że muzyka nie jest rejestrowana w taki sposób, by wiernie ją później odtwarzać na takich kolumnach.

Tu masz rację, kiepsko wypadają głównie nagrania, gdzie nie zachowano ciągłości akustycznej poszczególnych instrumentów. Bas gra gorzej w tych z modułem pasmowo przepustowym, ale można przywyknąć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kolumnami zeta zero? Na forum mają raczej średnie, żeby nie powiedzieć złe opinie. Przez to na wystawach nie posłuchałem ich dłużej niż kilka chwil - mój błąd.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ostatnio na yt znalazłem wywiad z producentem tych kolumn (jest kilkanaście odcinków) i na prawdę zaciekawiła mnie osoba Tomasza Roguli oraz orbitali, więc postanowiłem, że na następnym AS posiedzę tam dłużej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, sly30 napisał:

Bardzo miły Pan i wspaniałe opowiada. Używa basowe drivery samochodowe.

A reszta?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, S0nic napisał:

A reszta?

Jaka reszta?...a tak na serio, to sam pomyśl jak gra kolumna z wielkim, ciężkim driverem basowym z Car Audio.  Przede wszystkim musisz mieć do tego wzmocnienie o ogromnej mocy 1000-2000W. Czyli o słabszych, finezyjnie grających wzmacniaczach musisz zapomnieć. O lampie to nawet nie wspominam. Druga kwestia, to drivery z Car Audio mają swoją specyfikę grania i inne cechy niż drivery do home audio. Służą do wytworzenia ogromnych ciśnień i niskiego zejścia z małej pojemności obudowy, ale kosztem selektywności, rozdzielczości i faktur basu. To rodzaj specyficznego subwoofera. Orbitali nie słuchałem ale inne modele słuchałem. Dla mnie grały ostro, ale ponoć tam są jakieś regulacje i można to trochę złagodzić. Z drugiej strony obok nas siedział 70-letni Niemiec i on był zachwycony, więc jakaś grupa docelowa klientów pewnie jest. Każdy lubi coś innego. Może dla Ciebie to będzie super granie. Właściciel firmy przesympatyczny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre dla niedoświadczonych żółtodziobów i/lub miłosników Car-Audio.. Robią wrażenie przez pierwszych 20 sekund - potem czym dłużej się ich słucha - tym gorzej. Sztuczna scena, sztuczne brzmienie, bas przeważnie fatalny. MBLe też  tak niestety  grają - a wspomniane Zeta Zero to nawet szkoda gadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, S0nic napisał:

A reszta?

Reszta to gówniany dźwięk.

Rozbuchany jak ego konstruktora, który o ile pomnę - żyje w przekonaniu, że wytwarza najlepsze zestawy głośnikowe we wszechświecie.

Jeżeli jest jakaś grupa, której to może się podobać, to typowałbym na weteranów metalu. Po jakiejś setce zaliczonych koncertów słuch w tym wypadku jest tak zdegradowany, że zaakceptowałby piłę tarczową na górnych rejestrach tych wynalazków jako akceptowalną i całkiem komunikatywną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rochu

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że jest aż tak źle ? Z ciekawości posłucham jak będzie okazja chociaż opinie tutaj nie prognozują dobrego brzmienia.

 

E: z drugiej strony niektóre osoby gnoją zestawy które w mojej ocenie nie do końca na to zasługują więc zobaczymy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kraju nie ma nikogo w branży, kto byłby w stanie zestroić kolumny tak aby wszystko ze sobą pasowało i nic nie bolało.

Nie ma, po prostu nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba jakaś polska firma robiąca dookólne kolumny, na Accutonie? O ile to samo co autor ma na myśli.
Są też Duevel włoskie. Może tu byłby kompromis?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.05.2020 o 11:05, rochu napisał:

W tym kraju nie ma nikogo w branży, kto byłby w stanie zestroić kolumny tak aby wszystko ze sobą pasowało i nic nie bolało.

Nie ma, po prostu nie ma.

Oj zdziwiłbyś się. 

 

23 godziny temu, maciek36 napisał:

Jest chyba jakaś polska firma robiąca dookólne kolumny, na Accutonie? O ile to samo co autor ma na myśli.
Są też Duevel włoskie. Może tu byłby kompromis?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Tu nie chodzi o przetworniki, tylko o samą koncepcję która jest błędna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, #Szakovsky napisał:

Oj zdziwiłbyś się. 

Nie, nie zdziwię się. Bo ja wiem.

Jedyny człowiek w tym kraju, który coś wiedział i czaił o co w tym wszystkim chodzi, jest od kilkunastu lat poza branżą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.05.2020 o 21:03, S0nic napisał:

A co z kolumnami zeta zero? Na forum mają raczej średnie, żeby nie powiedzieć złe opinie. Przez to na wystawach nie posłuchałem ich dłużej niż kilka chwil - mój błąd.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A ja polecam bardzo ale Venus -  Tu masz fajna recenzje Vanus , ale rzeczywiście z tymi 360 cos nie tak....

https://hifiphilosophy.com/recenzja-zeta-zero-venus-satelitte/

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, rochu napisał:

Nie, nie zdziwię się. Bo ja wiem.

Jedyny człowiek w tym kraju, który coś wiedział i czaił o co w tym wszystkim chodzi, jest od kilkunastu lat poza branżą.

No chyba raczej nie. 
Wieczorem podeślę pomiary czegoś fajnego z PL ? 
Bo są ludzie którzy robią fajne rzeczy, głównie wzmacniacze ale też od kolumn ktoś się znajdzie ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez #Szakovsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rochu napisał:

Szkoda czasu.

Nie trudź się.

Przy ilości modeli polskiego producenta które posiadałeś jesteś dla mnie ambasadorem polskiego audio na tym forum.  ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, rochu said:

Nie, nie zdziwię się. Bo ja wiem.

Jedyny człowiek w tym kraju, który coś wiedział i czaił o co w tym wszystkim chodzi, jest od kilkunastu lat poza branżą.

No rzeczywiście - robienie kolumn które będą lepsze niż to co było 20 czy 30 lat temu to sztuka magiczna - przestańcie opowiadać takie głupoty bo szkoda to czytać. Zrobienie dobrze grających kolumn w obecnych czasach to w zasadzie banał a większość kolumn jest robiona nie dla dźwięku tylko do wyglądania w salonie bo "audiofile" i tak są głusi i kupują oczami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, piter z napisał:

No rzeczywiście - robienie kolumn które będą lepsze niż to co było 20 czy 30 lat temu to sztuka magiczna - przestańcie opowiadać takie głupoty bo szkoda to czytać. Zrobienie dobrze grających kolumn w obecnych czasach to w zasadzie banał a większość kolumn jest robiona nie dla dźwięku tylko do wyglądania w salonie bo "audiofile" i tak są głusi i kupują oczami.

Akurat nie mogę się zgodzić. 
Jakość samych przetworników poszła znacznie do przodu, głównie ze względu na lepszą technologię pomiarową. 

Ale sama jakość aplikacji znacząco spadła. Wystarczy spojrzeć, że większość producentów nie potrafi nawet utrzymać liniowej charakterystyki. A co dopiero mowa o zgraniu fazowym, czystym wodospadzie czy o zniekształceniach wynikających z zachodzenia. 
Co mogę się zgodzić z @rochu, większość polskich kolumn to dramat na kółkach. Głównie przez fatalnej, wręcz tragicznej jakości literaturę w naszym ojczystym języku. 
Ale są kwiatki wychodzące z tego letargu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałem wielu polskich kolumn ,które grały lepiej ,niż ich zachodnie odpowiedniki w danej klasie cenowej,pozwolę sobie mieć inne zdanie na temat ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, piter z napisał:

No rzeczywiście - robienie kolumn które będą lepsze niż to co było 20 czy 30 lat temu to sztuka magiczna - przestańcie opowiadać takie głupoty bo szkoda to czytać. Zrobienie dobrze grających kolumn w obecnych czasach to w zasadzie banał a większość kolumn jest robiona nie dla dźwięku tylko do wyglądania w salonie bo "audiofile" i tak są głusi i kupują oczami.

 

Chyba czegoś nie rozumiesz.

Skonstruowanie dobrze grających kolumn to sztuka, która niewielu jest dana.
Niby są charakterystyki przetworników, teoria, wzory, programy do projektowania, komory bezdechowe, etc, a jednak nie tak łatwo.

Podam taki przykład. Każdy lepiej lub gorzej posługuje się językiem, nawet pewna część populacji robi to w sposób prawidłowy. Znane są zasady kompozycji, prowadzenia narracji, gramatyki, logiki, etc. Dostępne są świetne edytory tekstu, dostęp do materiałów tematycznych nieomal nieograniczony. Każdy może zatem napisać jakąś powieść i to raczej bez większego wysiłku. Mało tego - może nawet ją opublikować.
I co? Pomimo takich możliwości jak wiele osób jest w stanie stworzyć takie "Wahadło Foucaulta" czy "Grę w klasy"?

Pomimo wielkich możliwości pojawiają się raczej nowi Remigiusze Mrozowie a nie następcy Eco czy Cortazara.


Podobnie jest w audio. Zaplecze i możliwości przeogromne.
Trzeba tylko mieć to "coś".

7 minut temu, szpotek73 napisał:

słuchałem wielu polskich kolumn ,które grały lepiej ,niż ich zachodnie odpowiedniki w danej klasie cenowej,pozwolę sobie mieć inne zdanie na temat ?

Taki cytat znalazłem:*

“Audiophiles listen with their ears, not with their hearts,(...)”

Dodałbym do tego, że na audiostereo słuchają głównie - portfelem.

Z reguły pustym.

 

* źródełko cytatu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zarzucasz mi brak pieniędzy na dobre audio,biedny jestem to i głuchy? nieładnie

13 minut temu, rochu napisał:

Z reguły pustym.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, rochu napisał:

Skonstruowanie dobrze grających kolumn to sztuka, która niewielu jest dana.

kolumny to nie sztuka ,tylko technika,mają jak najwierniej przekazać nagranie ,jak lubisz koloryzowane brzmienie z brzęczącej obudowy to nigdy się nie zgodzimy....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, szpotek73 napisał:

zarzucasz mi brak pieniędzy na dobre audio,biedny jestem to i głuchy? nieładnie

 

Nic ci nie zarzucam.

Nie odpowiadam za to, jak ty rozumiesz tekst, który czytasz.

4 minuty temu, szpotek73 napisał:

kolumny to nie sztuka ,tylko technika,mają jak najwierniej przekazać nagranie ,jak lubisz koloryzowane brzmienie z brzęczącej obudowy to nigdy się nie zgodzimy....

Nigdzie nie napisałem, że lubię podbarwienia. To tylko twoja konfabulacja.

Ale skoro o tym piszesz - to pewnie coś jest na rzeczy. W końcu głodnemu chleb na myśli, jak powiadają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rochu napisał:

Nigdzie nie napisałem, że lubię podbarwienia. To tylko twoja konfabulacja.

Ale skoro o tym piszesz - to pewnie coś jest na rzeczy. W końcu głodnemu chleb na myśli, jak powiadają.

no to nie pisz ,że zrobienie wybitnych kolumn to sztuka,dana niewielu, im mniej zniekształceń,tym lepszy przekaz,

 

Godzinę temu, #Szakovsky napisał:

Wystarczy spojrzeć, że większość producentów nie potrafi nawet utrzymać liniowej charakterystyki. A co dopiero mowa o zgraniu fazowym, czystym wodospadzie czy o zniekształceniach wynikających z zachodzenia. 

masz wypunktowane,co charakteryzuje dobre kolumny,reszta to marketing tzw. wartość dodana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, szpotek73 napisał:

no to nie pisz ,że zrobienie wybitnych kolumn to sztuka,dana niewielu, im mniej zniekształceń,tym lepszy przekaz,

A kimże ty jesteś by mi coś zakazywać?

 

7 minut temu, szpotek73 napisał:

masz wypunktowane,co charakteryzuje dobre kolumny,reszta to marketing tzw. wartość dodana

A gdzie wypunktowane?

Nie widzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.