Jump to content
IGNORED

....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?

Miroslav1
 Share

Recommended Posts

3 minuty temu, piano napisał:

tu nie ma porównania 😉

Maciek miał napisać kilka słów o różnicach już dawno. Wnioskowałem, prosiłem 🙂

O ile z ATC odrobiłem już zadanie domowe kilka razy to tych Altec/GPA nie było gdzie posłuchać 😕

Edited by S0nic

Ciężko porównywać, bo Altec dedyk. do lampy małych/ średnich mocy, a ATC bez prądu nie ujedziesz.

Zupełnie inne konstrukcje 2way vs 3 way, inne przetworniki, bodowa, BR i zastosowana amplifikacja. Znają się, to co mam wyjaśniać. 

Sonicznie, na chłopki odbiór. 

Altec z np. Shindo Lab na 6L6G do spółki - bardzo dobrze w ogólnym zarysie/ całe pasmo. 

W tym zestawieniu Altec grał chyba najciekawiej, soundem nie przebarwionym, dynamicznie i w sumie, nie było się czego wstydzić, nie, nie...

Bardzo ciekawie, trochę zbliżonym do powyższego z diy mono amp na F2A. 

Natomiast łopatologicznie, ogólnie, biorąc wszystkie czy większość aspektów na które zwykliśmy zwracać uwagę, to do ATC 150 nie ma to startu, szczególnie, gdy chcemy poszaleć gałką, ale poszaleć, a nie narobić hałasu na całą dzielnicę. 

Tu nie o hałas chodzi, a o możliwie wierne oddanie szczególnie dynamicznego zapisu źródłowego. Bas ma być basem, a nie efektem specjalnym, średnica prezentować to co zostało zapisane, a nie dodawać i pudrować nosek po swojemu, a góra stanowić uzupełnienie, bez kłucia, a w następstwie grymasów na twarzy czy szukania drzwi. 

Sumując z moich zabaw, 

Altec nie wypada specjalnie blado vs ATC, choć trzeba wyraźnie bez owijania napisać, że sumarycznie czyli biorąc wsio pod uwagę to..,

osobiście, postawiłbym na ATC 150. Jakby nie spojrzeć klasa wyżej, ale za znacznie wyższe $.

Trzeba też pamiętać, ze przy Altec mamy lampy z ich charakterystyką, kaprysami i DNA

Na bazie jednego i drugiego można zbudować b. ciekawy i zarazem dynamiczny sound. Na Altecu znacznie taniej. Moze o pół centymetra gorzej, ale i tak dobrze, ze wstydu nie ma. 

ATC jest wybredny, Altec też i z byle lampą/ trafa szału nie ma. Tu sprawdzają się Japany z punkt w punkt, dobre trafa i uczciwe parę/ naście dobrych watów, ciche pre, dostrojony pokój i masz granie, ze hej. Może nie na skalę systemu Rzeczpospolitej, bo nie wiem co to takiego, ale wstydu nie ma. Nie, nie... 

Przy odrobinie fantazjum i wolnych środków $ osobiście miałbym zagwozdkę na których ZG budować system, bo na jednym i drugim można zbudować dynamiczny, ale też pełen subtelności system np. gdy miłujemy kwartety smyczkowe itp. Tu lampa, tu Tranzystor, a jedno i drugie z byle czym nie gra do spółki. Chyba wybrałbym ATC, ale Altec też fajny i znacznie tańszy, nawet biorąc pod uwagę grymasy i koszt lamp. Ale jak wiecie, to nie takie hop, więc podobnie jak większosć z Was, borykam się z problemami jak tu dobrze upichcić za 5 zeta, bo nie sztuka za dużą banię, chociaż i tu - jak donosi życie - są wtopy.  

Altec/Gpa 604 8HIII/Shindo Richerbourg6L6G monoamp/Mbl 1621A,1611F, 6010D  

1 godzinę temu, S0nic napisał:

Altec/GPA nie było gdzie posłuchać

i letko nie będzie, bo nie znam drugiego wariata z Altec/ GPA. Z Altec oryginal tak, ale z Altec GPA, to chyba tylko u Maćka. 

Nawiasem, obudów i projektów opartych na GPA, ale też na oryginalnym Altec jak mrówków. Do tego mamy insze pokoje, amplifikacje i różne pomysły na dźwięk czasem szalone i ..,  i mamy klops, bo zagrać to może od beznadziei po bardzo wciągające granie. 

Osobiście słuchałem Alteca, ze tylko patrzyłem gdzie są drzwi. U mnie też był okres beznadziei. Za to słyszałem też Alteca, ze do teraz mam ciary! Nie dość, ze grało jak lubię czyli umownie naturalnie bez zbytniego pudrowania noska, to jeszcze ultra dynamicznie, po chłopsku z jebnięciem, ale takim czystym, nie mylić hałasem. 

Wracając do ATC/ GPA. z racji sporych obudów, jedne i drugie kreują b. zbliżoną scenę/ układ sceniczny/ pozorne. Drobne różnice, a w sumie, podobnie. 

Teraz, piano napisał:

i letko nie będzie, bo nie znam drugiego wariata z Altec/ GPA. Z Altec oryginal tak, ale z Altec GPA, to chyba tylko u Maćka. 

Nawiasem, obudów i projektów opartych na GPA, ale też na oryginalnym Altec jak mrówków. Do tego mamy insze pokoje, amplifikacje i różne pomysły na dźwięk czasem szalone i ..,  i mamy klops, bo zagrać to może od beznadziei po bardzo wciągające granie. 

Osobiście słuchałem Alteca, ze tylko patrzyłem gdzie są drzwi. U mnie też był okres beznadziei. Za to słyszałem też Alteca, ze do teraz mam ciary! Nie dość, ze grało jak lubię czyli umownie naturalnie bez zbytniego pudrowania noska, to jeszcze ultra dynamicznie, po chłopsku z jebnięciem, ale takim czystym, nie mylić hałasem. 

Wracając do ATC/ GPA. z racji sporych obudów, jedne i drugie kreują b. zbliżoną scenę/ układ sceniczny/ pozorne. Drobne różnice, a w sumie, podobnie. 

Mam świadomość, że może to zagrać różnie. ATC zestawione z Auraliciem grały mocno średnio, podobnie było z 50W lampą na KT88.

Dzięki Maciek za oba wpisy 🙂

Maciek, co tu dużo gadać - te  kolumny urzekły mnie od samego początku, są stworzone do takiego plumkania które słucham....o ile KTEMY doceniłem ( bo nie można nie docenić tych kolumn) to jednak nie było to moje granie i przejście ponownie na m40.2 dało mi radość z tego co najbardziej  lubię....z tymi drągalami mam radość słuchania przez cały czas

Godzinę temu, S0nic napisał:

Mam świadomość, że może to zagrać różnie. ATC zestawione z Auraliciem grały mocno średnio,

No w 100% się zgadzam 👍 Bardzo lubię i cenie kolumny ATC. Miałem ATC SCM 11 i 40 znam dobrze 7, 19 a teraz mój serdeczny przyjaciel ma SCM20 i też dobrze znam możliwości tych kolumn. Wszystkie konstrukcje które wymieniłem w swojej kategorii cenowej są wybitnie dobre ale też są wymagające od elektroniki. Niestety te zestawienie na Audio Show, bodajże tam chyba grały 100 albo 150 z Auralic, grało to delikatnie mówiąc średnio. Mocno podbita wyższa średnica i też patrzyłem tylko gdzie są dzwi 😉 Jak to fajnie ujął Piano. Co prawda w stosunku do innych konstrukcji, ale zdanie mi się spodobało 😉 🙂 A szkoda bo to była długo oczekiwana prze ze mnie prezentacja ATC. Takie świetne kolumny a jakoś traktowane są u nas po macoszemu. I jak już jest prezentacja to moim skromnym zdaniem lekko niedopracowana. No chyba że te wyższe modele ATC tak grają, w co osobiście wątpię. 

1 godzinę temu, damazy napisał:

No w 100% się zgadzam 👍 Bardzo lubię i cenie kolumny ATC. Miałem ATC SCM 11 i 40 znam dobrze 7, 19 a teraz mój serdeczny przyjaciel ma SCM20 i też dobrze znam możliwości tych kolumn. Wszystkie konstrukcje które wymieniłem w swojej kategorii cenowej są wybitnie dobre ale też są wymagające od elektroniki. Niestety te zestawienie na Audio Show, bodajże tam chyba grały 100 albo 150 z Auralic, grało to delikatnie mówiąc średnio. Mocno podbita wyższa średnica i też patrzyłem tylko gdzie są dzwi 😉 Jak to fajnie ujął Piano. Co prawda w stosunku do innych konstrukcji, ale zdanie mi się spodobało 😉 🙂 A szkoda bo to była długo oczekiwana prze ze mnie prezentacja ATC. Takie świetne kolumny a jakoś traktowane są u nas po macoszemu. I jak już jest prezentacja to moim skromnym zdaniem lekko niedopracowana. No chyba że te wyższe modele ATC tak grają, w co osobiście wątpię. 

U Maćka były ATC 150 pewnie dobrze zgrane z elektroniką, tylko sprzedał je nim zdążyłem dojechać nad morze z śląska : /

E: na targach były SCM100A, baaardzo czekałem na te kolumny a tu psikus i zostałem na dłużej u Svedy i Lampizatora 🙂

Edited by S0nic

18 minut temu, S0nic napisał:

U Maćka były ATC 150 pewnie dobrze zgrane z elektroniką, tylko sprzedał je

Tak bywa w życiu audio słuchacza i w życiu powszednim. Ot, są sprawy ważne i ważniejsze, ale o tym już pisałem/ odrębny rozdział.

Z perspektywy czasu oraz innych doświadczeń, żałuję i nie żałuję, bo to tylko audio/ komponent. ATC 150 w wersji Classic, to mz, kapitalny produkt, stanowiący solidny fundament pod budowę dobrego systemu. Z drugiej, dzięki sprzedaży, poznałem inne produkty w tym omawianego Altec'a. Zapoznałem się też amplifikacją lampową, szczególnie mniejszych i średnich mocy. ich wadami, ale też zaletami oraz cały ten lampowy świat. Wróć, może nie cały, żywota nie starczy, ale jakiś istotny fragment. Dalej się uczę, czytam, analizuje, a i tak gupi zejdę 😉

Co by nie było, ATC 150 Classic, to jeden z tych nielicznych produktów, które zawsze będę mile wspominał, a przecież trochę tych zespołów głośnikowych się przewinęło, a to ze sam nie gra i nie zagra, to wsio wiemy. Najlepsze można skaszanić złym zestawieniem, a niedopasowaniem do pokoju i jego właściwości zapędzić do grobu i siebie przy okazji też. 

W dniu 14.09.2021 o 07:54, piano napisał:

co jest, to wszystkie widzą. Otóż jest dymanko forumowej społeczności, więc ponawiam pytanie #2730

baba, Królu!

Kiedy dorośniesz do forum i napiszesz jakie masz kolumny/ system, bo póki co, dymasz społeczność na maxa? 

Król Maciuś Pierwszy

Nie dorosnę nigdy - audiofile to dzieci, które nigdy nie dorastają

W każdym razie źródło i pre masz prima sort. 

.

P.S Jesteś z PiSu czy z kleru ? - oni mają schizy na punkcie dymania

In my humble opinion