Jump to content
Sign in to follow this  
Bartekkw

Tuning przedwzmacniacza gramofonowego

Recommended Posts

O ten "tuning" tego pana jest robiony ewidentnie "na pałe" Nie sztuką jest wymienić kondy, byle wymienić. Może i gra inaczej , ale...

Podstawą jest wywalić ten syf Jamicon z zasilania. Wiesz dlaczego twórca projektu znowu zastosował tak tak mała pojemność, a tak wysokie nap. 100V. Bo zawsze kondensatory na wysokie nap. mają wysoki current ripple - oddawanie impulsu prądu, szybkość ich (i dotyczy to wszystkich, ale jednak najbardziej wpływa na małe pojemności). Bo z mniejszymi na tych pewnie to zagrało już "mulasto"

Proponuje na to miejsce wartość przynajmniej 2x wiekszą, np 22-47uF ale np. Panasonica FM lub FC. Albo Nippona serię LXY, LXV.

To da dużo, zmieni troche charakter, nada przejrzystości. Bo te (TK) "słabo grają", wręcz one  niszczą zasilanie sprzętu.

Edited by VIVAro

12 minutes ago, VIVAro said:

O ten "tuning" tego pana jest robiony ewidentnie "na pałe" Nie sztuką jest wymienić kondy, byle wymienić. Może i gra inaczej , ale...

Podstawą jest wywalić ten syf Jamicon z zasilania. Wiesz dlaczego twórca projektu znowu zastosował tak tak mała pojemność, a tak wysokie nap. 100V. Bo zawsze kondensatory na wysokie nap. mają wysoki current ripple - oddawanie impulsu prądu, szybkość ich (i dotyczy to wszystkich, ale jednak najbardziej wpływa na małe pojemności). Bo z mniejszymi na tych pewnie to zagrało już "mulasto"

Proponuje na to miejsce wartość przynajmniej 2x wiekszą, np 22-47uF ale np. Panasonica FM lub FC. Albo Nippona serię LXY, LXV.

To da dużo, zmieni troche charakter, nada przejrzystości. Bo te (TK) "słabo grają", wręcz one  niszczą zasilanie sprzętu.

Czyli pokusić się tylko o zmianę tych które oznaczyłeś ? 

xavian
19 minut temu, Bartekkw napisał:

Czyli pokusić się tylko o zmianę tych które oznaczyłeś ? 

Przedewszystkim te tak, te koniecznie.

41 minutes ago, VIVAro said:

Przedewszystkim te tak, te koniecznie.

Np takie? 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czy

Hidden Content

to jakieś groszowe sprawy

To może te pozostałe od razu na Nichicon Gold - tam gdzie były 100uF to odpowiednik 1:1 ?

Edited by Bartekkw

Tak. Lepiej jakby były 47uF, bo ta pojemniość w sumie troche mała, ale te sie nadają. A cena za taką ilość naprawdę korzystna.

Mi ten ES nie za bardzo pasuje w układzie który ogólnie gra mało czytelnie i ma problemy z przestrzenią. Bo na Panasie FM jest zdecydowanie czytelniej ostrzej w takiej mulastej aplikacji. Ale jak chcesz tego, to też myśle OK - to już twój wybór tutaj.

No to trzeba spróbować . Doradź jeszcze proszę jaką lutownicę sensowną kupić i jako kompletny laik biorę się do roboty - przynajmniej coś ciekawego w okresie pandemii 😉 

acha - a co z reszta robić ? Wymieniać na Nichicon Gold czy nie ruszać ? 

Edited by Bartekkw

Wiesz co? Ja na początku nie robiłbym wszystkiego na huraaa, tylko wymieniał te duże TK na jakieś inne, choćby też Jamicony, tym bardziej, że zauważyłem, iż gościu ten co chciałeś od niego Panasonici FM 22uF ma też dobre serie Jamiconów 2200uF/25V. No i podstawa te na zasilaniu FM.

I zobaczył ile sie zmieniło, a czy warto dalej. Moim zdaniem wszystkiego na raz, to nie.

12 minut temu, Bartekkw napisał:

Doradź jeszcze proszę jaką lutownicę sensowną kupić i jako kompletny laik biorę się do roboty

Zależy ile masz na wydanie, czy chcesz prostą lutownice, co grzeje na full, czy jakąś prosą stacje z regulacją temp, czy jeszcze ze stabilizacją, wyświetlaczem na procesorze ?

59 minutes ago, VIVAro said:

Zależy ile masz na wydanie, czy chcesz prostą lutownice, co grzeje na full, czy jakąś prosą stacje z regulacją temp, czy jeszcze ze stabilizacją, wyświetlaczem na procesorze ?

Myśle ze prosta - to może być pierwsze i możliwe ze ostatnie lutowanie 🙂 

Np. 

Hidden Content

Moze przy okazji jakieś interkonekty moznaby spróbować 

Stację to taką z grzałką 75W. Te słabsze ... są kiepskie.

Do okazjonalnego 'tjuningu' lepiej transformatorówkę z dwoma zakresami mocy, szczególnie jak chcesz robić sobie kabelki.

Te elektrolity w sygnale to zwykłe są czy bipolary? Bo jak zwykłe to warto je chociaż zmienić na bipolarne (NP powinno być na nich).

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Dzięki za wskazówki. Koszyk na Allegro zapełniony 🙂 Zobaczymy co z tego wyjdzie a i tak skończy się na Nudzie albo Husarii 😉 

3 godziny temu, VIVAro napisał:

Podstawą jest wywalić ten syf Jamicon z zasilania. Wiesz dlaczego twórca projektu znowu zastosował tak tak mała pojemność, a tak wysokie nap. 100V. Bo zawsze kondensatory na wysokie nap. mają wysoki current ripple - oddawanie impulsu prądu, szybkość ich

Uwaga słuszna ale nie w tym przypadku.

Ten wzmacniaczyk to kilka-kilkanaście mA poboru prądu.

I nie w impulsach...

Tuning dzięki nieocenionej pomocy Kolegi VIVAro ukończony !!!! Wymieniłem wszystko jak leci, popaliłem ścieżki ale wszystko działa i jest super ! 😉

85C8B52C-89C0-42B0-9A20-2005EE7B518E.jpeg

60DF9624-524D-4752-9B33-B16D002B9F38.jpeg

CACEDB63-DAF7-432A-A460-9E4AB2C5CBEA.jpeg

W dniu 11.05.2020 o 12:09, VIVAro napisał:

Lepiej jakby były 47uF, bo ta pojemniość w sumie troche mała, ale te sie nadają.

Nie bać się mniejszych pojemności. Tam gdzie pobór prądu jest np stabilizowany źródłem prądowym np zmniejszenie "otwiera dźwięk" odmula robi bas bardziej punktowym energetycznym. Nie wiem jak tutaj to jest, ale jeśli na schemacie jest np 47u spokojnie mozna o połowe zmniejszyć kompletnie bez szkody. No i to co kolega napisał kondensatorki na wyższe napięcia raczej

W dniu 11.05.2020 o 00:25, Bartekkw napisał:

Twierdzicie zatem Panowie ze zasilanie osobne nic nie wniesie ? 

Cos tam wniesie, ale to bardzo prosty uklad, kilka tranzystorkow na krzyz, same elementy czy zasilanie nie zmienia tego w klase wyzej rajace uradzenie

W dniu 11.05.2020 o 14:07, ahaja napisał:

Stację to taką z grzałką 75W. Te słabsze ... są kiepskie.

nie sama moc jest wazna a sposob w jaki jest przekazywane cieplo na grot, zwilzalnosc grotow i czujnik temperatury, jak i uklad ktory tym steruje, ja lutuje 40W stacja wszystko jak leci

• Like 2

Sansui AU-α 907MR, Sony CDP-557ESD, T+A Criterion TCI 3R

youtube.com/user/Mr1Raziel

1 hour ago, Krzych 2 said:

Nie bać się mniejszych pojemności. Tam gdzie pobór prądu jest np stabilizowany źródłem prądowym np zmniejszenie "otwiera dźwięk" odmula robi bas bardziej punktowym energetycznym. Nie wiem jak tutaj to jest, ale jeśli na schemacie jest np 47u spokojnie mozna o połowe zmniejszyć kompletnie bez szkody. No i to co kolega napisał kondensatorki na wyższe napięcia raczej

Na schemacie było 10uF. Zastosowałem 22uF 

Pojemność w góre? No, ale Ty już zrobiłeś i gra Ci i pewnie masz lepiej bo to badziewie TK wywaliłeś. Kompletnie nie rozumiem filozofii firmy Heed, że taki szajs tam ładuje. Przy 10u akurat zmniejszenie jest juz niebezpieczne ze względu na dramatyczny wzrost ESR. Chociaż kiedyś z bardzo dobrym skutkiem zastosowałem  foliowe 4.7u do 10u w odsprzęganiu, albo na wyjsciu Salasów. Tylko, ze tutaj już trzeba utrafić bo zdarzało się, ze takie rozwiązanie powodowało "darcie ryja"