Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy vs Fyne Audio


Robert 7800
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad różnicami miedzy kolumnami Tannoy, a Fyne Audio czy są to  tak samo brzmiące konstrukcję ? Wiele je łączy, lecz zauważyłem też różnice. W Tannoy membrana basowa jest " plaska " a w FA jest stożek który nie pracuje razem z membraną,  jest stały. To samo rozwiązanie kopułki sopranu i przetwornika średnio tonowego. Bas refleks, a nawet stópki / kolce te same.  Czy są znaczne różnice w brzmieniu ? Może zastosowane inne podzespoły, lub inne materiały samych przetworników. Czym charakteryzują się obie marki.  Czy np. jest tak, że z 6" głośników lepiej wybrać FA, a z 8" lepiej Tannoy ? Jak wypadają w porównaniu 1:1 ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie ile temu ale około 5 lat inżynierowie z tannoya odeszli gdyż nie zgadzali się z polityką firmy i założyli swoją fyne audio. Wiele rozwiązań jest podobnych czy też tych samych bo ludzie są ci sami. Ale jest grono rozwiązań innych, poprawionych. Kolumny poszczególnych serii mimo że mają w obu firmach odpowiedniki nie brzmią tak samo. Moim zdaniem część linii jest bardziej udana u tannoya a część z kolei u fyne.

Które konkretne modele cię interesują?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Ciekaw jestem różnicy w brzmieniu F502 vs. XT8F. Grając na PM8006 brakuje mi czasem góry. Zastanawiam się, czy przesiadka na Tannoy'a coś by tu zmieniła na plus, a jeśli tak to w jakim stopniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, marcin_mm napisał:

Właśnie. Ciekaw jestem różnicy w brzmieniu F502 vs. XT8F. Grając na PM8006 brakuje mi czasem góry. Zastanawiam się, czy przesiadka na Tannoy'a coś by tu zmieniła na plus, a jeśli tak to w jakim stopniu

tz. że masz 502?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, marcin_mm said:

Właśnie. Ciekaw jestem różnicy w brzmieniu F502 vs. XT8F. Grając na PM8006 brakuje mi czasem góry. Zastanawiam się, czy przesiadka na Tannoy'a coś by tu zmieniła na plus, a jeśli tak to w jakim stopniu.

Nie wiem jak gra ten Marantz, ale po odsluchu F502 na K3 braku gory nie stwierdzilem. Jest jej moim zdaniem nawet dosc duzo a jednak nie meczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Robert 7800 napisał:

tz. że masz 502?

Zgadza się. Czasem myślę o zmianie, ale nie wiem nawet w którą stronę iść. Pewnie ciężko byłoby mi znaleźć parę, która rozjaśni dźwięk, może doda trochę detaliczności, zachowując przy tym pozostałe walory.

21 minut temu, Uchatek napisał:

Nie wiem jak gra ten Marantz, ale po odsluchu F502 na K3 braku gory nie stwierdzilem. Jest jej moim zdaniem nawet dosc duzo a jednak nie meczy.

Zależy co gra. Program 3 Polskiego Radia w TuneIn to tragedia. Dźwięk zamknięty, wręcz bułowaty. Ale Złote Przeboje czy Radio Gdańsk brzmią ładnie. Ze Spotify (przez NA6006) też zazwyczaj góry trochę brakuje, albo co najwyżej jest jej w sam raz; mam też wrażenie, że dźwięk jest trochę wycofany. Testowałem Tidal hifi - żadnej różnicy w tej kwestii.

Ciekawy eksperyment to audiobook puszczony z iPad-a przez AirPlay - głos lektora był mniej wyraźny niż na tym iPadzie. Domyślam się, że jakbym miał charakter głośniczków z iPad-a przenieść na kolumny, to muzyka brzmiałaby bardzo sucho i płasko. Tak więc coś za coś (czy się mylę?).

Najlepiej mi się teraz słucha muzyki z winyli. Dźwięk jest taki "do przodu", z przytupem, pełen emocji. Nie wiem czego to zasługa. Czy mastering pod winyle jest robiony właśnie w ten sposób? Czy może Phono w tym wzmacniaczu robi swoje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia Fyne F502 gra bardziej dynamicznie, mocniej basen niż XT8F. Natomiast Tannoye mają lepiej kontrolowany dźwięk, bardziEj uporządkowany plan, są trochę bardziej szczegółowe. Takie są moje spostrzeżenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Kokomo napisał:

Z mojego doświadczenia Fyne F502 gra bardziej dynamicznie, mocniej basen niż XT8F. Natomiast Tannoye mają lepiej kontrolowany dźwięk, bardziEj uporządkowany plan, są trochę bardziej szczegółowe. Takie są moje spostrzeżenia. 

No do basu na F502 to ja nie mam uwag. U mnie na 40m2 robi wrażenie. I nie chodzi o to, że jest go dużo, po prostu bardzo ładnie wypełnia pomieszczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, marcin_mm napisał:

która rozjaśni dźwięk, może doda trochę detaliczności, zachowując przy tym pozostałe walory.

może zmiana kabli? co masz teraz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Robert 7800 napisał:

może zmiana kabli? co masz teraz?

Chord Clearway. Nie jestem kablarzem, więc w dodawanie detali kablami nie wierzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcin_mm napisał:

Nie jestem kablarzem

spróbuj, u mnie dużo zmieniły, mam teraz Kimber 4 pr i 4 tc w bi-wi, 4tc to bardzo dobry kabel, 4 pr za tą cene rewelacja, wczesniej Oyaide explorer i jakies inakustik- już do nich nie wrócę zestaw to Cyrus One HD plus FA f 501

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Fyne Audio i Tannoy to odmienne brzmienie i najlepiej byłoby samemu posłuchać. Fyne Audio mają więcej masy w dźwięku, mają bardziej nasyconą średnicę i mocniejszy bas ( F501 vs XT6f, F500 vs XT6, F502 vs XT8f). Tannoy gra przestrzenniej i nieco bardziej szczegółowo, ma więcej góry i wyższego środka. Tutaj wiele zależy od elektroniki i preferencji. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Robert 7800 napisał:

spróbuj, u mnie dużo zmieniły, mam teraz Kimber 4 pr i 4 tc w bi-wi, 4tc to bardzo dobry kabel, 4 pr za tą cene rewelacja, wczesniej Oyaide explorer i jakies inakustik- już do nich nie wrócę zestaw to Cyrus One HD plus FA f 501

bi-wire to dla mnie taki ukłon producentów kolumn w stronę producentów kabli, aby mogli wyciągnąć jeszcze więcej forsy od audiofili ?

Myślałem aby przetestować B&W 704 S2, ale nie wiem, czy w moim przypadku to by raczej nie był jeden krok w przód, a dwa w tył, lub krok w bok po prostu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Krzysiek B napisał:

Najlepsze f501

własnie, o to mi chodzi, o porównanie

myślisz że f 501 zagraja lepiej od 8f? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Słuchałem wszystkich 4 i mam odmienne zdanie.

Fyne przesunęło całe pasmo w dół. Tannoya częśto obwiniano o mały bas czy tez "papierowy" bas który z kolei inni doceniali za naturalność i nie przejaskrawienie.

W przypadku połączenia Marantza z Fyne może brakować góry. Z Tannoyem tego nie będzie. Roksan K3 gra dynamiczniej niż Marantz i bardziej swobodnie stąd tutaj nie ma tego zjawiska.

Byłbym ostrożny w segregacji tych produktów jako że Fyne i Tannoy to inne granie a modele większe konkretnych firm są po prostu do większych pomieszczeń, mocniejszej elektroniki i nieco innego, nasyconego grania.

W zestawieniu F502 u krzyska znalazły sie na końcu a ja mam o nich dobre zdanie.

Sam byłem użytkownikiem początkowej linii Revolution na dual concentricu DC6T. Później przesiadłem się na Precision 6.4.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Robert 7800 napisał:

własnie, o to mi chodzi, o porównanie

myślisz że f 501 zagraja lepiej od 8f? 

Mi się bardziej podobają ale też grają inaczej. F501 są bardziej uniwersalne. Mają mocny bas oddzielony od średnicy, która jest przyciemniona i krystaliczna. Grają oszczędnie sopranem ale ze względy na charakter średnicy wszystko dokładnie słychać. Są nisko zestrojone. Ich problemem jest to, że średnie poziomy głośności to jest maximum w tych kolumnach. Xt8f gra jaśniej i delikatniej. Są też dużo bardziej gęste na średnicy. Bas mają mało wyczynowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, 5z0p3n napisał:

W przypadku połączenia Marantza z Fyne może brakować góry. Z Tannoyem tego nie będzie. Roksan K3 gra dynamiczniej niż Marantz i bardziej swobodnie stąd tutaj nie ma tego zjawiska.

To jest chyba właśnie efekt, który ja odczuwam. Widzę, że będę musiał rozważyć przesiadkę. Tylko nie wiem, czy teraz wymienić F502, czy Marantz-a, bo z tego co rozumiem, na Tannoy'u znowu stracę ładny basik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 5z0p3n napisał:

Nie na xt8f. Te grają dobrym , zróżnicowanym basem. Są salony które pożyczają kolumny , uderz do nich. 

Zastanawiam się, czy nie dać szansy głośnikom nie-współosiowym. Dali, B&W itp. Podobno lepiej się sprawują przy cichym odsłuchu, chociaż nie wiem ile w tym prawdy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali miałem i już odpuszczam kropka bo wersy to totalnie nie moje granie kropka A mówią że moje PMC są suche i ostre kropka kiedy porównywałem do Borysa to to było dopiero takie granie właśnie. Ale jeżeli chodzi o wstęgę to na przykład elac czy proac mi osobiście się podobało jeżeli miałbym na coś zmieniać to właśnie na te brandy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Też posiadam XT8F i u mnie brakowało basu, dlatego podłączyłem suba.
Choć nie mam takiego zacnego wzmacniacza, bo działam na RN803D, pokój 25 m/kw ale otwarte przejścia do innych pomieszczeń.
Środek i góra jest w porządku - teraz basik też ładnie i nisko. Choć kiedyś zmienię na wzmacniacz .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.05.2020 o 18:43, 5z0p3n napisał:

...około 5 lat inżynierowie z tannoya odeszli gdyż nie zgadzali się z polityką firmy i założyli swoją fyne audio. Wiele rozwiązań jest podobnych czy też tych samych bo ludzie są ci sami...

Ja natomiast słyszałem, że to po prostu marketingowa ściema...

Tannoy stworzył drugą tańszą markę by dać alternatywę a tym samym złapać większy procent rynku czyli numer stary jak audiofilski świat, trzaby się dokładnie zagłębić kto jest właścicielem poszczególnych marek... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, giagi napisał:

Ja natomiast słyszałem, że to po prostu marketingowa ściema...

Tannoy stworzył drugą tańszą markę by dać alternatywę a tym samym złapać większy procent rynku czyli numer stary jak audiofilski świat, trzaby się dokładnie zagłębić kto jest właścicielem poszczególnych marek... 

Na pewno tak nie jest. Na co dowodem jest że fyne nie jest tańsza ?

a tannoy radzi sobie na rynku coraz gorszej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, 5z0p3n napisał:

a tannoy radzi sobie na rynku coraz gorszej

Fakt. Poza bardzo drogimi modelami Tannoy'a, które wyglądają jak meble królowej Elżbiety, to Tannoya na rynku nima. No jest ten nowy Platinium, ale to nie jest konkurencja ani następca koncentryków. Raczej następca serii Mercury. Słyszałem ploty, że konstruktor zabrał patenty ze sobą. Co potwierdzałoby się z tym co widać na rynku. Klasyczne Tannoy'e zostały bo bazują na własności intelektualnej firmy (po pracownikach poprzedniej generacji). W zastępstwo Revolution mamy F500/1/2, nastąpcą Definition jest F700/1/2/3. Za Precision nic nie ma, ale tu słyszałem, że w Tannoy'u nie była to popularna seria więc może Fyne odpuścili na razie ten przedział cenowy w ofercie. No chyba, że F502SP będzie zapełnieniem tej luki. Tak ja to widzę. Może się mylę, a może nie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem. Ale w firmie jest źle. Nigdzie nie ma ich towaru. Precision to była bardzo udana konstrukcja ale raczej mniej opłacalna. Szczególnie 6.4

Fyne poszło w rozwiązania bazujące na autorskim porcie bass reflex więc raczej z takim rozwiązaniem im nie po drodze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.