Jump to content
atmeg

Zasilacz uniwersalny ,warsztatowy ,Diy ,Za grosze .

Recommended Posts

13 godzin temu, Muzg napisał:

Bez urazy Atmeg, ale po tych słowach myślałem, że powstanie coś ambitniejszego niż zasilacz na LM317

Podpisuje się obiema rekami. Zasilacz pokazany na LM317 nie jest ani dobry jako laboratoryjny, prosty do granic możliwości i niepraktyczny.  A powiniem być praktyczny.

Nie chce urazić tez forumowicza atmeg. Lecz żadną sztuką nie jest zrobić kilku takich samych najprostrzych "zasilaczków" z napięciami pod jedynie swoje zastosowania.

Podstawowym błędem jest tutaj, że pokazane założenia nawet w 10% NIE mają zastosowania jako zasilacz warsztatowy i pomocny dla początkujących.

Atmeg, podstawą w zasilaczu laboratoryjnym i uniwersalnym (bez wzgledu na prostoste jaki by on nie był), jest aby uruchomić na nim jakiś układ, czy go też potestować, a nie go nieświadomie zniszczyć, czy dopalić bardziej ! A tymi zasilaczami może sie to stać  od razu.

Czyli co zrobić ? Zbudować prosty zasilacz, ale z płynną regulacją prądu - jego ograniczenia.  To jest sedno. Dzięki temu mamy próg, który nie powoli za przepływ dużego prądu w układzie.

Edited by VIVAro

Wiec tak .Jesli chodzi o sposob stabilizacji ,dokladnosci napiec albo kontroli napiec i pradow to niestety to co robie jest absolutna proscizna .

Przepraszam ze zawiodlem was pod tym wzgledem al zawsze Wy mozecie taki zasilacz zrobic i opisac .

Moja konstrukcja jako zalozenie ma posiac kilka kanalow ktore mozna pomiedzy soba konfigorowac .

Ten pierwszy schemat ktory zamiescilem jest obecnie zmodyfikowany mocno .

generalnie na dzis wykonalem obudowe w calosci i wykonalem w calosci czesc zasilacza ta niskopradowa  do 0.5 Ampera .nawet ostanio urzylem tego zasilacza do naprawy dosc zlozonego systemu pomiarowego posiadajacego na pokladze stabilizatory ,zeby zachowac prawdziwe warunki pracy tego naprawianego ukladu trzeba bylo zasilic to napieciem 15,9v i nie bylo problemu .naprawa ukladu odbyla sie i uklad pracuje .

=====================================

tu odpisze do kolegow elektronikow ,to nie jest zaden wysublimowany zasilacz !

to jest zasilacz uniwersany o wielu mozliwosciach konfiguracji .

jego zaletami nie jest idealna stabilizacja itp a mozliwosc uzyskania napiec zasilajacych w roznych konfiguracjach ukladow .

inaczej :) to nie jest zasilacz do ukladow audio hi end :) spelniajacy normy tych co slysza szumy zasilacza !!!!

Tu nie oto chodzi ....

to jest zasilacz  umozliwiajacy uruchamianie rozbudowanych ukladow elektronicznych i oto tu chodzi .

====================

przedewszystkim tani !!!!!i prosty w zrobieniu ....

chcac uzyskac podobny efekt z kupnych zasilaczy warsztatowych trzeba by wydac na nie z ponad grubo tysiac zlotych i zajelyby cale biurko !!!!

JA CHCE  miec to w jednym niewielkim zasilaczu .

jak pisze ,obudowa ,radiatory i czesc zasilacza ukonczylem .

przedstawie  calosc .

narazie z tych uruchomionych mam jeden kanal o napieciach , 0v =   1-12v ,5v ,12v ,1-24v ,28v , -12v ,-1-24v.

=======================

ale witam elektronikow co tu krytycznie pisza o moich poczynaniach .witajcie :) 

xavian
W dniu 29.05.2020 o 12:10, VIVAro napisał:

Podpisuje się obiema rekami. Zasilacz pokazany na LM317 nie jest ani dobry jako laboratoryjny, prosty do granic możliwości i niepraktyczny.  A powiniem być praktyczny.

Nie chce urazić tez forumowicza atmeg. Lecz żadną sztuką nie jest zrobić kilku takich samych najprostrzych "zasilaczków" z napięciami pod jedynie swoje zastosowania.

Podstawowym błędem jest tutaj, że pokazane założenia nawet w 10% NIE mają zastosowania jako zasilacz warsztatowy i pomocny dla początkujących.

Atmeg, podstawą w zasilaczu laboratoryjnym i uniwersalnym (bez wzgledu na prostoste jaki by on nie był), jest aby uruchomić na nim jakiś układ, czy go też potestować, a nie go nieświadomie zniszczyć, czy dopalić bardziej ! A tymi zasilaczami może sie to stać  od razu.

Czyli co zrobić ? Zbudować prosty zasilacz, ale z płynną regulacją prądu - jego ograniczenia.  To jest sedno. Dzięki temu mamy próg, który nie powoli za przepływ dużego prądu w układzie.

Ok atakujesz mnie ze w moim zasilaczu niema miejsca na np . kontrole pradu ,zabezpieczen ponad pradowych itp . ok rozumiem to doskonale ..........kup 7 sztuk zasilaczy posiadajacych te zalozenia i uruchamiaj potem uklad ktory ja uruchomie na swoim pojedynczym zasilaczu .

Ty zagracisz swoje cale biurko zasilaczami ja bede mial jeden .

Rozumiesz moja idee ? a ze zasilacz w swoich obwodach jest prosty to oczywiste jest !!!!i taki ma byc -prosty ...

----------

Dobra chlopaki ,ja na koniec pokaze foty i schematy jak to wyszlo i wyjasnie na ile jest to zasilacz uniwersalny .....jeden z kanalow juz mam uruchomiony ,ten 0,5Ampera bo jest dla mnie najwazniejszy .

Pozdrawiam wszystkich elektronikow !!!!

zamawiam stabilizatory ,gniazda i potencjometry i pokretla aby dokonczyc ten zasilacz ......

Nie jestem zly na tych ludzi co nie zabardzo rozumieją idee takiego zasilacza .

PS .nawet na ukonczonym jednym kanale tego zasilacza juz bardzo szybko uruchomilem uklady co prawda proste o jednej masie ale o napieciach zasilania 5v 12v -12v i dodatkowym regulowanym napieciu a jest to jedynie przedsmak bardziej zaawansowanych zastosowan tego zasilacza ale

o tym Ci ludzie wam nie napisza 🙂

ale witam w tym temacie wszystkich elektronikow ,poczatkujacych i doswiadczonych ....

Edited by atmeg