Skocz do zawartości
IGNORED

Sprzęt audio do salonu


chrzanu23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od dłuższego czasu przeglądam forum i będę wdzięczny za pomoc w temacie.

Planuje zakup sprzętu audio do salonu. Sprzęt głównie ma służyć do poprawienia dźwięku z TV (filmy, seriale na Netflix) oraz słuchania muzyki głównie Spotify, radio. Nie ma jeszcze zdania czy iść w stereo czy KD (żona nie do końca widzi w koncepcji głośniki z tyłu).

Nie byłem jeszcze na odsłuchach natomiast miałem okazję w domu testować soundbar Sennheiser Ambeo i od tego momentu moja żona, na początku bardzo sceptycznie nastawiona do jakiegokolwiek zakupu audio, uznała że zakup jest konieczny :) Słuchaliśmy na Ambeo muzyki ze Spotify, filmy i  koncerty też fajnie brzmiały. Idąc za ciosem i korzystając z tego entuzjazmu zacząłem poszukiwania, jednak sprowadzając budżet nieco na ziemię w stosunku do Ambeo za 10 kPLN (P.S. bardzo ciekaw jestem z kolei jak zabrzmi system w audio w moim budżecie to tego Ambeo).

Konkrety:

1. Kwota na sprzęt 4000 - 5000 PLN

2. Sprzęt raczej nowy

3. Salon z aneksem kuchennym ok. 30 m2 (poniżej schemat i układ mebli). Niestety mało miejsca na podłogówki bo zostaje po 27 cm szerokości i 70 cm głębokości, natomiast rozważam mniejszą szafkę rtv aby wygospodarować trochę miejsca. Odstawienie od ściany tylnej nie wchodzi w grę.

4. Sprzęt na lata, do ewentualnej rozbudowy w zależności od tego na co się zdecyduję:

- amplituner KD na początek z frontami a później reszta i ewentualnie wzmacniacz do przednich kolumn

- Amplituner stereo z HDMI

5. Muzyka klubowa, house oraz pop,rnb, soul itp. ale pojawia się też rock więc totalny misz-masz:)

6. Proporcje TV/muzyka 50/50 ale jako główne źródło dźwięku będzie służyć TV lub smartfon.

7. Wymagane funkcjonalności - Wifi, radio internetowe, HDMI ARC/CEC (sprzęt musi być łatwy w obsłudze dla całej rodziny np. testowałem na Ambeo podłączenie do TV przez HDMI i pilot TV obsługiwał włączenie i sterowanie głośnością, optyk się nie sprawdził)

 

Moje typy:

- Yamaha RX-V685 + fronty na początek (np. Indiana Line Tesi 561, Pylon Audio Pearl 27)

Później rozbudowa o centralny, sub i np. bezprzewodowe Musiccast 20

- Denon DRA800H lub Onkyo TX-8390 + fronty (Signature S55e, Melodika BL40MK3, Heco Aurora 700)  - na granicy lub lekko powyżej budżetu

Później rozbudowa o sub jeżeli będzie konieczny.

 

Ciekaw jest czy ta Yamaha zagra dużo gorzej w muzyce od powyższych amp stereo?

Gdzieś tam jeszcze wpadły mi kolumny aktywne np. Audio Pro A36 - jest sens je porównywać do powyższego?

Generalnie przy takim układzie miejsca w salonie bez wypożyczenia do domu nie da rady. A może zamiast podłogowych to poszukać jakieś podstawkowe na obecną szafkę rtv + sub?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i komentarze jak coś mi umknęło w powyższym.

i jeszcze schemat 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze amp Marantz 1200, tylko że tu cena wyższa więc aby zmieścić się w budżecie to musiałbym dobrać tańsze kolumny. Nie wiem, który kierunek jest lepszy na początek lepszy amplituner czy lepsze kolumny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

ścisk tam masz straszny. Każda kolumna tak wciśnięta nie ma prawa dobrze zagrać. Trzeba się liczyć z ograniczeniami niestety. Te Audio Pro A36 to nie taki zły pomysł mając na uwadze właśnie ich malutkie gabaryty wyposażenie we wszystko co potrzeba do szczęścia (HDMI z ARC, radio int, Spotify, Tidal bluetooth, wifi). Wpadnij do nas odsłuchać na początek tego zestawu i porównać go z stereo pełnowymiarowym opartym na amplitunerze stereo. U nas jest Yamaha. Ja bym kina nie polecał jeśli i tak nie chcesz podłączać tyłów. Zapłacisz za te wszystkie dekodery dźwięku, sekcję wideo, dodatkowe końcówki mocy, z których nie będziesz korzystać. Zwróć uwagę na ampli stereo Yamaha R-N803D w różnych konfiguracjach głośnikowych. To już gra bardzo sensownie. 

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest ciasno, dlatego też rozważam wymianę szafki RTV na węższą. Jakbym wymienił na taką na szerokość TV to wtedy zyskam na szerokości po 30-40 cm z każdej strony. Uszczupla to niestety budżet więc robi się cienko...

A gdyby zamiast podłogowej kupić podstawkowe z przednim BR i je postawić na szafce RTV na niskim standzie? Czy wtedy aby osiągnąć efekt podobny do Ambeo (będę się do niego odnosił bo póki co to jedyne co słuchałem u siebie) to pewnie sub się przyda dla niskich tonów?

Yamahę też na pewno posłucham, brak mi tylko tej kompatybilności z TV jaką daje HDMI (rodzinka mnie ubije jak będą dwa piloty do sterowania ? ). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Marantz zaspokaja Twoje wymagania co do części "elektryczno / sieciowej"

to proponuję do kompletu Elac Debut:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dynamika, bas, łatwe ustawienie i nie będziesz musiał wymieniać mebli.

Najgorszym miejscem dla kolumny podłogowej jest róg pokoju, niestety, więc raczej

polecam monitory; szybsze, łatwe w ustawieniu; może design nie ten, ale żeby mieć również

atrakcyjny mebel trzeba więcej miejsca .... i nieco więcej gotówki np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ten Marantz 1200 wychodzi w porównaniu do DRA800H, gdzieś wyczytałem że grają podobnie - czy warto dopłacić? 

ELAC wpisuje na listę do odsłuchu, dzięki. Czy jeszcze jakieś kolumny podstawkowe warto wziąć pod uwagę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewne porównanie obu sprzętów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

na tyle zbliżone, że wybierał bym chyba wzrokowo - wtedy Marantz ? 

Możesz dopisać np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale MA koniecznie trzeba posłuchać dłużej ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2020 o 12:38, chrzanu23 napisał:

4. Sprzęt na lata, do ewentualnej rozbudowy w zależności od tego na co się zdecyduję:

- amplituner KD na początek z frontami a później reszta i ewentualnie wzmacniacz do przednich kolumn

- Amplituner stereo z HDMI

Generalnie strategia producentów audio jest prosta: dla masowego odbiorcy zrobić amplituner KD. Dla mniej licznych amatorów stereo usunąć kilka kanałów z projektu, dodatkowe DAC-i, zwrotnicę subwoofera, systemy pomiarowe, dekodery wielokanałowe itd., po czym pozostałość zaoferować jako amplituner stereo. Cena okrojonego wariantu stereo zwykle jest wyższa niż pierwowzoru KD.

IMHO przyzwoity amplituner KD z dwiema kolumnami będzie pod prawie każdym względem lepszy niż amplituner stereo w podobnej cenie. Przyzwoity to taki, który ma zaawansowane systemy korekty akustyki, jak np. Yamaha 685.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod rozwagę weź jeszcze kolumny Triangle Borea BR03 słuchałem w salonie z amplitunerem Onkyo TX- ale nie wiem który model, na pewno nie z najnowszej serii. Siła basu jak na monitory niezła, nie jest on ani luźny, ani punktowy, pośrodku. Wokale piękne, lekko wyeksponowana góra. Granie bardzo przyjemne, żywe, nie ma mowy o żadnym zamuleniu. Bardzo ładnie wykonane, polecam wypożyczyć na próbę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, popej napisał:

Generalnie strategia producentów audio jest prosta: dla masowego odbiorcy zrobić amplituner KD. Dla mniej licznych amatorów stereo usunąć kilka kanałów z projektu, dodatkowe DAC-i, zwrotnicę subwoofera, systemy pomiarowe, dekodery wielokanałowe itd., po czym pozostałość zaoferować jako amplituner stereo. Cena okrojonego wariantu stereo zwykle jest wyższa niż pierwowzoru KD.

IMHO przyzwoity amplituner KD z dwiema kolumnami będzie pod prawie każdym względem lepszy niż amplituner stereo w podobnej cenie. Przyzwoity to taki, który ma zaawansowane systemy korekty akustyki, jak np. Yamaha 685.

Gdzieś tam przeglądając recenzje i fora dochodzę do podobnych wniosków, dlatego też szukając w miarę dobrego sprzętu z HDMI ciągle „wpadam” na Yamahę V685. 

Stąd też moje pytanie czy wg Was ta Yamaha zagra gorzej na frontach w porównaniu do tego Denona czy Marantza. Bo jeżeli nie, a moje odsłuchy gdzieś to potwierdzą, to pewnie pójdę w Yamahę która daje spore możliwości (np. możliwość dokupienia Musiccast 20 jako surround przy oglądaniu filmów wieczorem a w ciągu dnia mogą służyć jako głośniki do pokoju syna).

Na etapie którym jestem, to zapewne każdy sprzęt zastępujący starą mini wieże czy tani soundbar od TV będzie dla mnie dużym przeskokiem jakościowym. Wiadomo, też że apetyt rośnie w miarę jedzenia i też teraz nie wiem co będzie za kilka lat, może oddzielny pokój z fajnym stereo tylko do muzyki ?

Dzięki też za wsparcie w wyborze rodzaju kolumn (idę w kierunku mniejszych) i wszystkie dotychczasowe sugestie co do kolumn podstawkowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, chrzanu23 napisał:

Stąd też moje pytanie czy wg Was ta Yamaha zagra gorzej na frontach w porównaniu do tego Denona czy Marantza. Bo jeżeli nie, a moje odsłuchy gdzieś to potwierdzą, to pewnie pójdę w Yamahę która daje spore możliwości (np. możliwość dokupienia Musiccast 20 jako surround przy oglądaniu filmów wieczorem a w ciągu dnia mogą służyć jako głośniki do pokoju syna).

Sam sobie odpowiedziałeś, jedź na odsłuchy, to da Ci odpowiedź, do listy dorzuć jeszcze TX-8390

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Prewwit napisał:

Sam sobie odpowiedziałeś, jedź na odsłuchy, to da Ci odpowiedź, do listy dorzuć jeszcze TX-8390

Odsłuchy pewnie sporo zweryfikują ? natomiast temat założyłem aby gdzieś w tym wyborze skorzystać z Waszej wiedzy i doświadczenia więc będę wdzięczny za wszelkie opinie na temat porównania tych amplitunerów.

Faktycznie te Onkyo TX-8390 jeszcze zapisuję do odsłuchu.

Czy jeszcze jakieś kolumny podstawkowe powinienem wziąć pod uwagę?

np. Polk Audio S20e

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polki mają bass reflex z tyłu, więc zalecane jest odstawienie ich trochę od ściany, nie mogą stać do niej przyklejone. Ja osobiście wolę z wylotem z przodu, łatwiej ustawić, ale jak masz trochę przestrzeni z tyłu i z wylotem na plecach mogą się sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolumn jeszcze Pylon Ruby Monitor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) napisz to sklepu jaką cenę dla forumowicza zrobi. Może podjedź do nich na odsłuchy, mają sporo sprzętu, może jeszcze coś innego Ci wpadnie w oko?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie - czy podłogówki w obudowie zamkniętej np. budżetowe Polk Audio T50 również nie sprawdzą się ze względu na małą ilość miejsca? Czy ta konstrukcja potrzebuje również więcej miejsca?

proponowane wcześniej kolumny aktywne Audio Pro A36 mają BR z tyłu więc dla nich zapewne sytuacja jest podobna jak dla podłogówek biernych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy odsunięciu szafki RTV o jakieś 10-20 cm od ściany mógłbym brać już pod uwagę monitory z BR z tyłu czy lepiej pozostać przy BR z przodu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, chrzanu23 napisał:

Jeszcze jedno pytanie - czy podłogówki w obudowie zamkniętej np. budżetowe Polk Audio T50 również nie sprawdzą się ze względu na małą ilość miejsca? Czy ta konstrukcja potrzebuje również więcej miejsca?

Miałem je, u mnie grały gdzieś 20cm od ściany , dla testów stawiałem je z 10cm ściany i dalej było dobrze, ale stały po środku ściany i po bokach miały dużo przestrzeni. Jak to by u Ciebie zagrało nie wiem. Co do doboru kolumn przy obecnej szafce, to szukałbym monitorów, jedź do sklepu posłuchaj, wybierz najlepszy zestaw według Ciebie i wypożycz do domu, zobaczysz jak to u Ciebie zagra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyśl najpierw nad przemeblowaniem.

1. Szkoda okno zastawiać TV - tip aranżacyjno-praktyczny ?

2. Ustawiając głośniki w ten sposób co zamierzasz to po pierwsze stracisz stereofonię. Po drugie łączą to z pozycją odsłuchową to będziesz miał bardzo podbity bas.

3. TV też lepiej jak jest pod kątem 90st do okna, a nie przed oknem ani naprzeciwko.

więc abstrahując od kwestii audio video, kanapa na środku daje fajne możliwości aranżacyjne, narożnik pod ścianą to bardzo bezpieczne i nudne podejście.

Nie poczuj się krytykowany, po prostu pokazuję Ci, że można inaczej. Zrobiłem Ci rysunek, porównaj - wg mnie jest ciekawiej. do tego możesz fajnie ściany zagospodarować, żona będzie miała miejsce na popis. Tak czy inaczej jak już kupisz sprzęt to zrób przemeblowanie na próbę aby się przekonać.

Ja mam narożnik na środku pokoju i świetnie tworzy mi strefy, a mam o wiele mniejszy pokój niż Ty.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a i jeszcze jedno, dając tv na prawą ścianę, możesz powiesić TV na ścianie i wywalić dużą komodę, zrobi się "lżej" wizualnie i bardziej elegancko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawelMitsu absolutnie się nie obrażam?nawet powiem Ci, że takie pierwotnie były plany natomiast projektant „namieszał” i jest jak jest. Może dlatego że miał za zadanie wcisnąć tą komodę i kanapę (kupione jeszcze do starego mieszkania ale solidne i nietanie więc szkoda się było pozbywać). Z drugiej strony minął już rok wiec może czas na rearanżację.

Teraz to mam dopiero temat do przemyśleń, natomiast czego się nie robi żeby wstawić fajne podłogówki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, chrzanu23 napisał:

PawelMitsu absolutnie się nie obrażam?nawet powiem Ci, że takie pierwotnie były plany natomiast projektant „namieszał” i jest jak jest. Może dlatego że miał za zadanie wcisnąć tą komodę i kanapę (kupione jeszcze do starego mieszkania ale solidne i nietanie więc szkoda się było pozbywać). Z drugiej strony minął już rok wiec może czas na rearanżację.

Teraz to mam dopiero temat do przemyśleń, natomiast czego się nie robi żeby wstawić fajne podłogówki?

hahah wiedziałem, że Ci teraz namieszam w głowie ?

Jak wykańczałem mieszkanie rok temu, Pani projektant nie podobały się moje - jak to określiła - "czarne kloce" (może nie są to dzieła sztuki i designu ale ja je lubię). Na szczęście żona jest za moimi (teraz już) naszymi zainteresowaniami więc staraliśmy się układać salon maksymalnie pod możliwości dobrego odsłuchu oraz oglądania filmów. Chociaż wiem, że jej kompromisy wynikają z tego, że robi to bardziej dla mnie niż dla siebie bo wie, że kwestia dźwięku jest dla mnie bardzo ważna.

O ile my zwykli śmiertelnicy mamy prawo czasem zrobić coś takiego, że zasłonimy okno np. TV bo tak na się wydaje najlepiej to teraz zaczynam się zastanawiać jak projektant jest w stanie popełnić taką gafę.

Robiąc taki układ jak Ci zasugerowałem powinieneś dużo zyskać:

1. Lepsza scena, duże odległości pomiędzy bocznymi ścianami oraz ścianami za kolumną, szersza baza między kolumnami. Podsumowując głębsza/szersza scena, bardziej przestrzenny dźwięk.

2. Możesz po bokach wstawić także jakieś rozpraszacze typu półki z książkami aby regulować pierwsze odbicia i tym samym dalej optymalizować akustykę.

3. Masz więcej miejsca po bokach oraz możliwość wstawienia krzeseł za kanapą aby więcej osób mogło komfortowo jakiś film zobaczyć wspólnie.

4. Masz większe możliwości w kwestii wyboru kolumn podstawkowych/podłogowych

5. Masz większe możliwości w kwestii wyboru kolumn z zamkniętych/otwartych z przodu/otwartych z tyłu.

 

Lepsze dla oczu jest także oglądanie TV gdzie światło pada z boku, jak oglądasz TV i i przed oczami masz światło to się bardziej wzrok męczy.

 

Trudnością może być natomiast bas, często w takim ustawieniu na środku pokoju jest dziura basowa, jest to problem, który należy wziąć pod uwagę. Ja nie ukrywam mam ten problem ale wiem, że go rozwiążę tylko muszę się doedukować i znaleźć czas, środki na pomiary i ustroje. Tak Jak Ci pisałem, zawsze można przestawić na kilka godzin aby sprawdzić co jest dla nasz lepsze/ważniejsze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, PawelMitsu napisał:

hahah wiedziałem, że Ci teraz namieszam w głowie ?

Jak wykańczałem mieszkanie rok temu, Pani projektant nie podobały się moje - jak to określiła - "czarne kloce" (może nie są to dzieła sztuki i designu ale ja je lubię). Na szczęście żona jest za moimi (teraz już) naszymi zainteresowaniami więc staraliśmy się układać salon maksymalnie pod możliwości dobrego odsłuchu oraz oglądania filmów. Chociaż wiem, że jej kompromisy wynikają z tego, że robi to bardziej dla mnie niż dla siebie bo wie, że kwestia dźwięku jest dla mnie bardzo ważna.

O ile my zwykli śmiertelnicy mamy prawo czasem zrobić coś takiego, że zasłonimy okno np. TV bo tak na się wydaje najlepiej to teraz zaczynam się zastanawiać jak projektant jest w stanie popełnić taką gafę.

Robiąc taki układ jak Ci zasugerowałem powinieneś dużo zyskać:

1. Lepsza scena, duże odległości pomiędzy bocznymi ścianami oraz ścianami za kolumną, szersza baza między kolumnami. Podsumowując głębsza/szersza scena, bardziej przestrzenny dźwięk.

2. Możesz po bokach wstawić także jakieś rozpraszacze typu półki z książkami aby regulować pierwsze odbicia i tym samym dalej optymalizować akustykę.

3. Masz więcej miejsca po bokach oraz możliwość wstawienia krzeseł za kanapą aby więcej osób mogło komfortowo jakiś film zobaczyć wspólnie.

4. Masz większe możliwości w kwestii wyboru kolumn podstawkowych/podłogowych

5. Masz większe możliwości w kwestii wyboru kolumn z zamkniętych/otwartych z przodu/otwartych z tyłu.

 

Lepsze dla oczu jest także oglądanie TV gdzie światło pada z boku, jak oglądasz TV i i przed oczami masz światło to się bardziej wzrok męczy.

 

Trudnością może być natomiast bas, często w takim ustawieniu na środku pokoju jest dziura basowa, jest to problem, który należy wziąć pod uwagę. Ja nie ukrywam mam ten problem ale wiem, że go rozwiążę tylko muszę się doedukować i znaleźć czas, środki na pomiary i ustroje. Tak Jak Ci pisałem, zawsze można przestawić na kilka godzin aby sprawdzić co jest dla nasz lepsze/ważniejsze. 

A widzisz to i tak byłeś przy projektowaniu o krok do przodu bo miałeś te czarne kloce ? ja poważnie o audio zacząłem myśleć dopiero w tym roku, gdyby było to wcześniej sporo rzeczy by się zmieniło względem projektu... cała elektryka jest przeniesiona na ścianę z oknem?

Dzięki za wszelkie sugestie! dziś wieczorem szykuje się lampka wina i rozmowa z żoną o przemeblowaniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
4 godziny temu, chrzanu23 napisał:

takie pierwotnie były plany natomiast projektant „namieszał” i jest jak jest.

 

3 godziny temu, PawelMitsu napisał:

Jak wykańczałem mieszkanie rok temu, Pani projektant nie podobały się moje - jak to określiła - "czarne kloce"

jprdl

żeby postawić 4 meble w pokoiku -> potrzeba projektanta?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, kazik-t napisał:

jprdl

żeby postawić 4 meble w pokoiku -> potrzeba projektanta?

Nie znasz całej sytuacji. Chodziło o projekt całego mieszkania, pod kątem budowlanym. Ekipa remontowa była także od tej Pani. Ja miałem koncepcję wizualną ale chciałem żeby ktoś to przeniósł na papier i konkretne wymiary. Dzięki temu nie musiałem zgrywać osobno płytkarza, tynkarza, malarza, elektryka, hydraulika, gościa od drzwi, paneli, stolarza i nie wiadomo kogo jeszcze. Robiła to jedna ekipa i tzw menagier prodżektu ? i on był odpowiedzialny za całe zgrywanie, terminy, zakupy i ewentualne przeszkody bo wiadomo że praca każdej z tych osób w jakimś stopniu nachodzi na siebie.

Mając rysunki techniczne możesz egzekwować ewentualne błędy. Mam dość fachowców, którzy jak coś spier... to mówią: "ale przecież Pan tak chciał" "ahaaaa, myślałem że chodzi Panu o coś innego" Jak masz projekt to możesz się na niego powołać i ch..j ma być tak jak było ustalone na papierze a nie wg wizji artysty kafelkarza. 

Do tego architekt czasem pokaże Ci rzeczy, na które bym sam nie zwrócił uwagi. Chodzi o kwestie tj. Przesuwanie ścianek, otworów drzwiowych, grzejników itp. w sytuacji gdy masz mieszkanie 55m2 każda przestrzeń się liczy i pewne funkcjonalności wykorzystywane przez następne 10-15 lat są warte pieniędzy. Wydaj mi się, że mam całkiem dobry zmysł przestrzenny ale czasem potrzeba wizji kogoś kto spojrzy na mieszkanie bez emocji właściciela, które często przysłaniają obiektywną ocenę. To że generalnie architekci mają wyj..ne na akustykę i audio/video to już kwestia tego że ogólnie jest mało jest ludzi, którzy zwracają na to uwagę więc po co im się trudzić jak nie ma takiej potrzeby.

Tyle. Więc żadne jprdl ? 

55 minut temu, chrzanu23 napisał:

Dzięki za wszelkie sugestie! dziś wieczorem szykuje się lampka wina i rozmowa z żoną o przemeblowaniu?

Nie chcę żebyś czuł że traktuję Cię protekcjonalnie i nie wiem też jaka jest Twoja żona ale widzę że masz otwartą głowę więc czemu mam nie pisać to co uważam. Jak zaczniesz tę rozmowę to nie wspominaj o audio ? znajdź argumenty, kluczowe dla Twojej żony. Jak już ustalicie wspólną wersję to wstaw głośniki xD. Powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.