Skocz do zawartości
IGNORED

Cyfrowy urząd, cyfrowe państwo, a bezpieczeństwo Polaków i państwa polskiego


Piotr_1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Jaro_747 napisał:

Jak "wspólne konto"?

Ja mam wspólne konto, ale wystepujemy jako dwie osoby, każda ma swój ID, login i hasło. To elementarz.

Chyba, że macie jedno konto z którego korzystacie wspólnie, to zasadnicza różnica.

Konto jest na dane moje i żony. W danych są nasze imiona i nazwisko.

Kiedy zakładałem profile, założyłem wpierw sobie, było bez problemu. Przy próbie założenia żonie na stronie banku pokazywało, ze profil już jest założony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Jaro_747 napisał:

Autorzy słusznie wyszli z założenia że kto, jak kto ale bank już nas zweryfikował

Jakim cudem na skradziony dowód osobisty przestępca pobiera kredyt?... Takie to te bankowe weryfikacje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jacchusia napisał:

Konto jest na dane moje i żony. W danych są nasze imiona i nazwisko.

Kiedy zakładałem profile, założyłem wpierw sobie, było bez problemu. Przy próbie założenia żonie na stronie banku pokazywało, ze profil już jest założony.

To jakaś kicha, ja bez problemu założyłem profil dla siebie i dla żony. Ale jak mówię - na jednym koncie są dwie osoby, dwa loginy. A konto zakładałem sto lat temu. No może jakieś 25 ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Jak i fizyczna.

Koleżanka opowiadała jak to miała wystawić tzw. podpis elektroniczny dla znanego PiSowskiego polityka. Oczywiście dzwoniła sekretarka która chciała przyjechać i załatwić wszystko za niego. Koleżanka grzecznie odmówiła z wiadomych względów. Zrobiła się afera, bo Pan Polityk partii rządzącej nie mógł pojąć, że musi się pojawić osobiście. Skończyło się tak, że ktoś pojechał do biura wielce obrażonego polityka i załatwił formalności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w niedalekiej przyszłości, przy większej cyfryzacji, mocniejszej sztucznej inteligencji, w świecie wypełnionym kamerami, czujnikami przyjdzie taki czas, że ktoś w pewnym momencie osiągnie pełną władzę. I będzie NIEUSUWALNY. A z takim szarakiem jak ja czy Ty będzie mógł zrobić WSZYSTKO. Będziemy bez szans, będziemy zupełnie nikim. Złudzeń już powinniśmy się pozbyć, młodzi już nie będą chcieli się wyrzec wygody idącej z cyfrowego świata. Tak jak we filmach sci-fi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie przemyślenie na noc: 

Potwierdzenie swojej tożsamości systemowi informatycznemu zwane uwierzytelnieniem. Np. do audiostereo.pl logujemy się przez podanie swojej nazwy i sekretu (hasła). Serwery audiostereo.pl rozpoznają nas na podstawie porównania wyniku określonej operacji na sekrecie (audiostereo.pl przecież nie zna naszego hasła tylko wynik określonej operacji na nim). Po rozpoznaniu audiostereo.pl autoryzuje nas czyli nadaje uprawnienia w tym serwisie.

Użyłem słowa sekret. Bo do uwierzytelnienia mogę użyć karty kryptograficznej i wielu innych technik... np. odcisku palca.

Skupmy się na danych biometrycznych. Taki sekret jest rzeczywiście fajny bo nie muszę wymyślać żadnych haseł. Dotykam i już albo patrzę okiem w okienko i już...

Biometria ma jednak jedną potężną wadę! Jaką?! To temat na jutro... Dobranoc.

7 minut temu, Jaro_747 napisał:

Koleżanka grzecznie odmówiła z wiadomych względów.

Ustalałem procedury dla punktów rejestracji. Ale to stare dzieje... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

19 minut temu, Piotr_1 napisał:

Już w niedalekiej przyszłości, przy większej cyfryzacji, mocniejszej sztucznej inteligencji, w świecie wypełnionym kamerami, czujnikami przyjdzie taki czas, że ktoś w pewnym momencie osiągnie pełną władzę. I będzie NIEUSUWALNY. A z takim szarakiem jak ja czy Ty będzie mógł zrobić WSZYSTKO. Będziemy bez szans, będziemy zupełnie nikim. Złudzeń już powinniśmy się pozbyć, młodzi już nie będą chcieli się wyrzec wygody idącej z cyfrowego świata. Tak jak we filmach sci-fi.

Eee tam.W państwie totalitarnym jest to możliwe, w demokratycznym i ze świadomymi obywatelami nie. Dlatego to pie...nie ze demokracja jest niepotrzebna tych samych gości którzy za chwilę opowiadają o światowym spisku wprawia mnie w głęboką zadumę jak można mieć tak nierówno pod sufitem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jaro_747 napisał:

 

Eee tam.

W państwie totalitarnym jest to możliwe, w demokratycznym i ze świadomymi obywatelami nie. Dlatego to pierdolenie ze demokracja jest niepotrzebna tych samych gości którzy za chwilę opowiadają o światowym spisku wprawia mnie w głęboką zadumę jak można mieć tak nierówno pod sufitem.

Nie do końca. Większość ludzi poprzez manipulację może uwierzyć że pomimo totalitaryzmu jest wolnymi ludźmi. I to może być taka... iluzoryczna demokracja, skoro 95% ludzi będzie ją nazywała demokracją, no to jak? Większość mylić się nie może. No jak tu zaprzeczyć skoro wszyscy tak mówią. W zasadzie to film "seksmisja" się kłania. Tam to jest pięknie pokazane. Powinniśmy być dumni że u nas powstał taki film.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, postęp jest nieunikniony. Nie oznacza to że nie musimy być czujni i zachwycać się fajniością wszystkiego jak mali chłopcy, bez analizowania różnych możliwości i konsekwencji w przód.

I jeszcze jedno. W USA prawo antymonopolowe nazywa się anti-trust law. Czyli anty-zaufanie. Znamienna nazwa prawda? Oznacza to właśnie brak zaufania do dużych firm, korporacji. Teraz chyba nikt mi nie powie że ten brak zaufania to jakaś moja paranoja, choroba jest, skoro cały segment prawa w dużym kraju nazywa się antyzaufaniem. Brak zaufania jest na porządku dziennym! Powinien być!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
34 minuty temu, Piotr_1 napisał:

W USA prawo antymonopolowe nazywa się anti-trust law.

? Wyraz trust to homonim.

https://www.ldoceonline.com/Economics-topic/trust

1 belief [uncountable] a strong belief in the honesty, goodness etc of someone or something
...
6 companies [countable] especially American English a group of companies that illegally work together to reduce competition and control prices

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trust_(ekonomia)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JuG napisał:

? Wyraz trust to homonim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1 belief [uncountable] a strong belief in the honesty, goodness etc of someone or something
...
6 companies [countable] especially American English a group of companies that illegally work together to reduce competition and control prices

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czyli oznacza też zmowę firm? Dziwny ten homonim. Taka zmowa wymaga właśnie dużego zaufania do drugiej firmy żeby doszło do zmowy, bo wszystko może się wydać i wtedy może być koniec. Poza tym jedna firma może też oszukiwać drugą że robi tak jak się umówili, a okazuje się potem że nie, że robiła coś na boku za inną cenę komuś, podbierając w ten sposób dodatkowych klientów nic nie wiedzącej firmie tamtej pierwszej, która myślała że wszystko robimy w umówionej wysokiej cenie. I potem ta pierwsza firma się dowiaduje, się wkurza i robi donos na 3 pozostałe. I potem te 3 pozostałe zostają ukarane, a ta pierwsza nie, bo doniosła w majestacie prawa na nieprawości ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Kolego, zanim coś napiszesz to może lepiej najpierw poczytaj?

Trust to idea jeszcze z XIX wieku i trusty jako organizacje firm funkcjonowały legalnie aż do 1890 roku gdy zostały zabronione ustawą Sherman Antitrust Act. Ale nazwa antitrust law została w użyciu po dziś dzień jako synonim prawa o konkurencji (competition law).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Jaro_747 napisał:

Oj Kolego, zanim coś napiszesz to może lepiej najpierw poczytaj?

Trust to idea jeszcze z XIX wieku i trusty jako organizacje firm funkcjonowały legalnie aż do 1890 roku gdy zostały zabronione ustawą Sherman Antitrust Act. Ale nazwa antitrust law została w użyciu po dziś dzień jako synonim prawa o konkurencji (competition law).

Antymonopolowego czyli. Nie kolego, nie muszę być ekspertem w każdej dziedzinie żeby pisać w tym wątku. Zawsze możesz coś głębiej doczytać post factum i kogoś opierdolić że czegoś nie wie, jakichś dat, jakichś faktów albo szczegółów. Mówisz to jako ekspert od prawa amerykańskiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To było o tym że antitrust to nie anty-zaufanie, tylko anty-zmowa firm. Niech będzie.

Taka zmowa cenowa miała miejsce kiedyś w wypadku kondensatorów elektrolitycznych, tak mi się zdaje że gdzieś tak czytałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr_1 napisał:

Tak. To było o tym że antitrust to nie anty-zaufanie, tylko anty-zmowa firm. Niech będzie.

Taka zmowa cenowa miała miejsce kiedyś w wypadku kondensatorów elektrolitycznych, tak mi się zdaje że gdzieś tak czytałem.

Postępowań tego rodzaju jest mnóstwo, wystarczy poszukać. Problemem jest miedzy innymi to, że w Europie przepisy są ostrzejsze niż w Stanach więc firmy uciekają pod jurysdykcję amerykańską. Dodatkowo ichnie firmy o ile są duże chroni rząd. Wystarczy przypomnieć sobie wściekłe ataki Trumpa na Unię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to jesteśmy ofiarami Trumpowych ceł. Wszyscy tu jesteśmy, bo to wali w naszą gospodarkę.

Jak Ameryka była konkurencyjna, to promowała otwartość gospodarczą, wolną wymianę, wszystkie wspaniałości, a kiedy przestała być konkurencyjna to już inna mowa. Otwarty handel - zło! Wróg gospodarczy nr 1. Zlikwidować, postawić mur graniczny, cła jak najwyższe na wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

A słyszeliście o systemie punktów dla obywateli w Chinach? Jak ktoś jest niegrzeczny i coś mu się nie podoba u władzy, to ma mniej punktów i pierwszą klasą np. nie pojedzie. Czym będzie ten Internet Rzeczy!?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.