Skocz do zawartości
IGNORED

Cyfrowy urząd, cyfrowe państwo, a bezpieczeństwo Polaków i państwa polskiego


Piotr_1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie weryfikacja tymczasowego profilu zaufanego stosowanego przez nasze Ministerstwo Cyfryzacji opiera się o platformę Microsoftu. Instalujemy aplikację na smartfonie i wszystkie nasze dane oraz nasz wygląd z kamerki rejestruje urząd, ogląda urzędnik w rozmowie live. Wszystko to w oparciu o zagraniczny software dostarczany przez kogoś tam. Ale nie tylko taki profil zaufany do załatwiania spraw urzędowych w Internecie. Tu na stronie rządowej czytamy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak to się ma do bezpieczeństwa, nas i naszego państwa z dykty. Te wszystkie dane może przecież zapisywać obcy wywiad. Nie mówię o wykorzystywaniu ich potem na dowolny sposób, politycznie czy gospodarczo. Gdzie my żyjemy? Kto nami rządzi? I czy już jesteśmy kolonią obcego mocarstwa czy wkrótce nią będziemy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj opiniowałem to rozporządzenie wprowadzane w związku z COVID-19 (rejestrowane wideo). 

Co do rozmaitych Microsoftów. Przecież od zawsze pielgrzymowali do polskich władz. Za PO również. 

Z bezpieczeństwem to jest tak, że jak Ruscy albo Chińczycy to jest to cyberatak. Jak Amerykanie czy Unia to jest to wspólna cyber tarcza przeciwko tym pierwszym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dodać: gdzie leży granica naszej wygody i ile wolności jesteśmy w stanie oddać w cudze ręce dla wygody.

Czy kluczowe sprawy naprawdę nie mogą zostać tylko na papierze?

Czy taka, czy inna zagraniczna firma nie może nam nagle zrobić "shut down" systemu kiedy będzie chciała coś na nas wymusić? Awaria powie, "remontik", nigdy nie będziemy w stanie dowieść że to nie był remoncik, albo awaria.

Taka czy inna firma na M, jak już kiedyś wspominałemm, wielokrotnie była karana za nadużycia monopolistyczne wobec klientów. W EU i USA. Lubi więc wykorzystywać swoją nadrzędną pozycję wobec klientów w sposób niezgodny z prawem, niezgodny z regułami antymonopolowymi.

Ruski też mógł zakręcić kurek z gazem i powiedzieć remontik do odwołania. I co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr_1 napisał:

Aktualnie weryfikacja tymczasowego profilu zaufanego stosowanego przez nasze Ministerstwo Cyfryzacji opiera się o platformę Microsoftu. Instalujemy aplikację na smartfonie i wszystkie nasze dane oraz nasz wygląd z kamerki rejestruje urząd, ogląda urzędnik w rozmowie live. Wszystko to w oparciu o zagraniczny software dostarczany przez kogoś tam. Ale nie tylko taki profil zaufany do załatwiania spraw urzędowych w Internecie. Tu na stronie rządowej czytamy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak to się ma do bezpieczeństwa, nas i naszego państwa z dykty. Te wszystkie dane może przecież zapisywać obcy wywiad. Nie mówię o wykorzystywaniu ich potem na dowolny sposób, politycznie czy gospodarczo. Gdzie my żyjemy? Kto nami rządzi? I czy już jesteśmy kolonią obcego mocarstwa czy wkrótce nią będziemy?

A konkretnie jakie dane? Bez znajomości architektury tego systemu trudno cokolwiek powiedzieć.

Możesz oprogramowanie zainstalować na swoich serwerach i odciąć od internetu, możesz to zrobić na sto różnych sposobów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jaro_747 napisał:

A konkretnie jakie dane? Bez znajomości architektury tego systemu trudno cokolwiek powiedzieć.

Możesz oprogramowanie zainstalować na swoich serwerach i odciąć od internetu, możesz to zrobić na sto różnych sposobów.

 

Nie zrozumiałem pytania. Ogólnie domniemam że podmiot posiadający dane może użyć ich do własnych celów na dowolny sposób. Natomiast nie posiadający danych nic nie może zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Nie zrozumiałem pytania. Ogólnie domniemam że podmiot posiadający dane może użyć ich do własnych celów na dowolny sposób. Natomiast nie posiadający danych nic nie może zrobić.

No to widzę że nie masz niestety za bardzo pojęcia o czym piszesz. Szkoda. Ale będę tu sobie czasem zaglądał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, Jaro_747 napisał:

Bez znajomości architektury tego systemu trudno cokolwiek powiedzieć.

https://www.coi.gov.pl/pz

Używane technologie

  • Przy budowie PZ wykorzystujemy otwarte technologie: JAVA, WebService-SOAP/REST, XML, SQL
  • Tworzymy nowe moduły z wykorzystaniem JavaEE, EJB, JSF
  • Zwinnie wytwarzamy oprogramowanie wykorzystując nowoczesny ekosystem programistyczny w tym JIRA, Confluence, Artifactory, SonarQube, narzędzia JetBrains
  • W codziennej pracy stosujemy metodyki SCRUM w multidysyplinarnych zespołach łączących analityków, programistów i testerów wspólnie budujących rozwiązania
  • Stosujemy proces Continuous Integration wspierany przez Jenkins
  • Automatyzujemy testy tworzonego oprogramowania korzystając z jMeter, SoapUI

Nie ma w przypadku Profilu Zaufanego żadnego Microsoftu. Może lepiej żeby był - ePUAP to kiepski system (z punktu widzenia technicznego i organizacyjnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Piotr_1 napisał:

Tu łopatka i plastikowe wiaderko zostało. A dobra... następnym razem jak wpadnie zajrzeć to se weźnie.

bo wiesz, żeby poważnie o czymś rozmawiać to trzeba mieć choć podstawową znajomość tematu.

Ja bym chętnie podyskutował, ale na takie popierdółki o niczym to trochę szkoda mi czasu.

Ale może tak na zanęcenie - możesz sobie wziąć soft Microsoftu, zainstalować w jakimś odizolowanym środowisku i wszelkie tematy "szpiegowania" znikają. Nikogo nawet smród nie zaleci co tam sobie robisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, JuG napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Używane technologie

  • Przy budowie PZ wykorzystujemy otwarte technologie: JAVA, WebService-SOAP/REST, XML, SQL
  • Tworzymy nowe moduły z wykorzystaniem JavaEE, EJB, JSF
  • Zwinnie wytwarzamy oprogramowanie wykorzystując nowoczesny ekosystem programistyczny w tym JIRA, Confluence, Artifactory, SonarQube, narzędzia JetBrains
  • W codziennej pracy stosujemy metodyki SCRUM w multidysyplinarnych zespołach łączących analityków, programistów i testerów wspólnie budujących rozwiązania
  • Stosujemy proces Continuous Integration wspierany przez Jenkins
  • Automatyzujemy testy tworzonego oprogramowania korzystając z jMeter, SoapUI

Nie ma w przypadku Profilu Zaufanego żadnego Microsoftu. Może lepiej żeby był - ePUAP to kiepski system (z punktu widzenia technicznego i organizacyjnego).

Bardzo ciekawe. To fragment emailu z ministerstwa który otrzymałem. Rozmowa z weryfikacją twarzy, oczywiście też mój głos, dowód osobisty, ważne numery weryfikowane podczas rozmowy. Ciekawe jakich zgód na na smartfonie trzeba użyć w celu zainstalowania aplikacji.

"Sugerujemy odebrać pocztę na smartfonie i połączenie za pomocą smartfonu, co znakomicie ułatwi proces weryfikacji tożsamości. Proszę o zapewnienie możliwości filmowania w poziomie (smartfon ustawiony poziomo nie pionowo). Jeżeli nie ma Pani/Pan zainstalowanej aplikacji Microsoft Teams kliknięcie w załączony link spowoduje propozycję jej zainstalowania. Zachęcam aby zrobić to wcześniej (link przez to nie straci ważności). Aby się skutecznie połączyć za pomocą wysłanego linku nie trzeba rejestrować konta w Microsoft Teams – wystarczy sama aplikacja.

Jeżeli Pani/Pan nie chce lub nie może zainstalować Microsoft Teams, załączamy krótką instrukcję obrazkową jak się połączyć się przy pomocy przeglądarki Chrome."

 

Jug, we wątku Koronawirus przyznałeś że jesteś największym szkodnikiem na forum i że to określenie Ci pochlebia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

Wczoraj opiniowałem to rozporządzenie wprowadzane w związku z COVID-19 (rejestrowane wideo). 

Co do rozmaitych Microsoftów. Przecież od zawsze pielgrzymowali do polskich władz. Za PO również. 

Z bezpieczeństwem to jest tak, że jak Ruscy albo Chińczycy to jest to cyberatak. Jak Amerykanie czy Unia to jest to wspólna cyber tarcza przeciwko tym pierwszym.

To nie wiesz kto jest naszym sojusznikiem a kto niekoniecznie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Jaro_747 napisał:

bo wiesz, żeby poważnie o czymś rozmawiać to trzeba mieć choć podstawową znajomość tematu.

No chyba, ze chodzi o bliżej niezidentyfikowany strach i szuka się ukojenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Jacchusia napisał:

No chyba, ze chodzi o bliżej niezidentyfikowany strach i szuka się ukojenia.

Tak, to jest często spotykany mechanizm, można powiedzieć podstawowy. W dzisiejszych czasach ciężko jest komuś nieprzygotowanemu ogarnąć coś, czego używa praktycznie każdy, np. portal społecznościowy czy reklamę w internecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
3 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Jeżeli Pani/Pan nie chce lub nie może zainstalować Microsoft Teams, załączamy krótką instrukcję obrazkową jak się połączyć się przy pomocy przeglądarki Chrome

Udaj się na kurs czytania ze zrozumieniem, po którym może zrozumiesz co oznacza zacytowane zdanie dla MSfobów.

MS Teams/Skype służy w przypadku uzyskania tymczasowego PZ tylko do wideo rozmowy z urzędnikiem, do żadnych danych na telefonie dostępu nie ma (jak nie zezwolisz dostępu np. do zdjęć czy GPS). Po rozmowie można te aplikacje odinstalować.

Jak masz manię prześladowczą to niezwłocznie zniszcz smartfon i nigdy w życiu więcej z niego nie korzystaj. Z komputera czy tableta też - skąd wiesz co robi zainstalowane na nim oprogramowanie? Wszędzie są kamery więc po ulicach poruszaj się zawsze tylko w masce, czapce i ciemnych okularach - akurat pandemia to ułatwia. Zmieniaj je codziennie.

A najlepiej to nie żyć - wtedy na pewno nikt cię nie wyśledzi i będziesz bezpieczny. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

To nie wiesz kto jest naszym sojusznikiem a kto niekoniecznie ?

Jakbyś zajmował się analizą ryzyka wiedziałbyś, że nie ma tam pojęcia wśród tzw. aktywów "sojusznik". 

Trzeba oszacować ryzyko zdarzenia. 

Bardzo często wychodzi na to, że infantylne zachowania zarządów poważnych spółek oraz uleganie przez obsługę IT ich fanaberią, powoduje np. duże ryzyko wycieku danych. Skutki mogą być poważne. Jak spółka jest poważna to takich wodzów przywołuje się do porządku; szefów, właścicieli,... A kto to jest sojusznik, potencjalny szpieg?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, JuG napisał:

Udaj się na kurs czytania ze zrozumieniem, po którym może zrozumiesz co oznacza zacytowane zdanie dla MSfobów.

MS Teams/Skype służy w przypadku uzyskania tymczasowego PZ tylko do wideo rozmowy z urzędnikiem, do żadnych danych na telefonie dostępu nie ma (jak nie zezwolisz dostępu np. do zdjęć czy GPS). Po rozmowie można te aplikacje odinstalować.

Jak masz manię prześladowczą to niezwłocznie zniszcz smartfon i nigdy w życiu więcej z niego nie korzystaj. Z komputera czy tableta też - skąd wiesz co robi zainstalowane na nim oprogramowanie? Wszędzie są kamery więc po ulicach poruszaj się zawsze tylko w masce, czapce i ciemnych okularach - akurat pandemia to ułatwia. Zmieniaj je codziennie.

A najlepiej to nie żyć - wtedy na pewno nikt cię nie wyśledzi i będziesz bezpieczny. ?

Już powiedziałem Ci we wcześniejszym poście, że w sąsiednim wątku przedstawiłeś się jako zdeklarowany forumowy szkodnik. Twoje podejście budzi we mnie coraz większe obawy, tym razem były uzasadnione twoją deklaracją, nie jest to mój wymysł. Mam prawo mieć obawy co do intencji twojej osoby i absolutnie nie wierzyć w to co mówisz, toteż w takie potwierdzenia bezpieczeństwa nie wierzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Piotr_1 napisał:

Bardzo ciekawe. To fragment emailu z ministerstwa który otrzymałem. Rozmowa z weryfikacją twarzy, oczywiście też mój głos, dowód osobisty, ważne numery weryfikowane podczas rozmowy. Ciekawe jakich zgód na na smartfonie trzeba użyć w celu zainstalowania aplikacji.

"Sugerujemy odebrać pocztę na smartfonie i połączenie za pomocą smartfonu, co znakomicie ułatwi proces weryfikacji tożsamości. Proszę o zapewnienie możliwości filmowania w poziomie (smartfon ustawiony poziomo nie pionowo). Jeżeli nie ma Pani/Pan zainstalowanej aplikacji Microsoft Teams kliknięcie w załączony link spowoduje propozycję jej zainstalowania. Zachęcam aby zrobić to wcześniej (link przez to nie straci ważności). Aby się skutecznie połączyć za pomocą wysłanego linku nie trzeba rejestrować konta w Microsoft Teams – wystarczy sama aplikacja.

Jeżeli Pani/Pan nie chce lub nie może zainstalować Microsoft Teams, załączamy krótką instrukcję obrazkową jak się połączyć się przy pomocy przeglądarki Chrome."

Zabrałeś się do tego z niewłaściwej strony. Ja założyłem sobie Profil Zaufany przez internetowe konto w banku. Lekko, łatwo i przyjemnie, żadnych zdjęć, transmisji, rozmów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
1 minutę temu, Piotr_1 napisał:

Już powiedziałem Ci we wcześniejszym poście, że w sąsiednim wątku przedstawiłeś się jako zdeklarowany forumowy szkodnik.

?

1 minutę temu, Jaro_747 napisał:

Ja założyłem sobie Profil Zaufany przez internetowe konto w banku. Lekko, łatwo i przyjemnie, żadnych zdjęć, transmisji, rozmów.

Nie w każdym banku jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, JuG napisał:

MS Teams/Skype służy w przypadku uzyskania tymczasowego PZ tylko do wideo rozmowy z urzędnikiem

Zasadniczo służy do potwierdzenia tożsamości obywatela poprzez ogląd twarzy i okazanie dowodu tożsamości z widocznym nr PESEL. Urzędnik może poprosić w razie wątpliwości do odpowiedniego ustawienia głowy i dokumentu aby miał dobrą widoczność. Twarz i dokument są porównywane z takimi obiektami zgromadzonymi w bazie dowodów osobistych (jest taki rejestr i tam są nasze fotki jakie są np. na DO). 

Akurat bardzo fajnie, że zdalnie można potwierdzać tożsamość a nie tylko przez osobiste stawiennictwo. Zresztą podobnie od niedawna można założyć kartę kredytową w niektórych bankach. Tu już bym się zastanowił bo bank nie ma "wzorca".  Ale ogólnie kierunek jest właściwy. 

Microsoft`owe Teams`y są OK. Używam. Co  do ochrony własnej wolności to polecam odpowiednie skonfigurowanie smartfona. Narzędzi do telekonferencji (MS Teams, Zoom, Skype...) używać tylko wtedy gdy się samemu chce bo potrzeba. Widać urząd wybrał MS Teams. W rozporządzeniu nie ma wymienionego narzędzia z nazwy. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jaro_747 napisał:

Zabrałeś się do tego z niewłaściwej strony. Ja założyłem sobie Profil Zaufany przez internetowe konto w banku. Lekko, łatwo i przyjemnie, żadnych zdjęć, transmisji, rozmów.

Nie interesuje mnie wygoda i bezpieczeństwo. Oczywiście to stoi na szali po jednej stronie, na drugiej szali wagi leży zdrowy rozsądek związany z bezpieczeństwem.

Uprzedzam przed wklejaniem tutaj popisów własnych na temat obsługi oprogramowania, aplikacji itp. Nie o tym jest ten wątek. Jest to wątek ogólny o bezpieczeństwie danych.

Można potraktować tą dyskusję jak dyskusję o tym, gdzie leży granica w udostępnianiu naszych prywatności cyfrowym gigantom. Firma Cukienberga, niejaka Twarzoksiążka nie miała wykorzystywać danych z komunikatora/telefonu do celów prywatnych a używała, były afery. Używała tak że nawet sobie nie wyobrażaliśmy tego jak sobie można tego poużywać.

Ja rozumiem że wielu z Was nie rozumie jak mocno można wykorzystywać sztuczną inteligencję, przepustowość łącz i moc obliczeniową do własnych celów. Dużych ograniczeń tu nie będzie, pozostaje fantazja. Może ktoś kto się zna lepiej może opowiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JuG napisał:

?

Nie w każdym banku jest to możliwe.

Ale jest taka opcja. Autorzy słusznie wyszli z założenia że kto, jak kto ale bank już nas zweryfikował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JuG napisał:

?

Nie w każdym banku jest to możliwe.

I tylko dla jednej osoby. mam wspólne konto z żoną i po jej profil musieliśmy sobie wybrać dostępne punkty, które to obsługują i tam się udać. wizyta w ZUS-ie trwała 5 minut, kolejek brak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Piotr_1 napisał:

Jest to wątek ogólny o bezpieczeństwie danych.

Można potraktować tą dyskusję jak dyskusję o tym, gdzie leży granica w udostępnianiu naszych prywatności cyfrowym gigantom. Firma Cukienberga, niejaka Twarzoksiążka nie miała wykorzystywać danych z komunikatora/telefonu do celów prywatnych a używała, były afery. Używała tak że nawet sobie nie wyobrażaliśmy tego jak sobie można tego poużywać.

Aaa...

No to inna rozmowa, trzeba było tak od razu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, z jednej strony zachwyt, ale patrząc w przyszłość, zniknie papier, nic już nie będzie na papierze. Przy odpowiednio dużych uprawnieniach delikwenta będzie można usunąć, wykasować mu konto. Choćby czasowo, żeby go postraszyć, potem oznajmić że to była awaria.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jacchusia napisał:

musieliśmy sobie wybrać dostępne punkty, które to obsługują i tam się udać. wizyta w ZUS-ie trwała 5 minut, kolejek brak.

No i aby nie iść to z domu można odbyć wideokonferencję z odpowiednim urzędnikiem. Chyba to dobry kierunek niezależnie od okresu epidemii...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Piotr_1 napisał:

No tak, z jednej strony zachwyt, ale patrząc w przyszłość, zniknie papier, nic już nie będzie na papierze. Przy odpowiednio dużych uprawnieniach delikwenta będzie można usunąć, wykasować mu konto. Choćby czasowo, żeby go postraszyć, potem oznajmić że to była awaria.

Kiedys oglądałem film, tytułu nie pamiętam, właśnie o takim zagrożeniu, wtedy to było sci-fi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jacchusia napisał:

I tylko dla jednej osoby. mam wspólne konto z żoną i po jej profil musieliśmy sobie wybrać dostępne punkty, które to obsługują i tam się udać. wizyta w ZUS-ie trwała 5 minut, kolejek brak.

Jak "wspólne konto"?

Ja mam wspólne konto, ale wystepujemy jako dwie osoby, każda ma swój ID, login i hasło. To elementarz.

Chyba, że macie jedno konto z którego korzystacie wspólnie, to zasadnicza różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

No i aby nie iść to z domu można odbyć wideokonferencję z odpowiednim urzędnikiem. Chyba to dobry kierunek niezależnie od okresu epidemii...

 

 

Jestem innego zdania i coraz mniej jestem zachwycony tymi możliwościami. Wolę iść i załatwić sprawę osobiście, mieć podpis i pieczątkę niż ufać w "niezawodność nowego matrixa". I 100% dobrą wolę wszystkich urzędników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Piotr_1 napisał:

Przy odpowiednio dużych uprawnieniach delikwenta będzie można usunąć, wykasować mu konto. Choćby czasowo, żeby go postraszyć, potem oznajmić że to była awaria.

Jak niema papieru to jest tzw. dokument elektroniczny z np. podpisem elektronicznym. Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż papier! Ale aby tak było musi istnieć tzw. zaufana trzecia strona. Poruszasz temat bardzo istotny z punktu bezpieczeństwa. Długo by gadać aby rozjaśnić temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.