Skocz do zawartości
IGNORED

luxman a471 + dali 450 - co dalej?


maciekzeus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

jak już zauważyliście w tytule posiadam do odsłuchu taki zestaw luxman a471 + dali 450 i gra on sobie w 15m2. Gra to fajnie ale posłuchałem u kolegi meridiana 551 + focale 826/Usher X-718 i zachciało mi się więcej ? . Aktualnie w budżecie mam 1500zł i pytanie jakie Wy macie rekomendacje. W moim odczuciu brakuje dźwięku w górze i środku scena jest wąska i jakaś mało precyzyjna. Niedługo sam pożyczę i sprawdzę jak będą grały dali z meridianem. Do tego czasu rozeznaję się w temacie.

Co zmieniać?

1. Wzmacniacz,

2. Kolumny,

3. Modyfikacja kolumn a raczej zwrotnic + wymiana gwizdka (sam jestem słabym elektronikiem, mój max manualny to wymiana okablowania i inne proste czynności z elementami lutowania. Zapewne ewentualne tworzenie zwrotnicy zleciłbym komuś kto się zna)

 

Jako, że jeszcze jestem świeży w temacie a moja przygoda ze słuchaniem jest krótka zwracam się do Was z tą o to prośbą o poradę.

Z góry dziękuje za pomoc!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając już odłożone 1500 zł moim zdaniem najrozsądniej zrobisz jak sprzedasz wszystko i zaczniesz szukać bardziej udanego wzmacniacza oraz przede wszystkim monitorów ze względu na metraż oraz zazwyczaj wyższą jakość w stosunku do podłogówek, bo na rynku wtórnym za około 3000 zł można już złożyć całkiem przyzwoity zestaw.

Piszę to na podstawie kilkunastoletniej fascynacji audio w którym każdy indywidualnie musi pewne etapy przejść i poznać. Dzieląc się moją opinią chcę po prostu zaoszczędzić Tobie czasu i pieniędzy, które prawdopodobnie straciłbyś/stracisz na ich zrozumienie. Wszystko zależy jakie granice sobie wyznaczysz zwłaszcza te finansowe. To hobby nie jest tanie i choć kosztuje czasami sporo pieniędzy, wysiłku, a nawet nerwów to wcale nie musi takie być. 

W związku z czym obstaję przy spieniężeniu wszystkiego i od razu wskoczenia na pewien pułap cenowo-jakościowy, który zapewni Tobie znacznie większą i dłuższą przyjemność z obcowania z muzyką jak i cenionym sprzętem.      

Naturalnie decyzja należy do Ciebie zatem życzę powodzenia i braku rozczarowań ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem największy przyrost jakości dają kolumny.

Największy przyrost jakości w kolumnach daje wymiana tweetera lub inna aplikacja.

Jeśli w Dali jest tweeter z frontem 110 mm to wybór jest wąski, bo trudno np. o Morela, albo już drogi;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozostaje np. Dayton DC 28F albo lepiej Monacor DT 254 plus kilka elementów zwrotnicy i kabli wewn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że pomimo doinwestowania wartość rynkowa jakiegokolwiek modyfikowanego sprzętu jest znacznie mniejsza i zwyczajnie trudniej coś takiego odsprzedać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tal

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciekzeus daj sobie spokój z modyfikacją. Zresztą nie wiem po co robić w tych kolumnach jakieś dziwne zabiegi. Trzeba tylko umiejętnie dobrać pod nie wzmacniacz jak pod każde kolumny na rynku.

Jak zakupisz inne kolumny i też Ci dźwięk nie będzie odpowiadał to będziesz chciał je modyfikować?

Ten wzmacniacz co masz jest po prostu za słaby mocowo do tych kolumn to raz, a dwa, że zupełnie jest pod nie źle dobrany.

W dniu 1.06.2020 o 07:48, maciekzeus napisał:

W moim odczuciu brakuje dźwięku w górze i środku scena jest wąska i jakaś mało precyzyjna.

Z mojej strony polecam Rotel'a Ra 985 Bx. Usłyszysz jak te kolumny potrafią stworzyć  dużą scenę, przestrzeń. Usłyszysz jak zagrają pełną piersią na średnicy oraz jaką będą miały dźwięczną górę bez ostrości czy tam krzykliwości. Precyzja też na odpowiednim poziomie.

Ważne tylko aby to był Rotel Ra 985 bx , a nie Ra 980 Bx bo te kolumny z tymi dwoma wzmacniaczami grają zupełnie inaczej.

Druga sprawa to wzmacniacz nie może być grzebany , tylko w pełni na oryginalnych podzespołach. Bo można źle ocenić dany wzmacniacz jak jest zmęczony życiem i później jakieś dziwne mity powstają.

Oczywiście akustyka to podstawa, ale o tym chyba nie trzeba wspominać bawiąc się w stereo.

Popieram Kolegę @Tal odnośnie monitorów w takim metrażu, ale przy dobrej akustyce te Dali w takim metrażu też dadzą radę, choć nie ukrywam , że w 20m2 lepiej rozwiną skrzydła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@quatross może coś wniesiesz merytorycznego do tematu, czy tylko jesteś w stanie z ukrycia podśmiechujki sobie urządzać? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Dali to nawet dobre kolumny, ale tego tweetera który tam odstaje od reszty  nie przeskoczysz, nawet podpinając bardzo drogą elektronikę pod nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Dune napisał:

Te Dali to nawet dobre kolumny, ale tego tweetera który tam odstaje od reszty  nie przeskoczysz, nawet podpinając bardzo drogą elektronikę pod nie

A w jakim sensie odstaje? Co jest nie tak z tym tweeterem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sound11 napisał:

A w jakim sensie odstaje? Co jest nie tak z tym tweeterem?

Góra brzmi tam w dość drętwy sposób, ma tendencje oderwania od reszty pasma nie oddaje detali z dalszych planów, oddech akustyka nagrania dłuższe wybrzmiewanie wygaszanie dźwięków w tym zakresie itd... nie bez powodu te kolumny były  tuningowane przez wielu forumowiczów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.06.2020 o 07:48, maciekzeus napisał:

Szanowni Forumowicze,

jak już zauważyliście w tytule posiadam do odsłuchu taki zestaw luxman a471 + dali 450 i gra on sobie w 15m2. Gra to fajnie ale posłuchałem u kolegi meridiana 551 + focale 826/Usher X-718 i zachciało mi się więcej ? . Aktualnie w budżecie mam 1500zł i pytanie jakie Wy macie rekomendacje. W moim odczuciu brakuje dźwięku w górze i środku scena jest wąska i jakaś mało precyzyjna. Niedługo sam pożyczę i sprawdzę jak będą grały dali z meridianem. Do tego czasu rozeznaję się w temacie.

Co zmieniać?

1. Wzmacniacz,

2. Kolumny,

3. Modyfikacja kolumn a raczej zwrotnic + wymiana gwizdka (sam jestem słabym elektronikiem, mój max manualny to wymiana okablowania i inne proste czynności z elementami lutowania. Zapewne ewentualne tworzenie zwrotnicy zleciłbym komuś kto się zna)

 

Jako, że jeszcze jestem świeży w temacie a moja przygoda ze słuchaniem jest krótka zwracam się do Was z tą o to prośbą o poradę.

Z góry dziękuje za pomoc!

I jak Ci poszło z tymi Dali? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.08.2020 o 13:51, Jacek Sikorski napisał:

I jak Ci poszło z tymi Dali? 

Witaj,

dopiero tu zajrzałem i od razu odpisuje! Właśnie mam kupca na moje kolumny. Niestety wątek modernizacji ucichł także najprawdopodobniej sprzedam i będę szukał czegoś innego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, maciekzeus napisał:
W dniu 7.08.2020 o 13:51, Jacek Sikorski napisał:

I jak Ci poszło z tymi Dali? 

Witaj,

dopiero tu zajrzałem i od razu odpisuje! Właśnie mam kupca na moje kolumny. Niestety wątek modernizacji ucichł także najprawdopodobniej sprzedam i będę szukał czegoś innego ?

Czyli nic w 450-kach nie zmieniałeś? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Jacek Sikorski napisał:

Czyli nic w 450-kach nie zmieniałeś? 

Nic a nic. W oryginalnym komplecie szukają nowego właściciela. Potencjalny nabywca potrzebuje się jeszcze zastanowić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.