Jump to content
IGNORED

Jaki "nowoczesny" wzmacniacz lampowy ?


Recommended Posts

Hej, myślę powoli na temat upgrade'u mojego systemu. Niedawno i dość nieplanowanie zmieniłem Klipsch 260f na RF7-III w stereo podpięte pod Vincent T.A.C. 88. Gra to w miarę dobrze ale na pewno da się lepiej. 

Większość czasu słucham minimalnych głośności zwłaszcza nocą ale i w dzień rzadko przekraczam 9 (na cichych płytach). Maks to chyba 12 ale to juz "napierdziel" totalny bardziej na wyżycie niż przyjemny odsłuch. Pisze o tym bo wydaje mi się, że spokojnie starczy mi cos słabszego niż 55 na kanał jeśli miałoby to przełożyć na jakość dźwięku np SE zamiast PP (?) chociaż może dobrze by mieć jakiś zapas (?).

Na czym mi zależy jeśli chodzi o użyteczność:

Must have !
1) jak pisałem większość czasu używam minimalnych głośności (nocą) i bardzo cieżko mi ustawić odpowiednią zwłaszcza nocą bo albo nic nie słychać albo jest za głośno i budzi innych. Zależy mi albo na czymś z lepszym potencjometrem, albo cos lepiej dopasowane. 

Wysoki priorytet:
2) pilot (głośność + source) - z jednej strony lenistwo ale z drugiej strony szybka reakcja na rożne poziomy głośności albumów. Jeden jest ok, a za chwile coś głośniejszego i nie można szybko przyciszyć.
3) wzmak jest też wpięty w kino domowe - Harman 370 pre out idzie na line in wzmaka. Idealnie chciałbym wzmacniacz z wejściem na końcówkę (direct, ht). Niby to tylko kino i nie jest to wielki problem ale zawsze istnieje obawa, że zapomni się przyciszyć z powrotem - no i na dłuższą metę jest to upierdliwe.

Średni priorytet:
4) Wydaje mi się ciekawe przy wzmacniaczach szczególnie PP, przełączanie tryb ultralinearny/trioda + obsługa różnych lamp (KT i EL34)

Niski priorytet:
5) Wbudowany dobry DAC i/lub przedwzmacniacz gramofonowy
6) Bias może być manualny - zauważyłem, że można kształtować troche brzmienie ustawieniem biasu, ale jak będzie automatyczny to będzie ok
7) Fajnie jakby był czarny - obecnie mam srebrny a reszta sprzętu czarna ?

Słucham ogólnie wszystkiego przy czym najważniejszy jest dla mnie dźwięk w szeroko rozumianym rocku [i metalu] (Queens of the stone age, Rage against the machine, Nirvana, Tool, Led zeppelin, Queen). Uważam, ze jak to zagra dobrze to już wszystko będzie akceptowalne, a nie ma nic gorszego niż rock bez mięska ?

Jakiś czas temu myślałem o spróbowaniu wzmacniacza SE ale ciężko mi coś znaleźć sensownego z moimi wymaganiami. 

Z tego co udało mi się znaleźć to widzę takie firmy które mają kilka modeli PP: Cayin, Primaluna, Ayon  - ale tez nie wiem czy te warto brać pod uwagę.

Może ktoś zna jakieś wzmaki, które by pasowały do tych Klipsch RF7-III, a spełniały powyższe wymagania (lub część), nie wykluczam tez tranzystora (nie miałem nigdy dobrego) ale jakoś tak mniej chętnie stąd pytanie w grupie Lampy. Raczej celuje w jakieś używki, nie chodzi mi o zakup "juz" (raczej za jakąś chwile) tylko bardziej zrobić listę w co celować i kupić jak się coś trafi fajnego. Jeśli chodzi o budżet to nie wiem, zawsze można naciągnąć, nie chciałbym przeginać ale tak w okolicach 10k max. Na przyklad Cayin cs88 widziałem za ok 8-9k, Ayon Spirit III za ok 8-10k, Primaluna Dialogue Premium pewnie kolo 10-11k. 

Nowych oczywiście też nie wykluczam ale pewnie będzie ciężej zmieścić się w cenie ze wszystkim. Np TSAKIRIDIS THESEUS mnie zainteresował ale na pewno nie ma MAIN-IN i pilota chyba tez ;/

Z góry dzięki
 

Edited by decybel
Link to post
Share on other sites

Ja pisałem tu w kilku wątkach o tym samym i juz jestem po podjęciu decyzji. 

Zdecydowałem się na tranzystorowe pre które zapewni mi pilota, wejścia i wyjścia na których mi zależało do zewnętrznego lampowego wzmacniacza słuchawkowego i na magnetofon kasetowy. O mały włos kupiłbym Rotela RC1572 który ma dodatkowo DACa na pokładzie, oraz pre gramofonowe MM i jeszcze wejścia XLR na CD.

Ostatecznie jednak wybór padł na integrę w postaci Yamahy AS2000, która wprawdzie nie ma DACa (i dobrze bo tu wybór chinoli gigantyczny i cos się zawsze kupi, wymieni a tu zmiany idą szybko). Z drugiej strony Yamaha ma świetny pre gramofonowy MM/MC co załatwia sprawę gramofonu na amen.

Do tego Yamaha będzie służyła jako pre, z wyjść pre out wyszedłem na lampowy wzmacniacz mocy Yaqin MC100B.

Ze wszystkim mieszczę się spokojnie poniżej 10kzł i mam precyzję dość ostrej i szczegółowej w końcu Yamahy, do tego miekkość i ciepełko lampy. Nie będę tu za duzo opisywał brzmienia bo to dopiero kilka dni, do tego przerabiałem swoje kolumny więc z opisem wstrzymam się jeszcze ze 2 tygodnie.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, MariuszElektronik napisał:

Może SinusAudio? ? PP EL34/KT88

IMG_20191223_130130.jpg

Czy ten wzmacniacz ma wejście na końcówkę mocy ? Pytam bo tego oczekuje autor wątku, a ja sam rozglądam się za kolejna lampą. Yaqin ma ten plus że może robić za wzmacniacz mocy. 

Natomiast pre tranzystorowe spełnia dodatkowo wszystkie warunki, czyli DAC, przedwzmacniacz gramofonowy i pilot.

Inna sprawa to dokładna regulacja głośności- oprócz wspomnianego Rotela RC1572 który ma zwykłego ALPSa, kusił mnie trudny do zdobycia Cambridge Audio CA840E- ten preamp podobnie jak i integra z tej serii ma drabinkę rezystorową więc sprawa załatwiona praktycznie za grosze, pod warunkiem że uda się takiego CA840E upolować za 2-3 kzł. Z tego co wiem już nowsze wersje CA851 i następne mają zwykłe potencjometry.

Ja wybrałem Yamahę ze względów 70% estetycznych i 30% dźwiękowych, gdyż wiadomo nad dźwiękiem można popracować, zależy jakie kolumny i okablowanie, a widoku Yamahy z serii AS nic nie zastąpi chyba że jakić Accu.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, MariuszElektronik napisał:

?  Przecież widać ?  A co tak kolega agresywnie ?

Odebrałem to jako "naganianie" klienta na produkt do którego się oficjalnie nie przyznałeś udając bezstronnego forumowicza, bynajmniej w tym wątku. Taka kryptoreklama... wiem nastały ciężkie czasy, ale lepiej by wyglądało, żeby klient miał świadomość, że jeśli wybierze Twój wzmacniacz, to ma pełne wsparcie, bo rozmawia z człowiekiem, który przy nim pracował. Gwarantuję Ci, że lepiej to odbierze niż takie polecanie dla polecania.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, MariuszElektronik napisał:

Może SinusAudio? ? PP EL34/KT88

Za wygląd sekcji "volume" ( zarówno gała, jak i te kreseczki ) twórcy należą się słowa konstruktywnej krytyki :-). Ich wygląd psuje niezłą całość.

  • Like 1

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Link to post
Share on other sites

Panowie ale Wy ciągle swoje polecając jakieś wzmacniacze lampowe, a autor wątku potrzebuje wejścia na końcówki mocy, DACa, pre gramofonowego i pilota. Chyba żaden z tych polecanych przez Was wzmacniaczy się nie nadaje- zgadłem ? Jak tu podpiąć słuchawki, jak odtwarzacz CD na XLRach, jak top wpiąć w kino domowe ? Znowu padnie pomysł żeby w jednym pokoju trzymać 2 systemy ? Ja mam 4 systemy, jeden w salonie, drugi w sypialni, trzeci i czwarty w moich domkach i tyle, ale żona by mnie pogoniła za taką kupę gratów w jednym pokoju.

 A możę się mylę, kto wie...

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, andaudion napisał:

Panowie ale Wy ciągle swoje polecając jakieś wzmacniacze lampowe,

Bo tak się składa  że Nasz autor wątku zamieścił swój post w Lampach. Nie zaś w innej zakładce. Poza tym niektóre wzmacniacze lampowe są wyposażone w zdalne sterowanie i mogą pracować jako końcówki mocy. A tak na marginesie lampa to analog z zasady natomiast wszelkie manipulacje konstrukcyjne w kierunku cyfry to już profanacja. Wiem poniosło mnie. Ale lampa to lampa i nic tego nie zmieni. Pozdrawiam Kolegę Szanownego 

FEZZ AUDIO TITANIA - REGA PLANAR 3 - REGA FONO MM 2017 - PIONEER UDP - LX 500 - DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10 - TELLURIUM Q BLUE - RCA + SPEAKER

Link to post
Share on other sites

Nie schodźmy z tematu, bo zaraz zastosowanie "krzemu" we wzmacniaczach lampowych będzie piętnowane. Za duże potrzeby ma autor wątku. Lampa z reguły jest prymitywna. więc nie uniknie łączenia systemów.

Edited by ampman
Link to post
Share on other sites
Teraz, ampman napisał:

Lampa z reguły jest prymitywna.

no to ostro zagrałeś. Z reguły co do zasady. Mam tylko nadzieję że mój zwrot w kierunku ciepłego brzmienia nie jest krytyczny z założenia. Filozofia melomana. Pozdrawiam 

FEZZ AUDIO TITANIA - REGA PLANAR 3 - REGA FONO MM 2017 - PIONEER UDP - LX 500 - DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10 - TELLURIUM Q BLUE - RCA + SPEAKER

Link to post
Share on other sites

Wiem spoko. Miałem tylko na myśli Twoje stwierdzenie o prymitywizmie lampy ja zaś uważam o jej prostocie. To znacznie finezyjne określenie. Prosta w swoje prostocie, aby nie powiedzieć zwyczajna. To właśnie odnalazłem w analogu.  

Mam też na uwadze określenie autora wątku o tzw. nowoczesnej lampie. To burzy już dawno ułożoną koncepcje analogu. Świat się zmienia a wraz z nim technologie. Jestem dinozaurem w poszukiwaniu prostych i już sprawdzonych rozwiązań. 

Uważam, że autor powinien poszukiwać w hybrydach. 

FEZZ AUDIO TITANIA - REGA PLANAR 3 - REGA FONO MM 2017 - PIONEER UDP - LX 500 - DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10 - TELLURIUM Q BLUE - RCA + SPEAKER

Link to post
Share on other sites

Ja też jestem fanem lampy i lubię proste rozwiązania, ale na hybrydę mało kto się skusi. Sam się pokusiłem na zbudowanie takiej i całkiem świetnie zagrała, ale Ci co chcą posłuchać lampy unikają "mieszańców" a szkoda. Nie biorę tu pod uwagę chińskich hybryd z lampami na wejściu - najlepiej by były one na wyjściu, wtedy uzyskuje się brzmienie lampy i szybkość tranzystora.

Edited by ampman
Link to post
Share on other sites
Teraz, ampman napisał:

najlepiej by były one na wyjściu, wtedy uzyskuje się brzmienie lampy i szybkość tranzystora.

Dokładnie tak. Sprawdzone 

FEZZ AUDIO TITANIA - REGA PLANAR 3 - REGA FONO MM 2017 - PIONEER UDP - LX 500 - DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10 - TELLURIUM Q BLUE - RCA + SPEAKER

Link to post
Share on other sites

Tak, i to jest prawdziwa hybryda. Obecne są robione po niskich kosztach, liche lampy na wejściu i krzemowa końcówka na wyjściu. Niestety większość zwraca głównie uwagę na moc wyjściową i kupuje te pseudo lampy.

Link to post
Share on other sites

Sam wiesz jak to jest z tą mocą w lampowniach. Prawdziwy dech może pójść z niepozornych lampeczek ale pod warunkiem że na końcu toru będzie prawdziwa celuloza w paczkach. To jest ten dźwięk i czar. 

FEZZ AUDIO TITANIA - REGA PLANAR 3 - REGA FONO MM 2017 - PIONEER UDP - LX 500 - DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10 - TELLURIUM Q BLUE - RCA + SPEAKER

Link to post
Share on other sites

Hej, pierwsze to dzięki za zainteresowanie bo już się bałem, że nikt nie odezwie ? Wypisałem priorytety co nie oznacza, że wszystkie punkty muszą być spełnione. Te z niskiego priorytetu to fajnie by było ale jeśli nie będzie to zupełnie mi nie przeszkadza. Mam Raga Phono MM, które na chwile obecną daje rady, w jakiś DAC zamierzałem zainwestować (no chyba, ze by był w wzmaku). Umieściłem w dziale lampy bo mam lampę i raczej chciałbym pozostać choć jak pisałem nie wykluczam tranzystora. Kiedyś do tych Klipschów polecano mi Yamahe a-s2100 i Parasound Halo. Większość czasu jednak słucham muzyki, a nie ogładam KD więc nie przeszkadza mi użycie lampowej końcówki w kinie - w obecnym setupie nie odczuwam negatywnego wpływu lampy na seans filmowy. 

Najbardziej zależy mi na (oprócz dobraniu dźwiękowym pod RF7-III i repertuar) dobrym ustawianiu głośności, wejściu na końcówkę i pilot, który pozwala na zmianę tych parametrów. To jest jak to co nazwałem "nowoczesność" w lampowcu bo niby technologie sprzed 30lat to jednak rzadko spotykane ?

Pojawiły się propozycje SinusAudio i Line Magnetic czy mają one wejście direct (+ pilota) ? (Line magnetic chyba nawet przeglądałem i nie widziałem)

Czy ktoś widział jakieś SE z wejściem direct + pilot ? 

Co sądzicie o wymienionych przeze mnie propozycjach (również dźwiękowo w odniesieniu do Klipsch), które akurat spełniają wymaganie direct + pilot czyli:
- Cayin cs88A
- Ayon Spirit III
- Primaluna Dialogue Premium 
(może inne modele tych firm)

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, piotrella41 napisał:

Bo tak się składa  że Nasz autor wątku zamieścił swój post w Lampach. Nie zaś w innej zakładce. Poza tym niektóre wzmacniacze lampowe są wyposażone w zdalne sterowanie i mogą pracować jako końcówki mocy. A tak na marginesie lampa to analog z zasady natomiast wszelkie manipulacje konstrukcyjne w kierunku cyfry to już profanacja. Wiem poniosło mnie. Ale lampa to lampa i nic tego nie zmieni. Pozdrawiam Kolegę Szanownego 

Sory ale autor wątku pytał o wzmacniacz lampowy który mozna podłączyć jako końcówkę mocy, stąd moja propozycja Yaqina. Do tego tranzystorowy preamp z DAC, preampem gramofonowym i pilotem. Taki system jest czystym, a przynajmniej najczystszym rozwiązaniem, które zostawia w spokoju sam szlachetny wzmacniacz lampowy. Po co do lampy pchać DACa, pilota itp ?

2 godziny temu, ampman napisał:

Z reguły.. miałem na myśli, że sygnał wchodzi i wychodzi na głośnik. Nic poza tym:)

Dokładnie to zapewnia pozostawienie lampy w spokoju i zastosowanie przedwzmacniacza jako domowego kombajna.

2 godziny temu, piotrella41 napisał:

Wiem spoko. Miałem tylko na myśli Twoje stwierdzenie o prymitywizmie lampy ja zaś uważam o jej prostocie. To znacznie finezyjne określenie. Prosta w swoje prostocie, aby nie powiedzieć zwyczajna. To właśnie odnalazłem w analogu.  

Mam też na uwadze określenie autora wątku o tzw. nowoczesnej lampie. To burzy już dawno ułożoną koncepcje analogu. Świat się zmienia a wraz z nim technologie. Jestem dinozaurem w poszukiwaniu prostych i już sprawdzonych rozwiązań. 

Uważam, że autor powinien poszukiwać w hybrydach. 

Kiedy to właśnie hybryda jest ingerencją w prostotę i prymitywność lampy. 

Panowie cała rozmowa rozbiła się tylko i wyłącznie o wejście we wzmacniaczu lampowym pozwalającym wykorzystać go jako końcówkę mocy i tyle. Poleciliście kilka wzmacniaczy które się do tego nie nadają, chyba że ja o czymś nie wiem.

2 godziny temu, ampman napisał:

Ja też jestem fanem lampy i lubię proste rozwiązania, ale na hybrydę mało kto się skusi. Sam się pokusiłem na zbudowanie takiej i całkiem świetnie zagrała, ale Ci co chcą posłuchać lampy unikają "mieszańców" a szkoda. Nie biorę tu pod uwagę chińskich hybryd z lampami na wejściu - najlepiej by były one na wyjściu, wtedy uzyskuje się brzmienie lampy i szybkość tranzystora.

Dokładnie to miałem na myśli proponując integrę Yamaha AS2000 jako szybkie i precyzyjne pre, a do tego wzmacniacz lampowy jako końcówkę mocy.

Link to post
Share on other sites
37 minut temu, decybel napisał:

PS: hybrydy to zawsze myślałem odwrotnie, przedwzmacniacz lampowy, a wzmak tranzystorowy. 

@andaudion integra Yamahy będzie u Ciebie tylko preampem i to na preamp MC100B ? sama Yamaha nie wystarczy - podobno to bardzo dobra integra ?

Myslę że napisałem dokładnie swoje konkretne rozwiązanie- pewne i sprawdzone. Sam w tej chwili szukam lampowego wzmaka który może pracować jako końcówka mocy podobnie jak Yaqin MC100B, tyle że w granicach 10kzł (jakiś progres musi być). Natomiast sens użycia Yamahy AS2000 jako pre z lampą na mocy opisałem dokładnie- Yamaha jest szlachetna i gra mi super ale jest ostra i doskonale szczegółowa, czyli w sam raz jako pre do wzmacniacza lampowego który zmiękczy i osłodzi dźwięk. Same modele możesz sobie pozmieniać. Jak pisałem sam szukam droższej lampy, chodziło mi o sam kierunek. Przedtem myslałem o Rotelu RC1572 w roli pre ale on jest za suchy i kliniczny, może techniczny stąd padło na Yamahę. Pre Regi możesz sprzedać śmiało w porównaniu z Yamahą. Tylko DAC najlepiej sprawdzi się najlepiej od chinoli- za 500zł bedziesz miał DSD512 i wszystkie inne pierdoły.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, andaudion napisał:

Kiedy to właśnie hybryda jest ingerencją w prostotę i prymitywność lampy. 

Ameryki nie odkryłeś Drogi Kolego tę kwestię pozostawmy Kolumbowi i oddajmy co cesarskie cesarzowi. 

No dobrze bez żartów. Dokładnie to miałem na myśli. I tak to przedstawiłem a Ty troszkę opatrzenie to zrozumiałeś,  bowiem autor tego wątku poszukuje jak sam zapisał w tytule nowoczesnej lampy. Nie ma takiego określenia w czysto analogowym świecie. Wzbogacanie jak sam potwierdziłeś wzmacniaczy stricte lampowych w tzw. dodatki nie czyni ich prostymi lecz hybrydami. Nasz autor próbuje pogodzić korzystanie z kina domowego ze wzmocnieniem toru stereo przy wykorzystaniu lamp jako końcówki. I to już co do zasady jest profanacją samą w sobie. Byłbym hipokrytą gdybym nie napisał, że sam stosuję całkowicie proste analogowe rozwiązania choć działam w większości na winylach.  Moja Titania posiada bowiem możliwość pracy jako końcówka mocy i posiada urządzenie do zdalnego sterowania i dla wygody automatyczny bias. Szczerze mówiąc nie do końca emanuje prostotą. 

Zatem propozycja hybrydy jest jak najbardziej możliwa do zaakceptowania. 

Z tego co wiem ta polska manufaktura ma takie cudeńka w ofercie. Nie reklamuję co prawda sprzedawcy, ale po prawie trzyletniej eksploatacji jakieś tam wrażenia i doświadczenie z obcowania z tym urządzeniem wyniosłem.  

Mam tylko nadzieję że nie zanudziłem i nie zagmatwałem wątku w ślepy zaułek.     

A tak dla osłody tematu to uważam że takie rozwiązanie jest jak najbardziej czyste. mianowicie gramofon, przedwzmacniacz no i transport CD. U mnie tak to funkcjonuje jak poniżej na obrazku  

IMG_20200510_124816.jpg

No i później przyzwoita lampeczka. 

I jak już wspominałem zacne papierówki na torze końcowym. 

Edited by piotrella41
  • Like 1

FEZZ AUDIO TITANIA - REGA PLANAR 3 - REGA FONO MM 2017 - PIONEER UDP - LX 500 - DEFINITIVE TECHNOLOGY BP 10 - TELLURIUM Q BLUE - RCA + SPEAKER

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.