Jump to content
Skytoone

Problem z dobraniem kolumn/glosnikow

Recommended Posts

Witam serdecznie. Na początku chciałbym zakomunikować że jest to mój pierwszy post na jakimkolwiek forum o tematyce audio, więc z góry przepraszam jesli coś namieszam 😉

Moim problemem jest następujący.

Mam do dyspozycji salon z aneksem kuchennym o powierzchni 33m2 ( dołączam rysunek poglądowy oraz kilka zdjęć ) i aktualnie gram na audiolab 8200q + 2x8200m oraz kolumnach ruark cl20. Wszystko było by dla mnie doskonałe gdyby nie dudniący bass w obrębie sofy. Wiem że jeśli odsunal bym kolumny od ściany na ok 1,3m to było by idealnie i nawet 80cm bylo by lepiej, ale nie mam zamiaru się z nimi kiwać chcąc poruszać się po pokoju bo miejsca mam naprawdę niewiele. W takim wypadku powinienem wymienić kolumny, zmienić mieszkanie, czy może wsadzić kota w bass reflex ktory jest na plecach kolumn. Nie mam pojęcia co powinienem zrobić żeby audio grało pełnym dołem w sposób dynamiczny. Może jakieś głośniki podstawkowe?

Z góry dziękuję za dobre rady

SmartSelect_20200604-214424_Gallery.jpg

Screenshot_20200604-220158_Gallery.jpg

Screenshot_20200604-220202_Gallery.jpg

Screenshot_20200604-220204_Gallery.jpg

Czesc, chyba lepiej bylo umieścić ten post w dziale Akustyka, moze tam ktos mądrzejszy sie znajdzie. Ja mam u siebie podobnie ale sofa stoi jakby na srodku, mam za nia przejście i moj problem byl przeciwny - zanikający bas. Pomogło najpierw niesymetryczne ustawienie kolumn, jedna odsunięta bardziej od sciany, potem ogolnie kombinowałem z wysokością punku basowego, mam monitory wiec niższe lub wyższe standy, kolumny do gory nogami itp. Kolumny z BR do dołu, do przodu itp, teraz mam kilka zestawów i kazdy moge zmusić do poprawnego grania 🙂 Jednak tak czy inaczej zawsze bas sie wzbudza na przeciwległej ścianie, jesli nie chcesz łapać tego basu w pułapki i inne cuda to chyba powinieneś wysunąć sofę na środek, tam chyba powinno byc lepiej...

Tylko to pewnie zaburzy koncepcje wystroju wnętrza, bardzo fajnie masz to urządzone i szkoda ze nie gra dobrze...

Edited by yesther

Może tak właśnie być, miejsce odsluchowe dalej od tylnej ściany.
Zrób sobie testy. Włącz muzykę i wpierw siedząc daj głowę na maksa do tyłu, do przodu, później trzymając wysokość głowy spróbuj jeszcze do przodu i jeszcze. Kleczac, na taborecie, jak wolisz :) Zobaczysz czy to jakiś mod pokoju, czy coś się zmienia.
Z basem walczyć panelami to chyba trudna sprawa. Dużo miejsca zajmują.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

xavian

Do pomiarów akustycznych polecam apkę "spectroid". Zamiast wyginać śmiało ciało, wystarczy odpalić ją na telefonie i popatrzeć w ekranik, na jakiej czestotliwosci i gdzie w przestrzeni występuje wzbudzenie. Jako sygnał testowy- szum różowy, również z programowego generatorka.

Opis szczegółów w temacie "pomiary apką na androida". Również zamieściłem w nim opis bardzo prostego interfejsu (do podłączenia mikrofonu i wzmacniacza) do telefonu, który dzięki niemu staje się fajnym narzędziem do zabaw z akustyką.

Uwaga- mikrofon dobrze jest mieć na tyczce, bo wchodząc osobiście do punktu, w którym chcemy mierzyć, własnym ciałem fałszujemy pomiary 🙂

Edited by porlick
  • Like 1

W dniu 4.06.2020 o 21:03, Skytoone napisał:

Wiem że jeśli odsunal bym kolumny od ściany na ok 1,3m... 

Spróbuj i kolumny, i kanapę, po 20cm w stronę środka. Może wystarczy? 

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."