Skocz do zawartości
IGNORED

Co sądzicie o Vifie Pl18WO-09-08?


jaro4444

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Czas i doświadczenie powoduje zmiany postaw :)

Zbudowałem już prawie monitory wzorowane np na Usherah X - 708, ale nieco mniejsze (wymiary wys. 34 cm, szer 25 cm, gł. dół 32cm, góra 24 cm). Po obliczeniu objętości wewętrzna wyszła 12 dm3 netto, bassrefleks z tyłu, osobna komora na głośnik wysokotonowy, żebra wzmacniające w środku.

Początkowo miały to być budżetowe kolumny, więc wyposażone są w ALPHARDY WH 651 H82 i Tesle ARV 104-03-8. Do tego zwrotnice Janbo ARN188 (podbicie basu o 6 dB, podział na 2750 Hz. Muszę przyznać, że jak na moje wymagania gra to całkiem przyzwoicie, aczkolwiek strojenie basrefleksu wymaga dalszych prób a najlepiej pomiarów.

Spodziwewam się jednak przypływu paru groszy i myślę o wymianie tych głośników na inne, lepsze. Ze względu na wymiary otworów (180 i 104 mm podfrezowania), rozmiar obudowy i inne parametry najlepsze wydają mi się Vifa PL18WO-09-08 i jakiś wysokotonowy. I tylko jaki???? Czy np: VifaPL27TG-35-06, DX25TG-05-04, XT25TG-30-04 albo Usher T-9930 lub

T-9950? Tylko wszystkie ona mają inną impedancję niż 4 Ohmy. O Skan Speak nie myślę raczej bo są nieco za drogie (np D2905-9300 lub D2905-9500) :(

Pomóżcie proszę w doborze sensownej pary głośników do takich kolumienek i ewentualnych zwrotek do takiej pary. Bas nie musi być wcale Vifą Pl...

Jestem dobrym mechanikiem ale słabym elektronikiem więc proszę o przystępny język ;)

 

Będę wdzięczny za fachowe porady na forum lub na maila, ewentualny dobór bassrefleksu do tej obudowy i głośników byłby dla mnie wielką pomocą (myśle o rurze o wewnętrznej średnicy ok. 45-47 mm).

 

Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam Irek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Zbudowałem kolumny na tych głośnikach (2,5 drożne), wysokotonowe SS 9900 (ale można oczywiście 9300 - na takich były pierwsze próby), efekt końcowy moim zdaniem doskonały- dobrałem częstotliwości podziału 180 Hz i 2200 Hz. Trzeba tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz: pomiędzy ok. 800 - 1200 Hz głosnik ma lekkie (ok 2 dB) podbicie na charakterystyce, przez co średnica robi się nieco krzykliwa (jeśli się tego podbicia nie zlikwiduje). Jest to jednak do zrobienia - jedna z ciekawszych aplikacji PL18WO09-08 opisana jest tu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , w mojej konstrukcji pewne rzeczy rozwiązane są nieco inaczej, ale sposób wyrównania ch-ki na średnicy zapożyczony jest właśnie stąd. Bass-reflex stroiłem na ok. 32 Hz (niżej, niż to się zwykle zaleca), ale udało mi się uniknąć rozlazłego basu (manewry wytłumieniem komory wooferów).

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Zamiast SS 9300 można oczywiście spróbować zastosować "odpowiedniki" prod. Ushera - impedancja 6 ohm powinna być OK. Sam z usherami nie miałem do czynienia, ale są ogólnie dobrze oceniane (były wpisy na Forum).

pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.