Skocz do zawartości
IGNORED

Śmieci


blomin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy
4 godziny temu, Natalia Cattiva napisał:

(Pani na wysypisku powiedziala, ze nie przyjmuja i ze nie wie co mam z nia zrobic..) 

Też lubię te " nie przyjmują" : wełna, papa, szyby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłało mi mi ostatnio do domu (zabudowa jednorodzinna) świstek urzędowy z info, że:

Jeśli tylko założę u siebie, swój kompostownik (zapewne musi w tym przypadku osądzić sprawę spec. "kumisja", o jego normatywach techn.), to będę mógł wystąpić o zniżkę w opłatach miesięcznych "wysokości"= 4 zł./miesiąc ?

Wtedy też nie dostarczą mi już brązowych worków na bio-odpady (w tym zielone z ogródka, do tej pory wywożone raz na 2 tyg.).

Wszystko sam sobie "wetkam" do tego  kompostownika...tyko jaki by on by musiał być dupny, aby pomieścić wszystkie, całoroczne zielone obcinki (u mine średnio na rok to jest ok. 40-60 worów nabitych obcinkami i koszeniem całej "zieleniny", nie licząc innych bio-odpadków? ...i to wszystko za "zysk" w postaci 4 zł miesięcznie nie wspominając koszcie stworzenia jebutnego kompostownika...normalnie poyebałło kogoś?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Ja mieszkam w Łodzi. Żadnych worków nie dostajemy.

Trawy z koszonego trawnika nie zwieram od zawsze, natomiast cięte tuje itd zabierają .

Natomiast jesienią miałem kumulację z 2 letnich odpadów gałęzi, krzewów i wierzby. PAliłem to przez 2 dni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, stench napisał:

Trawy z koszonego trawnika nie zwieram od zawsze

Nie dbam o trawę, aż tak by mieć TRAWNIK. Mam tego w sumie niewiele (ok. 100m2) trawnika, a raczej łączki, którą koszę raz na 2-3 tyg.

Po takim czasie jest to trochę z długie by zostawiać po koszeniu na miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, iro III napisał:

Przysłało mi mi ostatnio do domu (zabudowa jednorodzinna) świstek urzędowy z info, że:

Jeśli tylko założę u siebie, swój kompostownik (zapewne musi w tym przypadku osądzić sprawę spec. "kumisja", o jego normatywach techn.), to będę mógł wystąpić o zniżkę w opłatach miesięcznych "wysokości"= 4 zł./miesiąc ?

Wtedy też nie dostarczą mi już brązowych worków na bio-odpady (w tym zielone z ogródka, do tej pory wywożone raz na 2 tyg.).

Wszystko sam sobie "wetkam" do tego  kompostownika...tyko jaki by on by musiał być dupny, aby pomieścić wszystkie, całoroczne zielone obcinki (u mine średnio na rok to jest ok. 40-60 worów nabitych obcinkami i koszeniem całej "zieleniny", nie licząc innych bio-odpadków? ...i to wszystko za "zysk" w postaci 4 zł miesięcznie nie wspominając koszcie stworzenia jebutnego kompostownika...normalnie poyebałło kogoś?

 

Niema czegoś takiego w Prawie Budowlanym jak wymiary i wygląd kompostownika są tylko odległości od płotu i budynków 7/15m. Komisje nie chodzą bo jest Covid. Ja na dzikiej działce zostawiam skoszona trawę ,w lato po pierwszym deszczu nie ma po niej śladu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mariusz05 napisał:

są tylko odległości od płotu i budynków 7/15m.

No, i to "załatwia' sprawę u mnie, niewykonalne. Z resztą, za 4 zł miesięcznie, niech się buyayą na SanEscobar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, iro III napisał:

Przysłało mi mi ostatnio do domu (zabudowa jednorodzinna) świstek urzędowy z info, że:

Jeśli tylko założę u siebie, swój kompostownik (zapewne musi w tym przypadku osądzić sprawę spec. "kumisja", o jego normatywach techn.), to będę mógł wystąpić o zniżkę w opłatach miesięcznych "wysokości"= 4 zł./miesiąc ?

Wtedy też nie dostarczą mi już brązowych worków na bio-odpady (w tym zielone z ogródka, do tej pory wywożone raz na 2 tyg.).

Wszystko sam sobie "wetkam" do tego  kompostownika...tyko jaki by on by musiał być dupny, aby pomieścić wszystkie, całoroczne zielone obcinki (u mine średnio na rok to jest ok. 40-60 worów nabitych obcinkami i koszeniem całej "zieleniny", nie licząc innych bio-odpadków? ...i to wszystko za "zysk" w postaci 4 zł miesięcznie nie wspominając koszcie stworzenia jebutnego kompostownika...normalnie poyebałło kogoś?

 

Chlopie, to Ty masz tam luxusy! Ja dostalam podobne pismo, mi zaproponowano natomiast za rezygnacje z kubla BIO na rzecz wlasnego kompostownika - 1PLN miesiecznie! To jest dopiero interes, tymbardziej ze do marca odpady BIO zabieraja raz na 2 MIESIACE, a co 2 tygodnie tylko w sezonie letnim marzec-pazdziernik. Dodam tylko, ze mamy dosc spora dzialke, i ja kubel BIO zapelniam po 15min koszenia, a kosze ponad 2 godziny ciurkiem.. :), od 2-3 razy w miesiacu to sobie wyobraz. Nie wspomne o podcinaniu calej reszty, bo w 2 lata uzbieralam juz z tylu dzialki halde z ktora nie mam co zrobic..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
56 minut temu, Natalia Cattiva napisał:

Nie wspomne o podcinaniu calej reszty, bo w 2 lata uzbieralam juz z tylu dzialki halde z ktora nie mam co zrobic..

Ja to palę . Musi być sucho . Ognisko rozpalam koło 10 kończę koło 15 . JAk ludzie w pracy. Tujek nie pal bo dymu jak z opony. Wierzba pali się nawet mokra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, stench napisał:

Ognisko rozpalam koło 10 kończę koło 15 . JAk ludzie w pracy.

W pracy też są wtedy ci ze straży miejskiej, jak zobaczą dym, odwiedzą niechybnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, iro III napisał:

Przysłało mi mi ostatnio do domu (zabudowa jednorodzinna)

To jest największa zaraza śmieciowa tzn. mieszkańcy domów z zabudowy jednorodzinnej

Codziennie z rana widzę luksusowe auta i ich właścicieli wyrzucających śmieci do blokowych kontenerów

Trudno to pojąć ponieważ opłaty wcale nie są wysokie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Frank napisał:

Codziennie z rana widzę luksusowe auta i ich właścicieli wyrzucających śmieci do blokowych kontenerów

Trudno to pojąć ponieważ opłaty wcale nie są wysokie

Nie wiem jak gdzie indziej ale u mnie nie ma możliwości aby nie opłacać i nie korzystać z wywozu odpadów komunalnych.

Zakres w jakim mi odbierają odpady i częstotliwość, w zupełności mi wystarcza.

Musiałbym chyba na głowę dotkliwie zaniemóc, by latać ze śmieciami do blokowych kontenerów - kilometr, dalej(?).

Po to (m.in.) mieszka się w zabudowie jednorodzinnej, aby żyć jak najdalej od blokowisk? Czy czegoś nie rozumiem?

Tak że, uprzejmie proszę nie wrzucać do jednego "brzydkiego wora" wszystkich mieszkańców zabudowy jednorodzinnej!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, iro III napisał:

Tak że, uprzejmie proszę nie wrzucać do jednego "brzydkiego wora" wszystkich mieszkańców zabudowy jednorodzinnej!

Nie stosuję zasady zbiorowej odpowiedzialności,to tylko dygresja wynikająca z codziennych obserwacji

Do głowy mi by nie przyszło by napiętnować kogoś z powodu miejsca zamieszkania

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Mam zdanie jak @iro III

Mieszkam również blisko lasu i śmieci tam od groma.

Coś mi się zaczyna wydawać, że to może robota budowlańców którzy biorą kasę za posprzątanie albo w zakres ich usługi wchodzi "posprzątanie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu za przyjęcie przez wysypisko gruzu było 60 zł, za reszte 200zł /tona. Zgłosić śmiecenie albo podrzucanie śmieci do Straży Miejskiej/Wiejskiej.Mandacik był 500.- plus sprzątanie nie wiem jak teraz.A z trawa wystarczy wysypywać na jakąś skarpę a pod spodem jakaś gruba kora tzn.żeby trawa miała przewiew.A resztę załatwia przyroda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, stench napisał:

Mieszkam również blisko lasu i śmieci tam od groma.

W mojej okolicy piękne do niedawna tereny leśne przeznacza się pod zabudowę jednorodzinną, niekiedy nawet ciekawa architektonicznie. Niestety idzie za tym zaśmiecanie "czynnego" jeszcze lasu pozostałościami budów i remontów. I nikt tak naprawdę tego procederu nie ściga. Z sentymentem wspominam czasy, kiedy w lesie leżała, co najwyżej martwa świnia lub szczątki wołu.

Każdy okres ma swoich śmieciarzy. W latach 1960-80 przyrodę - stawy i lasy - zanieczyszczały szpitale, a od lat 1980 szambiarze. O wypalaniu najgorszych śmieci z plastykiem włącznie w prywatnych kotłowniach już nie wspomnę. To trwa do dziś. Tu społeczeństwo jest głupie, nieodpowiedzialne  i czuje się bezkarne, bo państwo działa jedynie teoretycznie.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zabudowie jednorodzinnej zrobienie małego kompostownika to zaden problem. Ja mam taki ze 2mkw. I dylemat bio z głowy. A żona jaką ma frajde jak podsypie kwiatki własno zrobioną pruchnicą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, blomin napisał:

Przy zabudowie jednorodzinnej zrobienie małego kompostownika to zaden problem. Ja mam taki ze 2mkw. I dylemat bio z głowy. A żona jaką ma frajde jak podsypie kwiatki własno zrobioną pruchnicą. 

Ale do kompostownika 2mkw nie wpakujesz 10 taczek trawy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, blomin napisał:

Przy zabudowie jednorodzinnej zrobienie małego kompostownika to zaden problem. Ja mam taki ze 2mkw. I dylemat bio z głowy. A żona jaką ma frajde jak podsypie kwiatki własno zrobioną pruchnicą. 

Jakby to ujac, wszystko uzaleznione jest od powierzchni dzialki. Przy niewielkiej zgodze sie ze 2mkw kompostownika starczy. Natomiast sprawa sie nieco komplikuje w przypadku dzialki 0,25HA, kompostownik wielkosci 2mkw, wpada jak do studni na metrazu 2,500mkw..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat właśnie mam 2 ary z czego ar jako ogrodek warzywny. Przy 0.25ha trza improwizować i tyle. 

Powiekszyc kompost dzdzownice z czasem pomogą, . Reszte w stóg i dorzucac do bio. A jesli tego aż tyle to ten raz w roku kontener zamowic i tyle. Nie trzeba przeciez grac w golfa. Poczytaj fora moze cos ktos wykombinował cos. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez blomin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze rozejrzeć się czy niedaleko nie mieszka jakiś rolnik i pogadac. Może podjedzie albo przyczepka i ahoj. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, blomin napisał:

A moze rozejrzeć się czy niedaleko nie mieszka jakiś rolnik i pogadac. Może podjedzie albo przyczepka i ahoj. 

Minusem jest problematyczny wjazd do mnie, busem trzeba sie gimnastykowac, a traktor rolnika bezkolizyjnie nie wjedzie (w planach jest modernizacja wjazdu..), bo jadac po to co mialby zabrac zdewastuje mi to, po czym wolalabym zeby nie jezdzil, z drugiej strony nosic to z jednego konca dzialki na drugi.. hmm.., w golfa na dzialce nie grywwam, natomiast uprawiam tez pomidory od zeszlego roku i w planach mam powiekszyc areal przeznaczony na pomidory, bo jak juz w innym watku wspominalam, nie ma takiej ilosci pomidorow, ktorej bym nie wykorzystala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz faceta żeby go za jaja złapać, niech kombinuje? Skoro jestes dziewuchą? Niech pomysli. Jakis olx czy czos. Zaoferowac kumus trawę do zabrania. Opisac sprawe. Trochę inicjatywy i kropka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, blomin napisał:

Nie masz faceta żeby go za jaja złapać, niech kombinuje? Skoro jestes dziewuchą? Niech pomysli. Jakis olx czy czos. Zaoferowac kumus trawę do zabrania. Opisac sprawe. Trochę inicjatywy i kropka. 

Powiedzmy, ze na tle innych rzeczy, na chwile obecna ten problem jest nieistotny..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
1 godzinę temu, blomin napisał:

Nie masz faceta żeby go za jaja złapać, niech kombinuje? Skoro jestes dziewuchą? Niech pomysli. Jakis olx czy czos. Zaoferowac kumus trawę do zabrania. Opisac sprawe. Trochę inicjatywy i kropka. 

Mój tata ma kozy i kury i od nikogo żadnej trawy nie chcę. Zwłaszcza, że takiej skoszonej ,brudnej, z piachem to zwierzaki nie chcą. Twoje ścinki Twój problem.

Masz dobre pomysły to zrób z niech potrawy wege i zamroź. Będzie jedzenie na całą zimę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wyjścia brak to kontener. Zapłacić miejscowemu żulowi parę zet i doniesie Masz lepszy pomysł to napisz. Pokaż jaki jesteś twórczy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Ja skoszonej trawy nie zbieram. Wszystko zostaje na trawniku. - (mam angielski).

Innym wyjściem jest spakowanie świeżej trawy i do wywózki,

Jak jest jesień i mam dużo liści(w tym z orzechów i wierzby to je trochę trzymam na pryźmie (mocno sie redukują) i wtedy wory i wywózka.( można do tego dodać trawę z całego roku).

Gałęzie palę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.