Skocz do zawartości
IGNORED

Na co wymienić Dali 450


Jacek Sikorski

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Exciter555 napisał:

U mnie grałby bardzo wyraźnie i pełnym dźwiękiem od najmniejszych poziomów głośności.

Ktoś też pisał kiedyś , że banany są czerwone ?. Nie rozumiem, przecież masz te kolumny więc nie opieraj się na zasłyszanych gdzieś opiniach, tylko na własnym słuchu ?

Nigdy też nie słyszałem w tych kolumnach, aby dół pasma nachodził na średnie tony. Właśnie niskie tony to one miały bardzo dobre. W niższej serii niebieskiej w modelu Dali 6006 to zjawisko już występowało jak najbardziej, ale nie w 450-tkach.

Wszystko zależy od akustyki, towarzyszącej elektroniki...

Oczywiście kolumny miałem w pełni oryginalne bez modyfikacji.

Jak Ci nie pasuje ich granie to je zmień po prostu, aby się bawić w jakąkolwiek modyfikację to trzeba mieć o tym choć podstawowe pojęcie, a i tak to często za mało i można tylko pogorszyć sytuację.

Kolego, nie twórzmy równoległej rzeczywistości. Midwoofery są całkiem porządne, jednak podział na 4 kHz jest sporą przesadą. Dochodzi do tego naprawdę marny tweeter i kiepska zwrotnica szeregowa na naprawdę marnych elementach. Wymiana tweetera na coś dobrego pozwoli zrobić podział znacznie niżej, co korzystnie wpłynie na charakterystyki kątowe i fazowe oraz przeniesie wyższą średnicę i wysokie na inny wymiar jakościowy. Nowa zwrotnica,  porządnie zaprojektowana koniecznie w oparciu o rzetelne pomiary, na dobrej jakości cewce powietrznej dla gónego midwoofera i przyzwoitym kondensatorze dla tweetera, wydobędzie w pełni możliwości wszystkich przetworników i kolumny bed grały na zupełnie innym poziomie jakościowym.

Na razie przez większość wątku, autor cały czas informuje nas, że by chał ale się boi ?. Dodatkowo chciałby, by ktoś inny dokonał za niego wyboru i przekonał go o jego słuszności. Tak się nie da i już o tym pisałem autorowi na innym forum.

Trzeba ruszyć dupsko i posłuchać kilku zestawów kolumn zbudowanych na wstępnie wybranych tweeterach, a także innych, może coś się spodoba. Dalsza część to zlecenie komuś pomiarów i zbudowania nowej zwrotnicy i nikt tego za darmo nie zrobi, bo niby czemu? Całość operacji to koszt głównie zależny od ceny głośników, porządne można dostać już w granicach 300-800 zł za parę, cena usługi może być różna i oscylować w granicy 500-1000 zł.

Trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 800 zł, prawdopodobnie bliżej 1200 zł, a może więcej. Nie da się taniej i dobrze.

PS. Impedancja oznaczona na głośnikach może się zgadzać, midwoofery z Dali 470 mają minimalną impedancję 7 Om, mimo oznaczenia 09 na głosniku.

EDIT.

Jeszcze jedno, kolumny po modyfikacji będą w zasadzie nieodsprzedawalne za sensowne pieniądze. Należy koniecznie zachować oryginalne zwrotnice, okablowanie i głośniki.

Głośniki o mniejszej średnicy frontów można zamontować przy pomocy specjalnych pierścieni wypełniających brakujące miejsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię mały offtop

@McGyver robiłeś kiedyś pomiar różnic między Morelem MDT29 a CAT298? Teoretycznie CAT298 jest następcą MDT29 i parametry mają niemal identyczne, na pomiarze jest bardzo podobnie więc czy CAT298 można stosować zamiennie za MDT29 bez ponownego mierzenia i zwrotkowania? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy takim mikrofonem da się pomierzyć kolumny/głośniki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jacek Sikorski napisał:

Koledzy, czy takim mikrofonem da się pomierzyć kolumny/głośniki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

A masz taki ? ,  raczej wątpię trzeba to jakoś podłączyć do komputera i ogarnąć jakimś programem bo innaczej to sobie linijką można 

od siebie polecam UMIK 1 I , REW  nawet początkujący jak ja coś da radę bez kopania w ścianę ze złości ? 

a ''pomiar '' wygląda mniej więcej w warunkach domowych tak , 

 

Zrzut ekranu (4).png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jarekb napisał:

A masz taki ? ,  raczej wątpię trzeba to jakoś podłączyć do komputera i ogarnąć jakimś programem bo innaczej to sobie linijką można 

od siebie polecam UMIK 1 I , REW  nawet początkujący jak ja coś da radę bez kopania w ścianę ze złości ? 

a ''pomiar '' wygląda mniej więcej w warunkach domowych tak , 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam taki. A może jakoś plik w nim nagrany wprowadzić do programu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jacek Sikorski napisał:

Mam taki. A może jakoś plik w nim nagrany wprowadzić do programu?

A jak połączysz mikrofon , komputer , wzmacniacz ? 

przy UMIKU idzie to mikrofon kablem usb do komputera , z komputera do wzmacniacza przez wyjście audio z komputera albo wyjście USB- gniazdo USB wzmacniacza , ja mam połączone komputer USB-wzmacniacz USB wszystko elegancko śmiga 

 

jeśli można to gdzie mieszkasz może ''za płotem'' ja okolica Drawska Pomorskiego , jak dalej to nie pisz 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jarekb napisał:

A jak połączysz mikrofon , komputer , wzmacniacz ? 

przy UMIKU idzie to mikrofon kablem usb do komputera , z komputera do wzmacniacza przez wyjście audio z komputera albo wyjście USB- gniazdo USB wzmacniacza , ja mam połączone komputer USB-wzmacniacz USB wszystko elegancko śmiga 

 

jeśli można to gdzie mieszkasz może ''za płotem'' ja okolica Drawska Pomorskiego , jak dalej to nie pisz 

Dalej :)

Kompa do wmaka przez DAC połączę. Tylko czy można plik nagrany tym mikrofonem jakoś wykorzystać, to jest pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek Sikorski napisał:

Dalej ?

Kompa do wmaka przez DAC połączę. Tylko czy można plik nagrany tym mikrofonem jakoś wykorzystać, to jest pytanie.

no właśnie podłączonym mikrofonem do komputera z REW  badasz poziom i częstotliwości , program steruje wzmacniaczem i mikrofonem 

ja wybrałem najprostszą możliwość , dalej z innymi mikrofonami nie próbowałem może Koledzy inni coś poradzą 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dane techniczne:

Liczba śladów: 2 do zapisu (stereo) , 2 do odtwarzania (stereo)

Funkcje: filtr górnoprzepustowy, automatyczna i ręczna regulacja poziomu zapisu, wstawianie znaczników.

Formaty zapisu: WAV (16/24 bity, 44,1/48/96 kHz), MP3 48-320 kbps, 44,1 kHz).

Przetwarzanie cyfrowe: 24-bitowe, 128-krotne nadpróbkowanie; 32-bitowa wewnętrzna obróbka sygnału

Rodzaj nośnika: karta micro­SD (16 MB-2 GB), micro­SDHC (4 GB-32 GB).

Mikrofony: X/Y, dookólne, elektretowe.

Czułość: od 0 do +39 dB (minimalny poziom tłumienia cyfrowego –28 dB).

Maks. poziom SPL: 120 dB.

Wejście zewnętrzne: TRS 1/8" (mały jack), liniowo-mikrofonowe, obsługuje zasilanie mikrofonów elektretowych.

Wyjście Zewnętrzne: Słuchawkowe TRS 1/8" (mały jack stereo),
USB: USB 1.1, Mini-B (kompatybilny z USB 2.0).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest usb czyli coś możesz podziałać ściągnij REW i zobacz jak się łączy z mikrofonem 

połącz kompa z mikrofonem kablem usb , 

tylko znowu to nie takie proste , kalibracja mikrofonu , z umikiem dostajesz kalibrację którą wpisujesz w REW 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2020 o 20:29, McGyver napisał:

To nie jest dużo za ten model. Czasy gdy Yaqiny MC10L kupowało się za 1300 minęły kilkanaście lat temu, wtedy dolar stał poniżej 3 zł. 

No dobrze ok, ale jak charakter samych lamp nie bedzie mi odpowiadał... to pytanie ,gdzie kupować takie lampy wejściowe /sterujace/ ? do tego Cayina.W uczciwej cenie , a  po drugie co z kablami glosnikowymi... Ktoś sluchal tych dali z lampą ? ,i moze coś polecić , dobre sprawdzone kable głośnikowe z tymi kolumnami , Jakieś w rozsądnych pieniądzach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zbyniu 360 napisał:

w rozsądnych pieniądzach .

Problem polega na tym, że "rozsądne pieniądze" to dla każdego coś innego. Skonkretyzuj zatem.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable głośnikowe ,to chcialbym a by kosztowały w przedziale od 5O do 70zł za metr ,ale wcale nie mam naporu aby to były nowe kable ,przecież kable też ,po czasie kształtują swoje walory i nowe nie grają jak używane ./Lampy tak samo też musza pograć .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatanawiam się nad tanim , wzmacniaczem, do kolumn dali 450, w kwocie do 400zl max, za nim uzbieram do dobry wzmacniacz dla tych kolumn.Co mozecie polecić ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moja opinia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

więc raczej do małych podstawek, a co do Rotela, to dynamika i analityczność będzie, ale czy wypełnienie

dołu pasma na zadowalającym poziomie - tego nie jestem pewny, choć kilku modeli słuchałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zbyniu 360 napisał:

A takie modele jak Rotel ra920ax lub Nad 310 ? Czy to dobry trop dla tych kolumn?.

Może Arcam. Coś takiego np, tylko trzeba uważać na stan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada 310 nie polecam, płaski i mało dynamiczny jak na Nada. Jak coś to jest sporo innych dobrych modeli do 400zł tej marki,  kwestia tylko czy chcesz ocieplić, zmiękczyć dźwięk. Jak więcej detali i czytelności to polecam dołożyć do Cambridge A5, mega szczegółowy ale raczej miękki, fajniej gra w porównaniu do tych nowszych CA. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jacek Sikorski napisał:

Może Arcam. Coś takiego np, tylko trzeba uważać na stan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Raczej nie mam parcia na amplitunery, To ma byc wzmacniacz stereo ,pewnie spróbuję podłączyć go przez bi_wiring ,a takie kultowe wzmacniacze ,mają takie możliwości .

12 godzin temu, Jacek Sikorski napisał:

Może Arcam. Coś takiego np, tylko trzeba uważać na stan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Raczej nie mam parcia na amplitunery, To ma byc wzmacniacz stereo ,pewnie spróbuję podłączyć go przez bi_wiring ,a takie kultowe wzmacniacze ,mają takie możliwości .Posiadam u siebie pare kabli glosnikowych qed ruby aniwersary evolution ,one są grajace po jasnej stronie dźwięku,więc można trochę poeksperymentować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2020 o 10:32, Jacek Sikorski napisał:

Może Arcam. Coś takiego np, tylko trzeba uważać na stan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Raczej nie mam parcia na amplitunery, To ma 

 

19 godzin temu, McGyver napisał:

po co?

naczesany     172

 

 

 #9

Napisano 18 Lutego 2019

18 lat miałem Dali 450 i raczej nie spotkałem się z inną wersją niż fabryczna. Były gotowe zwrotnice zmodyfikowane bo te fabryczne nie należały do najlepszych. Wspominam je bardzo pozytywnie. Żadnych oznak zużycia powlekanych membran nisko średniotonowych. Odrobinę lepiej grały przy bi wiring'u. Do tego porządne podstawy granitowe. Bardzo muzykalne.    A takie tam rzeczy niektórzy wypisują o polaczeniu bi-wringu.

Jeszcze kable sprzedaja do kolumn        

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Znalazłem recenzje ,moich ukochanych kolumn DALI 450!.Wiem, że dużo osób na forum chcialo tą recenzje przeczytać , między innymi ja też przydalby mi się za to punkty ,jak można.         Opis

DANE TECHNICZNE: Obudowa: Bass reflex x 2 Crossover frequency: 550/4,000 Hz Impedancja: 4 ohm System resonance: 33 Hz Frequency: 38-20,000 Hz (+/- 3dB) Polecany wzmacniacz: 30-200 W Max. sound pressure level: 112 dB Sensitivity (2.83V/1m): 91 dB Wymiary (WxSxG): 96x22x31.4 cm Waga: 20.4 kg OPIS Z PISMA "AUDIO" Modelowy układ dwu-i-półdrożny Trzej Duńscy producenci zespołów głośnikowych obecni na naszym rynku - DALI, DYNAUDIO i JAMO, różnią się między sobą prowadzoną "polityką", czego nie będziemy tutaj komentować. Możemy bez urazy dla żadnej z nich stwierdzić natomiast, że podczas gdy JAMO i DYNAUDIO to nazwy "rozpoznawalne" niemal na całym świecie, to DALI zaczęło relatywnie niedawno swoją ekspansję - mimo to produkt ten znany jest w Polsce wyjątkowo dobrze, a początki jej obecności sięgają roku 1990, a więc niemal początków historii samej firmy. Kolumny DALI często gościły na naszych łamach - testując DALI 450, "zaliczyliśmy" już całą serię "czerwoną", adresowaną przez producenta do bardziej wymagających słuchaczy. DALI 450 to klasyczny układ dwu-i-półdrożny. Takie układy jeszcze kilka lat temu nie były spotykane, ale w ostatnim okresie stały się tak popularne, że zasługują już na traktowanie w kategoriach klasyki techniki głośnikowej, a nie egzotyki. Układy takie zajęły sporo miejsca systemów trójdrożnych, spychając je na "pozycje mniejszościowe". Jest to rezultat kilku trendów - udoskonalania relatywnie małych, 17cm głośników nisko-średniotonowych, które potrafią dzisiaj mieć tak niskie częstotliwości rezonansowe i dopuszczalną amplitudę, jak wczorajsze głośniki 20-25-centymetrowe; dąży się, o ile to możliwe, do upraszczania zwrotnic, i zapewnienia przetwarzania jak najszerszego pasma przez każdy z głośników układu; ponadto, mały głośnik nisko-średniotonowy pozwala na zastosowanie wąskiej obudowy, która jest korzystna ze względów akustycznych, i atrakcyjna wizualnie. Wszystkie te warunki spełnia układ dwudrożny, ale również i układ dwu-i-półdrożny, który zwiększa moc i dodaje efektywności w przetwarzaniu basu - w rezultacie może wzrosnąć efektywność w całym paśmie, gdyż najczęściej limitowana efektywność basu z jednego głośnika nisko-średniotonowego zmusza konstruktora do odpowiedniego obniżenia efektywności w zakresie średnich i wysokich częstotliwości za pomocą filtrów i tłumików w zwrotnicy elektrycznej kolumny. W ten sposób zespoły tego typu osiągają większą część umiejętności zespołów trójdrożnych, zachowując zalety zespołów dwudrożnych. Rolę głośników - niskotonowego, i nisko-średniotonowego, pełnią w DALI 450 przetworniki 17-centymetrowe, wyprodukowane przez Vifę, ale według uzgodnionego projektu - charakterystyczna jest wklęsła nakładka przeciwpyłowa o dużej średnicy, która lepiej usztywnia membranę i daje inną charakterystykę średnich częstotliwości, niż typowa wypukła. Membrany są celulozowe, ale nasączane dla tłumienia rezonansów, na gumowych zawieszeniach, kosze odlewane ze stopu metali lekkich. Obydwa głośniki przetwarzają zakres niskich tonów, ale pracują w niezależnych komorach, dostrojonych do różnych częstotliwości. Między nimi znajduje się ukośna przegroda. Są to kolejne zalety układu dwu-i-pół-drożnego - niezależne strojenie, a także różna odległość głośników od podłogi zapewnia równomierniejsze przetwarzanie, a ukośna przegroda nie pozwala na powstawanie fal stojących. Głośnik dolny przetwarza z pełną efektywnością do 550 Hz, po czym jego charakterystyka łagodnie opada - jest filtrowany 6dB/okt. Górny głośnik pracuje aż do 4 kHz, gdzie przetwarzanie przejmuje głośnik wysokotonowy. Częstotliwość podziału jest tutaj dość wysoka, tak aby ominąć ze zniekształceniami wnoszonymi przez zwrotnicę krytyczny zakres częstotliwości średnich. Głośnik wysokotonowy to 26 mm tekstylna kopułka firmy SEAS. Membrana zasłonięta jest metalową siatką, która nie tylko chroni przed uszkodzeniem, ale "podpiera" za pośrednictwem cienkiej wkładki centrum membrany, co służy redukcji zniekształceń. Wbrew powszechnej praktyce, którą chwalą się inni producenci, cewka głośnika wysokotonowego nie jest tłumiona i chłodzona ferrofluidem, czym chwali się DALI - ferrofluid szkodzi "szybkości" głośnika. Zwrotnica, dość prosta, składa się z elementów wysokiej jakości - są i cewki powietrzne, i kondensator polipropylenowy. Elementy zwrotnicy łączone są ze sobą bezpośrednio, bez użycia płytki drukowanej, aby droga sygnału była jak najkrótsza. Obudowę wykonano z 25mm płyty MDF - front, i płyty wiórowej w przypadku pozostałych ścianek. Front jest lakierowany na czarno, tył oklejony czarną folią, pozostałe ścianki - wykończone fornirem, w kolorze mahoniu lub czarnym. Otwory bass-reflex znajdują się z tyłu obudowy, pod nimi eleganckie złocone gniazdo bi-wiring. Jedynym konstrukcyjnym mankamentem jest brak "kolców , o które producent nie zadbał w konstrukcjach wszystkich modeli serii "czerwonej" i "niebieskiej". Dystrybutor DALI poleca dokupienie specjalnych stożków firmy IXOS - wydatek ok. 100 zł za komplet. LABORATORIUM Charakterystyka częstotliwościowa impedancji jest wręcz perfekcyjna - w zakresie nisko-śreniotonowym zawiera się w wąskich granicach 4-6 omów; będą za to wdzięczne najbardziej wrażliwe wzmacniacze, o ile nie będą na tyle archaiczne, aby nie móc współpracować z głośnikami znamionowo 4 ohm. Ciekawe, że tak liniowy przebieg impedancji uzyskano bez dodatkowych korekcji w zwrotnicy. Bass-reflex strojono dość nisko ok. 35Hz (min. impedancji i minimum amplitudy głośnika ale maksimum swojej efektywności otwór uzyskuje przy ok. 50Hz. Charakterystyka częstotliwościowa demonstruje wysoką efektywność - najwyższą w testowanej grupie kolumn - 91 dB/2.83V/1m, co pozwala stosować wzmacniacze o umiarkowanej mocy, nawet kilkunastu W/4 ohm, a w połączeniu z liniowym przebiegiem impedancji upoważnia do polecania tego głośnika - ze względu na jego parametry - do współpracy ze wzmacniaczami lampowymi, nawet o dużej impedancji wyjściowej; nie będzie ona prawie w żadnym stopniu wpływać na brzmienie w zakresie średnich i wysokich tonów, co obserwuje się przy nierównomiernej charakterystyce impedancji. Charakterystyka przetwarzania jest również bardzo dobrze zrównoważona, w ten sposób sięga aż 15kHz. W zakresie 300-700Hz widać niewielkie uwypuklenie, które może prowadzić do lekkiego eksponowania średnich tonów. Charakterystyka zmierzona pod kątem 30°, pokazuje szczególną cechę DALI 450 - chociaż, co oczywiste, następuje osłabienie przetwarzania najwyższej oktawy (10...20 kHz), to w podstawowym zakresie 500Hz-10kHz charakterystyka pod kątem 30° jest bardziej liniowa, niż zmierzona na osi głównej - jeśli zgodzimy się na lekkie "zaciemnienie" dźwięku (stłumienie najwyższych tonów), to ustawiając kolumny pod lekkim kątem usłyszymy (teoretycznie) najbardziej neutralnie brzmiący zakres średnio-wysokotonowy. Zestaw zmierzonych parametrów DALI 450 zasługuje na wyróżnienie - co najmniej dobre oceny pod każdym względem, a w niektórych aspektach bardzo dobre, decydujące o dużej funkcjonalności i kompatybilności tego głośnika. ODSŁUCH Pierwsze wrażenia z odsłuchu DALI 450 były dla nas - i prawdopodobnie będą dla większości słuchaczy, którzy się z nimi zetkną - bardzo dobre. Później jest czas na wyszukiwanie niedociągnięć, ale DALI 450 okazują się głośnikami, którym również po wielu godzinach słuchania wiele nie będzie można zarzucić. Efektowność ich brzmienia nie jest podstępem, pułapką w którą można nieostrożnie wpaść, lekkomyślnie spiesząc się z wyborem. Uporządkujmy zalety i wady, rozpoczynając od tych ostatnich. DALI 450 nie są jednoznacznie adresowane do najbardziej wybrednych audiofilów, którzy "dzielą włos na czworo" w dociekaniu doskonałej neutralności, analityczności, precyzji w detalach i planach stereofonii. Nie są również dla tych, którzy poszukują łagodności i subtelności, głośnika który oczaruje jakimś magicznym pierwiastkiem brzmienia. Nie są wreszcie dla tych, którzy boją się silnego basu. W ten sposób szybko przechodzimy do zalet. Metoda prezentacji muzyki przez DALI 450 jest prosta i skuteczna (również dosłownie - są to najefektywniejsze głośniki w tym teście). Z dużą efektywnością, która choć mierzona również w decybelach, z dynamiką nie musi mieć związku, idzie jednak idzie w parze właśnie subiektywnie odbierana dynamika - jako swoboda i żywość dźwięku, inicjatywa do lekkiego przyspieszania tempa. Wszystkie pozostałe głośniki przy DALI 450 brzmiały leniwiej, choć bez takiego układu odniesienia trudno im było to zarzucić. DALI 450 są na pograniczu agresywności - dobrze jest je określić jako "niegrzeczne". Wokale brzmią momentami zbyt ekspansywnie i nieco szorstko, chciałoby się je nieco powstrzymać i wygładzić. Ale ogólne zharmonizowanie nie budzi zastrzeżeń - nie tylko zachowano właściwe proporcje między różnymi zakresami, ale są one również dobrze ze sobą połączone, muzyka zachowuje spójność, dźwięk z poszczególnych głośników dobrze się integruje. Niskie tony są sprężyste i zdecydowane, swobodnie przebiegają od prawie najniższych rejestrów, naturalnie przechodząc w średnicę. Wysokie tony - dobre, nie tak roziskrzone jak w Monitor Audio, nie tak subtelne jak w ALR, ale właściwie uzupełniające pozostałe zakresy odpowiednią dawką muzycznego detalu. Brak im - a w konsekwencji brzmieniu w ogólnym wrażeniu - "powietrza", nasycenia najdelikatniejszymi cząstkami muzyki, spotykanej czasami gdzie indziej świeżości, która przekonuje, że to nasze ucho ma bardziej ograniczoną czułość w skali częstotliwości, niż głośnik możliwości przetwarzania. DALI 450 nieco "zamyka" dźwięk od strony najwyższych tonów. Mimo to przeważają zalety tego głośnika, którego konstruktor, poszukując zawsze koniecznego kompromisu (głośników "bezkompromisowych", wbrew zapewnieniom wielu producentów, jest może kilkanaście modeli na świecie, i to uwzględniając możliwości techniki, a nie ideał wiernego przetwarzania) wybrał niezwykle udane proporcje, kładąc nacisk na pierwszoplanowe dla większości słuchaczy zalety, okupując je drugoplanowymi niedociągnięciami. Niewiele tańsze - DALI 350, również bardzo nam się podobały. DALI 450, zachowując większość zalet mniejszego modelu, gwarantują lepszą dynamikę, lepszy bas, wyższą efektywność - za relatywnie niewiele wyższą cenę. Opisane możliwości DALI 450 pod tym względem są na tyle satysfakcjonujące, że większy model - również przez nas testowany - DALI 850, który posuwa się jeszcze dalej w potędze brzmienia, wydaje się ze względu na znacznie wyższą cenę już mniej optymalnym wyborem dla audiofilów, którzy nie chcą być przytłoczeni dźwiękiem w małych pomieszczeniach. Zdecydowana rekomendacja dla DALI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję , teraz szukam takiego felietonu, wypowiedzi gdzie pewien audiofil ,miał chyba 10plyt cd czy pięć ,nie pamietam dokladnie przez kupię lat z dali104 i chyba z nadem 320 i cd 512-jakoś tak to brzmiało /Audiofilia do zamilowania dźwięku/-Nie moge tego znaleźć,on tam podawał chyba 10plyt cd audiofilskich może cos pokrecilem ale szukam tego opisu ,i niewiem jaki byl tytul tej histori o tym audiofilu.Jak by ktoś sobie przypomniał to niech da znać.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję , teraz szukam takiego felietonu, wypowiedzi gdzie pewien audiofil ,miał chyba 10plyt cd czy pięć ,nie pamietam dokladnie przez kupię lat z dali104 i chyba z nadem 320 i cd 512-jakoś tak to brzmiało /Audiofilia do zamilowania dźwięku/-Nie moge tego znaleźć,on tam podawał chyba 10plyt cd audiofilskich może cos pokrecilem ale szukam tego opisu ,i niewiem jaki byl tytul tej histori o tym audiofilu.Jak by ktoś sobie przypomniał to niech da znać.Pozdrawiam.

A czy Pan McGyver zrobił już jakieś postepy,małe kroczki do przodu w sprawie poprawy Dali 450?.To niech napisze jakie zmiany na plus ,wzgledem oryginalu to gra , i do czego są porównywane ,do kolumn z jakiego przedzialu cenowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze uważajcie na ogloszenia kolumn dali 450 na portalu olx ,tam sprzedajacy sprzedaje z wymienionymi woferami ,prowdopodobnie od kolumn dali 104 i ogłasza sie że sprzedaje oryginalne i tytułowe kolumny Dali 450.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.