Skocz do zawartości
IGNORED

Na co chodzicie do FN (Wawa)?


puchatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

podchodzac kompleksowo do zglebiania tajnikow muzyki klasycznej, wybralem sie w ostatni piatek do FN na koncert Haendla... wybor jak wybor - wydawal mi sie dosc bezpieczny muzycznie. Abstrahujac od samej wartosci muzycznej (dosc to bylo jednak nudne jak dla mnie) przezylem szok kiedy jako zupelny przeciez laik usluszalem kilkukrotnie "walniecia sie" szacownych artystow. Bledu w ocenie nie popelnilem, bo "drugie uszy" w osobie milej Pani przede mna, ktora znaczaco spogladala na meza, w tych samych momentach kiedy i ja podnosilem glowe ze zdumieniem mnie w tym potwierdzaly....

 

Byc moze jestem zbyt wymagajacy, ale dla mnie to robienie w balona widzow, ktorzy moga jak sadze oczekiwac, ze placac za bilet tyle i chce Szanowna Instytucja koncert zagraja profesjonalisci... Slowem niezly zimny prysznic na poczatek.

 

Czytajac tu i owdzie w watkach o klasycie wpisy typu "trzeciorzedna orkerstra pod Wittem czy Kordem" zastanawiam sie czy w ogole warto odwiedzac FN? Moze lepiej sluchac w domu najlepszych interpretacji niz oplacac drugoligowe wykonania/wykonawcow???

 

Jesli nie jest tak zle --- na co bardzo licze --- bardzo prosze o rady na co warto wybrac do FN w tym sezonie.

 

pozdrawiam

P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zdaje sie, ze brak wpisow oznacza, ze jednak jest kiepsko z FN... trudno.

 

Inne pytanie --- jakie z kolei doswiadczenia w uczestnictwie w Konkursie Chopinowskim? Warto chocby walczyc o bilet na finalowy koncert laureatow?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Puchatku :)

Obawiam sie, ze nie ma takiego madrego, ktory bylby w stanie powiedziec ci czy finalowy kocert konkursu chopinowskiego bedzie interesujacy, czy nie (jesli masz jednak jakies przecieki kto bedzie w finale, prosze daj mi cynk, obstawie i zarobie kupe kasy). Zachecam do poszerzania swojej wiedzy z zakresu wykonawstawa pianistycznego i sluchanie pozniejszych konkursowych popisow w kontekscie innych wykonan. Polecam takze zabawe polegajaca na (co wymaga nieststy masy czasu) probie wybrania wlasnej listy pianistow ktorzy znajda sie w nastepnych etapach, czyli zabawe w jurora. Im wieksza "trafialnosc" tym wieksza radocha.

Jesli zas mowimy o Twoim pierwszym koncercie symfonicznym, to chcialem zwrocic uwage, ze artysci to takze zwykli ludzie, majacy prawo popelniac bledy, miec slabszy dzien itd. Z innej strony "bezblednosc" nie jest warunkiem koniecznym wielkiego wykonania, mylili sie Horowitz, Hofmann, Cortot, nawet Gould, Chicagoska orkiestra, Berlinczycy, Obrazki z wystawy uznawana za najlepsze: Richtera takze nie sa "czyste". Perfekcja techniczna to tylko jeden z elementow, moim zdaniem niekonieczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Mars - masz racje. Przyznaje, ze byc moze zbyt sucho podszedlem do sprawy. Byc moze byloby lepiej, gdyby muzyka byla mi milsza.... cos ten barok z plumkaniem na klawesynie mi zdecydowanie nie podchodzi :)))

 

Odkladajac na chwile watek o Konkursie Chopinowskim, chce wrocic od innej strony do zadanego na poczatku pytania - na co warto chodzic do FN. A moze jeszcze inaczej - sluchajac w domu, odtwarzamy sobie najczesciej wyszukane, wynalezione w przepastnych zbiorach Decci, DG czy Sony realizacje wybitne lub bardzo dobre. Na slabe lub takie sobie szkoda czasu. OK, idziemy sobie na koncert drugoligowej orkiestry lub takiego sobie solisty i co? Zapewne czekaja nas straszne meczarnie? Nie dane nam mieszkac w Wiedniu czy innym Bostonie, wiec szansa na wybitne wykonania pewnie malenka lub zadna...

 

1. Czy jest tak zle?

 

2. W jakim repertuarze nasze polskie ansamble (ktore?) daja sobie rade?

 

i powrot do Konkursu. Hmm, nie zamierzam typowac...:) Jesli macie doswiadczenia wlasne z tych koncertow chetnie poslucham.

 

pozdrawiam

Puchatek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak w życiu:) Raz dobrze, raz przeciętnie. Bywa wybitnie ale i totalnie źle. Nie ma reguły. Jak to mówi Gutten. Jak Wit weźmie orkiestrę za "mordę" to jest bardzo dobrze albo jak jest bardzo dobry gościnny solista lub dyrygent to orkiestra się stara.

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puchatku,

Do FN chodzimy na dobre koncerty, a na słabe nie chodzimy. Ponieważ generalnie nie bardzo rozumiem, o co dokładnie chodzi w tym wątku, stąd taka odpowiedź ;-)

 

A z tym poziomem w FN nie jest tak do końca źle, zważywszy choćby na ceny biletów: gdzie można posłuchać rudej skrzypaczki Podger za 10 Euro? Chyba nigdzie w Europie. Zresztą także poziom orkiestry po przyjściu Wita wzrósł i miast przysypiania jak to dotychczas bywało zdaża mi się całkiem ekscytować ich grą, oczywiście w skali stanów średnich.

A same koncerty? Raz na kwartał zdarza się coś ciekawego; niestety Warszawa, nie mówiąc o innych dużych miastach, jest póki co nieporównywalna z takim dla przykładu Londynem, gdzie gra na stałe 5 dużych orkiestr i co wieczór można posłuchać czegoś naprawdę ciekawego. Tak samo w Wiedniu: o tych miastach wspominam, gdyż temat nie jest mi obcy. Ale tam za koncert płacisz najmarniej 50 Euro za bilet, a jak chcesz obejrzeć Rachel z bliska, to i ze 100. Wiadomo, Europa, zarobki - temat rzeka....

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Broy - no to mnie pocieszyles, ja naprawde mam zamiar chadzac do FN - oczywiscie wolalbym na rzeczy dobre, to jest chyba jasne. Jesli rzeczone 10 euro wyda sie na cos dobrego - super, jesli wyjscie okaze sie porazka, to bedzie smutek bo za 10 euro mozna miec tez plytke CD... z muzyka najlepsza i na lata.

 

Byl (jest) taki watek o "nowym sezonie w FN" --- mysle, ze warto go od czasu do czasu odswiezac, zeby taki zoltodziub jak ja mial latwiej :0)

 

pozdrawiam

P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puchatek, przeczytałem o Twoich niefortunnych przygodach z FN. Tu muszę powiedzieć, że tak jak inni, mam też pozytywne doświadczenia, i jest ich całkiem sporo. Orkiestra FN nigdy nie raziła wielkim wyrafinowaniem, zgoda, ale potrafi zagrać naprawdę dobrze. Repertuar jest różny, ja w tym sezonie słuchałem dobrego wykonania 1. symf. Brahmsa + 1. konc. Czajkowskiego na inaugurację sezonu (chyba ten Czajkowski rozpoczął się zresztą niezłym kiksem, ale dalej w porządku), potem OFN grała z Olgą Kern 3. konc. Rachmaninowa + 4. symf. Czajkowskiego, bardzo bardzo dobre. Z innych dobrych wspomnień: wzmiankowana Podger i trio Beaux Arts, to najwyższy poziom, najlepsza sala koncertowa mogłaby się ich występem poszczycić. No i Sinfonia Varsovia z 9. Beethovena, to też czad, ale w końcu najlepsza polska orkiestra. Piękne było jeszcze oratorium Elgara, młoda orkiestra z Krakowa chyba. Ale zdarza się kaszanka, pamiętam Lautten Compagney i te duety Handla (jeśli o tym mówiłeś), albo młody Koreańczyk z Chopinem. Dawno już tam zresztą nie byłem.

 

(Ogólnie, kiedyś słuchałem tylko dawnej i nie lubiłem FN, a teraz uwielbiam duże składy i lubię FN. Jestem przy tym w takiej komfortowej sytuacji, że mój kolega tam pracuje, i mam bilety, lub przynajmniej wejście, gratis).

 

A co do najbliższego repertuaru: polecono mi koncert w piątek, Jerzy Semkow z Sinfonią Varsovią (przede wszystkim Lutosławski). Potem będzie Felicity Lott, niezła babunia, a potem też niezłe wykonania koncertów fort. Beethovena i Mozarta - jest naprawdę nieźle!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 25. i 26., zerknij zresztą w repertuar. Dezso Ranki to jeden z trzech najsłynniejszych obecnie pianistów węgierskich, więc warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.