Skocz do zawartości
IGNORED

Prawdziwy niski bas w muzycę


Grzegorz Edra

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Chciałbym, żeby ktoś sprawdził - ale nie mi, bo to słychać bez sprawdzania.

A jak słychać jeśli twój sprzęt nawet tych 40Hz nie za bardzo odpowiednio głośno zagra?

 

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Chłopak jest poirytowany, bo zapłacił $2,5 aby się przekonać, że jego teoretyzowanie, niekoniecznie sprawdza się w praktyce. Więc kto tu jest tym idiotą?

Ja nie zauważyłem irytacji faktem zakupu, ale sposobem w jaki "podziękowałeś" za cudzy trud i chęć odpowiedzi na twoje pytanie. 

 

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Sugerujesz, że ważny jest subbas w muzyce, w której nie ma subbasu? Kto robi z ludzi idiotów?

Jeszcze raz.

Jak stwierdzasz brak sub basu w nagraniu, gdy twój sprzęt go nie odtwarza i sam nie jesteś w stanie zanalizować go w inny sposób?

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Przylazłeś tu tylko po to żeby pyskować, a masz czelność krytykować Forum?

A jaki wkład w to forum daje twoja osoba?

Na czym się znasz?

Na muzyce?

Raczej nie?

Na sprzęcie audio?

Na pewno nie.

Na elektronice?

Też nie.

Na komputerach?

Jedyne co ci zajebiście dobrze wychodzi to obrażanie tych co jeszcze chcą się dzielić z tobą swoją wiedzą. 

Tak było z Przemakiem, i wielu innymi użytkownikami teraz jeest z Yayacek.

 

Dobra rada na przyszłość. Zanim otworzysz gębę to weź pod uwagę że nie wiesz kto piszę po drugiej stronie. 

Unikniesz robienia z siebie idioty, a przy okazji gdy będziesz potrzebował czyjejś pomocy to ją otrzymasz a nie zostaniesz potraktowany jak łajno, które się omija. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Przemysław_51508 napisał:

Ja nie zauważyłem irytacji faktem zakupu, ale sposobem w jaki "podziękowałeś" za cudzy trud i chęć odpowiedzi na twoje pytanie. 

Też ten wpis dla mnie byłz gatunku złośliwych. Szkoda mi czasu na dociekanie, po co tu uprawia się rozpychanie i boksowanie, a nie chęć porozumienia.

Wiedza rzadko jest w cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Funnykris napisał:

Biedni posiadacze ATC SCM19 ? Mają popierdółki... I to za taką kasę a można było kupić Altusy i mieć te 30 Hz ? 

jak słuchają audiofilskiego plumkania to pewnie ok,w niektórych gatunkach muzycznych niski bas jest niezbędny,też kiedyś słuchałem na monitorach,które miały 45hz ze spadkiem -6db,stoją teraz w garażu, obecnie na basie mam wop24 sb acoustics ze strojeniem bs na 28hz,mam duży pokój dzienny i jeszcze duże pomieszczenie na poddaszu ,tam na basie jest peerless sls 12 w 90litrach strojony na 25 hz ,mam jeszcze kilka par kolumn,w tym stare visatony peitit orgue -wszystkie moje kolumny mają nisko schodzący bas,idż do filharmonii i posłuchaj dużego składu,a potem odtwórz to na tych atc z głośnością popdobną do koncertowej...

nigdzie nie pisałem,że altusy to dobre kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Przemysław_51508 napisał:

...weź pod uwagę że nie wiesz kto piszę po drugiej stronie.

Zanim jak zwykle przyleziesz tylko po to by pyskować, to choć raz przeczytaj to, o czym się wypowiadasz. Ja nie neguję wiedzy, doświadczenia i pasji kolegi Yayacek. Wprost przeciwnie, jego posty potwierdziły to, czego wcześniej mogłem się tylko domyślać.

Ale jest jeden problem: w wątku, w którym amator poszukuje subbasu, wypadałoby powiedzieć, że zanim zainwestuje w sprzęt bo subbas teoretycznie może być, należy sprawdzić, czy w praktyce ten subbas w jego nagraniach jest. Bo jak pokazałem w swoich linkach, nawet w muzyce bądź co bądź tanecznej, kojarzonej z basem, może subbasu nie być wcale.

7 godzin temu, Przemysław_51508 napisał:

A jak słychać jeśli twój sprzęt nawet tych 40Hz nie za bardzo odpowiednio głośno zagra?

Nie wiem czy odnotowałeś, że aktualnie posiadam Tannoy Tevolution R3. Ale mniejsza o szczegóły. Nawet na moim sprzęcie słychać, że bas grający górką na 80-100Hz jest jakiś taki... hmmm... pudełkowaty?

------

6 godzin temu, xetras napisał:

Szkoda mi czasu na dociekanie, po co tu uprawia się rozpychanie i boksowanie, a nie chęć porozumienia.

No właśnie. Czasem wypada z całą swoją wiedzą i doświadczeniem zejść na ziemię. Czy mój kolega, który lubi podlinkowane przeze mnie kawałki, ma inwestować w grający subbas sprzęt tylko dlatego, że w teorii Yayacka i kawałkach Yayacka subbas jest? Czy to na prawdę aż tak trudno zrozumieć?

-----

3 godziny temu, szpotek73 napisał:

...idż do filharmonii i posłuchaj dużego składu,a potem odtwórz to na tych atc z głośnością popdobną do koncertowej...

A po co, skoro nie jestem fanem filharmonii?

3 godziny temu, szpotek73 napisał:

...kiedyś słuchałem na monitorach,które miały 45hz ze spadkiem -6db...

Faktycznie marnie.

3 godziny temu, szpotek73 napisał:

...jak słuchają audiofilskiego plumkania to pewnie ok,w niektórych gatunkach muzycznych niski bas jest niezbędny...

Jak pokazałem w kawałkach mojego kolegi, nawet w kojarzonej z basem muzyce tanecznej, niskiego basu może nie być wcale. Ja z pewnością w sprzęt z niższym basem nie zainwestuję tylko po to, żeby słuchający muzyki poważnej kumpel nie marudził.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko,tylko nie mówcie ,że niski bas w muzyce jest niepotrzebny-mnie jest potrzebny i zdania nie zmienię

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, szpotek73 napisał:

...tylko nie mówcie ,że niski bas w muzyce jest niepotrzebny...

Nie mówimy. Bo jest tak bardzo potrzebny, że reailzator dotąd przesuwa suwakami i kręci pokrętłami, aż nawet na midwooferze 13,5cm bas usłuszysz... tzn basu substytut. I tu zaczyna się całe zamieszanie, bo choć linkowane przeze mnie Odiseo na żywo zepewne trzęsie ziemią, to na cd gra podbitym 80Hz. Subbas do odtworzenia, tej płyty okazaju się być zupełnie zbędny.

58 minut temu, szpotek73 napisał:

mnie

Nie obraź się, ale nie Ty założyłeś wątek, więc to nie do Ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szymon1977 napisał:

Ja z pewnością w sprzęt z niższym basem nie zainwestuję

siedzisz na forum maniaków,pogadamy za parę lat?

 

2 minuty temu, szymon1977 napisał:

Subbas do odtworzenia, tej płyty okazaju się być zupełnie zbędny.

w większości muzyki popularnej ,masowej nie ma niskiego basu,no bo i po co,dla zwykłego użytkownika najważniejsze jest 50,60hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, szpotek73 napisał:

w większości muzyki popularnej ,masowej nie ma niskiego basu,no bo i po co,dla zwykłego użytkownika najważniejsze jest 50,60hz

Ot to! Okazało się, że podlinkowana przeze mnie muzyka taneczna, z płyt CD bas gra górką na 80Hz. I właśnie tego rozważania o audiofilskich aspiracjach nie względniły.

8 godzin temu, xetras napisał:

...uprawia się rozpychanie i boksowanie, a nie chęć porozumienia.

Jak widzisz osoby chcące się porozumieć, porozumiewają się bez problemu.

7 minut temu, szpotek73 napisał:

siedzisz na forum maniaków,pogadamy za parę lat?

Jak już będę mieć dobrą górę, środek i wyższy bas?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szpotek73 napisał:

odtwórz to na tych atc z głośnością popdobną do koncertowej...

Lubię słuchać muzyki a nie hałasu ? Żadne głośniki nie oddadzą sytuacji koncertowych. Każde jedne zaczynają się drzeć. Nie ma znaczenia jakiej są klasy. Pokój choćby i 40m2 to nie sala koncertowa ani filharmonia. Nie posiadam tych 19 - póki co mam inne priorytety i mały pokoik w którym by się tylko marnowały ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2020 o 22:26, szymon1977 napisał:

Jesteś jedyną osobą, która o tym wspomina, więc chyba lubisz.

-----

 

W dniu 17.06.2020 o 11:17, szymon1977 napisał:

Najwyższa pora - za swoją głupotę zapłaciłeś 2,5$

Dziecinne to są próby przekonanie mnie do sensu posiadania grającego subbas sprzętu, bo w Twoich kawałkach subbas jest, a w moich nie ma. Ja głupi nie jestem i za głupotę Twoją £250 płacić nie będę.

 

To powyższe kompletnie niepotrzebne, można to inaczej napisać, ale można też jak Ty - walić prosto z mostu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szymon1977 napisał:

w wątku, w którym amator poszukuje subbasu, wypadałoby powiedzieć, że zanim zainwestuje w sprzęt bo subbas teoretycznie może być, należy sprawdzić, czy w praktyce ten subbas w jego nagraniach jest.

Czyli - poniżej 50 Hz ?

(Tudzież fale dłuższe niż 7-8 metrów).

Dygresja - wspomnienie:

Prześladował mnie i drażnił ten kawałek i cały animowany filmik, aż stał się mi ulubionym (ale na głośnikach mi nie brzmi, na słuchawkach - owszem):

Bębny od 0'26" to ten subbas ? (Mam to z CD Audio, a nie z MPEG4).

2. dygresja- też dla jakości basu przygarnąłem mały (~9 kg) wzmacniacz Xindaka. Do pokoju w mieszkaniu na razie wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Funnykris napisał:

Lubię słuchać muzyki a nie hałasu ? Żadne głośniki nie oddadzą sytuacji koncertowych. Każde jedne zaczynają się drzeć. Nie ma znaczenia jakiej są klasy. Pokój choćby i 40m2 to nie sala koncertowa ani filharmonia. Nie posiadam tych 19 - póki co mam inne priorytety i mały pokoik w którym by się tylko marnowały ? 

nie chodzi o hałas,a o zbliżenie się do oryginału,duże pełnopasmowe kolumny,dają to złudzenie i wcale nie musi być bardzo głośno,chodzi bardziej o skalę dynamiki,to drgnięcie powietrza ,kolumny zaczynają się drzeć przy słabym wzmacniaczu-zaczynają się zniekształcenia,dlatego są końcówki mocy albo monobloki o potężnym zasilaniu-żeby w szczycie sygnału oddać go bez zniekształceń-niestety tanio nie jest,Funnykris spróbuj kiedyś posłuchać dużych DOBRYCH kolumn pełnopasmowych-nie wrócisz już do monitorków?

 

10 godzin temu, szymon1977 napisał:

Jak już będę mieć dobrą górę, środek i wyższy bas?

może już masz ,może nie słyszałeś nic lepszego,ja tak miałem,że myślałem kiedyś ,że moje graty wystarczą,potem usłyszałem lepszy system,ale nie miałem warunków lokalowych ,teraz mam i mogę się bawić w audio....wszystko jest w życiu w swoim czasie,a może Cię nie wciągnie  i uznasz ,że wystarczy,ale nie wydaje mi się....?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, xetras napisał:

To powyższe kompletnie niepotrzebne, można to inaczej napisać, ale można też jak Ty - walić prosto z mostu.

Nie jesteśmy na mszy, żebym szeptał w strachu przed zabójczym spojrzeniem księdza. Więc mówię to, co myślę - a inni przyłażą tylko po to, by smęcąc coś o kulturze osobistej, się do mnie przypier.lić, a w temacie dyskusji nie napisać ani słowa. Tyle.

-----

Godzinę temu, szpotek73 napisał:

...zbliżenie się do oryginału,duże pełnopasmowe kolumny,dają to złudzenie i wcale nie musi być bardzo głośno...

No właśnie. Nie wiem jak nagrania z  filcharmonii, ale muzyka popularna jest tak realizowana, żeby brzmiała dobrze nie tylko na monitorkach 13,5cm z głośnością 70-80dB, ale nawet na radyjku tranzystorowym. To wymusza na realizatorze kompresję dynamiki i granie basu wyższymi harmonicznymi.

A czego na płycie nie nagrano, tego lepszym sprzętem nie odtworzysz. I tu przypomnę linkowane przeze mnie kawałki (nie kupować!): na monitorkach 13,5cm zachwycają basem, a na lepszym sprzęcie jest niedosyt, bo okazuje się, że poniżej możliwości monitorków nic tam nie ma.

-----

4 godziny temu, xetras napisał:

Czyli - poniżej 50 Hz ?

...

Bębny od 0'26" to ten subbas ?

Nie wiem, to nie ja wprowadziłem do dyskusji pojęcie "subbas". Ja mam taki kawałek (tylko nie puszczaj głośno!)

Tzn. znam ale nie mam, bo choć subbas ewidentnie jest, to muzyka mnie nudzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
4 godziny temu, xetras napisał:

Bębny od 0'26" to ten subbas ?

Nie, akurat w tym kawałku za dużo go nie ma, pojawia się go trochę w granicach 16 sekundy. Ścieżka dźwiękowa do filmu Intersellar Hansa Zimmera zawiera go bardzo dużo, szczególnie pierwszy kawałek Dreaming of the crash, od ok.2 minuty mają co robić woofery.

No ale to jest nic w porównaniu do The KLF -Archive 5 w okolicach 5 minuty, tu trzeba uważać by nie uszkodzić kolumn?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2020 o 07:10, Grzegorz Edra napisał:

Niech ktoś udzieli jakieś odpowiedzi gdzie są użytecznę w końcu częstotliwości basu?

Podłączam się do pytania. Muzyk co innego napisze, realizator co innego, itede ....

PS.

Dygresja: Jest jakiś cel tego, że nadal pozostawiono w użyciu podział na klucze F basowy i G wiolinowy, czyli górę mamy opanowaną - tam, gdzie te klucze się stosuje.

No ale dół gdzie jest (ten użyteczny ) ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
styl- zmiana

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, xetras napisał:

No ale dół gdzie jest (ten użyteczny ) ?

Może być wszędzie - a gdzie na Twoich płytach jest? Oto jest pytanie!

Nie chcę mi się tego mierzyć (bo najpierw musiałbym się dowiedzieć jak i co z tych pomiarów wynika), ale u mnie po wsadzeniu skarpet w BR niewiele tracę. A bywa i tak, że choć czegoś ubywa, to słucha mi się przyjemniej. To nie mój pomysł określenie "słuchaniem śmieci", gdy ktoś osiągnął pasmo bez spadku w okolice 20Hz, ale się do tego przychylam. 

Obstawiam, że 99% sprzętu audio (całegi, nie tylko hifi) gra górką na 80-100Hz, i pod taki sprzęt robi się 99% realizacji. Zmieniając monitory na podłogówki nie myślałem o niższym zejściu, a o większej swobodzie w zakresie 50-100Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, szymon1977 napisał:

Nie wiem czy odnotowałeś, że aktualnie posiadam Tannoy Tevolution R3.

Jakieś wielkie różnicy dodatkowe 16,5cm w tym przypadki nie robi. Prawda?

 

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

A czego na płycie nie nagrano, tego lepszym sprzętem nie odtworzysz. I tu przypomnę linkowane przeze mnie kawałki (nie kupować!): na monitorkach 13,5cm zachwycają basem, a na lepszym sprzęcie jest niedosyt, bo okazuje się, że poniżej możliwości monitorków nic tam nie ma.

Tyle że to co ty linkujesz to nie cały świat muzyczny. I niestety dla ciebie, wcale tak nie jest że nawet te realizacje cięte powyżej tych 40Hz nic nie mają zapisane poniżej tej wartości. Gdybyś zadał sobie trochę trudu posłuchania tylko części swojej kolekcji na dobrym zestawie słuchawkowym to byś się dowiedział ile tracisz słuchając cicho na wykastrowanym sprzęcie.  

No ale czasem lepiej żyć w nieświadomości.

Tylko po cholerę krzyczeć, że do szczęścia nie potrzeba nic więcej poza "schabowym z kapuchą"? 

Wiesz szymon, że audiostereo to forum dla osób, które od sprzętu oczekują trochę więcej niż przeciętny Kowalski od radyjka w kuchni?

Chyba że się coś pozmieniało ostatnio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Jakieś wielkie różnicy dodatkowe 16,5cm w tym przypadki nie robi. Prawda?

Nie! Otóż R3 grają 40Hz na tyle głośno, że doskonale się sptawdzają bez typowej dla monitorków 13,5cm górki na 80-100Hz.

37 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Tyle że to co ty linkujesz to nie cały świat muzyczny.

Ale ja nigdy nic takiego nie twierdziłem, więc kladycznie, zwracasz się do mnie, a negujesz swój własny wymysł. Otóż to co ja linkuję, to część świata muzycznego, o której w swych auduofilskich ambicjach zapominasz Ty, i zapomniał Yayacek.

37 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

...wcale tak nie jest że nawet te realizacje cięte powyżej tych 40Hz nic nie mają zapisane poniżej tej wartości.

Ale ja nigdy nic takiego nie twierdziłem, więc kladycznie, zwracasz się do mnie, a negujesz swój własny wymysł. 

37 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

...to byś się dowiedział ile tracisz słuchając cicho na wykastrowanym sprzęcie.  

Ja po orostu lubię słichać dość cicho, i mam sprzęt, dzięki któremu sotawia mi to satysfakcje. Żadnych wzniosłych teorii do tego nie dorabiam.

37 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Wiesz szymon, że audiostereo to forum dla osób, które od sprzętu oczekują trochę więcej niż przeciętny Kowalski od radyjka w kuchni?

Jak zwykle coś Ci się pomyliło. Na moje oko jakieś 90% forum to zwykły kowalski, który w ograniczonym budżecie chce mieć przyjemność słuchając ulubione kawałki. A pomimo teorii Yayacka, do słuchania Loopstep subbas jest po prostu zbędny.

37 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Chyba że się coś pozmieniało ostatnio.

Nic się nie zmieniło, wciąż nie ogarniasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szymon1977 napisał:

Ja po orostu lubię słichać dość cicho, i mam sprzęt, dzięki któremu sotawia mi to satysfakcje.

Posłuchaj tego cicho, a potem głośno.

A jak masz możliwość to jeszcze na słuchawkach.

Dla ciebie nie ma różnicy w satysfakcji z dźwięku?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Dla ciebie nie ma różnicy w satysfakcji z dźwięku?

Ty to wymyśliłeś, więc nie pytaj czy dla mnie. A swoją drogą, to co ma piernik do wiatraka?

38 minut temu, Moontan napisał:

u mnie nawet monitory sprawiaja wrazenie ze kanapa drzy 

No właśnie.

47 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Posłuchaj tego cicho, a potem głośno.

Poważnie myślisz, że nie słuchałem? Słuchałem Przemciu, i to na sprzęcie, który większość może oglądać w katalogach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

klasycznie, zwracasz się do mnie, a negujesz swój własny wymysł. Otóż to co ja linkuję, to część świata muzycznego, o której w swych audiofilskich ambicjach zapominasz Ty, i zapomniał Yayacek.

Za to Cię lubię ! Logika !

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

forum

Jak dla mnie to właśnie tutaj amatorzy szukają weteranów i branży.

O ile mi czas pozwala, służę pomocą (ale nie wszystko  da się na odległość doradzić).

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

lubię słuchać dość cicho

Przy łojeniu to profanacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szpotek73 napisał:

duże pełnopasmowe kolumny,dają to złudzenie i wcale nie musi być bardzo głośno,chodzi bardziej o skalę dynamiki,to drgnięcie powietrza

Z moich obserwacji wynika że w małym pomieszczeniu można uzyskać bardzo dobrą skalę nawet z niewielkich monitorów. Bo te wbrew pozorom w małych klitkach grają raczej ciszej i potrafią wygenerować ładne basy. Temat rzeka. No co prawda drgania powietrza nie będzie ?

7 godzin temu, szpotek73 napisał:

kolumny zaczynają się drzeć przy słabym wzmacniaczu-zaczynają się zniekształcenia

No albo w drugą stronę - za małe kolumny i za duża głośność. Basu zaczyna wbrew oczekiwaniom ubywać i robi się bałagan. Temat dotyczy szczególnie takich monitorków jak moje SCM7. Cicho grają zaskakująco pełnym dźwiękiem i imponują zejściem (jak na monitory). Zabrałem je kiedyś do pokoju ok 20m2 i była totalna kicha. Trzeba je było odkręcić głośniej i cała magia prysła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szymon1977 napisał:

em Przemciu, i to na sprzęcie, który większość może oglądać w katalogach.

To widocznie zmieniła się wersja wydarzeń.

Tak czy inaczej. Masz jakieś mylne przekonanie, że jak większość słucha na byle czym to muzyka jest na to byle co tworzona i na byle czym brzmi optymalnie. Niestety tak nie jest. 

I jeszcze jedno jak myślisz co się stanie gdy nagranie z niskim basem będziesz próbował głośniej odtworzyć na pierdziawkach z pasywną zwrotnicą? 

To możesz łatwo sprawdzić ?

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

Otóż to co ja linkuję, to część świata muzycznego, o której w swych auduofilskich ambicjach zapominasz Ty, i zapomniał Yayacek.

O niczym nie zapominam ale mam jedną zasadę, której się trzymam. Sprzęt nie będzie mi dobierał repertuaru do słuchania. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Funnykris napisał:

SCM7

Tu masz objaśnienie, czemu te monitory takie są:

konstrukcje ATC, których niska efektywność ma swoje źródło w szczególnych rozwiązaniach zastosowanych w samych przetwornikach, a służących... jakby to nie zabrzmiało paradoksalnie - redukcji zniekształceń. Chodzi o układ tzw. krótkiej cewki w długiej szczelinie, który w porównaniu do typowego (stosowanego w zdecydowanej większości przetworników elektrodynamicznych) układu długiej cewki w krótkiej szczelinie, charakteryzuje się niższą efektywnością, ale niższymi zniekształceniami (dzięki pracy cewki w jednorodnym polu magnetycznych znajdującym się w szczelinie).

Ponadto układ napędowy jest przygotowany do liniowej pracy z dużymi wychyleniami (w tym celu szczelina musi być znacznie dłuższa od cewki), i w tej sytuacji nawet bardzo duże układy magnetyczne, jakie stosuje ATC, nie zapewniają uzyskania wysokiej efektywności (większa część szczeliny, bez względu na położenie cewki, nie jest przez nią wypełniona).

Całość:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mają też - osobliwie szczególną "brzydotę" :) Ale tylko na pierwszy rzut oka.

 

30 minut temu, Przemysław_51508 napisał:

Sprzęt nie będzie mi dobierał repertuaru do słuchania

Oczywiste i banalne. Ale też dzięki za to, że napisałeś, bo sam pewnie bym zapomniał.

Co do ATC - jak oczekuję - stroją je pod zakładaną kubaturę pokoju. To cała seria zestawów i firma celuje w rynek pro. Przy okazji niektórzy melomani lubią jej wyroby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy panowię przestańcię się skupiać tak na tym niskim basie bo gdybyścię tak naprawdę zobaczyli przy ilu Hz on gra to tak jak co poniektórzy mówią okazało by się że gra on między 60 a 80 Hz ja też przed chwilą faszczynowałem się tym co jest ponoć poniżej 60 Hz a tak naprawdę to zwykłę śmieci którę są jesczę trudnę do odtworzenia a raczej czytaj...niemożliwę na bylę jakich pierdziawkach prawda jest taka że muzyki śmiało można słuchać bez trzęsienia ziemi i być zadowolonym bo tylko ona się przedewszystkim liczy o czym co poniektórzy zapominają... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzuciłem się na słuchawki i całą resztę z tym związaną, ale to (dla mnie) jest inne stereo.

Wolałbym mieć do odsłuchu pokój z rozstawem ścian 9- 11 m, ale i tak Sąsiedzi będą przeszkadzać i ja im również. Czyli zamknięte - jak zamknięte, to elektrodynamiczne, czyli 'surround logic plus' albo 'surround logic ex', czyli odsyłam do wątku klubowego Ultrasone.

Nie zamierzam powtarzać tego, co tam nawypisywałem.

Nadal to potwierdzę.

Dla mnie ważne jest, aby słuchawki grały z subem - tak odbieram ich brzmienie.

O słuchawkach jest więcej na niszowych forach. Tu tylko zaproszenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzegorz Edra napisał:

panowię przestańcię się skupiać tak na tym niskim basie bo gdybyścię tak naprawdę zobaczyli przy ilu Hz on gra to tak jak co poniektórzy mówią okazało by się że gra on między 60 a 80 Hz

Bas jako instrument tak, ale to nie tylko on jest odpowiedzialny za niskie częstotliwości w muzyce. 

 

8 godzin temu, Grzegorz Edra napisał:

a tak naprawdę to zwykłę śmieci którę są jesczę trudnę do odtworzenia

Trudne  do odtworzenia tak, śmieci już niekoniecznie. Poza tym nikt nie słucha wycinku pasma. 

 

8 godzin temu, Grzegorz Edra napisał:

prawda jest taka że muzyki śmiało można słuchać bez trzęsienia ziemi i być zadowolonym bo tylko ona się przedewszystkim liczy o czym co poniektórzy zapominają... ?

Można zamiast seksu z partnerem uprawiać go w samotności.

Można słuchać cicho metalu. 

Można też i słuchać muzyki ale nie czuć pełnej potęgi dźwięku.

To wszystko można tylko nie ma co się łudzić że substytut będzie tym samym co można by było osiągnąć wkładając we wszystko odrobinę wysiłku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2020 o 11:44, xetras napisał:

Podłączam się do pytania. Muzyk co innego napisze, realizator co innego, itede ....

PS.

Dygresja: Jest jakiś cel tego, że nadal pozostawiono w użyciu podział na klucze F basowy i G wiolinowy, czyli górę mamy opanowaną - tam, gdzie te klucze się stosuje.

No ale dół gdzie jest (ten użyteczny ) ?

 

Po pierwsze - różne klucze nie są istotne w tej kwestii, to jest dostosowanie się do budowy instrumentów. 

To samo o paśmie napisze muzyk i realizator. Zakresy częstotliwości instrumentów są znane. Jeżeli mamy do czynienia ze znanymi instrumentami, to wiadomo choćby z partytury, jakie będą najniższe częstotliwości w muzyce i niższych nie będzie. W dodatku trzeba sobie uświadomić, że instrumenty praktycznie wszystkie poza fletem prostym przeszły długą drogę i nie są już pierwotny i instrumentami. Na przestrzeni wieków ulepszenia instrumentów zmierzały do zwiększenia możliwości wykonawczych i zwiększenia głośności. W związku z tym większość instrumentów basowych gra bardziej wyższymi harmonicznymi niż podstawą i nawet bez tej podstawy (po odcięciu jej przez filtry czy słaby sprzęt) słyszymy tą podstawową częstotliwość. To nie dotyczy tylko kontrabasu, ale też gitary basowej. Fortepian również, mimo że najniższy dźwięk jest niski, to składa się on praktycznie wyłącznie z wyższych składowych. Z instrumentów rzeczywistych jedynie organy są w stanie wytworzyć podstawowe składowe w dole na odpowiednim poziomie, ale one są jednak dość spore ?

Jeżeli mówimy o muzyce, to musimy pamiętać, że muzyka zasadniczo składa się z odpowiednio dobranych a nie przypadkowych dźwięków. Również w dole. Wprawdzie w dole słuch dużo trudniej rozpoznaje wysokość dźwięku, ale jeżeli jest odpowiedni czas i odniesienie, to jednak słychać. Nawet na logikę żeby określić wysokość dźwięku, to musimy mieć przynajmniej pół okresu, tak więc krótkie niskie dźwięki zasadniczo nie mają wysokości, bo są za krótkie - i również pod względem analizy sygnałów jeden okres sinusa to nie jest czysty sinus. Tak więc do instrumentów, które nie mają określonej wysokości (np bębny) można sobie dodawać w dole co kto chce, ale już do kotłów orkiestrowych nie. Natomiast do basu czy innych dźwięków basowych o określonej wysokości nie można "tak sobie" dodawać tych 30Hz. Dlatego @yayacek nie znalazł przykładu i nie znajdzie i dlatego protestowałem, żeby nie mącić. Do tego można dodawać tylko dźwięki, które "pasują", a 30Hz do 41Hz nie pasuje, ani do żadnego innego muzycznego dźwięku też nie pasuje. Do basu można dodawać dźwięki które pasują, czyli do E można dodać niższe o oktawę E albo ewentualnie kwartę w dół czyli B(H). Wszystko inne raczej będzie dudnić i to nawet, jak będzie stroić. Generalnie bas/dół w muzyce zwłaszcza rozrywkowej jest monofoniczny (w sensie że nie polifoniczny) czyli zasadniczo grany jest jeden dźwięk basowy i jego oktawy oczywiście w górę i w dół, a jeżeli dwa, to kwarta lub kwinta a i to rzadko.

Czyli mamy w muzyce do czynienia z realnym zakresem częstotliwości, czyli tym co jest zapisane w nutach i co się da nagrać (pomijając zakłócenia) oraz z tym, co zostało dodane później. Jeżeli dodane, to jak pisałem krótkie dźwięki do bębnów (wtedy o dowolnej wysokości, aczkolwiek zwykle też dobrane do tonacji) lub oktawa niżej do dłuższych dźwięków o określonej częstotliwości. Tu jest pełna dowolność, jak kto chce jakiś subsoniczny dół uzyskać - można dowalić do stopy albo do basu albo do czegoś innego grającego, ale zwykle właśnie tak - albo albo. Czyli albo jest potężny bas z farfoclami i wtedy bębny raczej wyżej albo jak bęben buczy to cienki bas albo wcale. 

Do tego mogą dochodzić jakieś niemuzyczne efekty, typu wybuchy czy inne niskie drony, wtedy one nie stroją i słychać, że są efektem a nie muzyką. 

"Pomiar" niskich częstotliwości analizatorem to jest zabawa, bo szerokość okna jest porównywalna z częstotliwością, a przesłuchy czy tam przecieki są ogromne. Do tego im mniejsze okno czyli więcej próbek, tym większy czas akwizycji danych, a więc zupełny brak danych czasowych czyli o jakiej długości dźwięku mówimy. Możemy obejrzeć, jakie zakresy mniej więcej są, z uwzględnieniem niedoskonałości metody, lub jakich zakresów nie ma. Na szczęście dłuższe dźwięki po prostu słychać i nikt do dowolnego dźwięku basu nie będzie dodawał innego "pomiędzy dźwiękami" ani nawet spoza skali. 

Czyli normalnie realizowana muzyka nawet jeżeli ma coś intencjonalnie w najniższej oktawie, to jest to bonus dla posiadających lepszy sprzęt. Zwykle jest jednak tej najniższej oktawy słabiej czy mocniej po prostu pozbawiona, bo większość ludzi tego i tak nie otworzy a to tylko zabiera moc i może być źródłem kłopotów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 34

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.