Jump to content
Sign in to follow this  
piku bb

Przedwzmacniacz

Recommended Posts

Witam.

Chcę przedstawić kolejny projekt.Jest to przedwzmacniacz zbudowany na tranzystorach mosfet.W zasadzie miał to być wzmacniacz do słuchawek w oparciu o kit avt2464-wersji uproszczonej.Jednak po przeczytaniu opinii że dobrze się sprawdza jako pre,postanowiłem go zrobić.Przedwzmacniacz do gramiaka to prosta aplikacja układu scalonego z korekcją w sprzężeniu zwrotnym.

Obudowa pochodzi z modushopu.Większość kondensatorów jest Philipsa,użyte tranzystory to BUZ 11 Fairchilda.Potencjometr-drabinka smd 2x50k.Zasilacz oparty o tranzystory.Transformator z subwoofera Samsunga.Drobne zwory są z drutu srebrnego.Wszystko lutowane cyną Cardasa i Argentum Audio.

Uruchomienie nie sprawilo żadnego problemu,po wyregulowaniu gra od ręki.

Brzmienie

Na co dzień używam zmodyfikowanego Rotela więc tylko do niego mam porównanie.

Przedwzmacniacz gra dopiero 3 godziny,ale pierwsze co daje się odczuć to solidny bas.W średnicy słychać dużo szczegółów,przestrzeń jest bardziej rozbudowana we wszystkich kierunkach.Wysokie tony trochę wycofane-tutaj muszę pokombinować jeżeli nie rozwiną się przez weekend.Żywiołem tego preampu są koncerty które brzmią na nim fantastycznie.Wszelkie okrzyki,oklaski i inne przeszkadzajki są podane jak na tacy.Tutaj scalak z rotela nawet się nie zbliża do takiego poziomu.

Takie pierwsze wrażenia,zobaczymy jak pogra kilkanaście godzin.Na koniec kilka zdjęć włącznie z wnętrznościami- 

P1150715.JPG

P1150717.JPG

P1150709.JPG

Edited by piku bb
  • Like 1

jak na skończony projekt to informacji tyle co kot napłakał,zdjęcia pokazują coś innego a opis coś innego

• Like 1

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

A co więcej chcesz wiedzieć?

Część gramofonowa na bazie kitu avt2680-nie ma co się rozpisywać-układ prosty i dobrze działający.

Przedwzmacniacz zrobiony wg poniższego schematu z tą różnicą że zamiast 7815 mam tranzystor.

Laminaty użyte do projektu są z miedzią 70u,żółte kondensatory-Sic Safco,radiatory z ceownika alu.

Ewentualnie jak ktoś jest chętny to wstawię fotki z rozmieszczeniem elementów,ścieżkami itd,ale posiadam tylko odręczne rysunki.

Po uruchomieniu zafundowałem mu non stop 48h grania i dźwięk bardzo się poprawił.Bas jest potężny,po przesiadce z pre Rotela wydaje się jakby bas zaczynał się od 0 herców.Średnica i wysokie z początku grały chaotycznie,ale rozgrzewka dobrze im zrobiła.Grają teraz bardzo muzykalnie.Jednak żeby plusy nie przysłaniały minusów to przedwzmacniacz nie jest demonem szybkości-czuć delikatne spowolnienie dźwięku.Tu muszę coś wykombinować ponieważ słucham głównie rocka i metalu i przydało by się żeby grał szybciej.Spróbuję na tygodniu podnieść napięcie oraz bias i zobaczymy.

Minusem tego projektu też jest to że układ ma małe wzmocnienie.Potencjometr (logarytmiczny) ma 20 kroków i dopiero po 5-6 zaczyna pojawiać się dźwięk.

image.png

xavian