Skocz do zawartości
IGNORED

Procesor I²s


xtream
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jeżeli post w nieodpowiednim miejscu to proszę admina o przeniesienie w odpowiedni dział.

 

Ostatnio zafiksowałem się na wzmacniacz firmy KRK (to kolumna aktywna z zintegrowanym wzmacniaczem klasy D o mocy 30W na każdy głośnik). Cała "niesamowitość" tego wzmacniacza polega na tym że na wejściu ma interfejs I2c. Nie ma wejść analogowych a wszystko odbywa się w pełni cyfrowo. Znalazłem już interfejs ADC i szukam końcówki z takim wejściem, ale najważniejszy jest procesor do obsługi tego. Wydaje mi się że Arduino obsłuży coś takiego, jedynie nie wiem jakie zasady panują na interfejsie. Czy urządzenia muszą obsługiwać funkcje takie jak regulacja tonów czy EQ czy to realizuje właśnie procesor. Czy też czy jest procesor który potrzebuje jedynie sterownika w postaci Arduino...

 

Jeżeli ktoś ma możliwość polecić jakąś literaturę online dla opornych - chętnie skorzystam. Przyznaje, jestem zielony w tym temacie. Dzięki.

 

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumnę aktywna podałem jedynie jako przykład. Jeżeli wprowadziłem w błąd - przepraszam.
Znalazłem końcówkę mocy która ma DAC wewnątrz a sygnał dostaje po I2s. Znalazłem też ADC który może nie zachwyca jakością, ale jest tani. Teraz chciałbym zrobić do tego zestawu jakiś procesor dźwięku np na Arduino czy na czymś podobnym (chyba że jakieś rozwiązania już są - nic na ten temat nie wiem). Zależy mi na regulacji wzmocnienia, balansu i EQ (to ostatnie można zastąpić regulacja basu i sopranu - wszystko zależy od ceny).
Aktualnie temat rozgryzam teoretycznie, ale moneta się zbiera by pomysł się uwiecznił.

Aktualnie bawię się volumio z DACiem ale po zamontowaniu enkodera i LCD zabawa się skończyła - pora na nowszy pomysł i etap w rozwoju swojej wiedzy o audio.

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z grubsza  rozumiem.

Skoro zamierzasz "zrobić" procesor dźwięku, to twoje pytanie lepszy odzew znalazłoby w dziale DIY ? Ale skoro już jesteśmy tu. Na arduino raczej procesora nie zrobisz, co najwyżej jakieś sterowanie do tegoż.

Wg mnie. Jeśli końcówka ma wejście tylko cyfrowe, i to po IIS, to akurat ADC nie jest najlepszym wyjściem. Do odtwarzania z typowych źródeł potrzebujesz odbiornik spdif, czyli konwerter spdif do IIS, do laptopa czy smartfona natomiast konwerter usb do i2s.

Co do procesora, musisz w tej sytuacji pracować na sygnale cyfrowym, potrzebujesz więc DSP. Możesz poszukać czegoś gotowego, a jeśli faktycznie chcesz to zrobić sam polecam np  taką  płyteczkę bazową, do tego środowisko SigmaStudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić czy połączyć to już bez znaczenia. Gotowiec z pewnością zrobi się szybciej. Przy okazji z gotowca nauczę się podstaw. Bardziej myślałem nad "bajerem" że posiadam niby wzmacniacz analogowy, a całe"bebechy" są cyfrowe.
W twoim podejściu jest sens. Co raz rzadziej spotykam analogowe wyjścia pod klasyczne wzmacniacze.
Dzięki za odpowiedź. Już mam lekki zarys tego co można zrobić... Ale muszę się jeszcze dokształcić.

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Szukam i szukam... Wiedzy jak i jakichś projektów jak na lekarstwo. Wpisując DSP wyświetlają się bardziej produkty gotowe niż projekty. Od mojej ostatnie wizyty znalazłem jeden chip Texas instruments ale jeszcze go nie rozgryzłem (tym bardziej że układem końcowym jest DAC, a nie taki był plan).

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, xtream said:

Od mojej ostatnie wizyty znalazłem jeden chip Texas instruments ale jeszcze go nie rozgryzłem

Nie wiem jakie masz wykształcenie, ale jak nie jesteś zawodowo programistą, nie znasz się na cyfrowych filtrach itd, raczej nie jest to kość dla ciebie. Jak wcześniej pisalem jedyną amatorską opcją jaką znam są procesory AD, czy to sigmadsp, czy sharc, a to ze względu na darmowe GUI,  które człowiek bez specjalistycznego wykształcenia jest w stanie ogarnąć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nie wiem jakie masz wykształcenie


Nie poruszał bym tematu w którym jestem kompletnie zielony. To że mam problem ze zrozumieniem sposobu transmisji IIS nie oznacza braku mojego wykształcenia. Nie chciałbym poruszać IQ w kontekście tego tematu bo nie jest to ani przyjemne, ani z pewnością miłe dla jednej ze stron. Jedyne na co mogę narzekać to na chroniczny brak czasu. Twoją odpowiedź widziałem kilka dni temu ale nie znalazłem czasu by ci odpisać. W internecie często znajduje gotowe rozwiązania a nie odpowiedzi na pytania - to zaczyna być straszne, bo co raz częściej kończymy identyfikację problemu lub braku wiedzy na haśle google. Niestety tam mimo znalezienia rozwiązania nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie. Znalazłem gotowe układy czy nawet gotowe przystawki - ale jak pisałem chce zrobić wzmacniacz z wejściem analogowym i wyjściem analogowym. Nie chcę sterowania USB czy innych dziwnych pseudo i niepotrzebnych mi usprawnień. Chcę, klasyczny wzmacniacz w nieklasycznej formie. Wzmacniaczów klasy A, AB, B czy D kilka zrobiłem. Ale zafascynowało mnie właśnie IIS ze względu na brak strat jakościowych z punktu A do punktu B.

Chciałbym to zrobić choćby dla treningu.
Tylko tyle i aż tyle.

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o IQ, i w żadnym wypadku nie chciałem ci umniejszać. Po prostu zrobienie EQ na kości DSP bez odpowiedniej wiedzy i wykształcenia jest w zasadzie nie do mozliwe, ja też tego nie potrafie. Z jednym wyjątkiem, czyli jak pisałem kośćmi Analoga, bo to jedyny producent który oferuje przyjazny dla takiego laika jak ja GUI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi nie chodzi o GUI. Mi chodzi o klasyczne przyciski (może nawet bajer), ale jakby dało radę to analogowe potencjometry. No klasyk pełną gębą, a w środku zaawansowana technologia.

Będę szukać dalej...

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.