Skocz do zawartości
IGNORED

Z domowego archiwum


aho0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W domowym archiwum odnalazłem informator unitra na lata 1975-77.

Załączam zdjecia gramofonów z tej "złotej" gierkowskiej epoki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto one...

Pozdrawiam, A

[obrazekLUKASZ-251896_1.jpg] [obrazekLUKASZ-251896_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4932-100000152 1170263930_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz wiecej takich folderow-skarbow starozytnych to wklejaj ile wlezie ! Bardzo chetnie widzialbym zdjecie wnetrza G-601 ze zdjetym talerzem. On mial taki hybrydowy naped rolkowo-paskowy. Kiedys pytalem po co takie polaczenie ale odpowiedzi sie nie doczekalem. Jakie kolumny stoja obok Fonomastera ?

A WG-417 swietnie pasowalby jako dekoracja w jakims videoclipie wspomnieniowym, retro (Baska miala fajny biust i w tle krecacy sie WG-417 z pocztowka dzwiekowa).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha tego WG417 miałem :O) Oprócz muzyki nagrywał się też przydzwięk rolki napedzajacej talerz a kolumny zrobione ze styropianu.Wajchą unosiło się ramię,najeżdzało się na płytę i opuszczało i grało :O)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--->>Józwa M.

 

A co można sensownego zrobić w G 601 A . Poza wyprowadzeniem trafo na zewnątrz i wymianie po 30 latach poduszek zawieszenia. Ramionko się swobodnie buja, czy pokusić sie o drugie (na godz 11.50). ? ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A co można sensownego zrobić w G 601 A ?

Witam. Co prawda nie byłem wzywany do odpowiedzi, ale swoje pomysły na poprawę dla G-603 podałem w wątku 15095 "Goldring G1 czy Reloop RP-1000 MK3".

Dla G-601 sprawa jest troszkę prostsza, bo ten gramofon jest sporo lepiej zbudowany.

Nie ma tam denerwującego układu kluczy tranzystorowych wiszącego równolegle z wkładką.

Wg serwisówki zwarcie L- i R- realizowane jest we wtyku DIN interkonektu i wystarczy wymienić sam wtyk. Płytka automatyki, jest inna niż w pozostałych 'fonicach' i zamontowana jest pionowo przy tylnej ściance,

co daje zminimalizowanie zakłóceń. Znacznie lepiej jest poprowadzona masa na tej płytce.

Warto wymontować trafo z chassis i zamontować w obudowie wtyczkowej. Z ksero serwisówki nie mogę stwierdzić czy obejma silnika jest odlewem aluminiowym, jak G603. Jeśli jest plastikowa dobrze byłoby ją wymienić.

Pozdrawiam, A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudivan, 1 Lut 2005, 12:54

>Jesli masz wiecej takich folderow-skarbow starozytnych to wklejaj ile wlezie ! Bardzo chetnie

>widzialbym zdjecie wnetrza G-601 ze zdjetym talerzem

 

Oto zamówiony... G-601 ze zdjetym talerzem.

Napęd jest paskowy:

Pozdrawiam, A

 

PS: Na deser dorzucam "topowy" gramofon z piezoelektrykiem g-902 (1978r.).

W razie kłopotów z ulubionymi gramofonami fonica nie ignorujcie go w komisach.

Jego silnik i trafko są dokładnie takie jak w naszej ulubionej serii g-6xx.

[obrazekLUKASZ-253415_1.jpg] [obrazekLUKASZ-253415_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4932-100000094 1170264030_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Jakieś dwa lata temu w HFM przeprowadziłem prosty upgrade tego gramofonu. Przede wszystkim była tam wymiana gniazda ze stałego druta na RCA, wyprowadzenie gniazda sieciowego (Cannon), oczywiście wymiana wkładki, plus drobiazgi typu wymiana nóżek na sorbotany. Oczywiście lepsze odsprzężenie silnika i przeniesienie zasilacza poza obudowę zawsze są pożądane. Poza tym, dla bardzo chcącego, w tym gramofonie b. łatwo wymienić ramię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... cd informatora UNITRA.

O analogowym dźwięku kwadrofonicznym (politycznie słusznie określenie 4.0).

Wielu zapomniało, że dźwięk wielokanałowy zaistniał komercyjnie w latach 70-tych.

Swego czasu było głośno o LP 'Dark Side of The Moon' wydaną w systemie CD4.

... c.d.n, A

[obrazekLUKASZ-253571_1.jpg] [obrazekLUKASZ-253571_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4932-100000091 1170264034_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aho0, przysieglbym, ze G-601 mial naped mieszany. Tak stalo w jakiejs ksiazce. Musze sprawdzic w domu taty.

A moze byly dwie wersje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poza ta byly jeszcze jakies roznice w tym modelu ? Poza tym 601 byl podstawa "Fonomastera" - ktory ? Czy gramofony "Fonomaster" mialy moze jeszcze nastepne modyfikacje (poza dodaniem wzmacniacza) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G601A był wbudowany w Fonomastera, a raczej jgo chassis bez większych lub nawet żadnych modyfikacji. Nawet był zasilany własnym trafolkiem idiotycznie przymocowanym pod płytą nośną, a wzmak miał swoje trafo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie ja wezwany do tablicy ,odpowiem.

Napęd rolkowo paskowy to spadek po Thorensie , który był protoplastą Fonomastera . Jak wszystko w tamtych latach to tzw licencja lub wierna kopia rozwiązań już sprawdzonych przez "wstrętnych kapitalistów, wrogów jedynego -jak się niektórym wydawało systemu"Z tym że Fonomaster mial wstawiane ramie od MirkoSeiki. żeby nie było procesów o kopiowanie.A tak był kundel z dobrym rodowodem.Ojciec Thorens -Matka japonkaMiko Seiki.Do tego dochodzily czasem wkladki od wuja Sama -ADC lub Shure'y.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze po Thorensie to wiem. Nawet zalozylem watek z wklejonymi zdjeciami z obnazonym Thorensowym napedem. Ale dlaczego nie sama rolka, nie sam pasek ale oba na raz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszych protoplastach FONOMASTERA były stosowane silniki prądu zmiennego

dopiero póżniej zastosowano silniki DC i stabilizację na stroboskopie

(to rozwiązanie widac na powyższych zdjęciach).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumiec, ze bylo to konieczne ze wzgledu na mozliwosc uzyskania kilku predkosci w przypadku zastosowania silnika pr. zmiennego przy eliminacji wad czystego napedu rolkowego. Czy w przypadku silnika pradu zmiennego nie da sie zastosowac regulacji elektonicznej tak jak w DC do przelaczania predkosci obrotowej ? Moze mozna ale zbyt wysokim kosztem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudivan>

Silniki ac mają prędkość obrotową winikającą z konstrukcji (np: ilość nabiegunników )

oraz częstotliwości sieci.

W gramofonach i magnetofonach były stosowane silniki typu SAZ - silnik asynchroniczny ze zwartym

uzwojeniem rozruchowym silniki tę mają zaletę że prędkość obrotowa stos. mało zależy od obciążenia

ale występuje zjawisko pływania prędkości obrotowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mozna zmienic predkosc obr. silnika synchronicznego przez zasilanie go nie z sieci (gniazdka) a specjalnego zasilacza - generatora pr. przemiennego ? Sa jakies specjalne skrzynki w niektorzych gramofonach, np. Wilson Benesh, z tym , ze nie wiem jakie tam sa zastosowane silniki: pr. przemiennego czy stalego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości obecnie oferowanych gramofonów są stosowane silniki AC na niskie napięcie

z zasilaczami ale to są inne konstrukcje niż te o których pisałem powyżej problemem jak sądzę

nie jest stabilność sieci ale brak częstotliwości znamionowej .

Widziałem takie zasilanie z generatorem kwarcowym i bardzo sprytną reg. obrotów w pętli PLL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

>A WG-417 swietnie pasowalby jako dekoracja w jakims videoclipie wspomnieniowym, retro (Baska miala

>fajny biust i w tle krecacy sie WG-417 z pocztowka dzwiekowa).

 

WG-417 nie nadaje się za bardzo do odtwarzania pocztówek, przynajmniej w moim za szybko wywala wyłącznik prędkosciowy, zdarza się że wyłącznik powoduje przeskakiwanie albo wyskakiwanie bo rowek pocztówkowy jest za płytki. Telefunken chyba nie przewidywał wynalazku pt. pocztówki u licencjobiorcy za żelazną kurtyną. W ogóle to pocztówki chyba lubią takie większe naciski, min. 8 G.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym czemu akurat WG-417 do pocztówek z Baśką? Przecież na fotkach jest kilka modeli jeszcze starszych (np. WG-402 Stereo Hit), albo ten ze zmieniaczem (Brimful of asia on the 45 :-) ) więc chyba bardziej ten model do pocztówek. 417 to chyba ostatni model z rodziny misterhitowej. Jakoś wzmacniacz na scalakach też mi się nie kojarzy z pocztówkami. A dlaczego kolumny styropianowe? Kolumny mi się nie zachowały niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vasa

(Konto usunięte)

dudivan, 1 Lut 2005, 12:54

 

> Jakie kolumny stoja obok Fonomastera ?

 

To od kompletu. Fonomaster był sprzedawany w komplecie z kolumnami, dwudrożne, zamknięte na dwóch średnionisko i dwóch wysokotonowych (stożkowych)

Gabaryt kolumn był taki "uniwersalny" ni to mała podłogówka ni duża ppodstawkowa.

Ja swoje ustawiłem na podstawkach ale szybko wymieniłem na Altusy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

aho0, 31 Sty 2005, 11:41

 

>Witam.

> W domowym archiwum odnalazłem informator unitra na lata 1975-77.

>Załączam zdjecia gramofonów z tej "złotej" gierkowskiej epoki.

 

mam taką prośbę- czy mógłbyś dodać podpisy pod zdjęciami, na tym pierwszym prospekcie

sorry, ale dla mnie są nieczytelne :-/

(tak od lewej góry do prawej u dołu..)

 

dzięki za te zdjęcia- ciekawa technohistoria

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>żwirek, 11 Kwi 2006, 09:57

>... czy mógłbyś dodać podpisy pod zdjęciami, na tym pierwszym prospekcie

 

Witam.

W tej chwili nie mam dosepu do informatorka, ale tak szybko jak będzie to możliwe postaram się to zweryfikować z oryginałem. O ile mnie pamieć nie myli to kolejno są tam

Kartka 1:

lewy góra: WG-402 (tzw "stereo-hit"), lewy dół: WG-417 ("nowy stereo-hit"),

prawa góra: G-560f, lewy dół G-601f ("fonomaster-deck"),

Kartka 2:

lewy góra: WG-581, lewy dół: lewy dół WG-610f ("fonomaster", z kolumnami),

prawa góra: WG-552f (kolejna modyfikacja "stereo hit"), prawy dół: WG-580f (zmieniarka)

 

Pozdrawiam. A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 25

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.