Skocz do zawartości
IGNORED

Duelund w kolumnie - jak bocznikujecie?


lete
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie, jak w temacie.

Są kondensatory, które świetnie sprawdzają się w zastosowaniach, jako boczniki (by-pass'y) do kolumn - wersja ze srebrem na mid/woofer, a wersja cynowana - na mid/tweeter.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy dobrze rozumiem, że nie muszę ich montować w zwrotnicy (np. jako zrównoleglenie kondensatora w sekcji tweetera), a mogę dolutować wprost do przetwornika, do wyprowadzeń (+/-)?
Czy wtedy uzyskam taki sam efekt, jaki osiągnąłbym "bocznikując" np. kondensator Jantzen Alumen 4,7uF, który mam w zwrotnicy w sekcji tweetera?

Innymi słowy, czy koniecznie powinienem wyciągać zwrotnicę, czy mogę zrobić to prościej - dolutowując do głośnika, po jego wyjęciu (kilka śrubek)?

O tych Duelnudach pisze autor znanego forum:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duelund Cu-Sn Tinned Copper Foil Bypass Capacitor 0,01uF / 600VDC - 2% tolerance

Technical specifications (according to manufacturer): "Precision Speaker Capacitor; Tinned Copper Foil; handmade in Denmark".

Sound: These 0,01uF tinned copper foil bypass capacitors are really fun to work with. Like most copper foil bypass capacitors you get that increase in realism of tone, intimacy and a richness in the harmonic overtones. In direct comparison to the V-Cap CuTF they sound a fraction more forward but that's more down to personal taste and system matching, rather than anything to do with sound quality difference. Top of the range Mundorf capacitors in the value 0,01uF seemed in comparison to add brightness but this brightness was sort of sitting on top of the recording, not merging into it. The Mundorf's came across a tad artificial in that respect. Compared to the silver bypass, I find the tinned copper bypass to be a little darker but all the information contained in the recording does seem to come across in a more natural way, there is more drive and more body. Maybe it's they way I listen to music in general so let me explain this in more depth. My wife and I both come from families where playing a musical instrument is a normal, everyday thing to do. We continue this with our own family, our main instruments being the violin and double bass and our children play acoustic drums, piano and have stared in opera's and theatre productions. All of the instruments are acoustic instruments, which are very complex things to reproduce via loudspeakers. If I just stick to my double bass: it is far more than just low notes, the sound of an acoustic upright bass is a complex mixture of a spruce and maple body resonating, of stainless steel strings vibrating on an ebony fingerboard, of callus covered fingertips plucking or resin covered horse tail's hair bowing the strings. With the Duelund Tinned Copper bypass this complex mix and interaction of timbres comes across in an extremely natural manner, so it just lets me get deeper into the music. It's closer to real music for me. Where I found the Duelund Cu-Ag bypass to perform best parallel to a woofer or midrange driver in a low-pass network, the Duelund Cu-Sn bypass seem to work best when placed parallel to the series capacitor of a midrange or tweeter high-pass network. Since March 2020, when Duelund moved production in house, the Duelund Cu-Sn Tinned Copper Foil Bypass Capacitor has been significantly reduced in price. With this new lower price it has become a real no-brainer that should be part of every DIY audio enthousiasts tool box.

Verdict: add about 2 points to whatever capacitor you are connecting it in parallel to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, jarekb napisał:

nie szkoda grosza , te co masz ''dobre'' pewnie w cenie głośników ?

Myślałem, żeby wymienić w obu kolumnach wysokotonówki na SB Accoustics, ale i te Seasy 27TBFC/G nie są złe i jeszcze mogą pokazać pazurki... Pamiętajmy, że siedziały nawet w najwyższych modelach Harpii, które "zamiatały" znacznie bardziej uznaną konkurencję na topowych, drogich przetwornikach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, lete napisał:

Myślałem, żeby wymienić w obu kolumnach wysokotonówki na SB Accoustics, ale i te Seasy 27TBFC/G nie są złe i jeszcze mogą pokazać pazurki... Pamiętajmy, że siedziały nawet w najwyższych modelach Harpii, które "zamiatały" znacznie bardziej uznaną konkurencję na topowych, drogich przetwornikach.

No to widzisz już ''dogoniłeś'' wartość głośników , zrobisz jak zechcesz , ja mam tylko zdanie głośnik jest trudniej zrobić i jest ważniejszy w kolumnie niż kawałek drutu czy kondensator , nie miałem 27 TBFC  miałem bardzo krótko 27TTFC i w dodatku nic nie wiedziałem o ''robieniu'' kolumn , teraz mam SB satori29RDC i powoli kolumny zaczynają się odzywać ludzkim głosem , ale jeszcze dużo nauki przede mną , chcesz robić DIY  kup dobre głośniki , łykaj wiedzę , mikrofon do pomiarów aby widzieć zmiany przy wymianie elementów , no chyba że już to wszystko masz opanowane a ja się tu produkuję niepotrzebnie ? , drogie elementy zwrotnicy to do ostatni dodatek 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, lete napisał:

Myślałem, żeby wymienić w obu kolumnach wysokotonówki na SB Accoustics, ale i te Seasy 27TBFC/G nie są złe i jeszcze mogą pokazać pazurki... Pamiętajmy, że siedziały nawet w najwyższych modelach Harpii, które "zamiatały" znacznie bardziej uznaną konkurencję na topowych, drogich przetwornikach.

Zamiatały konkurencję ze względu na inne cechy konstrukcyjne, te Seasy mają pewną swoją manierę grania, która się podoba lub nie, są natomiast dalekie od neutralności. Zastanów się na tytanowymi lub złotymi Audaxami, są dużo bardziej neutralne, a z drugiej strony idealnie reprodukują blachy, dzwoneczki i temu podobne dźwięki, z którymi szmatki mają problemy. Aplikując Audaxy, koniecznie trzeba wyciąć rezonans w okolicach 26 kHz, brak wycięcia wyraźnie i źle wpływa na pasmo akustyczne.

Podłączenie kondensatorów baypasujących do zacisków tweetera jest bez sensu, kondensator w filtrze górnoprzepustowym jest elementemm szeregowym, a nie równoległym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ibmacir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jarekb napisał:

(...) no chyba że już to wszystko masz opanowane a ja się tu produkuję niepotrzebnie ? , drogie elementy zwrotnicy to do ostatni dodatek 

Nie zmieniam konstrukcji (więc pomiary są raczej zbędne) i zachowuję wartości elementów. Po prostu ładuję kasę w elementy o wyższej jakości (np. teraz czekam na opampy Staccato do Xindak DAC-9, które zastąpią 2x OPA2604).

Tak więc rafinuję brzmienie, zmieniam barwę, precyzję, jakość sceny, ale nie dotykam konstrukcji, jako takiej.
Na razie taka polityka się sprawdza (np. we wzmacniaczu, zanim zdecydowałem się na kondensatory Audyn True Copper i AudioNote Kaisei, przerzuciłem trochę Mundorfów, Nichiconów, Elna Simlic II, Nichicon KZ, Nichicon Gold, czy Sanyo - wszystko łatwo, bo wlutowałem wcześniej podstawki, więc zmiany "garnituru kondensatorów" na inne trwały sekundy.

I tym sposobem "napakowałem" swoje elementy systemu dobrej jakości podzespołami, które wyciskają już prawie max z tych konstrukcji. Teraz jedynie dopieszczanie - np. taka fanaberia, jak bocznikowanie głośników. Nie wiem jedynie, czy mogę te Duelundy przylutować (cyna ze srebrem oczywiście) wprost do głośników (+/-), czy jednak powinny wylądować w zwrotnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, lete napisał:

. Nie wiem jedynie, czy mogę te Duelundy przylutować (cyna ze srebrem oczywiście) wprost do głośników (+/-), czy jednak powinny wylądować w zwrotnicy.

przeglądam od jakiegoś czasu projekty zwrotnic , nie spotkałem takiego w którym kondensator w torze wysokotonowym łączył by w taki sposób + - głośnika , sam nie robiłem czegoś takiego 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, lete napisał:

Nie wiem jedynie, czy mogę te Duelundy przylutować (cyna ze srebrem oczywiście) wprost do głośników (+/-), czy jednak powinny wylądować w zwrotnicy.

A rozumiesz co napisałem wyżej i co jest narysowane na załączonym rysunku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Ibmacir napisał:

A rozumiesz co napisałem wyżej i co jest narysowane na załączonym rysunku?

A spoko, nie zauważyłem tego wpisu wcześniej. Zgadza się, jeżeli równolegle, to do kondensatora w torze wysokotonówki, a nie do samego głośnika. Takie to oczywiste przecież...

Ten bocznikujący Duelund 0,01uF będzie w cenie Alumen'a 4,7uF ? "Kanapka" z Duelunda i Alumena to koszt powyżej 300 zł na kolumnę. Ale... może warto ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli inaczej nie można ucywilizować tego głośnika, to chyba warto ? 

Istniejącą pojemność szeregową można złożyć np. z 7 -miu, ale tylko o różnej wartości

kondensatorów i takim szczwanym sposobem szukać Nirvany.

A może dać w torze kopułki pułapkę na 26 kHz, podobnie jak wspomniał @Ibmacir  

o Audaxie tak, żeby Seas mógł odtwarzać tylko swoje katalogowe 15 kHz ?

Może "da liegt der Hund begraben" i zabawa w pojemności byłaby zakończona ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...
W dniu 15.06.2020 o 23:59, lete napisał:

Ale... może warto ? 

Dzień dobry,

na pewno warto poczytać o kondensatorach i zastosować taki który da efekt którego oczekujemy.

Do tego kondensatora warto również założyć bocznik duelunda, w zależności od oczekiwanego efektu są dwa do wyboru.

Boczniki v-cap zagrają lżej i delikatniej niż duelund, a jupiter zagra trochę lżej.

Miłej zabawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.