Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz mocy klasy A- pytania początkującego elektronika


Kamil_222
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Grzegorz7 napisał:

@artw

W poście #59 nawoływałem do tego.

Bez efektów.

Co do tych diod CRD, zwanych  prądowymi; Czy Kamil jest w stanie zrozumieć ich działanie?

Jakie są na nich napięcia?

Na nich a nie względem masy.

21 i 27 V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zjj_wwa napisał:

Brak precyzji słowa po prostu uniemożliwia jakąkolwiek komunikację. 
Co to jest wejście? 
Co to jest wyjście? 

 

Szacun dla Szanownego Kolegi za cierpliwość i wolę walki. Naprawdę jestem pod wrażeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Kamil_222 napisał:

GRA! GRA! Czysto ! ?

Postanowiłem wlutować rezystor i odpalić sprzęt. Nie ma żadnego brumu trzasków etc..

Ale się cieszę ? ? ? Nie wiem co było nie tak, może zimny lut, albo walnięty tranzystor.

Dziwne diody zenara działają ?

Dziękuję Wszystkim za pomoc, bez Was bym tego nie uruchomił ?

Teraz muszę tylko wyregulować prąd spoczynkowy i wymienić kable na lepsze.

jedzie mi czołg? kłamiesz człowieku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, witek_z napisał:

jedzie mi czołg? kłamiesz człowieku

Nie kłamię :) Mam filmik z pierwszego odsłuchu, ale 10Mb i tu nie wejdzie.

Końcówka gra nieco ciszej niż mój NAD C372 na tym samym położeniu potencjometru,

można coś wymienić (jakieś podzespoły) żeby zagrało głośniej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kamil_222 napisał:

Nie kłamię :) Mam filmik z pierwszego odsłuchu, ale 10Mb i tu nie wejdzie.

Końcówka gra nieco ciszej niż mój NAD C372 na tym samym położeniu potencjometru,

można coś wymienić (jakieś podzespoły) żeby zagrało głośniej?

kłamiesz ponieważ piszesz głupoty, najpierw ze wlutowałeś jakiegoś rezystora a później sam nie wiesz czy to był zimny lut czy walnięty tranzystor - przestań sobie jaja robić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, witek_z napisał:

kłamiesz ponieważ piszesz głupoty, najpierw ze wlutowałeś jakiegoś rezystora a później sam nie wiesz czy to był zimny lut czy walnięty tranzystor - przestań sobie jaja robić

No nic i tak nie uwierzysz... Stwierdziłem że skoro grzeją się tranzystory mocy, to zaszła pozytywna zmiana (po wymianie tranzystorów bc639 i bc640) i wlutowałem rezystor 22K,, ten od opampa (nóżka nr 6), choć koledzy odradzali i zagrało ? Mogę wysłać film na jakiegoś maila, lub jutro nagram taki do 2Mb. Sprzęt wymaga jeszcze regulacji i wymiany niektórych elementów na sparowane, ale gra czysto  i mnie to cieszy. Teraz czas na montaż drugiej końcówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kamil_222 napisał:

GRA! GRA! Czysto ! ?

Postanowiłem wlutować rezystor i odpalić sprzęt. Nie ma żadnego brumu trzasków etc..

Ale się cieszę ? ? ? Nie wiem co było nie tak, może zimny lut, albo walnięty tranzystor.

Dziwne diody zenara działają ?

Dziękuję Wszystkim za pomoc, bez Was bym tego nie uruchomił ?

Teraz muszę tylko wyregulować prąd spoczynkowy i wymienić kable na lepsze.

To że GRA to nie znaczy że DZIAŁA !!!

Moja propozycja teraz taka:   Zrób POMIARY na każdym elemencie tego wzmacniacza i wklej rysunek z wynikami pomiarów. Pomiary na elemencie w sensie OD NOGI DO NOGI, a spadek napięcia MIĘDZY tymi NOGAMI TEGO ELEMENTU napisz tuż przy elemencie. 

Istnieje bowiem realna obawa, że może być któryś z elementów nadpalony, lub być częściowo uszkodzony.
Ale układ automatyki jest w stanie to jakoś wyrównać

Wykonanie tych pomiarów, jeśli będziesz OSTROŻNY i nie zrobisz zwarcia, nie powinno stanowić jakiegoś większego problemu.  A pozwoli teraz na spokojnie zdiagnozować, co się dzieje w tym układzie. Zobaczyć, czy napięcia są symetryczne i czy z sensem. Czy któryś z elementów nie pracuje na Maksymalnych lub z przekroczeniem maksymalnych parametrów, bo jakiś inny element się spalił i to może powodować, że ten pracuje w stresie. 

Nie zaszkodzi te pomiary zrobić, a będziesz mógł poddać w dyskusję (po załączeniu obrazka) stan tego wzmacniacza, co się w nim dzieje i czy naprawdę DZIAŁA.   Bo to że gra, to jeszcze wcale nie musi oznaczać sukcesu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłam schemat. Niektórych rezystorów z uwagi na brak dostępu nie zmierzyłem.

To co zwróciło moją uwagę to duża rozbieżność na rezystorach LR4 i LR8 (7K5), 

myślę żeby je wylutować i dać sparowane. Wzmacniacz dzisiaj grał około 15 min.

Radiator nagrzał się w tym czasie do ok. 50oC. Wszystko ok, brzmienie czyste, jaj nie urywa :).

Na płytce PCB  jest napisane żeby dać rezystory 4K7, ja dałem 5K1 (takie mi przysłali), czy warto je wymienić na 4K7?

Pomiary robiłem na zwartym RCA bez podłączonego preampu i kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kamil_222 napisał:

Na płytce PCB  jest napisane żeby dać rezystory 4K7, ja dałem 5K1 (takie mi przysłali), czy warto je wymienić na 4K7?

przy 4,7 będzie grał ciszej , i wymień te zenerki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wynoszą napięcia na szynach przedwzmacniacza, czyli Vcc1+ oraz Vcc1- ? 
Odnoszę wrażenie, że te szyny nie mają równych napięć, różnią się. 
Zmierz to proszę. Względem masy. Znajdziesz te napięcia np. na emiterach tranzystorów (czyli na wyjściach stabiliatorów) LQ17, LQ18. 

Generalnie tak jak patrzę na napięcia co pomierzyłeś, to wzmacniacz sprawia wrażenie, że jest wciąż lekko niezrównoważony, jedna z gałęzi (górna) jedzie generalnie na trochę większych prądach. Ale nie jest to krytyczne raczej.   Na rezystorze LR5 co wychodzi z wyjścia  Serwo DC, czyli opampa co ma za zadanie "eliminować" skrzywienie wyjścia i likwidować składową stałą, widać że zmierzyłeś 50mV. 
Zła wiadomość:  Skoro jest te 50mV, to znaczy że płynie prąd korekcyjny, czyli to serwo coś tam koryguje niezrównoważenie na wyjściu. 
Dobra wiadomość:  Skoro na (cytując sarkastycznie za Kamilem) "na wyjściu" rezystora LR5 jest potencjał 0V, stąd można wnioskować, że na jego "wejściu", czyli na wyjściu op-ampa, masz napięcie które jest o 50mV różne od napięcia masy.  Innymi słowy:  OPAMP pracuje w  swoim NORMALNYM obszarze działania. Czyli już nie uderza o sufit +14cośtamcośtam voltów, ani też o -14cośtamcośtam woltów.  Nie wypadł zatem poza "zakres regulacji". Już nie pręży pośladków w spazmatycznym ścisku.   A ino leniwie podaje sobie jakiś drobny sygnał korekcyjny, co by zaburzyć nierównowagę niezrównoważonych obwodów wejściowych. Czyli innymi słowy: 

Wprowadza kontra-nierównowagę do Twojej nierównowagi w zakresie doboru wzmocnień tranzystorów i tolerancji elementów.  A być może też koryguje pojebaane wartości napięć Vcc1+ oraz Vcc1-, które POWINNY być dokładnie takie same a o przeciwnych znakach. 

A tymczasem mój psi węch podpowiada, że jest rozjazd tych napięć i że Vcc1 plus jest INNEJ wartości niż Vcc1 minus. 

SPRAWDŹ TO.  To może być najprostsza i najtrywialniejsza przyczyna tej drobnej nierównowagi na wyjściu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, witek_z napisał:

i wymień te zenerki

To nie są zenerki  jak wcześniej zauważył Grzegorz :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastosowanie diod zenera w tym miejscu układu nie miało by sensu.

J510 ma prąd od 2.9mA do 4.3mA katalogowe a przynajmniej tego producenta i temp. 25 stopni.

Z prawa Ohma można policzyć że prąd LR6 = 3.16mA a LR5  to 2.4mA czyli trochę mało ale nie wiadomo jakiego są producenta te konkretne egzemplarze .

Niemniej prądy te powinny być zbliżone do siebie i należało by je wymienić.
Można po prostu zrobić z FET-a i rezystora .

albo zastosować układ LM334 .

25 minut temu, witek_z napisał:

przy 4,7 będzie grał ciszej

nie będzie.

Rezystory te wpłyną w jakimś stopniu na wzmocnienie w otwartej dla  ale nie będzie to miało istotnego wpływu na pracę wzmacniacza przy takiej różnicy wartości .(mówię oczywiście o rezystorach w kolektorach pary różnicowej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na emiterach tranzystorów LQ17, LQ18 są tam zaraz elektrolity, które filtrują wyjścia tych stabilizatorów.
Nie jestem w stanie z niewyraźnego schematu odczytać ich oznaczeń, ale zapewne są to nieco większe elementy i być może łatwiej Ci będzie zmierzyć na nich to stabilizowane napięcie Vcc1+ oraz Vss1 (które wcześniej określałem mianem Vcc-, ale na schemacie chyba to opisali jako Vss1  - niewyraźne, więc nie widzę).  

... Kamilu, padło coś na temat "głośniej" versus "ciszej".  
Jeśli nie jesteś zadowolny z czułości tego wzmacniacza, czyli jego wzmocnienia napięciowego V_out / V_in, to po prostu zmień to za pomocą zmiany szeregowego rezystora pętli sprzężenia zwrotnego. Wydaje mi się, że w tej chwili wzmocnienie masz ustawione na około (27kiloohm  / 1 kiloohm) czyli na około 27:1. 

Jeśli ta wartość Ciebie nie zadawala, to po prostu zmień wartość rezystora szeregowego pętli sprzężenia zwrotnego.  No bo zapewne wiesz, co to jest pętla sprzężenia zwrotnego. A jak nie wiesz, to wujek gugle, wiki i heya. 

 W szczególności, jeśli chcesz zmniejszyć wzmocnienie, to wystarczy dolutować BOCZNIK do istniejącego rezystora.   Np. spróbuj bocznik o wartości 150 kiloohmów, a zobaczysz, że czułość się zmieni. 

Jeśli natomiast chcesz zwiększyć wzmocnienie, to niestety, ale będziesz musiał wylutować rezystor szeregowy pętli sprzężenia zwrotnego i wstawić coś o stosownie większej wartości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, zjj_wwa napisał:

A tymczasem mój psi węch podpowiada, że jest rozjazd tych napięć i że Vcc1 plus jest INNEJ wartości niż Vcc1 minus.

To możliwe wyjaśnienie chociaż raczej nie powodowało by to offsetu na wyjściu  jeśli źródła prądowe pracowały by poprawnie.

Nie widać żeby te napięcia zasilania jakoś drastycznie się różniły od siebie.

Offset na wyjściu może być po prostu skutkiem braku kondensatora sprzęgającego na wejściu + różnica prądów par różnicowych.

Niemniej sprawę trzeba spr. i wykluczyć.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Kamil_222 napisał:

brzmienie czyste, jaj nie urywa :).

Jaj nie urywa, w sensie że coś tam brzdąka, ale nie "zaśpiewał" i że Ciebie nie powaliło to brzmienie, czy jak? 
Czy w sensie że bez wybuchów i że wszystko pod kontrolą? 
Czy to jak on gra jest zadowalające pod względem brzmienia ? 

 

1 minutę temu, raven1985 napisał:

To możliwe wyjaśnienie chociaż raczej nie powodowało by to offsetu na wyjściu  jeśli źródła prądowe pracowały by poprawnie.

Nie widać żeby te napięcia zasilania jakoś drastycznie się różniły od siebie.

Offset na wyjściu może być po prostu skutkiem braku kondensatora sprzęgającego na wejściu + różnica prądów par różnicowych.

Niemniej sprawę trzeba spr. i wykluczyć.

 

Z tymi "zenerkami" to mi się coś pochrzaniło, pomyliło, bo widywało się drzewiej stopnie wejściowe projektowane  na bazie tranzystorów o względnie dużym wzmocnieniu hfe, ale niestety o dość niskim maksymalnie dopuszczalnym napięciu Vce_max, zazwyczaj niższym od napięcia szyn.  Wtedy stosuje się jakieś sztuczki na obniżenie napięcia, jakie jest widziane przez te niskonapięciowe tranzystory. Ale to nie ten przypadek tutaj, więc jeśli namąciłem, to przepraszam. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, zjj_wwa napisał:

 To może być najprostsza i najtrywialniejsza przyczyna tej drobnej nierównowagi na wyjściu. 

 

Zastanawia mnie ten offset . Dlaczego w takim razie DC servo nie jest nasycone ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, raven1985 napisał:

Zastanawia mnie ten offset . Dlaczego w takim razie DC servo nie jest nasycone ?

Może wyraziłem się nieprecyzyjnie. Offset DC pojawiłby się na wyjściu przy otwarciu pętli korekcji DC offsetu, czyli odłączenia wyjścia opampa. Natomiast przy zamkniętej pętli korekcji DC offsetu, opamp radzi sobie, podając względnie nieduży sygnał korekty (raptem 50mV na rezystorze szeregowym, czyli nie ma nieszczęścia), dzięki której to korekcie offset na wyjściu jest sprowadzanym serwem do zera. 
Innymi słowy, serwo nie jest nasycone, jest w ramach swojego normalnego "zakresu regulacji" więc radzi sobie i kompensuje wyjście do zera wolt DC. 

 Poprzednio, wcześniej,  na wyjściu tego opampa Kamil miał napięcie szyny opampa, czyli wyjście uderzało w sufit. Wtedy to rzeczywiście był problem. Ale po tych ostatnich ruchach lutownicą i zmianach - problem zniknął i się to uspokoiło. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, raven1985 napisał:

nie będzie.

ostatnio robiłem coś w tym miejscu miały być 1k5, jako że w sklepie był tylko 1k6 więc zakupiłem, trochę układ był przesterowany wiec złożyłem z dwóch te 1k5 - przestań mi głupoty opowiadać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja nie doczytałem , przejrzałem temat pobiedzenie i sugerowałem się napięciami na rysunku.

Jeśli podane napięcie na wyjściu 130mV jest bez DC serva a po zamknięciu pętli się zeruje i wzmacniacz gra bez słyszalnych zniekształceń  to myślę, że po sprawdzeniu tych napięć zasilania  wstępnie można odtrąbić sukces ?

Nie symetria prądów par różnicowych nie jest jakaś duża , będzie to w jakiś stopniu wpływało na prace wzmacniacza i warto to ogarnąć ale wzmacniacz będzie działał poprawnie  zostawiając tak jak jest.

Teraz, witek_z napisał:

ostatnio robiłem coś w tym miejscu miały być 1k5, jako że w sklepie był tylko 1k6 więc zakupiłem, trochę układ był przesterowany wiec złożyłem z dwóch te 1k5 - przestań mi głupoty opowiadać

Nie wiem jaki to układ miałeś... że 100om zrobiło taką różnice .

Dobranoc .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, raven1985 napisał:

To nie są zenerki  jak wcześniej zauważył Grzegorz :

 

ewidentnie są nierówne i z tego powodu ten rozrzut napięć na różnicowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, zjj_wwa napisał:

Jaj nie urywa, w sensie że coś tam brzdąka, ale nie "zaśpiewał" i że Ciebie nie powaliło to brzmienie, czy jak? 
Czy w sensie że bez wybuchów i że wszystko pod kontrolą? 
Czy to jak on gra jest zadowalające pod względem brzmienia ? 

 

Zmierzyłem względem masy:

VSS1- (-45V)

VCC1-(+46V)

Dźwięk jaj nie urywa w sensie że jest jakiś taki płaski , brak średnicy, być może jest ok., to subiektywne 

Gra naprawdę czysto, mam wrażenie że jest mniej szumów niż NAD c372.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, raven1985 napisał:

Nie wiem jaki to układ miałeś... że 100om zrobiło taką różnice

preamp liniowy a różnicówka to 2sk170 i 2sj74

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem organoleptycznie że jeden Sanken tak jakby robił się szybciej ciepły :)

Pewnie to różnica prądów w gałężiach plus i minus...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kamil_222 napisał:

Zauważyłem organoleptycznie że jeden Sanken tak jakby robił się szybciej ciepły ?

Pewnie to różnica prądów w gałężiach plus i minus...

jak chcesz to mogę Ci zasymulować w proteus8 układ dużo lepszy tylko muszę wiedzieć jakie napięcie wchodzi i wychodzi z tego zasilacza. coś jak na tym rysunku tylko potencjometr dałbym jako górny rezystor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te napięcia 45v i 46v  są na tyle równe, że bym sobie nimi głowy nie zawracał.

Raczej bym pokombinował nad znalezieniem sparowanych źródeł prądowych.

A jak to nie pda istotnej poprawy to bym jeszcze kupił dwa worki stosownych tranów i sparował pod kątem hfe.

Ale uwaga: nie tylko pary. Całą komplementarną kwadrę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, zjj_wwa napisał:

Te napięcia 45v i 46v  są na tyle równe, że bym sobie nimi głowy nie zawracał.

chyba żartujesz, ewidentnie plusówka góruje, nawet widać to na wyjściu końcówki.

4 godziny temu, zjj_wwa napisał:

A jak to nie pda istotnej poprawy to bym jeszcze kupił dwa worki stosownych tranów i sparował pod kątem hfe.

Ale uwaga: nie tylko pary. Całą komplementarną kwadrę.

cyt. "Za dużo czasu i kasy już mnie ten projekt kosztował."

4 godziny temu, zjj_wwa napisał:

Raczej bym pokombinował nad znalezieniem sparowanych źródeł prądowych.

racja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, witek_z napisał:

chyba żartujesz, ewidentnie plusówka góruje, nawet widać to na wyjściu końcówki.

Sygnał audio jest napieciem zmiennym amplituda rzędu +-20V to już głosne granie, różnica jednego wolta przy zasilaniu ok +-45V , to tak zwany pan pikuś ?

zapodaj sobie sygnał audio o amplitudzie 80VAC czyli +-40V a zrozumiesz ,ze Zygmunt ma 100%racji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwny ten pomiar - 45,00 i 46,00 ?miernik na dobrze dobranym zakresie coś pokaże po 45 i 46.

1 V z punktu działania wzmacniacza to pikuś , ale z punktu diagnostyki to już nie-skąd się wziął?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.