Skocz do zawartości
IGNORED

Głośnik wysoko tonowy - przeciążenie


eldocktor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wytrzymałością głośnika wysoko tonowego w Canton 507.2. Zastanawia mnie czy jak będę głośniej słuchał muzyki, gdzie dwie membrany się trzęsą, ale nie mocno raczej tak na średnią możliwość, to co się dzieje z tweeterem. Nie można przecież określić na jakim obciążeniu się on znajduje ponieważ tego nie widać, na wzmacniaczu nie mam kontrolek wskazujących na moc w czasie rzeczywistym. Mam również pytanie dotyczące rozłożenia mocy po głośnikach. Wiem że głośnik wysoko tonowy zawsze ma mniejszą moc, ale chodzi mi o to czy dostaje on odpowiadającą mu moc w stosunku do nisko, nisko-średnio tonowego? Zawsze bałem się o tweetry ponieważ nie mają one zapewnionego chłodzenia w przeciwieństwie do pozostałych głośników które poprzez szybkie drganie cewki chłodzą się, lekko ale to zawsze coś. Poza tym cewka takich głośników jest o wiele bardziej wytrzymała, chyba że się mylę. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tomek7776 napisał:

ale o co ci chodzi?

o to ze masz lęki?

z tym tematem,to moze na jakies forum medyczne,lub do lekarza.

Nie, po prostu nie chcę uszkodzić głośników, a są bardzo zadbane.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przesterujesz wzmacniacza, nic nie powinno się stać z głośnikami nawet przy głośnym słuchaniu. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tweeter idzie mały ułamek mocy dostarczanej do kolumny. Poza tym, występują zabezpieczenia (Choć ostatnio coraz częściej się z nich rezygnuje.) Prąd stały z zasady do tweetera nie ma dostepu. Jak nie podbijasz góry, czy to regulacją, czy loudness'em i nie przesterowujesz wzmacniacza, wysokotonowcom nic złego nie ma prawa się stać.

Już jesteś spokojny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, porlick napisał:

Na tweeter idzie mały ułamek mocy dostarczanej do kolumny. Poza tym, występują zabezpieczenia (Choć ostatnio coraz częściej się z nich rezygnuje.) Prąd stały z zasady do tweetera nie ma dostepu. Jak nie podbijasz góry, czy to regulacją, czy loudness'em i nie przesterowujesz wzmacniacza, wysokotonowcom nic złego nie ma prawa się stać.

Już jesteś spokojny?

Tak, dziękuję za wyjaśnienie. Wzmacniacz napewno ma zabezpieczenia, ponieważ jest on z tych ,,dobrych czasów” kiedy nie oszczędzano w środkach i ekologii. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o zabezpieczenia wzmacniacza tylko głośnika wysokotonowego.

W najprostszej postaci są to diody zenera włączone antyszeregowo.

Zespoły głośnikowe są projektowane ilościowo wg. spodziewanego widma sygnału. 

Tak jest w normalnej muzyce, że do gwizdka dociera ułamkowa moc całkowita sygnału. 

4 godziny temu, eldocktor napisał:

głośniej słuchał muzyki, gdzie dwie membrany się trzęsą

Mają się trząść. W ten sposób poruszają powietrzem i słychać muzykę!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, eldocktor napisał:

Mam również pytanie dotyczące rozłożenia mocy po głośnikach.

Zasadniczo muzyka ma rozkład mocy podobny do szumu różowego (albo odwrotnie). Muzyka wprawdzie generalnie bardziej spada w wyższych zakresach, ale dla bezpieczeństwa przyjmuje się jako wzór właśnie szum różowy. Czyli mamy do czynienia ze spadkiem 3dB/okt. Oznacza to, że mniej więcej każda oktawa w sygnale muzycznym ma/wymaga dwukrotnie większej mocy niż kolejna wyższa oraz z drugiej strony wymaga takiej mocy, jak wszystkie pozostałe powyżej (prawie, bo ciąg nie jest nieskończony). Jeżeli przyjmiemy pasmo od 40Hz, to mamy do częstotliwości podziału parę oktaw:
40-80  powiedzmy 100W
80-160 50W
160-320 25W
320-640 12,5W
640-1500 ? 6W
1500-3k - 3W
itp
czyli wszystko powyżej 3k to 3W, a poniżej prawie 200W (oczywiście proporcjonalnie, i wiadomo pomijam wiele czynników). Jest to jak widać dość duża dysproporcja.

Cały misterny plan się wali, gdy mamy za słaby wzmacniacz albo chcemy za głośno słuchać, podkręcając górę we wzmacniaczu. Wtedy dość spore zniekształcenia z tej mocy w dole, która normalnie nie przedostaje się do wysokotonowego, do kopułki jednak docierają i cała teoria o spadku 3dB/okt przestaje obowiązywać. Ponieważ producenci z pewnym zapasem do tej teorii się stosują, to gwizdki się wtedy po prostu fajczą ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

Zasadniczo muzyka ma rozkład mocy podobny do szumu różowego (albo odwrotnie). Muzyka wprawdzie generalnie bardziej spada w wyższych zakresach, ale dla bezpieczeństwa przyjmuje się jako wzór właśnie szum różowy. Czyli mamy do czynienia ze spadkiem 3dB/okt. Oznacza to, że mniej więcej każda oktawa w sygnale muzycznym ma/wymaga dwukrotnie większej mocy niż kolejna wyższa oraz z drugiej strony wymaga takiej mocy, jak wszystkie pozostałe powyżej (prawie, bo ciąg nie jest nieskończony). Jeżeli przyjmiemy pasmo od 40Hz, to mamy do częstotliwości podziału parę oktaw:
40-80  powiedzmy 100W
80-160 50W
160-320 25W
320-640 12,5W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ? 6W
1500-3k - 3W
itp
czyli wszystko powyżej 3k to 3W, a poniżej prawie 200W (oczywiście proporcjonalnie, i wiadomo pomijam wiele czynników). Jest to jak widać dość duża dysproporcja.

Cały misterny plan się wali, gdy mamy za słaby wzmacniacz albo chcemy za głośno słuchać, podkręcając górę we wzmacniaczu. Wtedy dość spore zniekształcenia z tej mocy w dole, która normalnie nie przedostaje się do wysokotonowego, do kopułki jednak docierają i cała teoria o spadku 3dB/okt przestaje obowiązywać. Ponieważ producenci z pewnym zapasem do tej teorii się stosują, to gwizdki się wtedy po prostu fajczą ?

A czy jest jakiś sposób na dowiedzenie się, czy sygnał dochodzący ze wzmacniacza nie jest przesterowany jeśli nie ma się wizualizacji mocy tak jak na przykład niebieskie ekrany w McIntosch które na bierząco pokazują oddawaną moc?  Chodzi mi o to aby przewidzieć kiedy wzmacniacz do chodzi do końca swoich możliwości aby nawet przez chwilę nie przesterować sygnału. Muzyki słucham i tak dość cicho patrząc na to jak słuchają inni ( średnio 1/10 na wzmacniaczu) ale warto zawsze taka rzecz wiedzieć, na przykład gdy rozkręci się większa imprezę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, eldocktor napisał:

A czy jest jakiś sposób na dowiedzenie się, czy sygnał dochodzący ze wzmacniacza nie jest przesterowany jeśli nie ma się wizualizacji mocy tak jak na przykład niebieskie ekrany w McIntosch które na bierząco pokazują oddawaną moc?  Chodzi mi o to aby przewidzieć kiedy wzmacniacz do chodzi do końca swoich możliwości aby nawet przez chwilę nie przesterować sygnału. Muzyki słucham i tak dość cicho patrząc na to jak słuchają inni ( średnio 1/10 na wzmacniaczu) ale warto zawsze taka rzecz wiedzieć, na przykład gdy rozkręci się większa imprezę.

Najlepszym czujnikiem są twoje uszy. Po przekroczeniu mocy max. wzmacniacza, zniekształcenia wyraźnie rosną i to słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.06.2020 o 12:00, hemi napisał:

Najlepszym czujnikiem są twoje uszy. Po przekroczeniu mocy max. wzmacniacza, zniekształcenia wyraźnie rosną i to słychać.

Jaki dźwięk ma takie przesterowanie? Jest to po prostu nagle mocne pogorszenie muzyki, czy słyszalne np. elektroniczne, czy lekko szumiące dźwięki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 17.06.2020 o 13:40, eldocktor napisał:

Zawsze bałem się o tweetry ponieważ nie mają one zapewnionego chłodzenia

wykręć je z obudowy i ułóż je ostrożnie tam, gdzie jest chłodniej od tam gdzie jest cieplej

W dniu 17.06.2020 o 16:08, eldocktor napisał:

Wzmacniacz napewno ma zabezpieczenia

oj, na pewno...?

Godzinę temu, eldocktor napisał:

Jaki dźwięk ma takie przesterowanie? Jest to po prostu nagle mocne pogorszenie muzyki, czy słyszalne np. elektroniczne, czy lekko szumiące dźwięki?

znajdujesz się w stanie graniczącym z pewnością ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, eldocktor napisał:

Jaki dźwięk ma takie przesterowanie? Jest to po prostu nagle mocne pogorszenie muzyki, czy słyszalne np. elektroniczne, czy lekko szumiące dźwięki?

Przesterowanie powoduje wzrost zniekształceń nieliniowych (harmonicznych). Jest to słyszalne jako charczenie, zgrzytanie, chropowatość. Takie dźwięki są szczególnie szkodliwe dla głośnika wysokotonowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, hemi napisał:

Przesterowanie powoduje wzrost zniekształceń nieliniowych (harmonicznych). Jest to słyszalne jako charczenie, zgrzytanie, chropowatość. Takie dźwięki są szczególnie szkodliwe dla głośnika wysokotonowego.

A czy objawia to się też nadmierną ostrością płynącą z głośnika wysoko tonowego? Chodzi mi o dźwięk który powoduje uczucie kucia w uchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, eldocktor napisał:

A czy objawia to się też nadmierną ostrością płynącą z głośnika wysoko tonowego? Chodzi mi o dźwięk który powoduje uczucie kucia w uchu.

Tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, hemi napisał:

Tak.

To nie wiem jakim sposobem 2.5 drożne Triangle mojego wujka dalej grają i to bardzo ładnie pomimo, że codziennie dostają katowanie przy 70% mocy wzmacniacza. Kują wtedy po uszach niesamowicie. Triangle mają 80W RMS, a Rotel (dokładnego modelu nie pamiętam Ra-xxx) 120W maksymalnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, eldocktor napisał:

To nie wiem jakim sposobem 2.5 drożne Triangle mojego wujka dalej grają i to bardzo ładnie pomimo, że codziennie dostają katowanie przy 70% mocy wzmacniacza. Kują wtedy po uszach niesamowicie. Triangle mają 80W RMS, a Rotel (dokładnego modelu nie pamiętam Ra-xxx) 120W maksymalnej.

Tak naprawdę to nie wiesz z jaką mocą w danym momencie gra wzmacniacz. Jeśli kolumny "kłują po uszach", to nie koniecznie z powodu przesterowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, hemi napisał:

Tak naprawdę to nie wiesz z jaką mocą w danym momencie gra wzmacniacz. Jeśli kolumny "kłują po uszach", to nie koniecznie z powodu przesterowania.

Z tego co wiem, to starsze modele Triangli były bardzo przejaskrawione, co objawiało się bardzo wysokim i głośnym dla ucha dźwiękiem z małej tuby. Teraz jak słuchałem nowszych modeli  ,to trochę utemperowali te tuby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.