Skocz do zawartości
IGNORED

Dopasowywanie lamp mocy we wzmacniaczach SE


sebgla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od dwóch lat mam wzmacniacz SE Unison Research S6 na 6 lampach EL34. Przy mojej ilości słuchania lampy zmieniam co 3-4 miesiące. Niestety zawsze po około 1000 godzin któraś z lamp kończy swój żywot. Dotychczas po takiej awarii lampy wymieniałem cały komplet lamp ale powoli zaczyna już mnie to wkurzać.  Ostatnio doszło do małej awarii wzmacniacza i wylądował w serwisie na naprawie gwarancyjnej. Podczas długiej rozmowy z człowiekiem z serwisu deklarował on, że w przypadku tego wzamcniacza (SE) nie jest konieczne żadne dobieranie/parowanie lamp mocy. Twierdzi, że w przypadku awarii jednej z lamp spokojnie można jedną dokupić (oczywiście tego samego producenta)  i słuchać dalej. Po rozmowie z nim zacząłem drążyć ten temat w internecie i faktycznie można znaleźć bardzo dużo informacji o tym, że dobieranie lamp w komplety w przypadku wzmacniaczy SE nie jest konieczne. W przeciwieństwie do PP.  Oczywiście to wielkie ułatwienie gdy pada jedna z lamp a komplet to 6. Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii? Dodam tylko, że w ten wzmacniacz ma półautomatyczny bias a  ostateczne finalne doregulowanie  Biasu jest osobne dla każdej z lamp mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebgla

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w SE nowe lampy mocy inaczej grały niż wygrzane , więc zmieniając 1 (mam 2) jeden kanał mógłby grać "inaczej" , ale u Ciebie jeśli są po 3 to kto wie , przetestuj kiedyś ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, DeviLeq napisał:

U mnie w SE nowe lampy mocy inaczej grały niż wygrzane , więc zmieniając 1 (mam 2) jeden kanał mógłby grać "inaczej" , ale u Ciebie jeśli są po 3 to kto wie , przetestuj kiedyś ? 

Robiłaś taką podmiankę? Faktycznie grało inaczej na tym jednym kanale? Czy spodziewasz się, że tak może być ale nie sprawdziłeś?

 Chyba niedługo to przetestuję.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebgla

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy mocy póki się nie wygrzeją brzmią "efekciarsko" , jest efekt mgły dźwiękowej ? przynajmniej u mnie na 300B tak było , nie testowałem bo mi na gwarancji wymieniono = stare popsute odesłałem i przysłali nowe. 

Ale jeśli masz po 3 to być może wymiana 1 będzie mniej słyszalna. Jak padnie kup 1 i sprawdź

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, sebgla napisał:

 Po rozmowie z nim zacząłem drążyć ten temat w internecie i faktycznie można znaleźć bardzo dużo informacji o tym, że dobieranie lamp w komplety w przypadku wzmacniaczy SE nie jest konieczne. W przeciwieństwie do PP.

To nie do końca prawda, każda lampa tego samego typu charakteryzuje się wieloma parametrami, najważniejsze to prąd jaki lampa jest w stanie oddać przy określonym napięciu siatki i anodowym oraz nachylenie / krzywa wzmocnienia. Oba te parametry muszą być zgodne w celu uzyskania symetrycznego wzmocnienia sygnałów w obu kanałach lub w obu lampach stopnia PP w kanale. W stopniach przeciwsobnych te parametry muszą być dobrane bardzo dokładnie, ponieważ w przypadku ich różnych wartości dochodzi do poważnych zniekształceń sygnału audio w każdym kanale. W stopniach SE różnica pomiędzy parametrami lamp, zaowocuje jedynie różnymi parametrami nieliniowego wzmocnienia w każdym z kanałów, co przełoży się na "rozjazd" sceny stereo.

Mieszanie lamp nowych ze zużytymi lub mocno używanymi jest złym pomysłem, ponieważ oba kanały będą pracować diametralnie inaczej. Zastanów się nad zakupem kwadr lub oktetów i wymianie lamp na nowe w przypadku padnięcia jednej, w późniejszym czasie wstaw parami do wzmacniacza lampy używane, które wcześniej przeżyły.

Sprawdź koniecznie parametry, z którymi pracują lampy. Napięcie żarzenia musi być bliskie idealnemu +/- 3%, za wysokie bardzo skraca życie lamp, to samo dotyczy prądu anodowego. Urządzenia projektowane na 220V i importowane z napięciem nominalnym 115V i przetwornicami na 220V, zawyżają obecnie napięcie żarzenia i bardzo skracają czas życia lamp mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem, że to PSE 2 x po 3 lampy. Jeśli nie wyrzuciłeś lamp z sekstetów po padnięciu pierwszej, to należy z nich dobrać kolejne sekstety lub bliźniacze trójki i eksploatować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ogólnie mówiąc, przy dobieraniu  dobrze jest pamiętać o nachyleniu charakterystyki?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższych tygodniach zrobię test. Kupię 2 nowe sztuki i wepnę je po 1 sztuce na kanał. Tak że w kanale będą po dwie stare i jednej nowej. Tak powinienem zachować równowagę kanałów. Sam jestem ciekawy tego eksperymentu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

W przypadku pojedynczej lampy różnice były by pewnie bardziej słyszalne. Tu jednak mamy 3 sztuki równolegle więc wpływ wymiany jednej lampy będzie mniej zauważalny.

Choć bardzo lubię konstrukcje SE i miałem ich wiele to PSE zawsze wypadało gorzej jak na pojedynczej lampie, myślę więc, że wplyw wymiany jednej lampy zauważalny nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sebgla napisał:

W najbliższych tygodniach zrobię test. Kupię 2 nowe sztuki i wepnę je po 1 sztuce na kanał. Tak że w kanale będą po dwie stare i jednej nowej. Tak powinienem zachować równowagę kanałów. Sam jestem ciekawy tego eksperymentu. 

Nie wiem w jaki sposób ten wzmacniacz ustala prąd katodowy, jeśli robi to wspólnie dla trzech lamp w kanale, to stare lamy będą mocno nadwyrężać nowe i spowoduje to ich szybkie zużycie.

EDIT

Znalazłem zrysowany schemat tego wzmacniacza, w każdej katodzie lampy siedzi rezystor 220 Om, zbocznikowany kondensatorem. Mamy tutaj układ autobias, prymitywny i wydzielający sporo ciepła ale działa.

Warto się przyłożyć do kupowania lamp o zbliżonym nachyleniu charakterystyki, o czym pisał kolega Lisior i ja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ogólnie pisząc, praca równoległa  lamp mocy rodzi określone i znane wszystkim ? użytkownikom wzmacniaczy  równoległych problemy - z czasem parametry lamp rozjeżdżają się i wzmacniacz zaczyna wytwarzać większe zniekształcenia. Optymalna jest wymiana wszystkich lamp, niestety. To samo dotyczy lamp w układzie przeciwsobnym. Czyli będzie drogo.

Żeby dobieranie lamp do miało sens powinno się je dobierać w punkcie pracy lamp mocy danego wzmacniacza, a nie katalogowym, bo te często nie mają związku z rzeczywistością.

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Lisor napisał:

Żeby dobieranie lamp do miało sens powinno się je dobierać w punkcie pracy lamp mocy danego wzmacniacza, a nie katalogowym, bo te często nie mają związku z rzeczywistością.

 

 

 

 

Najprawdziwsza prawda, tylko co ma zrobić użytkownik takiego wzmacniacza? Nie chciałem już o tym pisać, by założyciel wątku nie popadł w depresję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku dobieranie lamp polega na tym, że zamawiam nowy komplet w jednym ze sklepów online i zaznaczam aby były dobrane w sextet. Potem i tak nie mam już żadnej mozliwosci weryfikacji. Po prostu ufam, że sprzedający odpowiednio lampy dobrał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dobre sklepy internetowe - są takie - oferują właściwie dobrane lampy i taką drogą trzeba iść, do tego dają też gwarancję, co w lampach ma znaczenie.

Można samemu kupować i dobierać. Niestety wymaga to posiadania właściwego sprzętu i wiedzy.

No i wreszcie można dobierać lampy z własnych spadów/pozostałości po rozkompletowaniu się pary, kwartetu, bez wnikania w nachylenie, bacząc jedynie na podobny prąd emisji / w układach równoległych ma to znaczenie /. Wzmacniacz grać będzie.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytałem jeszcze u źródła. I techniczny dział Unison Research z Włoch twierdzi,   że można podmienić bez żadnego problemu zużytą lampę na nową i nie ma potrzeby parowania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, sebgla napisał:

Dopytałem jeszcze u źródła. I techniczny dział Unison Research z Włoch twierdzi,   że można podmienić bez żadnego problemu zużytą lampę na nową i nie ma potrzeby parowania. 

... bardzo ciekawe.

Z tym, że automatyka jakiegoś wzmacniacza jest w stanie wymusić określoną wartość prądu emisji  zastępczej lampy się zgodzę- pod warunkiem, że lampa wtykana ma emisję wystarczająca do tego celu.

Z tym, że automatyka jakiegoś wzmacniacza jest w stanie zmienić nachylenie charakterystyki wtykanej lampy i dopasować je do nachylenia lamp we wzmacniaczu np. nowych to się akurat nie zgodzę.

To, że wzmacniacz grał będzie z dowolnie wybraną lampą i nic się nie będzie chamsko dymiło nie świadczy o jego  sprawności.

Bywa, że lampa mocy oferuje całe 10% emisji nominalnej, i co wg serwisu się nada??.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wstawiłem parę nowych lamp EL34 TungSol do Unison Research S6 , tak aby na każdym kanale były po 2 stare i po 1 nowej. Nie słychać zupełnie ale to zupełnie żadnego wpływu takiego zabiegu.  Wzmacniacz gra dokładnie tak samo jak wcześniej z całym dobranym sextetem. Tak jak pisałem producent wzmacniacza (Unison Research) oficjalnie i na piśmie potwierdził, że spokojnie można tak działać. Teraz zobaczymy po jakim czasie zaczną padać pozostałe lampy i czy taki ruch miał sens.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w założeniu, że każdy audiofil dąży do posiadania wzmacniacza wybitnego ? taka praktyka jest chyba niedopuszczalna?.

Natomiast, jeśli chce mieć wzmacniacz czystograjacy, to jak najbardziej - żeby tylko nie było dymu?. I tu kłania się myśl inżynierska konstruktora danego wzmacniacza.

A tak prawdę Gyganka / pomiary / powie. Z przypadkowych lamp w układzie równoległym zniekształcenia będą...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważasz, że producent z całym zapleczem technicznym nie wie co pisze?

Oczywiście jakbym spał na pieniądzach to nawet bym się nie zastanawiał tylko co 3-4 miesiące kupował cały nowy sextet. Do pewnego momentu to robiłem ale powoli już mnie to wkurza ?

Ponadto fakt jest tak,i że zwykły użytkownik (nie elektronik) nie jest w stanie w domu w żaden sposób sprawdzić kondycji lamp.  Jedynie jeśli wizualnie coś jest nie tak, jest ewidentna degradacja dźwięku, lub faktycznie wiadomo, że lampy mają spory przebieg.  Wtedy można podjąć decyzję o wymianie lamp. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to, że czegoś nie słychać to nie znaczy, że w naturze nie występuje.

Osobisty przykład z mojego własnego podwórka -  układ przeciwsobny- równoległy z czterema lampami EL 34 w jednym kanale.

W jednej połówce push-pulla jedna z lamp miała emisję na poziomie 5 mA, druga / równoległa / ok. 55 mA. Razem powinno być ok. 110 mA prądu spoczynkowego. Była ok. połowa. I co ? Jest asymetria dające spore zniekształcenia %. Czy je słychać ? Różne mamy kolumny, poziomy wzmocnienia, wrażliwość. Jedni słyszą inni nie. 

W układzie z trzema lampami równoległymi jest podobnie, lampy powinny się równo obciążać mocą i wzmacniać / emisja i nachylenie /, bo tylko taki układ daje możliwie małe zniekształcenia, o które każdy audiofil walczy jak lew.

Jeśli włożymy coś przypadkowego, to w dobrze zaprojektowanym wzmacniaczu automatyka biasu / przedpięć / zrobi co może, żeby grało przynajmniej bezpiecznie, o ile parametry lampy wtrynianej zamiennie na to pozwolą.

Teoretycznie jak włożysz lampę z niską emisją to za nią ciągnąć będą dwie pozostałe, jeśli włożysz niemierzoną, np z 200 % emisją / są takie / to lampa ta zacznie dostawać w tyłek.

Jak automatyka to skoryguje to dobrze, a jak nie da rady to może coś się palić / np bezpiecznik ? /, ewentualnie wzmacniacz sam się wyłączy - oby.

Jeśli ufasz serwisowi to zrób eksperyment; raz lampa prawie nieżywa, raz z wybitnymi osiągami?. Przekonasz się jak jest i ewentualnie zamiast szukać lamp dobranych zastosujesz to co masz pod ręką. I tak będzie dobrze wg serwisu / właściwie  zrozumiałem ? /.

I gitara.

Miłej zabawy?.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.