Skocz do zawartości

il Dottore

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek poświęcony Napojowi Bogów. ?

Tu możecie pisać, czy i jaką kawę lubicie: czy plujkę urzędniczkę, czy z ekspresu, czy może rozpuszczalną? Z mlekiem czy czarną? Z cukrem, czy bez? Chciałem napisać - gorzką, ale przecież dobra kawa wcale nie jest gorzka.

Jaką kawę kupujecie? Ziarnistą czy mieloną? Preferujecie gatunki afrykańskie, azjatyckie czy południowoamerykańskie? Single origin czy może starannie skomponowane mieszanki?

Jacyś ulubieni producenci? Warte zaufania palarnie?

Americano-Coffee.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem znaleźć. Inaczej bym nowego nie otwierał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawa to nie tylko przyjemność ale i samo zdrowie!

Wpływ kawy na długość życia został  zobrazowany na poniższym wykresie.Z badań wynika, że u ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób takich jak: Parkinson, cukrzyca typu II, choroby serca, regularne picie kawy zmniejsza też u mężczyzn ryzyko zachorowania na agresywną formę raka prostaty. Dodatkowo kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników a więc jest produktem antynowotworowym, działa też pobudzająco i orzeźwiająco oraz przyspiesza przemianę materii. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekaw kiedy ktoś wysra coś z podtekstem politycznym.

Długo nie czekałem.

Nie ma złych kaw, są kawy dobre i bardzo dobre.

Nie ma większego znaczenia z jakiego regionu czy kraju kawa pochodzi bo i tak finalny efekt zależy od sposobów jej przygotowania.

Osobiście preferuję kawy mocno palone, takie idealne do serwowania espresso.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w "D" aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że znaczenie ma gatunek i kraina pochodzenia!

Przyrządzenie to drugi element. Im napój bardziej udziwniony; np wszystkie te Włoskie gówna... tym mniej istotny jest składnik...

Są złe kawy. Wyczuwalność elementu "kwaskowatego" dyskwalifikuje kawę. 

W kawę zaopatruję się w palarni kawy obok mojej firmy.

Sam nie jestem nałogowcem ale lubię od czasu do czasu podelektować się...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Amator 2b napisał:

ie ma większego znaczenia z jakiego regionu czy kraju kawa pochodzi bo i tak finalny efekt zależy od sposobów jej przygotowania.

Osobiście preferuję kawy mocno palone, takie idealne do serwowania espresso.

Ja też głównie ciemne palenie. Tzn. do espresso wyłącznie ciemne palenie, zaś do French press - różnie bywa. Ale na ogół też dark roast - siła przyzwyczajenia. Po prostu ciemne palenie bardziej mi smakuje.

Ja też myślę, że miejsce pochodzenia nie ma znaczenia. Z tego samego miejsca są kawy lepsze i gorsze i wybitne. Zresztą moja ulubiona mieszanka zawiera ziarna z 3 kontynentów a komponowana i palona jest na czwartym. ?

Inna sprawa, że są kawy single origin zdecydowanie godne uwagi. Np. jamajska Blue Mountain. Pije się ją w Białym Domu ale ze względu na cenę jest tam mieszana 50/50 z kolumbijską. ?

WHRUSBEI-15-2.png?v-cache=1555933648

8 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Są złe kawy. Wyczuwalność elementu "kwaskowatego" dyskwalifikuje kawę. 

Jestem tego samego zdania. Mój znajomy, który importuje i pali kawę (ale jej nie pijam, bo mi zwyczajnie nie leży. Mimo, że naprawdę jest to najlepszy gatunek brazylijskiej single origin Excelsior i starannie dobrani dostawcy to po prostu nie moje klimaty. Ot, taki średniak.) twierdzi, że kwach zależy od wysokości - generalnie im wyżej tym lepiej. Co powyżej 800m. npm powinno być OK, poniżej - kwach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wietnamską zaparzaną w phinie i obowiązkowo ze słodkim mlekiem skondensowanym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) obraz.thumb.png.e53e37857402a73fd77d381f8f0c1d13.png
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, il Dottore napisał:

Ja też głównie ciemne palenie. Tzn. do espresso wyłącznie ciemne palenie, zaś do French press - różnie bywa. Ale na ogół też dark roast - siła przyzwyczajenia. Po prostu ciemne palenie bardziej mi smakuje.

Ja też myślę, że miejsce pochodzenia nie ma znaczenia. Z tego samego miejsca są kawy lepsze i gorsze i wybitne. Zresztą moja ulubiona mieszanka zawiera ziarna z 3 kontynentów a komponowana i palona jest na czwartym. ?

Inna sprawa, że są kawy single origin zdecydowanie godne uwagi. Np. jamajska Blue Mountain. Pije się ją w Białym Domu ale ze względu na cenę jest tam mieszana 50/50 z kolumbijską

....

Jestem tego samego zdania. Mój znajomy, który importuje i pali kawę (ale jej nie pijam, bo mi zwyczajnie nie leży. Mimo, że naprawdę jest to najlepszy gatunek brazylijskiej single origin Excelsior i starannie dobrani dostawcy to po prostu nie moje klimaty. Ot, taki średniak.) twierdzi, że kwach zależy od wysokości - generalnie im wyżej tym lepiej. Co powyżej 800m. npm powinno być OK, poniżej - kwach.

Nareszcie cos sensownego i ciekaweg (oprocz twarozkow i jamnikow)

Brawo!

Zamiast o polityce pisz wiecej o kawie i o jamnikach. Szkoda ze swoj "potencjal" tracisz na rozpowszechnianie takiego bezsensu jak w innych "politycznych" tematach 

 

PS.

Ide zrobic sobie kawe ? PEDRO RODRIGUEZ - MANCO KAPAC (Bolvia, natural, 1500m)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Neo44 napisał:

Ja pijam rozpuszczalną.

Nikt nie jest doskonały! A na poważnie, to nie dyskryminujemy tu nikogo.

Ja na punkcie kawy jestem ciężko zboczony (głębokie uzależnienie) ale kawa smakuje mi wyłącznie wówczas, gdy sam sobie ją w domu zaparzę. Moja żona też nie jest w stanie pić kawy poza domem i odmawia kawie serwowanej poza naszą kuchnią tej szlachetnej nazwy. W całej Irlandii raz tylko piliśmy dobrą kawę. Była to restauracja "Campo di Fiore" w Bray. Właścicielem był znany włoski kucharz. Personel wrzeszczał na siebie po włosku bez opamiętania a padrone przysiadał się do stolika i troskliwie pytał czy smakuje. Spaghetti z homarem w tej knajpie to była poezja! No i kawa naprawdę w porządeczku. Niestety - zacny ten przybytek zamknięto, więc teraz kawę musimy parzyć sobie sami.  ?

11 minut temu, xajas napisał:

swoj "potencjal" tracisz na rozpowszechnianie takiego bezsensu jak w innych "politycznych" tematach 

To nie jest wątek o polityce! Tutaj piszemy wyłącznie o kawie.

Proponuję nawiązać kawowe porozumienie ponad podziałami. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, il Dottore napisał:

Proponuję nawiązać kawowe porozumienie ponad podziałami. ?

Aye Aye Sir!

Napisz o swojej maszynie/cisnieniu/temperaturze/ilosci kawy na porcje i czasie ekstrakcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, il Dottore napisał:

W całej Irlandii raz tylko piliśmy dobrą kawę.

Dużo ludzi ma te same doświadczenie.

Na wyspach trudno o dobrą kawę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w "D" aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, xajas napisał:

Aye Aye Sir!

Napisz o swojej maszynie/cisnieniu/temperaturze/ilosci kawy na porcje i czasie ekstrakcji

Ja mam najtańszy ekspres z serii Prestige firmy Lelit. Nazywa się Lelit Grace. Przepiękne wykonanie z polerowanej blachy z nierdzewki. Maszyna tylko jednobojlerowa ale mi w 100% styka bo nie pijemy wynalazków z mlekiem a tylko normalną czarną. Więc nie zamierzam przepłacać za 2 bojlery.

Ma za to taki rozszerzony PID, więc można pięknie dobierać wszystkie parametry. Moje ustawienia dobrane po długotrwałych eksperymentach: temperatura parzenia 91C (gdy dawałem normalne 94C to kawa nie była tak dobra, dziwne, ale co poradzę...), czas parzenia trochę dłuższy - daję 25 sek zamiast 20s, dawka kawy normalna - 7gr na espresso, 14gr na doppio.

Dlatego cenię serię Prestige Lelita bo mam wpływ na każdy parametr. Poza tym to prawdziwa ozdoba kuchni i grupa nagrzewana jest elektrycznie, a nie parą, jak w klasycznych maszynach. Dlatego czas nagrzewania mam zredukowany do minimum, co daje oszczędność czasu i prądu w porównaniu do klasycznych rozwiązań. Myślałem o Rockecie czy innej pięknej maszynie na wypasie, ale tak naprawdę to nie potrzebuję takich drogich ekspresów - Lelit też daje mi doskonałą kontrolę nad każdym parametrem (nawet nad preinfuzją, ale u mnie wyłączona - też w wyniku eksperymentów). Ciśnienie normalne - na środku zielonego czyli 10 bar. Nie musiałem regulować.

Kolejną zaletą Lelita jest duża wysokość od portafiltra do podstawy. Można używać wysokich szklanek czy kubków. A jak robisz espresso, to na maleńkie filiżanki masz podstawkę. Bardzo praktyczne.

Pic rel - na zdjęciu mój własny ekspres. ?

Choć oczywiście ekspres nie jest tak ważny jak młynek. ?

index.php?action=dlattach;topic=7135.0;a

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, il Dottore napisał:

Chciałem napisać - gorzką, ale przecież dobra kawa wcale nie jest gorzka.

Dobra kawa jest zawsze gorzka. Słodkie ulengołki to wynalazki z nad amazonki. Tam  w 200ml kawy jest pół kilo cukru.

Dla mnie jeśli kawa to tylko espresso, oczywiście bez cukru, z ekspresu ciśnieniowego, w zasadzie tylko Lavazza, czasem eksperymentuje, ale nie mogę nic znaleźć. Pewnie źle szukam, ale dostęp do dobrej kawy w Polsce jest mocno ograniczony.

W królestwie kawy po turecku, czyli fusiary, dobra kawa nie ma miejsca dla siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyna tylko jednobojlerowa ale mi w 100% styka bo nie pijemy wynalazków z mlekiem a tylko normalną czarną. Więc nie zamierzam przepłacać za 2 bojlery..... Ma za to taki rozszerzony PID, więc można pięknie dobierać wszystkie parametry. ....Moje ustawienia dobrane po długotrwałych eksperymentach: temperatura parzenia 91C (gdy dawałem normalne 94C to kawa nie była tak dobra, dziwne, ale co poradzę...), czas parzenia trochę dłuższy - daję 25 sek zamiast 20s, dawka kawy normalna - 7gr na espresso, 14gr na doppio.....grupa nagrzewana jest elektrycznie, a nie parą, jak w klasycznych maszynach. Dlatego czas nagrzewania mam zredukowany do minimum,...Lelit też daje mi doskonałą kontrolę nad każdym parametrem (nawet nad preinfuzją, ale u mnie wyłączona - też w wyniku eksperymentów).

...

Ciśnienie normalne - na środku zielonego czyli 10 bar. Nie musiałem regulować.

...

Kolejną zaletą Lelita jest duża wysokość od portafiltra do podstawy.

...

Choć oczywiście ekspres nie jest tak ważny jak młynek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pierwszy raz mamy cos wspolnego.   

Co prawda ja pije kawe z duza iloscia mleka, ale mimo to zdecydowalem sie na typowo-ekspresowa maszyne z jednym bojlerem i jednym obiegiem (pary nie uzywam). 

Nagrzewa sie w 10-12 minut

 

Ja tez wybralem rozbudowany PID

 

Temperatura 93 stopnie ale cisnienie zredukowane do 8,5 bar

 

Czas ekstrakcji 25 sekund

 

Single/Doppio to 7,5 albo 16 gram

 

Na wieksze kawy albo wyzsze filizanki uzywam portafiltra otwartego na dole (ten po lewej)

 

Prefuzji nie uzywam

 

Mlynek u mnie odpada, bo uzywam 4-5 gatunkow kawy rownoczesnie.

Nie moge postawic sobie 5 mlynkow alb ciagle zmieniac kawe w mlynku. Na szczecie „za rogiem“ mam znakomita „palarnie kawy“, wiec raz na tydzien moge dokupic swieza kawe mielona tak jak sobie zycze

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_6509.thumb.jpg.063a89d2bc95443c8e35d111bdede93c.jpgIMG_6515.thumb.jpg.26d877359f8322cbaa3083f0a0b84c4c.jpgIMG_6507.thumb.jpg.8c585d025a6975e3ded215dafe25a3a5.jpg

 

 

BTW.

Zabudowalem sobie takze duzy profesjonalny filtr wody (BWT), ktore reguluje twardosc wody, bez rownoczesnego redukowania/eliminowania skladnikow waznych za smak (Magnez,...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzę ECM. To jak Mercedes wśród ekspresów. ?

Ja mielę przed zaparzeniem. Niestety - nie mam zaufanej palarni za rogiem i muszę sprowadzać kawę z północnych Włoch. I nie piję single origin tylko blenda.

Moja absolutnie ukochana mieszanka to Lucaffe Mister Exclusive. W życiu nie piłem nic lepszego. Poza tym lubię Pellini Top i (o zgrozo!) fenomenalną Starbucks Anniversary Blend (miała to być edycja limitowana na jubileusz firmy ale ludzie ubłagali Starbunia, by wprowadził ją do oferty i czasem się pokazuje w sprzedaży - wtedy jest święto lasu). Jeśli włoska kawa mi się kończy a nowy transport nie dojechał, to ratunkowo posiłkuję się bardzo dobrą Starbucks Espresso Roast (niestety - potwornie tłuste ziarna i zatyka mi młynek, ale zamierzam rozwiązać problem i kupić Baratzę Sette - wtedy zmielę wszystko ? ). Koncernianki typu Lavazza, Illy itp w ogóle mi nie leżą. To dokładnie tak samo jak z piwem - po co pić koncerniaki jak są krafty? Chyba że Starbunia uznać za koncern, ale ja wiem??? Kawę mają naprawdę na poziomie.

450

Pellini-TOP-Espresso-1kg

1ab463c68eb5e5cdcc6baee9c690d218.jpg

7613036932172_3.JPG

 

6 minut temu, xajas napisał:

Czy w Lelicie mozesz zmienic cisnienie?

Nie z panelu. Trzeba zdjąć pokrywę i jest śruba regulacyjna. Niby czynność serwisowa, ale... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tego Starbucksa Anniversary wyprobuje.

U mnie zmiana cisnienia tez pod pokrywa przez srube.

 

Ten Lelit to dobre rozwiazanie dla mojej cory. Szukala cos prostego ale „profesjonalnego“. Podoba mi sie. Jedyny feler to maly zbiornik

 

Polecam wietnamską zaparzaną w phinie i obowiązkowo ze słodkim mlekiem skondensowanym:  

 

Ciekawostka: 25% kawy pochodzi z Wietnamu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, xajas napisał:

Jedyny feler to maly zbiornik

Gdy parzyłem kawę sobie, żonie i gościom (kilka osób) nigdy nie było problemu z mikrą pojemnością bojlera. W praktyce to nie jest dostrzegalna kwestia.

Ale możesz kupić Victorię z serii VIP.  Ten sam design. Chyba ma większy bojler. I niewiele droższa. Ja nie żałuję zakupu. Na moje potrzeby ideał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze „spozycie“ (2 osoby) jest troche wieksze
Moj zbiornik to > 2L ale musze napelniac raz na dzien

A tutaj jeszcze ta ciekawa statystyka


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, xajas napisał:

Ciekawostka: 25% kawy pochodzi z Wietnamu

Mieszanki wietnamskie mają specyficzny smak i zapach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, xajas napisał:

Moj zbiornik to > 2L ale musze napelniac raz na dzien

Aaaaaaaaaaaaaaa - mówisz o zbiorniku a nie o bojlerze.

To u mnie chyba 1,5 litra. Pijemy Americano po kilka dziennie i starczy na cały dzień jak dolejemy rano. Poprawka: JA piję Americano a moja żona jakąś wodnistą lurę. ? Ale pracujemy nad tym, już mi wypija moją kawę i coraz mniej wody dolewa. W końcu dojdzie do właściwych proporcji. ?

32 minuty temu, xajas napisał:

tego Starbucksa Anniversary wyprobuje.

Zdecydowanie polecam, jeśli trafisz. Zawiera jakąś domieszkę ziaren z Sumatry co sprawia, że jest pikantna! ? Normalnie jak pijesz to masz pieprz na języku! Niezwykła kawa!

I bardzo dobre mieszanki ma zawsze Starbucks na Boże Narodzenie. Robią Christmas Blend i Christmas Blend Dark Roast. Ja oczywiście biorę tą drugą.

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
1 godzinę temu, Jacchusia napisał:

w zasadzie tylko Lavazza

A jaką kupujesz ? Ostatnio którąś miałem i nie rzuciła mnie.

 

Ja mam kawiarkę. Najczęściej kupuję granatowe mielone Tchibo, albo zieloną rozpuszczalną z Lidla .

Dobre kawy mają tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

byłem u nich w kawiarni i coś mi podali, kop na cały dzien ale bez latających rąk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam, jeśli trafisz. Zawiera jakąś domieszkę ziaren z Sumatry co sprawia, że jest pikantna! Normalnie jak pijesz to masz pieprz na języku! Niezwykła kawa!

Apropos pikantna.
Czy probowales kilka okruchow startego kardamonu?
Pasuje do „ciemnych“ kaw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie próbowałem kawy z kardamonem. Są kraje, gdzie to jest normalka ale jako człowiek kultury łacińskiej piję po włosku. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.