Skocz do zawartości

il Dottore
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, jackk napisał:

Pytanie z innej beczki. Czego uzywacie do usuniecia kamienia (descaling). Skonczyl mi sie proszek i mam obiekcje do uzycia octu. Czy raczej jechac do sklepu i kupic cos bardziej odpowiedniego?

Jak mieszkasz w PL to Mediamarkt są różne środki do odkamieniania ekspresów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie są mediamarkty?

Ale w każdym sklepiku dostaniesz kwasek cytrynowy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co stwierdziłem składnikiem większości gotowych odkamieniaczy w płynie jest kwas mlekowy. Ale nie sądzę żeby użycie kwasu cytrynowego miało jakoś ekspresowi zaszkodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zaliczam się do fanów kawy .Pijam dwa razy dziennie ,oczywiście espresso ( zwane w Polsce ekspresso !) .Mam w domu ekspres DeLonghi Dinamica. Włosi dla mnie to mistrzowie świata w kwestii parzenia kawy .Drugi kraj ze świetną kawą to Portugalia .

Moja przygoda z kawą zaczęła się w latach 70 od wyjazdów turystycznych na Węgry .Po doświadczeniach PRL tamtejsza kawa ( parzona w tygielkach ) była dla mnie ideałem .Potem pojawiły się doświadczenia włoskie i bliskowschodnie .Czyli dwie filozofie parzenia ,w ekspresie i w tygielku .Czyli kawa pita w Turcji ,Egipcie Maroku ,na Bałkanach itp.

Ważna dla mnie była wyprawa do ojczyzny kawy czyli do Etiopii gdzie kawa tygielkowa ( parzona nawet w zabitych dechami wioskach ) była najlepsza na świecie .Również po wizycie w Kenii i Tanzanii przekonałem się ,że najlepsza kawa to ta ze wschodniej Afryki .

Natomiast rozczarowała mnie najdroższa ( rzekomo ) na świecie kawa z Indonezji przetrawiona przez cywetę .Piłem takową na Jawie i...nic nadzwyczajnego .Próbowałem też kawy w Japonii ( uchodzi też za ekskluzywną ) ale bez rewelacji .

Czyli reasumując.Pijam kawę z ekspresu, typu espresso .Kupuję ziarnistą , raczej ze wschodniej Afryki ( Etiopia ,Kenia ,Uganda ) .

Moje najgorsze wspomnienia związane z kawą to oczywiście PRL ale i kawa podana w kubku w Nowym Jorku w jakiejś knajpie .Jednocześnie zaznaczam ,że w NYC piłem też znakomite kawy np. w Metropolitam Muzeum czy MoMie .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

 w NYC piłem też znakomite kawy np. w Metropolitam Muzeum czy MoMie .

 

W MoMie jest jedna z najbardzie renomowanych kuchni/restauracji (i bistro) na swiecie.

nie bylem, ale ogladalem wiekszy reportaz  o tej restauracji i kuchni/kucharzu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Lector. Audio. Poland. napisał:

Kawiarki Bialetti

Przestrzegam przed elektrycznymi produktami tej firmy. Miałem dwie kawiarki Bialetti  Mukka i elektronika po kilku miesiącach padła. Polecam za to zwykłe wersje grzane "z zewnątrz" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Natomiast rozczarowała mnie najdroższa ( rzekomo ) na świecie kawa z Indonezji przetrawiona przez cywetę .

Miałem okazję i potwierdzam, nic nadzwyczajnego, oczywiście nie to co cena, ta nadzwyczajna.

Chyba, że w Polsce dostępny jakiś gorszy gatunek tej kawy? "Swoją" kupiłem w kawiarni w Bielsku-Białej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Też zaliczam się do fanów kawy

@il Dottore widzisz - polski lekarz z Polski objeździł cały świat a polski lekarz (?) z Irlandii nawet na Teneryfę stać tylko raz na kilka lat. ?

Co do kaw to smakuje mi kawa m.in. z tej palarni (ziarna pochodzą z niewielkich kolumbijskich planacji). https://www.blue-drop.pl/produkty/kawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
[mention=7180]il Dottore[/mention] widzisz - polski lekarz z Polski objeździł cały świat a polski lekarz (?) z Irlandii nawet na Teneryfę stać tylko raz na kilka lat.

Tak, tylko ze w dzisiejszych czasach i cenach lotow, caly swiat moze byc tanszy niz lokalny urlop za rogiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś szuka taniego sposobu na dobrą kawę to polecam  aeropress. Oczywiście kawę mielimy przed parzeniem i nie zalewamy wrzątkiem, niby  podstawy ale w Polsce niekoniecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, JuG napisał:

nawet na Teneryfę stać tylko raz na kilka lat. ?

Na Teneryfę to ja drobne noszę w kieszeni, bo tyle to mnie kosztuje. ?

Teraz to już nawet za hotel nie płacę bo kolega kupił apartament w Los Christianos. ?

Wiesz, mnie nie imponuje gdzie kto był.

"Byłem na wsi, byłem w mieście, byłem nawet w Budapeszcie - wszystko ch*j". ?

A ja i tak jestem najbardziej szczęśliwy w Polsce jak z łodzi mogę podziwiać wschód słońca. Albo zachód. ?

A na jezioro mam z domu 10-12 minut. ? Wcale nie trzeba daleko jeżdzić żeby było fajnie. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

6 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Na Teneryfie też byłem .

Moje gratulacje. A ja byłem w Hollywood. W hrabstwie Wicklow. ?

Nawet jakiś sprytny farmer napis umieścił. ?

?height=400&version=3877337

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Koniec epidemii! Moja ukochana palarnia z północnych Włoch znowu działa i właśnie dotarł kilogram ziaren. W piątek ma przyjść kolejny.

Będzie pite! ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Swoją drogą... ciekawe, kiedy ich lewacki zajob sieknie i pogonią tych Murzynów z opakowań kawy. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tą kawę kupuję do robienia plujki. ?

Znaczy nie plujki tylko jak biały człowiek - do French press. ?

Niby taniocha z Ikei a bardzo przyzwoita! Ciemne palenie, organiczna, palona w Holandii i grubo mielona. Polecam - warto spróbować. Pije się naprawdę bez obrzydzenia. Konkret kawa.

patar-filter-coffee-dark-roast-organic-u

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, meganert napisał:

Czy mógłbyś powiedzieć coś na temat tej palarni z Włoch i jakie są koszta przesyłki do Irlandii kg kawy

Firma nazywa się Lucaffe. A kawa Mr Exclusive. Ich najlepsza, w każdym razie najwięcej fejmu ma. Firma twierdzi że ta z motorem na opakowaniu jeszcze lepsza ale nie próbowałem.

Najtaniej Ci wyjdzie przesyłka z  brytyjskiego Amazona. Jest tam już dostępna. Podobnie jak znakomita Pellini Top. Ta ostatnia tylko w podach a nie ziarnista ale lepszy rydz niż nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź ? ogólnie rzadko kupuję paloną kawę ponieważ sam się tym zajmuję. Jednak czasami lubię spróbować coś innego, bo niestety mam dostęp tylko do kilku gatunków zielonej kawy w rozsądnej cenie. Najbardziej istotne jest jednak aby kawa była świeżo palona bo nawet najlepszy gatunek zwietrzały nie będzie smakował. Jeśli już kupuję gdzieś w sklepach to patrzę aby data ważności była na 2 lata do przodu, chociaż i to nie zawsze się sprawdza. W Polsce kupowałem z małych palarni i kawa zawsze była bardzo dobra, ponieważ one palą na bieżąco. Niestety duże koncerny tego nie robią i czasami zakup nawet bardzo drogiej kawy od nich jest loterią ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, meganert napisał:

Niestety duże koncerny tego nie robią i czasami zakup nawet bardzo drogiej kawy od nich jest loterią

Bez obaw, regularnie kupuję i każda paczka jednakowo trzyma jakość. Nie zauważyłem żadnych wahań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kawa, to tylko ekspresowa. Mam całkiem przyjemny ekspress ciśnieniowy, a co do gustu, to lubię kawy mleczne, a więc te przez prawdziwych kawoszy odsądzane od czci i wiary ;-). Ile ? Na ogól jedna kawa dziennie, rzadko dwie. Gatunki ? Raczej te popularne ze sklepów. W ziarnach. Zresztą, jak raz na jakiś czas kupię jakąś nietypową jako eksperyment i nawet jest dobra, to i tak potem zapominam, jak się nazywała :-))) Muszę chyba zacząć robić fotki opakowań komórką :-). Oczy szeroko otwieram, jak widzę tu te różne egzotyczne dla mnie fajne opakowania i nazwy kaw :-) Skąd Wy je bierzecie ? :-)))) Ściągacie ze świata, czy z jakichś specjalnych sklepów ? 

Acha, od ładnych nastu lat jestem wyznawcą zasady, że ludzie dzielą się na mądrych i na tych, którzy słodzą kawę :-)))))))). Kiedyś słodziłem, a teraz kawa nawet z połową łyżeczki cukru jest dla mnie ulepem i to ulepem bez smaku ( wyjątkiem są kawy mrożone, ale te pijam ze 3 razy na rok na wakacjach gdzieś tam :-))))))...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SynSama

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.07.2020 o 10:27, hi_aro napisał:

Proszę cię, czego nie jadam w 100% to chodowlanych ryb. Pstrągów, łososi itd. Mieszkam 20KM od zatoki. 2 razy w tygodniu przyjeżdża rybak i sprzedaje ryby i owoce morza. 

A to ma gostek jakieś swoje prywatne morze :-))) ? Takie czyste, bez rtęci, nawozów i innego badziewia, które duże rzeki tak ochoczo wpompowują w światowe oceany ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SynSama napisał:

A to ma gostek jakieś swoje prywatne morze :-))) ? Takie czyste, bez rtęci, nawozów i innego badzi

Umiesz czytać i przeprowadzić syntezę tego co czytasz? 

Nie kupuję ryb hodowlanych, które są faszerowane nie wiadomo czym...I to jest cała konkluzja, no chyba że z grupy płaskoziemców jesteś?

Godzinę temu, SynSama napisał:

że ludzie dzielą się na mądrych i na tych, którzy słodzą kawę :-)))))))).

Godzinę temu, SynSama napisał:

a co do gustu, to lubię kawy mleczne, a więc te przez prawdziwych kawoszy odsądzane od czci i wiary ?

 Chyba jednak płaskoziemca, podwójne zaprzeczenie w jednym wpisie. Mleko zabija wszelki smak kawy, jeszcze bardziej niż cukier...Typowa brytolska maniera, mleko do kawy, mleko do herbaty, mleko do steyka medium rare zamiast czerwonego wina...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SynSama napisał:

lubię kawy mleczne, a więc te przez prawdziwych kawoszy odsądzane od czci i wiary ;-).

Nikt tu nikogo nie odsądza i nie krytykuje. ? Ja piję bez mleka, ale Halynce zrobie tej kapuczyny ? co nie jest najprostszym zadaniem, zważywszy, że ekspres mam jednobojlerowy.

 

1 godzinę temu, SynSama napisał:

Kiedyś słodziłem, a teraz kawa nawet z połową łyżeczki cukru jest dla mnie ulepem

Również nie słodzę, za co w Brazylii linczują - oni piją ulepy i nie ma dyskusji.

Ja nie dyskutuję, czy kawa lepsza z cukrem, czy bez. Niech każdy pije jak lubi. Ani ja nie słodzę, ani żona ale w domu zawsze mamy cukier, bo może jakiś gość zechce? Do kawy najlepszy brązowy rough cut! ?

ef083cf1-2a0c-466b-8941-87cc1a3499f4.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.