Skocz do zawartości

il Dottore
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już mam taką fazę że u ludzi kawy odmawiam, jeśli wiem, że nie mają dobrej. I wychodzę na nadętego bufona co obraża gospodarzy.. Trudno. Ale przynajmniej taniej im wyjdzie jak poproszę tylko o wodę. 

Tak, to jest „problem“. Od momentu, kiedy zajalem sie tym na powaznie, poza nielicznymi wyjatkami, ani jedzenie ani kawa poza domem nie dorownuje wlasnej kuchni. Tylko w kregu znajomych smakoszy (wielu przyjaciol jest znakomitymi kucharzami hobbystami, to zupelnie nowy trend/kultura) mozna sie jeszcze kulinarnie delektowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kulturą picia czegokolwiek jest problem, bo u nas brakuje w ogóle kultury. Poza tym Rozumienie pojęcia jakości produktu też jest wyjątkowo kiepskie. Mało kto zwraca uwagę na to, aby kupować dobry jakościowo produkt. Bardziej istotna dla wielu ludzi jest sama marka produktu, a nie jego jakość. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 minuty temu, Krasnaldo napisał:

Mało kto zwraca uwagę na to, aby kupować dobry jakościowo produkt.

przy tak radykalnym stawianiu sprawy, podpowiedz, jaki jest sposób na to, by potrafić wybrać dobry jakościowo produkt?

Przykładem może być kawa w ziarenkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest świadomość produktu. Podstawową wartością dla jakości kawy, jest klasa ziaren z której została wypalona. Dalej kwestia mieszanki ziaren, sposób ich obróbki i lokalizacja plantacji. A na samym końcu zostawiam świeżość palenia, co nie oznacza że jest to najmniej istotny aspekt wyboru dobrego jakościowo produktu. To z tych parametrów "policzalnych". Później już pozostaje kwestia subiektywna czyli odczucia smakowe, bo nie każda dobra jakościowo kawa musi posiadać profil sensoryczny który będzie nam odpowiadał. Ja do dziś mam problem z Geshą, mimo że to najbardziej ceniona Arabika. Mi nie smakuje. Pijam głównie blendy, które zapewniają mi idealny balans między kwaśnym, gorzki i słodkim smakiem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, il Dottore napisał:

Bez przesady. Jeszcze może rozpuszczalną wódkę mam pić? Ja już mam taką fazę że u ludzi kawy odmawiam, jeśli wiem, że nie mają dobrej. I wychodzę na nadętego bufona co obraża gospodarzy.. Trudno. Ale przynajmniej taniej im wyjdzie jak poproszę tylko o wodę.  ?

Jak widze, ze szanse na dobra kawe sa marne to prosze o herbate ? Wychodze z zalozenia, ze lepiej nie wypic kiepskiej kawy niz sie zniesmaczyc. Dotyczy to rowniez wszelkich miejsc na miescie gdzie kupuje kawe. Doszlo do tego ze zagladam czasem za lade ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez luckyguliver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, Krasnaldo napisał:

Najważniejsza jest świadomość produktu.

tę kwestię lepiej zostawić ezoterykom

Godzinę temu, Krasnaldo napisał:

Podstawową wartością dla jakości kawy, jest klasa ziaren z której została wypalona.

klasę, czyli co? bo wskazał bym raczej na ich jakość

Godzinę temu, Krasnaldo napisał:

Dalej kwestia mieszanki ziaren, sposób ich obróbki i lokalizacja plantacji.

prawie jak w wyborze winogron do produkcji wina

Godzinę temu, Krasnaldo napisał:

A na samym końcu zostawiam świeżość palenia,

trzeba to doprecyzować; czy palenie może być nieświeże?

Mam wrażenie, że to wszystko, jest jedynie sprawą umowną, co jest lepsze i dla kogo, no, chyba, że sama jakość ziaren ma znaczenie tak samo jak każdego innego produktu, np. truskawek.

Popsute, zdeformowane, nadgryzione, są be.

Sam zauważyłeś, że:

Godzinę temu, Krasnaldo napisał:

problem z Geshą, mimo że to najbardziej ceniona Arabika. Mi nie smakuje.

wszystko sprowadza się do tego, co komu smakuje. Cała reszta, to....hiend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie że nie zrozumiałeś tego co napisałem. Zapytałeś o to jak ocenić jakość produktu na przykładzie kawy. Dość precyzyjnie odpisałem jakie są parametry policzalne/obiektywne do oceny produktu. I to nie jest żaden hiend. To jest identyczny proces jak ocena składu produktu w sklepie. Jeśli zwracasz uwagę na jakość produktu to czytasz etykiety.

Podałem również jeden czynnik subiektywny czyli mój własny smak i preferencje. Bo nie każda dobrej jakości kawa musi mi odpowiadać smakowo. To tyle. Ale nie ujmuje to jakości produktu. Na rynku jest mnóstwo dobrej jakości kawy o tak różnych profilach, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

A kiepskiej jakości kawa jest uzyskiwana z kiepskiej jakości ziaren, które są poddawane kiepskiej jakości procesowi palenia, którego celem jest zabicie wszystkich możliwych smaków poza gorzkim czekoladowo-ziemnym posmakiem, który większość uznaje za "prawdziwy" smak kawy.

I tak, ziarna mają klasę. Dokładnie 5 klas - Specialty, Premium, Exchange, Below Standard, OFF. Oceny ziaren dokonuje się na podstawie ich defektów. Klasa OFF najczęściej trafia do marketowych paczek z kawą mieloną, najtańszych kaw ziarnistych i kapsułek. Dodam również że ziarna klasy OFF, to nie tylko ziarna z ogromną ilością defektów ale też podpleśniałe i zgnite. Dlatego bardzo intensywnie się je pali, o czym napisałem akapit wyżej.

Tak, palenie może być nieświeże. Tutaj decyduje data palenia. Z reguły za świeże palenie uznaje się kawy które trafiają do młynka nie później niż na 4 tygodnie od daty palenia. 

PS. Tak, kawa jest jak wino ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krasnaldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykul o Bialetti


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


Najciekawszy fragment


Measure 1g of coffee for every 10g of water, which corresponds roughly to filling the bottom of the Moka to just under the pressure valve. Once filled, place the water chamber on the stove to preheat to between 45 and 55°C.


While waiting for the water to heat, fill the basket with coffee ground right between a grind for espresso and filter coffee. As you place the coffee in the basket, avoid making a little mound or tamping the coffee down; simply fill it level to the top.


Place the coffee basket in the water chamber and screw on the upper chamber, leaving the cover open. Turn up the flame as high as it will go without exceeding the diameter of the Moka. The coffee should start to rise very quickly and as soon it speeds up, creating bubbles and a lighter color, close the cover and immediately remove the Moka from the flame.

Czyli kawy nie dociskac, najpierw podgrzac wode, a dopiero potem wsadzic filtr i zakrecic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, xajas napisał:

Pomyslalem sobie, ze wyprobuje moja GoPro i zrobie maly filmik pokazujacy 3 praktyczne dupsle

1. Lejek zapobiegajacy rozsypywaniu sie kawy w trakcie mielenia

2. Leveler ulatwiajacy rownomierne ubijanie kawy

3. "Klocek" umozliwiajacy ubijanie kawy i stabilne ustawianie dowolnych filtrow (pojedynczy i potrojny bez klocka sie "przewraca")

 

Cel:

- podwojne Espresso czyli ok 45ml z 16g mielonej kawy

- cisnienie 8,5bar

- temperatura 92°C

- czas parzenia 25s

 

Co nie calkiem wyszo, bo za ciemne i nieczytelne, to wskazania wagi. Moze mi sie uda je rozjasnic 

 

 

 

 

    

Filmik jako filmik - podoba mnie się.. ? Być może troszke więcej tempa bym mu jedynie nadała, ale dosłownie 'ociupinkę..' ?  poza tym jest super !

Natomiast filiżanka jest piękna, owszem, ale nie do espresso.. cienkie ścianki, zimna.. i za duża.. z naciskiem na to, co wytłuściłam ?

Kawa najprawdopodobniej została zbyt mocno zbita, ponieważ w momencie sciekania z kolby w jednej strony leci ciurkiem, z drugiej natomiast skapuje. Powinno spływać równo, nie za szybko bo będzie lura i nie za wolno, bo będzie spalona ? Espresso jest wbrew pozorom najtrudniejszą do przygotowania z kaw ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie pije czystego espresso, po ekstrakcji filizanka jest uzupelniana mlekiem, az po brzeg.
Malo tego, przyznaje sie bez bicia, ze pije z cukrem, a calosc z mlekiem jest podgrzewana w mikrofalowce! Pelna profanacja!
Kazdy pije jak lubi

Apropos nie zawolno/nie za szybko -> czas ekstrakcji widac na PID -> 25s

Ale ta zabawa z GoPro mi sie spodobala, moze nakrece to jeszcze raz. najbardziej podoba mi sie ta potrojna „lyzka“ nakrecona w slow motion, wyglada bardzo estetycznie

Najlepsze robi Hoffmann, ten gosc jest absolutnie odjazdowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

"momencie sciekania z kolby w jednej strony leci ciurkiem, z drugiej natomiast skapuje."

 

jak z jednej leci a drugie kapie, może to być znak, że trzeba umyć, przeczyścić

1 minutę temu, xajas napisał:

calosc z mlekiem jest podgrzewana w mikrofalowce!

 sterylizujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Ja nigdy nie pije czystego espresso, po ekstrakcji filizanka jest uzupelniana mlekiem, az po brzeg.
Malo tego, przyznaje sie bez bicia, ze pije z cukrem, a calosc z mlekiem jest podgrzewana w mikrofalowce! Pelna profanacja!
Kazdy pije jak lubi.

Czas ekstrakcji widac na PID -> 25s

Profanacją jest pićie schłodzonego cognacu lub whiskey.. a to to ja nawet nie wiem :) ale owszem każdy pije jak lubi i ma do tego pełne prawo ?

Godzinę temu, kazik-t napisał:

"momencie sciekania z kolby w jednej strony leci ciurkiem, z drugiej natomiast skapuje."

 

jak z jednej leci a drugie kapie, może to być znak, że trzeba umyć, przeczyścić

Owszem, jedno z dwojga, choć nie brałam tego pod uwagę z racji panującej czystości ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Prawdziwa siła człowieka tkwi nie w uniesieniach, lecz w niewzruszonym spokoju.' 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 sterylizujesz...

Mozliwe, ale wazne ze smakuje. Probowalem tez klasyczne podgrzewanie para, ale nie wyczulem roznicy, wiec pozostalem przy moim „pragmatycznym“ rozwiazaniu.
Jestem „anty-ortodoksyjny“, nie tylko w kawie. Biore co funkcjonuje

Nastepnym razem podstawie dwie filizaneczki, to zobaczymy, czy sa rownomiernie wypelnione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Natalia Cattiva napisał:

Kawa najprawdopodobniej została zbyt mocno zbita, ponieważ w momencie sciekania z kolby w jednej strony leci ciurkiem, z drugiej natomiast skapuje. Powinno spływać równo, nie za szybko bo będzie lura i nie za wolno, bo będzie spalona

jednym z powodów nierównego wylewania kawy

może być "stukanie" w portafilter - kategorycznie odradzają - właśnie wtedy kawa "odrywa" się od ścianki - jest to niewidoczne ale potem jedną stroną zdecydowanie szybciej wypływa.

Świetna ta polerka kawy tym "wiatraczkiem" - świetna! po polerce tylko stempel z lekkim przekręceniem o 90 % - nic więcej - jeden raz bez poprawiania i powinno być idealnie.

Co do mikrofali - jeśli ktoś rozróżni podgrzane mleko w mikrofali a w garnuszku - to jest szaman i powinien grać w lotto. Ja przeważnie grzeje parą - ale żadnej różnicy w smaku nie czuje.

 

11 minut temu, kazik-t napisał:

bio kibelek ...?

hostelowy ekspresik? :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawy  w Espresso ciąg dalszy. Tym razem kolba bez dna

Jeszcze kilka prob i cos z tego wyjdzie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Natalia Cattiva napisał:

Aromaterapia..?

Szambo samospalające?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

Zabawy  w Espresso ciąg dalszy. Tym razem kolba bez dna

Jeszcze kilka prob i cos z tego wyjdzie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Świetny tygrys wyszedł! 

Widać extra na zwolnionym filmie, że jeden bok szybciej puszcza kawę, może tamperem tylko jeden raz przybij bez żadnego przekręcania? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niespodzianka! ?

Wchodzę ci ja rano do Lidla po rybkę na obiad - a tu taki cymesik! No śliczności! ? A cena - psi grosz. ?

Nie mogłem sobie odmówić i kupiłem. I teraz medytuję: co to jest i z czym to się je? ?

Ktoś ma Bialetti i używa? Warto, czy trzymać się dużego ekspresu a kawiarkę dać córce pod choinkę?

d6b5312c5759b.jpg

f52c8217ea958.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, il Dottore napisał:

Ktoś ma Bialetti i używa?

Miałem łaciatą Mukkę - genialna rzecz. Robiła espresso, latte i cappuccino, a wszystko za jednym dotknięciem tego grzybka, który wystaje nad pokrywkę. Ta Twoja wersja jest chyba tylko do espresso. Ogólnie świetny sprzęt, byle nie wersja elektryczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2020 o 23:09, Krasnaldo napisał:

 Jeśli zwracasz uwagę na jakość produktu to czytasz etykiety.

 

Co racja to racja, tam zawsze jest sama prawda.

 

Tak ogólnie, filmiki na youtube są fajne, naganiacze robią co mogą żeby zarobić, baardzo dużo tych pienistych espresso przyrządzają, baardzo rzadko bez cięcia filmu je wypijają. Macie pomysł dlaczego tak jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2020 o 01:35, Edson napisał:

Co racja to racja, tam zawsze jest sama prawda.

 

Tak ogólnie, filmiki na youtube są fajne, naganiacze robią co mogą żeby zarobić, baardzo dużo tych pienistych espresso przyrządzają, baardzo rzadko bez cięcia filmu je wypijają. Macie pomysł dlaczego tak jest?

Tak, kawa nie jest z "Biedry"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.