Skocz do zawartości

il Dottore

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.07.2021 o 20:47, slaaawek napisał:

Koledzy express Jura kawa Pellini Top... Jest pysznie:) polecam!

 

O boszee!!!

Dajcie już spokój z tymi masówkami.  Jest tyle fajnych rodzimych miejscowych palarni 😉  Pyszna może być kawa od Gorana, kawa od Antonia, Hard Beans czy Lani Coffee.

Pijałem espreso Lani Coffee (80/20) nad polskim morzem i powiem wam że włoskie Topy od Lavazzy, Kimbo czy Passalacquy mogą się po prostu schować.

Z Włoskich kiedyś smakowały Manuel, Jolly czy New York Coffee. Teraz kiedy mamy czasy niezłych wałów to wolę u nas palone, szczególnie że można porozmawiać z producentem a to już sami wiecie ☺️

Naciąłem  się raz na allegro u znanego sprzedawcy, nawet się przyznał że sam paczkował w torebki z włoskimi napisami i polską nalepką. Italiano Espreso całkiem świeże było ale zupełnie żadnych wrażeń sensorycznych, płaska przysłowiowa deska!

Aa, i nie wierze że na wyspach czy tam na kontynencie nie ma miejscowych palarni. Nie samym marketem żyjmy 🤭

 

PS. sir.jax piję teraz Kolumbie Puerto Natural od Antonia i jest to samo co miałem z Lani. Gorący przelew jest żywo cytrusowy i dociążony awacami ale jak przestygnie to wszystko na drugi plan a na pierwszym deczko cierpko-gorzki dominuje.

Chyba się domyślam. Wcześniej słodziłem cukrem trzcinowym i wychodził letni kompot, teraz zero cukru, gorzka czekolada i chyba mi czegoś brakuje!?

🤪

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pierote napisał:

 

🤪

Upsss, nie zdążyłem fotki obrobić

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja nowa dostawa od Gorana z Eurocafe wjechała, calutkie 7kg. Nawet powąchać nie mogę, bo do szpitala trafiłem. Błąkam się tu w poszukiwaniu kawy, ale wszędzie paskudztwo z automatów ze zwietrzałej kawy. e90e1600f6a9fba2e6e4f575844d43ef.jpg80f7d9a2e136025f7ca01176a6bf856a.jpg46c9159ba2f116c8a265b0ee776a6a45.jpg8f3259a7d7b807b80f74e421cacb11db.jpg

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2021 o 23:04, pierote napisał:

sir.jax piję teraz Kolumbie Puerto Natural od Antonia i jest to samo co miałem z Lani. Gorący przelew jest żywo cytrusowy i dociążony awacami ale jak przestygnie to wszystko na drugi plan a na pierwszym deczko cierpko-gorzki dominuje.

Nigdy nie pijam gorącego jakiegokolwiek płynu, więc się nie wypowiem. 

Kawy zaczynam siorbania w okolicach 60°C lub troszkę niżej. 

Cierpkość powinna znikać przy niższych temperaturach parzenia, ja ostatnio Burundi pociągnąłem wodą w temp 86-88°C, ale bardzo fajnie też się otworzyła przy 96°C zwłaszcza z Gabi Master A.

Widzę Synestezje u Ciebie, kiedyś ją pijałem jest O.K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pierote

Zajrzyj czasem do labuna.pl ostatnio mieli promocję, zatem zanabyłem coś nowego, jestem bardzo ciekawy tej kawy, bo w profilu mają być owocaśne doznania.

Kolumbia Villa Clabelina odmiana LOT#2 palona przez ubiegłorocznego  mistrza Polski Pawła Drzażdżewskiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No i nie mogłem sobie odmówić  Manhattan Coffee - Kolumbia Diego Samuel Bermudez obróbka anaerobic. 😁

 

 

 

IMG_20210807_012101.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, parich napisał:

Ktos sie orientuje co sie dzieje z forum caffe prego?

Powiem, że nawet nie znam. Ja jakiś czas temu uczestniczyłem w forum 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cafe preggo umarło śmiercią naturalną.
Forum.wszystkookawie.pl miało trochę problemów technicznych, ale już ruszyło.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka



Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, gromg napisał:

Cafe preggo umarło śmiercią naturalną.

Bo ile można rozmawiać o ekspressach i espresso?

😁😁😁😁

Wszędzie, gdzie wątki o kawie, wciąż króluje ekspress, bo ludziom wydaje się, że najłatwiej.  A goooowno prawda, żeby zrobić dobre espresso, trzeba ogromnego doświadczenia i umiejętności wstrzelenia się w parametry kawy, przemiału, czasu i temp.

Ludziom z wygody pasują mleczne odmiany, a trochę ich i tylko to czasem ratuje zasadność posiadania ekspressu, mnie to nie bierze wcale, a nawet jak bym miał ekspress, to parzył bym tylko ze średniopalonych, albo nawet jasnopalonych.

Ja piłem tylko raz zajebiste espresso, już nigdy później nigdzie takiego nie miałem okazji.

Zresztą więcej się dzieje w alternatywach jeśli chodzi o profil smakowy i after taste.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2021 o 07:43, slaaawek napisał:

Kolego il Dottore zapomniałes co piłeś??? Co wymieniłeś? Przecież tutaj sam pierwszy daleś info o Pellini Top. Że Ci smakuje.

Potwierdzam. Pellini Top mi smakuje, ale koło Murzynka nawet nie stało. Więc kupiłem tą kawę, wypiłem, pochwaliłem, bo się należy - i tyle.

Kawą pierwszego wyboru pozostaje Murzynek. Właśnie wjechało 4kg z niemieckiego Amazona, bo taniej niż u irlandzkiego importera a i wysyłka bezpłatna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ile można rozmawiać o ekspressach i espresso?

Wszędzie, gdzie wątki o kawie, wciąż króluje ekspress, bo ludziom wydaje się, że najłatwiej.  A goooowno prawda, żeby zrobić dobre espresso, trzeba ogromnego doświadczenia i umiejętności wstrzelenia się w parametry kawy, przemiału, czasu i temp.
Ludziom z wygody pasują mleczne odmiany, a trochę ich i tylko to czasem ratuje zasadność posiadania ekspressu, mnie to nie bierze wcale, a nawet jak bym miał ekspress, to parzył bym tylko ze średniopalonych, albo nawet jasnopalonych.
Ja piłem tylko raz zajebiste espresso, już nigdy później nigdzie takiego nie miałem okazji.
Zresztą więcej się dzieje w alternatywach jeśli chodzi o profil smakowy i after taste.
 
Ja piję zawsze zajebiste espresso. Raz lepsze raz gorsze, ale zajebiste nie mające porównania z tym co serwują w okolicy pseudokawiarnie.



Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ludziom z wygody pasują mleczne odmiany, a trochę ich i tylko to czasem ratuje zasadność posiadania ekspressu
 

z jakiej „wygody“? Co jest w tym wygodne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gromg napisał:

Ja piję zawsze zajebiste espresso. Raz lepsze raz gorsze, ale zajebiste nie mające porównania z tym co serwują w okolicy pseudokawiarnie.

I tyle w temacie! 🙂 Nie używam cukru, nie używam mleka. Ja jestem normalny. 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gromg napisał:

Ja piję zawsze zajebiste espresso. Raz lepsze raz gorsze, ale zajebiste nie mające porównania z tym co serwują w okolicy pseudokawiarnie.



Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Ale ja nie mówiłem o pseudokawiarniach i sieciówkach.

4 godziny temu, xajas napisał:


z jakiej „wygody“? Co jest w tym wygodne?

Przecież masz świadomość,  że przeciętny Kowalski nie idzie po Rocketa, tylko kupi automat.

O tym mówię, nie o świadomych home baristach. 

4 godziny temu, il Dottore napisał:

Nie używam cukru, nie używam mleka. Ja jestem normalny. 🙂

Zdaję Ci się 😂😂😂

A tak serio już, to dobrze, bo często te dodatki zabijają to co najfajniejsze w kawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętny Kowalski idzie do marketu i kupuje ładny automat i sypie co popadnie. Ale są tacy, którzy pójdą krok dalej i dla nich jest forum.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstąpiłem rano do Lidla a tam takie cudo! 😀 Po prostu słitaśna filiżanka do espresso z Guinness Merchandising. Nie wiem co ma wspólnego Guinness z kawą. Chyba tylko kolor. Ale może napis na filiżance ma nam przypominać, że nie samą kawą człowiek żyje?

W każdym razie - nabyłem te śliczności drogą kupna. 😀

xlarge

1271383092795281421

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, J.Jerry napisał:

A co ma ptak wspólnego z kawą?...przecież on sobie jaja robi z picia kawy.

Jak to nie ma nic wspólnego, jak ma ...

😁

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, J.Jerry napisał:

co ma ptak wspólnego z kawą?

Co ma ptak wspólnego z piwem? 🙂 Tymczasem dla firmy Guinness tukan jest najważniejszym zwierzęciem! 🙂

C6QUGVVUoAIXRUo.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rasputin napisał:

Guinness w smaku bardziej kawa niż piwo.

Prawda. Cała okolica browaru pachnie w pewnych porach kawą. 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowiłem wejść w temat kawowy, do tej pory jechałem na masówce. Skusiłem się na zachwalane Top Pellini, paczka w drodze, oczekuję oświecenia 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam czym więcej piję kawy tym więcej nabieram szacunku do tego czym jest kawa jako taka i ile prób trzeba pokonać ile meandrów i ukrytych skarbów odkryć

Kupiłem w ciemno 0,5 kilo kawy z... Ugandy, w opisie niska kwasowość, smak melonów i rodzynek. Akurat miałem gości, ura bura na szybko, młyn, parametry infuzji i takie tam..

 

No kurna 10 kaw zepsutych i uj wie w którą stronę zmierzać; za tym sprawdzona kawa z Dominikany bo super Rafaella kawa z Kostaryki którą w kołysce pił Napoleon 😉 się wcześniej skończyła

No ale uparty jestem i cierpliwy, po pół miesiąca trucia się kontrolnie kwasowość zaczeła słabnąć. Za tym myślę sobie dobry kierunek pół kilo kawy nie pójdzie out.

 

Mineło 1,5 miesiąca, coś mnie tknęło a zaparzę sobie ”pułkownika"z kolby mimo że obok i dobra Dominikana jak i lepszy Kamerun; efekt dziś niesamowity! kawa walczy w czołówce pierwszej ligi a cena jak u takiego sobie Pelini a nawet ciut niższa

 

No i tak to jest z tą kawą i nauką pokory  :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, xajas napisał:

na wejscie zamow Lucaffe Mr. Exlusive. To taki uniwersalny Joker

jest następny w kolejce, tyle że ja mam póki co automat więc nie wiem czy się niepotrzebnie nie wystawiam. ma jakieś tam opcje ale patrząc na Wasze maszynki, no cóż.... kurtyna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2021 o 09:30, rasputin napisał:

jest następny w kolejce, tyle że ja mam póki co automat więc nie wiem czy się niepotrzebnie nie wystawiam. ma jakieś tam opcje ale patrząc na Wasze maszynki, no cóż.... kurtyna.

Spoko, na Bialettim łoiłem spokojnie biurowe maszyny typu Jura

Może wróć do Bialettiego jak masz podgrzewanie typu gaz bo na indukcji to wiesz co sobie można zrobić bez płynnej dynamicznej nadążnej regulacji temperatury...

Trochę serducha w proces i co dzień pyszna kawula 😄

👌

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2021 o 20:58, ASURA napisał:

Ja tam czym więcej piję kawy tym więcej nabieram szacunku do tego czym jest kawa jako taka i ile prób trzeba pokonać ile meandrów i ukrytych skarbów odkryć

Można powiedzieć, że tak samo jak w audio... Tymczasem polecam na kolejną próbę coś z rodzimej palarni Coffee & and Sons z Biłgoraja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

,,Żyj prawdziwie, kochaj szczerze zanim wszystko śmierć zabierze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Może wróć do Bialettiego jak masz podgrzewanie typu gaz bo na indukcji to wiesz co sobie można zrobić bez płynnej dynamicznej nadążnej regulacji temperatury...

indukcja dziala podobnie szybko i „nadaznie“ jak gaz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.