Skocz do zawartości
IGNORED

Co poprawić by lepiej zagrało. Gdzie dać panele akustyczne Plan Mieszkania


kubass
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jakiś czas temu zastanawiałem sie jak zaprojektować swój salon by móc spokojnie posłuchać muzyki . Jestem już po remoncie ustawiłem sprzęt no i niestety nie gra tak jak powinno .
Bas rozchodzi się po pomieszczeniu i przyznam szczerze ze muzyki elektronicznej ( a tą lubię najbardziej) słuchać się nie da.
Kolumny stoją od ściany tylnej jakieś 30 cm ale są w narożnikach.
Ściankę z prawej strony wybudowałem specjalnie by obie kolumny stały w narożnikach, a dwa po to by trochę przysłonić prawą kolumnę od domowników ( by się o nią nie potykali ) 

Kanapa na wprost jest skórzana co chyba też nie jest dobrą opcją w strefie audio 
Nie mam jeszcze dywanu ani zasłon na oknie. Nie chce nic ruszać póki nie dowiem się co mogę zrobić a czego nie . 
Na suficie mam wyspę z płyt akustycznych stelaż przykręcony do sufitu przez taśmy akustyczne plus przestrzeń miedzy sufitem a płyta wypełniona jest wełną akustyczną . 
Na ścianie za kolumnami płyty betonowe . Na tych płytach wolałbym nic nie wieszać bo nie po to je kleiłem by teraz je czymś zasłaniać. Wszystko możecie zobaczyć na fotkach niżej . Co zrobić by audio w tym pomieszczeniu zagrało ?




 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Salon.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za duży pogłos. Sufit akustyczny coś tam pochłania, ale jest to za mało względem całej powierzchni ścian, podłogi i sufitu. Jak kupisz dywan to będzie ciut lepiej - wprost proporcjonalnie lepiej do jego wielkości. Rozwiązaniem jest dodanie innych materiałów pochłaniających w całej przestrzeni otwartego salonu, kuchni, jadalni, korytarza. 

Teraz bas to jest pewnie najlepszy w prawym dolnym rogu, przy drzwiach wejściowych i w drzwiach do pokoju po lewej u góry (patrząc na rysunek).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2020 o 12:44, Acoustic Lab napisał:

Masz za duży pogłos. Sufit akustyczny coś tam pochłania, ale jest to za mało względem całej powierzchni ścian, podłogi i sufitu. Jak kupisz dywan to będzie ciut lepiej - wprost proporcjonalnie lepiej do jego wielkości. Rozwiązaniem jest dodanie innych materiałów pochłaniających w całej przestrzeni otwartego salonu, kuchni, jadalni, korytarza. 

Teraz bas to jest pewnie najlepszy w prawym dolnym rogu, przy drzwiach wejściowych i w drzwiach do pokoju po lewej u góry (patrząc na rysunek).

Jest dokładnie tak jak piszesz. Proszę powiedz mi czy gruby dywan praktycznie na 3/4 powierzchni salonu plus do tego grube zasłony od sufitu do samej podłogi załatwia sprawę? 

Kolejna sprawa czy wieszanie gdzieś paneli akustycznych coś pomoże?  Myślałem o powieszeniu czegoś na ścianie na wprost jak się wchodzi do salonu. 

 

Może jesteś w stanie coś polecić fajnego? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie duża kanapa naprzeciwko (nie skórzana), zasłony - kurtyny od sufitu do samej ziemi + firanki i duży dość gruby dywan załatwił sprawę. Pewnie można jeszcze zawiesić coś na ścianach itp ale różnica jest kolosalna. Szczególnie jak doszły zasłony. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.07.2020 o 11:14, kubass napisał:

Jest dokładnie tak jak piszesz. Proszę powiedz mi czy gruby dywan praktycznie na 3/4 powierzchni salonu plus do tego grube zasłony od sufitu do samej podłogi załatwia sprawę? 

Kolejna sprawa czy wieszanie gdzieś paneli akustycznych coś pomoże?  Myślałem o powieszeniu czegoś na ścianie na wprost jak się wchodzi do salonu. 

 

Może jesteś w stanie coś polecić fajnego? 

Dywan i zasłony na pewno pomogą. Najpierw załatw to, a potem jeśli dalej będzie zbyt długi pogłos lub zechcesz coś jeszcze poprawić to wróć do tego tematu i pomyślimy o ustrojach akustycznych.

Mam całą listę ciekawych realizacji, gdzie możesz szukać czegoś co Ciebie zainspiruje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 10.07.2020 o 21:36, Acoustic Lab napisał:

Dywan i zasłony na pewno pomogą. Najpierw załatw to, a potem jeśli dalej będzie zbyt długi pogłos lub zechcesz coś jeszcze poprawić to wróć do tego tematu i pomyślimy o ustrojach akustycznych.

Mam całą listę ciekawych realizacji, gdzie możesz szukać czegoś co Ciebie zainspiruje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wracam do tematu . Dywan bardzo gruby i zasłony również grube do tego zaciemniające co dodaje im ciężkości . Pogłos znikł ale bas jest strasznie uciążliwy. Kolumny odsunąłem od ściany o około 50 cm . zasłoniłem tylne bass reflexy - dalej dudni. pomożecie ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kubass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt blisko tylnej ściany siedzisz? Sprawdź jak będzie z basem gdy przybliżysz się o jakiś metr w stronę kolumn. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marteo1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywan i zasłony nie pochłaniają basu. Zmniejszył się czas pogłosu na średnicy i wysokich, przez co bas może jeszcze bardziej odstawać. Popraw ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego, a jak to nie pomoże to pomyśl nad pułapkami basowymi - tylko nie tymi i gąbki, a z wełny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.09.2020 o 21:57, Acoustic Lab napisał:

Dywan i zasłony nie pochłaniają basu. Zmniejszył się czas pogłosu na średnicy i wysokich, przez co bas może jeszcze bardziej odstawać. Popraw ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego, a jak to nie pomoże to pomyśl nad pułapkami basowymi - tylko nie tymi i gąbki, a z wełny.

Nie mam juz możliwości poprawy ustawienia kolumn . Muszą stać jak stoją a kanapa niestety musi stać pod sama ściana . Czas pogłosu zmniejszył się zdecydowanie . Jest bardzo przytulnie a jakość rozmowy oraz vocalu poprawiła sie do naprawdę wysokiego poziomu . Problem tylko z basem . Zastanawiam się nad zmianą kolumn ale nie wiem czy to pomoże . Powiedz proszę jakie panele należy zastosować dokładnie . Czy macie cos takiego w swojej ofercie ? trzeba dokonywać pomiarów czy można je kupić w ciemno ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kubass napisał:

Nie mam juz możliwości poprawy ustawienia kolumn . Muszą stać jak stoją..

To może „z braku laku” pobawisz się w jakąś lekką korektę eq w zakresie niskich? Tylko lepiej by było dokonać najpierw nawet najprostszego zgrubnego pomiaru charakterystyki pomieszczenia i dopiero wtedy na podstawie wyników lekko poprawić.


Ewentualnie, zamiast pomiarów, możesz użyć symulacji pokoju w REW-ie - da to przybliżony przebieg charki pomieszczenia.

Oczywiście korekcja eq nie poprawi odsłuchu w całym pomieszczeniu, tylko w przybliżonej lokalizacji - np na części kanapy. Ale to może zadziałać lepiej dla odsłuchu z kanapy niż niewielkie basstrapy. No i może być darmowa albo nieskokosztowa - zależy od urządzeń w systemie. Oraz jest odwracalna - jak się nie spodoba to zawsze możesz wycofać korekcję.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, kubass napisał:

Powiedz proszę jakie panele należy zastosować dokładnie . Czy macie cos takiego w swojej ofercie ? trzeba dokonywać pomiarów czy można je kupić w ciemno ?

Dokładnie to będę mógł powiedzieć patrząc na pomiary. Ja robię ustroje pod pokój, więc nie mam gotowych, "uniwersalnych" ustrojów czekających na klienta. Możesz kupić narożne pułapki basowe na bazie wełny. Jak już masz ogarnięty pogłos na średnicy i wysokich to warto zainteresować się membranowymi pułapkami basowymi, lub strojonymi w celu ograniczenia pochłaniania wyższego pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.