Skocz do zawartości
IGNORED

Amplituner do Focal Chorus 726


Redondo1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Audiostereoforumowicze.

Posiadam kolumny Focal Chorus 726. Do tej pory grały wyłącznie w stereo z zestawem Block (V120+C100+IR100). Życie mnie zmusiło przenieść je do salonu, gdzie jest kino domowe. Mam tu Onkyo TX-NR708. Domownicy mówią „SUPER” a mi to nie gra w stereo. Owszem, reggae, elektronika, hip-hop, itd. jest OK. Ale jak włączę jazz, rock, czy metal, to jest mi niedobrze. Pomóżcie, proszę. Nie chciałbym wymieniać kolumn, bo wiem o nich już sporo. Niemiecki Block potrafił je poskromić i zapanować nad ich skrajnymi częstotliwościami, ale tu potrzebuję uniwersalnego amplitunera z KD 5.1, ze Spotify i radiem internetowym.

Dużo czytam ostatnio na ten temat, ale jak to zwykle bywa, czym więcej drążę, tym głupszy jestem. Moi faworyci na tą chwilę, to:

ANTHEM MRX-720

NAD T758

Onkyo TX-RZ840

ale to wszystko na podstawie recenzji. Nie jestem w stanie targać kolumn na odsłuchy a ponadto z doświadczenia wiem, że po przyjeździe do domu efekt zwykle nie jest ten sam.

Czy ma ktoś z Was doświadczenie z tymi kolumnami w podłączeniu do ampli na odsłuchu stereo? Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze na liście Arcam 390 i emotiva mc700 + A-5175.

 

Zobacz sobie ten wątek może znajdziesz interesujące informacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaraj się wypożyczyć elektronikę zamiast ciągać kolumny po salonach. Wtedy wyciągniesz najlepsze wnioski co dla ciebie zagrało najlepiej w domowych warunkach odsłuchowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Focal Chorus 726 to udane kolumny o dynamicznym i szczegółowym brzmieniu. Potrzebują mocnego wzmacniacza, który poradzi sobie przede wszystkim ze skrajami pasma. Jeśli podobał Ci się Block to koniecznie posłuchałbym NADA T758 lub Arcam AVR390. Oba wzmacniacz o cieplejszym charakterze brzmienia, które bardzo dobrze sprawdza się z takimi kolumnami jak właśnie Chorsu 726. Anthem MRX720 będzie dynamiczniejszy i nieco chudszy na dole pasma. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz omówienia warunków wypożyczenia. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dopowiem że z tego co wiem NAD ma ograniczoną kalibrację dirac live i pełna wersja wymaga dokupienia licencji.

Arcam ma pełny dirac live i podobno ma świetną sekcje analogową a model 850 jest uważany za referencje domowego kina.

Ps ale ten NAD jest brzydki no straszny.. :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi. Widzę na razie, że proponujecie mi wybór między ANTHEM a Arcam. A jak sprawują się funkcje sieciowe w tych ampli? Widzę, że w q21 dodają do Arcama dedykowany konwerter bluetooth. Czy to znaczy, że jest problem ze streamingiem po wifi? Jak się sprawuje DTS Play-Fi ANTHEMA w praktyce?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcam wydaje mi się że ma tylko LAN. A o DTS Play-Fi słyszałem tylko tylko że działa bardzo średnio, ogólnie mało kto z tego korzysta.

Takie rzeczy jak multimedia najlepszej sprawdzić w instrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Q21 napisał:

Cześć,
Focal Chorus 726 to udane kolumny o dynamicznym i szczegółowym brzmieniu. Potrzebują mocnego wzmacniacza, który poradzi sobie przede wszystkim ze skrajami pasma. Jeśli podobał Ci się Block to koniecznie posłuchałbym NADA T758 lub Arcam AVR390. Oba wzmacniacz o cieplejszym charakterze brzmienia, które bardzo dobrze sprawdza się z takimi kolumnami jak właśnie Chorsu 726. Anthem MRX720 będzie dynamiczniejszy i nieco chudszy na dole pasma. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz omówienia warunków wypożyczenia. 

Co to oznacza „dynamiczniejszy i nieco chudszy na dole pasma”? Myślałem, że za dynamikę odpowiada przede wszystkim rytmiczny bas. Czym się charakteryzuje w praktyce ta „chudość” niskiego pasma?

3 minuty temu, bl4ck napisał:

Arcam wydaje mi się że ma tylko LAN. A o DTS Play-Fi słyszałem tylko tylko że działa bardzo średnio, ogólnie mało kto z tego korzysta.

Takie rzeczy jak multimedia najlepszej sprawdzić w instrukcji.

Czytam, czytam... wiesz jak to jest ze specyfikacją... Dlatego właśnie tu jestem i pytam praktyków

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad z Focalem z pewnością zagra bardzo dobrze. W takim budżecie i tak odsłuchałbym wszystkich trzech modeli na swoich kolumnach oczywiście. Jedynym chyba minusem tego amplitunera jest właśnie design, a właściwie to jego brak. Za to otrzymujesz bardzo dobry dźwięk z wydajnością prądową i Bluesound na pokładzie. 

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wątek się urwał. Nie ma tu osób, które rzeczywiście testują i mają swoje zdanie? Szkoda. Jestem zatem w punkcie wyjścia plus Arcam.

Dziękuję.

Jestem troszkę zawiedziony, ale dzięki temu wiem, że „umiesz liczyć, licz na siebie”.

Pozdrawiam serdecznie forumowiczów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego te kolumny grają "uśmiechem dyskoteki" jednym słowem ,mają wyeksponowane skraje pasma-po prostu je sprzedaj i kup takie,które nawet z amplitunerem onkyo zagrają poprawnie- wiem co piszę ,ma je mój kolega z nadem 372,tego się nie da słuchać ,zęby bolą ,na spotkaniach towarzyskich ciągle biegam ściszać ,nawet alkohol nie pomaga....?

aha i jeszcze kwestia impedancji 2,9 ohm minimum -bez komentarza -potrzebna końcówka mocy z prawdziwego zdarzenia ,a nie amplituner

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niesamowite:

Q21: „Focal Chorus 726 to udane kolumny o dynamicznym i szczegółowym brzmieniu”

Top Hi-Fi & Video Design: „Nad z Focalem z pewnością zagra bardzo dobrze”

Szpotek73: „te kolumny grają "uśmiechem dyskoteki", po prostu je sprzedaj”

Ja chyba śnię. Naprawdę liczyłem na rzetelność wypowiedzi. Szok!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Redondo1 napisał:

Ja chyba śnię. Naprawdę liczyłem na rzetelność wypowiedzi. Szok!

napisałem Ci co słyszałem-mam dołączyć do chóru pochlebców?Mnie się nie podoba strojenie kolumn w tzw V, dzwięk mnie męczy,myślę,że producent zrobił to celowo tzw. efekt wow i klient zachwycony kupuje-tylko potem w domu jest :

 

W dniu 12.07.2020 o 11:09, Redondo1 napisał:

jak włączę jazz, rock, czy metal, to jest mi niedobrze.

i zaczyna się szukanie wzmacniacza ,kabli itp.

podobno z lampowym wzmacniaczem te kolumny grają lepiej,ale ja nie słuchałem takiego zestawienia,poza tym Ty chcesz amplituner kd,te kolumny mają przy 110hz 2,9 ohm,szukaj jakiegoś ampli z konkretnym zasilaniem?

ja gdybym już musiał korzystać z tych kolumn ,przerobiłbym zwrotnice i obniżył strojenie basu-fabrycznie największe podbicie jest przy 90hz tzw disco bas ,głośniki focal ma naprawdę dobre-wystarczy posłuchać starych konstrukcji focala

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Redondo1 napisał:

To niesamowite:

Q21: „Focal Chorus 726 to udane kolumny o dynamicznym i szczegółowym brzmieniu”

Top Hi-Fi & Video Design: „Nad z Focalem z pewnością zagra bardzo dobrze”

Szpotek73: „te kolumny grają "uśmiechem dyskoteki", po prostu je sprzedaj”

Ja chyba śnię. Naprawdę liczyłem na rzetelność wypowiedzi. Szok!

Każdy jednak słyszy inaczej. Pisałem, weź je pod pachę i idź na odsłuchy ?

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.07.2020 o 22:32, szpotek73 napisał:

kolego te kolumny grają "uśmiechem dyskoteki" jednym słowem ,mają wyeksponowane skraje pasma-po prostu je sprzedaj i kup takie,które nawet z amplitunerem onkyo zagrają poprawnie- wiem co piszę ,ma je mój kolega z nadem 372,tego się nie da słuchać ,zęby bolą ,na spotkaniach towarzyskich ciągle biegam ściszać ,nawet alkohol nie pomaga....?

aha i jeszcze kwestia impedancji 2,9 ohm minimum -bez komentarza -potrzebna końcówka mocy z prawdziwego zdarzenia ,a nie amplituner

...a może masz rację i warto wymienić kolumny? Hmmm... zmieniłeś tok mojego rozumowania. A jakie kolumny byś mi polecił? A może masz jakiegoś faworyta w zestawie ampli+kolumny stereo? Załóżmy budżet 15K PLN. Zaznaczam, że ampli ma być dobry w KD i bardzo dobry w stereo z proponowanymi kolumnami. Oczywiście funkcje sieciowe (spotify i radio internetowe) są niezbędne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Redondo1 napisał:

masz jakiegoś faworyta w zestawie ampli+kolumny stereo?

nie mam ,od lat używam wzmacniaczy stereo,preampów i końcówek mocy-co do kolumn ,to niestety musisz je odsłuchać w swojej akustyce,może jakaś polska produkcja?jest tego trochę,yb-audio,BMN,Eqilibrium i jeszcze parę innych,najlepiej podzwoń i przedstaw swoje preferencje i budżet-myślę,że coś znajdziesz i to nieporównanie wyższej jakości od koncernowych kolumn w tej cenie,ale to tylko moje skromne zdanie,możesz też wypożyczać od dystrybutorów i po prostu testować,ale myślę ,że najpierw trzeba porozmawiać,doświadczeni sprzedawcy doradzą.

Ampli co dobrze grają w stereo to podobno Arcam,ale nie wiem ,czy Ci starczy budżetu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.07.2020 o 11:09, Redondo1 napisał:

Dzień dobry Audiostereoforumowicze.

Posiadam kolumny Focal Chorus 726. Do tej pory grały wyłącznie w stereo z zestawem Block (V120+C100+IR100). Życie mnie zmusiło przenieść je do salonu, gdzie jest kino domowe. Mam tu Onkyo TX-NR708. Domownicy mówią „SUPER” a mi to nie gra w stereo. Owszem, reggae, elektronika, hip-hop, itd. jest OK. Ale jak włączę jazz, rock, czy metal, to jest mi niedobrze. Pomóżcie, proszę. Nie chciałbym wymieniać kolumn, bo wiem o nich już sporo. Niemiecki Block potrafił je poskromić i zapanować nad ich skrajnymi częstotliwościami, ale tu potrzebuję uniwersalnego amplitunera z KD 5.1, ze Spotify i radiem internetowym.

Dużo czytam ostatnio na ten temat, ale jak to zwykle bywa, czym więcej drążę, tym głupszy jestem. Moi faworyci na tą chwilę, to:

ANTHEM MRX-720

NAD T758

Onkyo TX-RZ840

ale to wszystko na podstawie recenzji. Nie jestem w stanie targać kolumn na odsłuchy a ponadto z doświadczenia wiem, że po przyjeździe do domu efekt zwykle nie jest ten sam.

Czy ma ktoś z Was doświadczenie z tymi kolumnami w podłączeniu do ampli na odsłuchu stereo? Będę wdzięczny za wszelkie porady.

A może dokup ampli kina, a do tego osobno wzmak zintegrowany z funkcją końcówki mocy?  W trybie końcówki fronty będą odtwarzać filmy, a by mieć lepsze stereo możesz dokupić odtwarzacz sieciowy i słuchać muzyki ze wzmacniacza (przełączasz tylko źródło, korzystasz z pre amp we wzmaku) ? 
Takie opcje to np: Roksan K3, Atoll IN200Sig

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 21.07.2020 o 21:58, Redondo1 napisał:

...a może masz rację i warto wymienić kolumny? Hmmm... zmieniłeś tok mojego rozumowania. A jakie kolumny byś mi polecił? A może masz jakiegoś faworyta w zestawie ampli+kolumny stereo? Załóżmy budżet 15K PLN. Zaznaczam, że ampli ma być dobry w KD i bardzo dobry w stereo z proponowanymi kolumnami. Oczywiście funkcje sieciowe (spotify i radio internetowe) są niezbędne.

Kolego, te kolumny moga zagrac ale potrzebuja wzmocnienia z gęstym środkiem-Arcam, nowy NAD w kl D..

Onkyo gra cieniuskim na srednicy dzwiekiem i malo ktore kolumny potrafi porzadnie wysterowac.Do tego zaraz sie popsuje, bo ta firma jest z tego znana.Mialem, przerabialem, nigdy wiecej.To nie przypadek, ze Block, ktory mocarzem nie jest, wypadl lepiej.Albo ogarniesz inny wzmak albo kolumny, z tym, ze jesli myslisz o zestawie dzielonym, to zeby bylo porzadnie to juz sa wydatki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, p0is0n napisał:

Onkyo gra cieniuskim na srednicy dzwiekiem

Heretyk albo głuchy. Akurat średnicę Onkyo ma najlepszą ze wszystkiego co ma.

 

Godzinę temu, p0is0n napisał:

malo ktore kolumny potrafi porzadnie wysterowac

 Może warto wspomnieć który to model jest słaby bo NR 3030 może pod tym względem stanąć do pojedynku z 2,5 razy droższym Arcamem. Pizon ty się naprawdę na niczym nie znasz, ludzie nie czytajcie jego głupot.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 Może warto wspomnieć który to model jest słaby bo NR 3030 może pod tym względem stanąć do pojedynku z 2,5 razy droższym Arcamem. Pizon ty się naprawdę na niczym nie znasz, ludzie nie czytajcie jego głupot.
Serio masz jakis problem ze soba.Pokazalem Twoja historię koledze i on z takich jak Ty doktorat robil.Matka Cie nie wyskrobala, to mam nadzieję ze wkrótce zrobią to admini forum:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, p0is0n napisał:

Matka Cie nie wyskrobala,

Pi son, nie potrafisz  napisać nic o wspomnianym Onkyo, natomiast wykazujesz zainteresowanie narządami rodnymi mojej 90 letniej matki. W innym temacie dopytywałeś się o mój zwieracz. Ilekroć widzę twojego nicka zbiera mi się na wymioty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez WARMSTONE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pejson to taki głupio mądry gość z tego co czytam pomiędzy fetkiem magistrem inżynierem a Martynem magazynierem , nie wiadomo które wpisy zwalić na infantylne popisy a które na brak wiedzy i średnie IQ. Wpasował się w większość lajkuje i jest wzajemnie lajkowany,  przybiera na sile.  Jeszcze ryknie tylko pewności siebie nabierze jak autor tematu , attitude mu się zmienił o 180° po kilku wpisach od " proszę pomóżcie " na " ja chyba śnie,  nie rzetelne wypowiedzi - szok ! " . Ciekawy nawet temat pod tym względem tzn jak amatorzy szybko w piórka obrastają ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Xpedite999

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.08.2020 o 19:17, Xpedite999 napisał:

Pejson to taki głupio mądry gość z tego co czytam pomiędzy fetkiem magistrem inżynierem a Martynem magazynierem , nie wiadomo które wpisy zwalić na infantylne popisy a które na brak wiedzy i średnie IQ. Wpasował się w większość lajkuje i jest wzajemnie lajkowany,  przybiera na sile.  Jeszcze ryknie tylko pewności siebie nabierze jak autor tematu , attitude mu się zmienił o 180° po kilku wpisach od " proszę pomóżcie " na " ja chyba śnie,  nie rzetelne wypowiedzi - szok ! " . Ciekawy nawet temat pod tym względem tzn jak amatorzy szybko w piórka obrastają ?

Proszę, nie zaśmiecaj postów. Jednego obraziłeś, drugiego poniżyłeś a sam nie przedstawiłeś żadnej swojej wartości (ani merytorycznej, ani osobowościowej). Jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia, to omiń post i zajmij się czymś pożytecznym. Proponuję rozprawkę pt. „Nikt mnie nie chce a ja i tak wszędzie wchodzę - jak być najmądrzejszym nie wykazując wiedzy?”. Bez odbioru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś sobie nie sięgał też był byś taki wspaniały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.