Skocz do zawartości
IGNORED

Umik-1 Mikrofon pomiarowy. Lub inny?


PawelMitsu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W kwestii podstawowego wyposażenia mieszkania zrobiłem już wszystko, oczywiście efekt dalej nie jest zadowalający i mam jeden problem, który mam zdiagnozowany na ucho. Chciałbym jednak wejść na wyższy poziom i zdiagnozować inne problemy akustyczne, które są w moim pokoju. Myślę, że zakup mikrofonu i zrobienie pomiaru jest dobrą inwestycją aby później zminimalizować ilość wtop oraz wydać pieniądze na odpowiednie ustroje/elementy, a nie działać całkowicie na ślepo.

W jednym z tematów, który zakładałem przy okazji wprowadzenia się do nowego mieszkania użytkownik @xajas wskazał opcję DIY lub zakup gotowca. Stwierdziłem że nie mam kompetencji oraz czasu aby robić DIY więc mikrofon chciałbym kupić gotowy. Okiem laika w tym temacie rozsądny wydaje mi się Umik-1. Czy może ktoś na forum uporał się ze swoją akustyką i ma taki mikrofon na sprzedaż, a może polecacie coś innego? 500 zł za nowy to moje absolutne maksimum.

dysponuję 2 komputerami Mac i PC gdzie każdy z nich jest wyposażony w gniazdo mikrofonowe. Pytanie czy lepiej interesować się czymś z USB? Chciałbym aby mikrofon był łatwy w użyciu. Czyli żeby program do zapisu danych był z nim kompatybilny itp. Nie jestem profesjonalistą.

Chcę zrobić pomiar/y a następnie interpretować go z pomocą użytkowników forum i szukać rozwiązań w temacie, który już kiedyś założyłem aby zachować ciągłość pracy, którą już podjąłem.

Pozdrawiam

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do pomiarów użyłem mikrofonu kalibracyjnego z kpl amplitunera kina domowego- ma wystarczająco wyrównaną charakterystykę i jest dookólny. Można kupić taki grubo poniżej stówki, byle poszukać jakiegoś firmowego, nie noname.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pieniądzach, jeśli chodzi o mikrofon, to UMIK jest zdecydowanie najlepsza opcją bo jest też kartą dźwiękową, a nie marnej jakości wejściem mikrofonowym w laptopie

ALE

Piszesz że zakup mikrofonu jest "dobrą inwestycją żeby rozwiązać problemy"... otóż muszę Cię rozczarować, a więc dobrą inwestycją żeby rozwiązać te problemy jest zakup kilku książek i zdobycie wiedzy ? bo ja na pomoc w interpretacji pomiaru bym nie liczył. Gdybyś mnie zapytał, to bym odmówił, zawsze odmawiam, bo nie mam zielonego pojęcia jak pomiar został zrobiony... zazwyczaj robione są przez laików, mozna bardzo dużo rzeczy nadinterpretować, zinterpretować źle itd... ogólnie ja jestem przeciwnikiem pomiarów przez osoby niewykształcone nie dlatego, że zabierają mi robotę (bo nie zabierają, to na pewno...) tylko dlatego, że są źródłem błędnych interpretacji i powielania dziwnych błędów. Kup książki za 500 zł, jak znasz dobrze angielski to za jakieś 400-450 zł powinno się znaleźć "Small Room Acoustics" M. Kleiner'a. Bez wiedzy szkoda kasy na mikrofon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bartek z Mega-Acoustic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PawelMitsu  Mysle ze @Bartek z Mega-Acoustic bardzo sensownie ci odpisal.

Sam dalem sie namowic  "chwili" na audiostereo i kupilem UMIK. Poprobujesz, pomierzysz ale i tak nie bedziesz wiedzial co zmierzyles i co z tym zrobic. A nikt na audiostereo nie wyjasni ci co i jak....  sam probowalem. 

Jedynie to ci doradza to welna, welna i welna.... 

 

Ale nie ukrywam zakup mikrofonu to byla swietna zabawa, ja uwielbiam probowac coraz to nowych wynalazkow. Jedynie co mi sie udalo oczywiscie z pomoca uzytkownikow audiostereo to znalezc najlepsze miejsce dla subwoferow. (to akurat prosto sie robi - pomiar - przesuniecie suba - pomiar - przesuniecie suba) ale nic wiecej raczej nie zrobisz.... 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lolo2, @Bartek z Mega-Acoustic dziękuję wam za wpisy, trochę mnie zmartwiliście. Nie ukrywam, że czasem nie rozumiem wielu zagadnień w polskich tekstach o akustyce i boję się, że przy EN totalnie polegnę. 

Jest wątek na Audiostereo o amatorskich pomiarach i widzę, że są tam osoby co pomagają, myślałem, że tam znajdę wskazówki.

Pomyślałem, że kupię ten mikrofon bo z reguły jak się o coś zapyta na forum to i tak każdy mówi że nic się nie da zdalnie sensownego podpowiedzieć i zostaje albo zatrudnienie pro - co w przypadku adaptacji pokoju mieszkalnego i wartości mojego sprzętu ma mały ekonomiczny sens albo kupowanie ustrojów na ślepo i ryzyko wtop kasy.

Po Waszych wpisach przekonałem się jeszcze bardziej dlaczego większość ludzi woli kupić nowy sprzęt niż "walczyć" z akustyką. rozwiązywanie problemów pomieszczeń odsłuchowych ma bardzo wysoki próg wejścia.

Tak czy inaczej, nie będę się spierał więc przyjmę podpowiedź od PRO i postawię na edukację i chyba najpierw coś po polsku aby wejść w temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, PawelMitsu napisał:

@Lolo2, @Bartek z Mega-Acoustic .

Po Waszych wpisach przekonałem się jeszcze bardziej dlaczego większość ludzi woli kupić nowy sprzęt niż "walczyć" z akustyką. rozwiązywanie problemów pomieszczeń odsłuchowych ma bardzo wysoki próg wejścia.

Tak czy inaczej, nie będę się spierał więc przyjmę podpowiedź od PRO i postawię na edukację i chyba najpierw coś po polsku aby wejść w temat.

Jak dla mnie zle zalozenie. 

Poprawa akustyki daje o milion razy lepsze efekty aniezeli zakup nowego drozszego sprzetu (no chyba ze ten sprzet ma autokalibracje i ona zalatwi poniekad sprawe akustyki). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lolo2 napisał:

Jak dla mnie zle zalozenie. 

Poprawa akustyki daje o milion razy lepsze efekty aniezeli zakup nowego drozszego sprzetu (no chyba ze ten sprzet ma autokalibracje i ona zalatwi poniekad sprawe akustyki). 

też wychodzę z założenia, że podstawa to akustyka. Opisałem pewne zjawisko, że łatwiej kupić nowy sprzęt i szukać pozornej poprawy niż ogarnąć akustykę pomieszczenia, a następnie wchodzić w co raz lepszy sprzęt. Z dystansem podchodzę do elektroniki która poprawia akustykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
[mention=63791]Lolo2[/mention], [mention=70847]Bartek z Mega-Acoustic[/mention] dziękuję wam za wpisy, trochę mnie zmartwiliście. Nie ukrywam, że czasem nie rozumiem wielu zagadnień w polskich tekstach o akustyce i boję się, że przy EN totalnie polegnę. 
Jest wątek na Audiostereo o amatorskich pomiarach i widzę, że są tam osoby co pomagają, myślałem, że tam znajdę wskazówki.
Pomyślałem, że kupię ten mikrofon bo z reguły jak się o coś zapyta na forum to i tak każdy mówi że nic się nie da zdalnie sensownego podpowiedzieć i zostaje albo zatrudnienie pro - co w przypadku adaptacji pokoju mieszkalnego i wartości mojego sprzętu ma mały ekonomiczny sens albo kupowanie ustrojów na ślepo i ryzyko wtop kasy.
Po Waszych wpisach przekonałem się jeszcze bardziej dlaczego większość ludzi woli kupić nowy sprzęt niż "walczyć" z akustyką. rozwiązywanie problemów pomieszczeń odsłuchowych ma bardzo wysoki próg wejścia.
Tak czy inaczej, nie będę się spierał więc przyjmę podpowiedź od PRO i postawię na edukację i chyba najpierw coś po polsku aby wejść w temat.

Podepnę się pod te podziękowania.
Z zainteresowaniem czytam posty o akustyce.
Chciałbym zrozumieć to czego nie widać. Zacząłem od samych podstaw. Książka, filmy YouTube.
Oczywiście wieszam/zdejmuję panele i dyfuzory w ramach zabawy/doświadczeń. Trenuję słuch/wychwytuję różnice , widzę postępy.
Stawiam sobie pytanie/a, Adam podoba się? Jest lepiej? Co się zmieniło?

Kolega był u mnie z mikrofonem. Coś tam pomierzył. I co dalej? No cóż.

Dziękuję Bartkowi.
To kolejne cenne informacje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam noszę się z zamiarem zakupu mikrofonu i wystartowania z pomiarami. Zdaję sobie sprawę z konieczności „douczania”. Od czegoś trzeba zacząć.
Chcę jednak zwrócić uwagę, że aby zacząć zabawę z adaptacją akustyczną, nie trzeba pomiarów. Tak ważne „punkty pierwszych odbić” można np. ustalić za pomocą lusterka i taśmy. A węzły basu za pomocą uszu.

Większość z nas nie ma pomieszczenia wyłącznie do odsłuchów, nie może w nim zrobić wszystkiego, co zamarzy. Jest kwestia wyglądu, funkcjonalności, akceptacji reszty rodziny, ceny. Poruszamy się zazwyczaj metodą małych kroczków. Na początek wystarczy zacząć od choćby 2 absorberów na bazie wełny mineralnej. Dziś już kosztują grosze (ja. np. wolałem się nie „pieprzyć” i kupić). Nawet, jeśli bierze się pod uwagę tylko te pow. 10 cm grubości (szersze pasmo tłumienia). Potem można dokupować inne ustroje (pułapki basowe, dyfuzory, pianki). „Na ucho” da się mnóstwo poprawić. Dziś już dorobiliśmy się kilku firm sprzedających ustroje w bardzo umiarkowanych cenach (Mega Accoustic, Addictive Sound itp.).
Ważne, żeby w ogóle zacząć. Jeśli będziemy czekali, aż w „wolnym czasie” opanujemy teorię z „paru” książek, to jak z „postanowieniami noworocznymi” - „Ale w tym roku to już na pewno”.

Jeśli zaś macie osobny pokój, sprzęt za 20 średnich krajowych, to cena pomiaru przez fachowca będzie pomijalna. Lepiej wtedy szarpnąć się na fachowe pomiary, zamiast szukać po omacku. Tym bardziej, że wiedzę ekspert zdobywa latami i z kolejnymi instalacjami, nie tylko z książek. Oszczędzicie sobie wielu błędów.

Oczywiście, wiedza osobista niczemu nie przeszkadza i gorąco do niej namawiam.

Z innej beczki: jak wyłączyć „Branża” w profilu? Już od dawna nie jestem a nie mogę znaleźć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Woodolec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się- poduczyć się trzeba. Mimo to, w domowych warunkach pomiary są możliwe, można również poprawić według nich to i owo. Jak pisałem na początku wątku, do zabawy u siebie użyłem mikrofonu kalibracyjnego z kpl amplitunera kd, telefonu z odpowiednim softem i wykonanego własnoręcznie interfejsu, dzięki któremu mogłem jednocześnie wysłać sygnał na wzmacniacz i go zdjąć z miejsca odsłuchu. Po drobnych korektach ustawienia głośników i subwoofera (stereo 2.1), efekt jest więcej, jak dobry. Oto zrzut pomiaru- wykres czerwony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ja się zgadzam że trzeba od czegoś zacząć, ale moim zdaniem ślepe robienie pomiarów to nie najlepsza opcja bo ona właśnie niewiele uczy... może pokazać tylko "jak to wygląda", ale co z czego wynika - to robienie pomiarów nie pomoże za bardzo, na pewno nie da zrozumienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to zabawa w porównaniu do profesjonalnego zajęcia się tematem, ale po pierwsze- nie będę szpecił salonu akustycznymi bajerami, bo nie tędy droga, nie służy mi on tylko do sluchania muzyki, a po drugie- cały sprzęt do zabawy w pomiary kosztował ok 50 zł, w tym mikrofon Yamaha z przesyłką ok 40.

Pisałem przecież, że poczytać trzeba. To podstawa, którą później można rozwinąć w praktyce. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Umika i może nie wszystko rozumiem w pomiarach, ale nie pozbędę się go na pewno. Podstawowa interpretacja wielu pomiarów tak jak na przykład mody niskich częstotliwości, pogłos RT60 czy Clarity absolutnie nie wymagają wg mnie kosmicznej wiedzy. 

Mikrofon może być bardzo pomocny chociażby w wyszukaniu najlepszego ustawienia kolumn i miejsca odsłuchu, a w późniejszym etapie rozmieszczenia wszelkich ustrojów.

I tak największym ograniczeniem w przypadku audio entuzjastów nie jest brak wiedzy, narzędzi pomiarowych czy ustroi, tylko brak możliwości swobodnego wkomponowania tych ustroi w pomieszczenia, które najczęściej pełnią rolę nie tylko do odsłuchów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez m4tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrofon pomiarowy może być również niezwykle pomocny (wręcz niezbędny) przy korekcji cyfrowej zestawu - w domowych zastosowaniach jest to kluczowe i pozwala uzyskać wymierną poprawę w każdym aspekcie brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pawel83ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Panowie, proszę o poradę. Posiadam Amplituner Yamaha 695 i po dokonaniu kalibracji załączonym mikrofonem, mam wrażenie że amplituner usilnie ustawia kolumnę centralną zbyt głośno względem innych kolumn. 

Czy możecie polecić jakiś tani mikrofon, którym mógłbym zweryfikować natężenie dźwięku?

Nie chodzi mi o adaptacje akustyczne pomieszczenia, rezonanse,  szukanie pułapek basowych itp. lecz o proste sprawdzenie i wyrównanie poziomu natężenia głośności kolumn. 

 

Dodam że mikrofon w telefonie się do tego nie nadaje, bo każdy z 3 testowanych telefonów pokazuje inne różnice, natomiast wspólną cechą jest to, że wszystkie pokazują że kanał centralny jest głośniejszy względem innych kanałow. 

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Drzymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...
W dniu 29.08.2023 o 15:45, Pixeel napisał:

Ktoś ma do sprzedania UMIK-1? Szukam dobrej ceny.

Masz fajną ofertę na Alegro...

Taniej nie będzie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Śledź OLX czasem wpada w dobrej cenie...

Najtańszy nowy znalazłem tutaj...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do tego koszty przesyłki.

Jeśli chodzi o używki ,to na tym portalu też się pojawiają...To takie Ebay z używkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niestety ceny jak widać nie zachęcają...😉 Ale zdażają się okazje poniżej 100 Euro. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie sztuki, już nie potrzebuję. Jak nówki. Cena dogadamy się czyli poniżej rynkowej.

Będę w Pl od 15 do 22 października. Mieszkam w Holandii.
Wyślę z Trójmiasta zatem, chyba, że się pali to wyślę z Nl dpd. Około 12-15€ transport/chyba. 
Zdjęcia na maila, w środę będę w domu. Dziś jeszcze w Gdynia, ostatnie dwa dni urlopu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, sorki ale dopiero odczytałem - byłem na urlopie. Nie napalam się, będę szukał "

W dniu 3.09.2023 o 10:55, Gmow1977 napisał:

Masz fajną ofertę na Alegro...

Taniej nie będzie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Śledź OLX czasem wpada w dobrej cenie...

Najtańszy nowy znalazłem tutaj...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do tego koszty przesyłki.

Jeśli chodzi o używki ,to na tym portalu też się pojawiają...To takie Ebay z używkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niestety ceny jak widać nie zachęcają...😉 Ale zdażają się okazje poniżej 100 Euro. 

Sorki, że dopiero teraz odpisuje, ale byłem na urlopie.. Faktycznie będę szukał okazji, bo te ceny u nas.. to maskara.

W dniu 4.09.2023 o 14:49, TubeAudioMusic napisał:

Mam dwie sztuki, już nie potrzebuję. Jak nówki. Cena dogadamy się czyli poniżej rynkowej.

Będę w Pl od 15 do 22 października. Mieszkam w Holandii.
Wyślę z Trójmiasta zatem, chyba, że się pali to wyślę z Nl dpd. Około 12-15€ transport/chyba. 
Zdjęcia na maila, w środę będę w domu. Dziś jeszcze w Gdynia, ostatnie dwa dni urlopu.

Sprawdź skrzynkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.