Skocz do zawartości
IGNORED

Program do korekcji pomieszczenia


eldocktor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, szukam programu który w prosty sposób wprowadził by korekcję pomieszczenia poprzez komputer. Chodzi mi o program podobny do korekcji pomieszczenia Arcama, czy Anthema. Zainstalowałem program RAW, ale nie umiem go obsłużyć, i boje się że przez przypadek coś przesteruje i uszkodze sprzęt. Chodzi mi o prosty który automatycznie wyrównał by charakterystyke equalizera za pomocą mikrofonu podłączonego do komputera. Mam karte dzwiękową która posiada chyba 10 słupkowy equalizer, obecnie słucham ze wszystkim na zero. Głównie chodzi mi na poprawie basu i tonów średnich. O ile te drugie grają  w miarę normalnie, to bas jest okropny. Raz buczy raz jest głęboki a czasami...go nie ma. Nie jest to wina głośników ani innych rzeczy tylko pomieszczenia, ponieważ sprawdzałem wszystko w salonie i tam grało bardzo dobrze. Zmieniałem ustawienie mebli i głośników i nieznacznie poprawiło to jakość. Muzyki słucham na Tidal Master, komputer połączony z wzmacniaczem za pomocą dobrego kabla optycznego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punktem wyjścia powinna być akustyka pomieszczenia. Tu są największe rezerwy i zarazem pole do popisu w zakresie realnej poprawy dźwięku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, piotrek7 napisał:

Punktem wyjścia powinna być akustyka pomieszczenia. Tu są największe rezerwy i zarazem pole do popisu w zakresie realnej poprawy dźwięku

Brałem to pod uwagę, ale za 3 lata i ta się wyprowadzam, a czas, trudy i pieniądze zainwestuję gdzieś gdzie zostanę na dużej. Normalnie zrobiłbym to od razu, lecz na razie zostaje tylko takie wyjście. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie jest argument. Niemniej warto na te trzy lata "zagracić" trochę pomieszczenie w którym słuchasz muzyki. Sprzętami, które i tak zabierzesz ze sobą. 

Brałeś pod uwagę takie rozwiązanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, piotrek7 napisał:

To faktycznie jest argument. Niemniej warto na te trzy lata "zagracić" trochę pomieszczenie w którym słuchasz muzyki. Sprzętami, które i tak zabierzesz ze sobą. 

Próbowałem dokładać meble, zmieniać ich układ w pomieszczeniu obecnie wycisnąłem wszystko z tej metody. A zna Pan jakiś program do spróbowania? Pokój jest bardzo trefny jedna cześć jest kwadratem, a następna prostokątem tak jak by wyciętym z ściany na łóżko i komode w sumie jest to następny drugi pokój nie wiem jak to wytłumaczyć ale tym sposobem jest chociaż dużo miejsca. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, eldocktor napisał:

A zna Pan jakiś program do spróbowania?

Tu nie ma Panów ? 

Z programem Ci nie pomogę. Zawsze bazowałem na tradycyjnych metodach poprawy akustyki pomieszczenia. Należę do pokolenia, które dostrzega przewagę dywanu na podłodze przed głośnikami nad programem komputerowym.

Niemniej miejmy nadzieję, że zaraz pojawi się ktoś, kto ma w zakresie wykorzystania tego typu programów odpowiednie doświadczenie i podpowie coś sensownego 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, piotrek7 napisał:

Tu nie ma Panów ? 

Z programem Ci nie pomogę. Zawsze bazowałem na tradycyjnych metodach poprawy akustyki pomieszczenia. Należę do pokolenia, które dostrzega przewagę dywanu na podłodze przed głośnikami nad programem komputerowym.

Niemniej miejmy nadzieję, że zaraz pojawi się ktoś, kto ma w zakresie wykorzystania tego typu programów odpowiednie doświadczenie i podpowie coś sensownego 

Dywan pożyczyłem zrobił on nawet sporą poprawę ale niestety już go nie mam i za bardzo mieć nie mogę ponieważ mam dwa fotele na kółkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, eldocktor napisał:

Dywan pożyczyłem zrobił on nawet sporą poprawę

Ja kupiłem sobie taki za 200 zł. W promocji był. Jutowy czyli z włókien pochodzenia roślinnego. I jeśli chodzi o poprawę brzmienia to była doskonała inwestycja. 

 

31 minut temu, eldocktor napisał:

za bardzo mieć nie mogę ponieważ mam dwa fotele na kółkach.

Po dywanie można tez pojeździć. Dużych prędkości nie rozwiniesz. Szczególnie na zakrętach. Niemniej da się. Wystarczy jeździć powoli lub przykleić wykładzinę za pomocą specjalnej taśmy klejącej. Przy "gołej" podłodze (panele, parkiet, płytki) zawsze będziesz miał problemy z dźwiękiem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, piotrek7 napisał:

Ja kupiłem sobie taki za 200 zł. W promocji był. Jutowy czyli z włókien pochodzenia roślinnego. I jeśli chodzi o poprawę brzmienia to była doskonała inwestycja. 

 

Po dywanie można tez pojeździć. Dużych prędkości nie rozwiniesz. Szczególnie na zakrętach. Niemniej da się. Wystarczy jeździć powoli lub przykleić wykładzinę za pomocą specjalnej taśmy klejącej. Przy "gołej" podłodze (panele, parkiet, płytki) zawsze będziesz miał problemy z dźwiękiem 

Rozważę te opcje. Dziękuje za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz korektor 10 punktów obcinać zawsze można niskie częstotliwości nic się nie powinno stać. 

Dywan na bas nie pomoże ale warto zwrócić uwagę na izolację akustyczną kolumn od podłoża. (Kolce, gumowe podkładki, płyty granitowe to może poprawić jakość basu). Jeżeli w obu pomieszczeniach podłoga jest identyczna to raczej nie pomoże.

Jeżeli kolumny mają port bass reflex warto sprawdzić jego zwężenie lub przytkanie za pomocą gąbki. Wiele kolumn dobrze znosi taki zabieg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, sls napisał:

Jak masz korektor 10 punktów obcinać zawsze można niskie częstotliwości nic się nie powinno stać. 

Dywan na bas nie pomoże ale warto zwrócić uwagę na izolację akustyczną kolumn od podłoża. (Kolce, gumowe podkładki, płyty granitowe to może poprawić jakość basu). Jeżeli w obu pomieszczeniach podłoga jest identyczna to raczej nie pomoże.

Jeżeli kolumny mają port bass reflex warto sprawdzić jego zwężenie lub przytkanie za pomocą gąbki. Wiele kolumn dobrze znosi taki zabieg.

Kolumny mają bas refleks wychodzący do dołu, zamiast kolców przykleiłem im gumowe podkładki. Mam podłogę drewniana z dość długich desek przez którą kolumny lekko się ruszają na skos ponieważ nie są one prostopadłe względem desek. Oczywiście nie ruszają się podczas odtawarzania muzyki, ale ręką wyraźnie można je poruszać. Czy lepsza izolacja lub zakup kolców pomogło by w uzyskaniu lepszego basu, jaki i mid-basu który przykrywa lekko średnice? Jeszcze jedno w niektórych utworach przy troszeczkę większej głośności niż normalna najwyższe częstotliwości kują w uszy kolumny grają wtedy czyściuteńko w każdym paśmie ale ten ostry dźwięk odbiera mi przyjemność z słuchania. Kolumny mają metalowy głośnik wysokotonowy i słyszałem że taka jest już barwa tych głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, eldocktor napisał:

Czy lepsza izolacja lub zakup kolców pomogło by w uzyskaniu lepszego basu, jaki i mid-basu który przykrywa lekko średnice?

Nie słysząc jak system gra trudno mi powiedzieć czy coś można poprawić. Jeżeli czuć przy głośniejszym graniu że podłoga pracuje i pogarsza się jakość dźwięku ze wzrostem głośności można się zastanowić nad jej dociążeniem (zwłaszcza gdy podłoga pływa, często jest tak że panele np. uginają się gdy położono je na niezbyt równym podłożu).  Mnie granit pomógł ale ja mam akurat pływające panele. 

Jak się da można spróbować wypożyczyć kolce Superspike (kolce zintegrowane z podkładką) i przetestować jaki będzie efekt.  Brać w ciemno może szkoda kasy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, sls napisał:

Nie słysząc jak system gra trudno mi powiedzieć czy coś można poprawić. Jeżeli czuć przy głośniejszym graniu że podłoga pracuje i pogarsza się jakość dźwięku ze wzrostem głośności można się zastanowić nad jej dociążeniem (zwłaszcza gdy podłoga pływa, często jest tak że panele np. uginają się gdy położono je na niezbyt równym podłożu).  Mnie granit pomógł ale ja mam akurat pływające panele. 

Jak się da można spróbować wypożyczyć kolce Superspike (kolce zintegrowane z podkładką) i przetestować jaki będzie efekt.  Brać w ciemno może szkoda kasy. 

Moja podłoga drga zawsze. Jest to wyraźnie zauważalne nawet przy bardzo niskich poziomach głośności. Z kolcami popróbuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dzień dobry, szukam programu który w prosty sposób wprowadził by korekcję pomieszczenia poprzez komputer. Chodzi mi o program podobny do korekcji pomieszczenia Arcama, czy Anthema. Zainstalowałem program RAW, ale nie umiem go obsłużyć, i boje się że przez przypadek coś przesteruje i uszkodze sprzęt. Chodzi mi o prosty który automatycznie wyrównał by charakterystyke equalizera za pomocą mikrofonu podłączonego do komputera. Mam karte dzwiękową która posiada chyba 10 słupkowy equalizer, obecnie słucham ze wszystkim na zero. Głównie chodzi mi na poprawie basu i tonów średnich. O ile te drugie grają  w miarę normalnie, to bas jest okropny. Raz buczy raz jest głęboki a czasami...go nie ma. Nie jest to wina głośników ani innych rzeczy tylko pomieszczenia, ponieważ sprawdzałem wszystko w salonie i tam grało bardzo dobrze. Zmieniałem ustawienie mebli i głośników i nieznacznie poprawiło to jakość. Muzyki słucham na Tidal Master, komputer połączony z wzmacniaczem za pomocą dobrego kabla optycznego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Program „RAW“ (domyslam sie ze masz na mysli REW) to tylko program do dokonywania pomiarow i wyznaczania wymaganej korekcji, ale tej korekcji nie dokonuje. Do zrealizowania tej korekcji potrzebujesz dalszy program, taki jak np. EqalizerAPO.

Inna opcja (najprostsza) jest uzycie takich programow, ktore zalatwiaja zarowno pomiar i korekcje za jednym zamachem. Takim programem jest DIrac Live. Nie jestem pewny, czy jest jeszcze dostepny standalone, ale jest on zintegrowany w takie procesory jak MiniDSP ddrc


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Z kolcami popróbuje.


Zacząłbym od grubych filcowych podkładek, albo gumy – materiału, który pochłania wibracje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:


Program „RAW“ (domyslam sie ze masz na mysli REW) to tylko program do dokonywania pomiarow i wyznaczania wymaganej korekcji, ale tej korekcji nie dokonuje. Do zrealizowania tej korekcji potrzebujesz dalszy program, taki jak np. EqalizerAPO.

Inna opcja (najprostsza) jest uzycie takich programow, ktore zalatwiaja zarowno pomiar i korekcje za jednym zamachem. Takim programem jest DIrac Live. Nie jestem pewny, czy jest jeszcze dostepny standalone, ale jest on zintegrowany w takie procesory jak MiniDSP ddrc


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziękuje właśnie o to mi chodziło, dokonam pomiarów i korekcji i napiszę o odczuciach.

1 godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:

 


Zacząłbym od grubych filcowych podkładek, albo gumy – materiału, który pochłania wibracje.

 

Dobrze spróbuje, dość gruby filc może okazać się dobrym pomysłem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:

Zacząłbym od grubych filcowych podkładek, albo gumy – materiału, który pochłania wibracje.

Jeżeli problemem są mody własne pomieszczenia (wynikające z jego wymiarów i kształtu), zwłaszcza na basie, to żadne podkładki filcowe, dywany itp. nie pomogą. Ja w swoim pomieszczeniu miałem podbicie +20 dB przy ~65Hz i -15dB przy ~150 Hz, co powodowało, że miałem dokładnie taką samą sytuację, jak autor wątku - w pewnych miejscach zupełny brak basu, a w pewnych dudnienie i buczenie.

Wyprostowanie tego w sposób tradycyjny byłoby bardzo problemowe i w moim przypadku DiracLive zrobił robotę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cambridge Audio CXC (modyfikowany) -> NuPrime DAC-9 -> Atoll IN200 Signature / słuchawkowy Trilogy 931 -> Xavian Perla Esclusiva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:

ale tej korekcji nie dokonuje

dokonuje nawet automatycznie (jak trochę mu pomożesz) , ale i tak musisz posiadać korektor , który albo przyjmuje nastawy przez midi , albo pozostaje ręczne ustawianie wyliczonych filtrów.

po taniości można kupić behringer fbq1000 który dobrze współpracuje z rew-em poprzez midi i używać jako korektora parametrycznego

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
dokonuje nawet automatycznie (jak trochę mu pomożesz) , ale i tak musisz posiadać korektor , który albo przyjmuje nastawy przez midi , albo pozostaje ręczne ustawianie wyliczonych filtrów.  

 

 

przeciez sam piszesz, ze musisz posiadac korektor, wiec korekcji nie dokonuje. Jedyne co automatycznie robi, to wylicza nastawy, ktore musisz przejac do korektora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli problemem są mody własne pomieszczenia (wynikające z jego wymiarów i kształtu), zwłaszcza na basie, to żadne podkładki filcowe, dywany itp. nie pomogą.


Gdy zrozumiałem poprawnie, problem nie tylko w modach basowych, ale i w drganiu podłogi.

Mody basowe filc oczywiście nie usunie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:

Gdy zrozumiałem poprawnie, problem nie tylko w modach basowych, ale i w drganiu podłogi.

Mody basowe filc oczywiście nie usunie

A może jest tak, że podłoga drga bo jakaś częstotliwość jest tak podbita, że wpada w wibracje? Oczywiście nie kwestionuje tutaj podkładek filcowych, dywanów i innych "zagracaczy" pokoju - to zawsze działa pozytywnie ale myślę, że na początek fajnie byłoby zrobić jakieś pomiary w miejscu odsłuchu i stwierdzić gdzie są największe problemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cambridge Audio CXC (modyfikowany) -> NuPrime DAC-9 -> Atoll IN200 Signature / słuchawkowy Trilogy 931 -> Xavian Perla Esclusiva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A może jest tak, że podłoga drga bo jakaś częstotliwość jest tak podbita, że wpada w wibracje?


Wątpię. Gdy uruchamiany silnik, nadwozie samochodu drży. Jest potrzebny niewiarygodnie mocny podmuch wiatru, żeby zadrżało nadwozie.

Z drugiej strony podłoga ma dużą powierzchnię. Więc, nawet małe drżenie spowoduje dość głośny niepożądany dźwięk. Po prostu dlatego, że powierzchnia jest duża.

Więc, trzeba mechanicznie izolować podłogę od wibrujących kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Ivan Nikitin napisał:

Jest potrzebny niewiarygodnie mocny podmuch wiatru, żeby zadrżało nadwozie

Z całym szacunkiem ale nietrafione porównanie. Fala dźwiękowa może powodować rezonans - bo jest zjawiskiem falowym. Podmuch wiatru może co najwyżej "przewrócić" jakiś przedmiot

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cambridge Audio CXC (modyfikowany) -> NuPrime DAC-9 -> Atoll IN200 Signature / słuchawkowy Trilogy 931 -> Xavian Perla Esclusiva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jednak dalej o poważnej zmianie w akustyce to polecam program Dirac Live. Jest tak prosty jak oczekujesz. Niestety kosztuje i najlepiej sprawdza sią z dedykowanymi urzadzeniami np. MiniDSP.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.