Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  572 członków

Naim Klub
IGNORED

Naim - pytania początkującego


Funnykris
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam kilka pytań dotyczących eksploatacji wzmacniacza Naim. Opiszę je w punktach:

1. Czy zgodnie z zaleceniami producenta powinienem pozostawić włączony wzmacniacz 24/7? 

a)czy to naprawdę poprawia brzmienie wzmacniacza?

b) ile wzmacniacz dochodzi do najlepszego brzmienia? To kwestia godzin, minut czy dni?

c) czy to bezpieczne dla głośników ponieważ wysokotonówka bardzo cichutko syczy (trzeba zbliżyć ucho) i zastanawiam się czy to nie będzie miało wpływu na kondycję tweetera.

d) jak to wpływa na zużycie wzmacniacza (a szczególnie kondensatorów)? Bo jedni piszą że zużywa się szybciej a inni że samo włączanie bardziej go zużywa ze względu na skok napięcia. 

2. Czy faktycznie wejścia DIN dają lepszy dźwięk i czy jeżeli zastosuję kabel RCA-DIN (bo nie stać mnie na DAC od Naima) to poprawi to jakość względem RCA-RCA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Funnykris napisał:

Witam. Mam kilka pytań dotyczących eksploatacji wzmacniacza Naim. Opiszę je w punktach:

1. Czy zgodnie z zaleceniami producenta powinienem pozostawić włączony wzmacniacz 24/7? 

Tak, pobór jest mały. Sprzęt gotowy do grania w każdej chwili. Wyłączam tylko gdy znikam na dłużej.

Cytat

a)czy to naprawdę poprawia brzmienie wzmacniacza?

Zostaw na 2 tygodnie i sprawdź, po tym czasie wyłącz na ~3h i posłuchaj ponownie. Masz sprzęt to się przekonaj samodzielnie.

Cytat

b) ile wzmacniacz dochodzi do najlepszego brzmienia? To kwestia godzin, minut czy dni?

Nie wiem jak przy jednym i Twoim klocku, ale u mnie z paroma zasilaczami, źródłem i dzielonym zestawem naim różnica w gładkości brzmienia była spora po paru dniach. Sprawdź sam. Czasem fajnie jest włączyć po paru dniach przerwy i/lub jakimś przemeblowaniu. Może rozłąka, a może zmiany zachodzące w elektronice powodują, że gra inaczej ;)

Naim twierdzi, że to głównie przedwzmacniacze lepiej grają po pewnym czasie. W mniejszym stopniu dotyczy to końcówek mocy.

Cytat

c) czy to bezpieczne dla głośników ponieważ wysokotonówka bardzo cichutko syczy (trzeba zbliżyć ucho) i zastanawiam się czy to nie będzie miało wpływu na kondycję tweetera.

Nie ma obaw.

Cytat

d) jak to wpływa na zużycie wzmacniacza (a szczególnie kondensatorów)? Bo jedni piszą że zużywa się szybciej a inni że samo włączanie bardziej go zużywa ze względu na skok napięcia. 

Dla elektroniki najgorsze są skrajne warunki, włączanie takie właśnie jest i w takich warunkach najczęściej dochodzi do uszkodzeń.

Cytat

2. Czy faktycznie wejścia DIN dają lepszy dźwięk i czy jeżeli zastosuję kabel RCA-DIN (bo nie stać mnie na DAC od Naima) to poprawi to jakość względem RCA-RCA?

Din tak , ale w połączeniu Din-Din między klockami naima ze względu na prowadzenie masy i całą filozofię konstrukcji urządzeń tego producenta. DIN-RCA nic nie zmieni w porównaniu do RCA-RCA.

Edytowane przez init0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Funnykris napisał:

A jak to jest z tymi przewodami głośnikowymi? Dzisiaj zamówiłem 2x1,5m a teraz czytam w instrukcji że mają mieć minimum 3,5m. Trochę to dziwny wymóg

Kilka postów wcześniej w głównym wątku o pisałem z czego to wynika i wklejałem info z instrukcji. Jeśli nac A5 to ja brałbym min 2x3,5m.

O tu:

 

Edytowane przez init0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, init0 napisał:

Jeśli nac A5 to ja brałbym min 2x3,5m.

Nie nie... Synergistic Research Core Uef Level 1 SC. Ale chyba niepotrzebnie się martwię bo w instrukcji doczytałem:  "Inne kable głośnikowe dostępne na rynku mogą być stosowane bez ryzyka uszkodzenia wzmacniacza".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Funnykris napisał:

Nie nie... Synergistic Research Core Uef Level 1 SC. Ale chyba niepotrzebnie się martwię bo w instrukcji doczytałem:  "Inne kable głośnikowe dostępne na rynku mogą być stosowane bez ryzyka uszkodzenia wzmacniacza".

Spoko, daj znać jak się wpasowały między 5si i atc. Nie znam tej marki kabelków.

Ja od dłuższego czasu sprawdzam różne kable głośnikowe i moje wnioski na dzisiaj są takie, że ciężko przebić naca a5. Mimo ich wad nie znalazłem jeszcze takich które w całokształcie wypadają lepiej. Obecnie sprawdzam różne kable w cenie ~300plm za metr i idę dalej. A5 mimo swych wad, w firmowym systemie nie ma konkurencji (jak na razie). Zastanawiam się nad superlumina...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Chciałbym przetestować końcówkę 250DR, ale ze względu na inny sprzęt towarzyszący nie wiem jak to ze sobą połączyć.

Mam Moon-a 390. 250DR ma tylko 1 wejście XLR 3-pin.

Czy muszę posiadać kabel 2xRCA-XLR3pin? Czy da się inaczej?

Czy Producent ma w sprzedaży takie kable? 

Szkoda, że Naim nie posiada normalnych wejść, jak w większości marek na rynku.

390-rear.png

nap250_rear DR.jpg

Edytowane przez marek s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.