Skocz do zawartości
IGNORED

Zlecę zbudowanie ciekawej integry dual mono


MatUnknown

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie ?
Zlecę budowę wzmacniacza zintegrowanego dual mono, uczciwie zapłacę za uczciwą pracę ?
Na wstępie zaznaczę, że nie znam się zbytnio na elektronice ? ale, interesuje mnie mniej więcej coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


2 solidne transformatory np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Ładna obudowa z radiatorami do których przykręcilibyśmy tranzystorowe końcówki np. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - jako dekiel chce zastosować plexi  (oczywiście z otworami) aby było widać jakie to wszystko piękne ? 
2x analogowy VU meter.
Sterowanie z pilota + potencjometr (może jakiś wyświetlacz do tego?)
Fajnie, gdyby była możliwość regulacji tonów (wiem, że to mało profesjonalne) z przyciskiem tone defeat który kasuje całkowicie z toru potencjometry regulacji.
Wybór źródła może też na gałce ?
DAC z USB i opticalem (najlepiej ze 3szt.)
RCA - 2 komplety.

Pytanie (może dziwne) : czy jest możliwość zastosowania technologii bi-amp i tak łączyć głośniki ?

Co do samych elementów elektronicznych to nie mam pojęcia jakie tranzystory, kondensatory, cała reszta... To już kwesta co zostanie polecone, aby uzyskać następujące właściwości brzmienia w stopniu przynajmniej dobrym:


- wyważenie tonalne z lekkim ociepleniem
- precyzja
- muzykalność
- stereofonia
- dynamika
- nienatarczywe, lecz detaliczne wysokie tony
- pełna, gęsta średnica
- kontrolowany, mocny, zróżnicowany bas

Moc: min. 150W na kanał przy 8ohm i podwojenie (czy tam prawie) przy 4ohm.

Dobre parametry: Stosunek sygnał / szum, dynamika, współczynnik tłumienia.

Słucham dosłownie wszystkiego (oprócz techno i disco polo;)) od pop'u przez drum and bass po metal.

Co do ceny to widzę, ile mniej więcej kosztują 2 pierwsze elementy które wyszczególniłem, cała reszta jest do dogadania.

Liczę na konstruktywne opinie i oferty osób doświadczonych w budowaniu tego rodzaju sprzętu ?

Mile widziane osoby z Katowic lub okolic Śląskiego.

Pozdrawiam
Mateusz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MatUnknown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

To nie jest takie proste, gdyż wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, i przede wszystkim, aby taki wzmacniacz zabudować trzeba znać konstrukcje już złożona (ogromne prądy, spore napięcia tam są) nie wspominając o ilości pracy włożonej tutaj.

Ewentualnie nawet jak znasz projekt dokładnie i gra inaczej, co można by było w niej zmodyfikować aby dostosować jej charakter.
Ja jako elektronik z doświadczeniem w projektowaniu automatyce i tez audio od zera, jestem w stanie się tego podjąć. O ile to poważna oferta.

Mam dwie takie ciekawe konstrukcje i nie jakieś z sieci czy pozmieniane pseudo klony Accuphase, które porównywałem z bólem. Gdyż sam jestem posiadaczem oryginalnego P4100.
Ale szczegóły to już na PW...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Napisałem na PW i ustalimy różne kwestie odnośnie tego poważnego DIY przedsięwzięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MatUnknown napisał:

2x analogowy VU meter.
Sterowanie z pilota + potencjometr (może jakiś wyświetlacz do tego?)
Fajnie, gdyby była możliwość regulacji tonów (wiem, że to mało profesjonalne) z przyciskiem tone defeat który kasuje całkowicie z toru potencjometry regulacji.
Wybór źródła może też na gałce ?
DAC z USB i opticalem (najlepiej ze 3szt.)

Niezły kombajn, takie all-in-one. Przy założonej mocy wyjściowej będzie toto ważyć naprawdę dużo. Kosztować będzie raczej bardzo dużo. 

Gdybym chciał coś takiego robić dla siebie, to na pewno nie starałbym się upakować wszystkiego w jednej obudowie. Co najmniej DAC na pewno chciałbym w osobnej obudowie. Preamp raczej też, bo o ile tranzystorowe końcówki mocy nawet lubię, o tyle w kwestii preampów jestem zdania że najlepsze są te lampowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2020 o 04:02, SomekPoland napisał:

Bardzo optymistycznie

Bez przesady, pre i daca upchnie w jednej budzie po bożemu. Ale oczekujesz że ile wydasz na to ustrojstwo? Bo przy tej specyfikacji to jakiś większy worek by ci się przydał na gotówkę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, micwoj napisał:

pre i daca upchnie w jednej budzie po bożemu.

Owszem, jeżeli kogoś interesuje "upychanie". I "po bożemu". 
Ja bym tam wolał nic nie upychać, tylko rozmieścić w obudowie w sposób przemyślany. I nie "p bożemu" tylko zgodnie ze sztuką inżynierską.
?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim odpowiem, mam takie pytanie, bo nie korzystam z for i nie wiem, jak to działa ? - trzeba wszystko cytować, żeby ktoś widział, że odpowiadam na to co napisał ?  ? Przecież z kontekstu często wynika o co chodzi a wypowiedzi następują zaraz po sobie, nie ma tutaj ruchy typu, że odpowiada parę osób na raz, wówczas to co innego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MatUnknown napisał:

Zanim odpowiem, mam takie pytanie, bo nie korzystam z for i nie wiem, jak to działa ? - trzeba wszystko cytować, ?

Cytuj, skreślaj co niepotrzebne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, hudykot napisał:

Cytuj, skreślaj co niepotrzebne...

Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu czyli wcisnąć lewy klawisz myszy i trzymając go przesunąć kursor po tekście który chcemy dołączyć jako cytat. Po zaznaczeniu wyświetli się podpowiedz "cytuj zaznaczone". Kliknąć na to i odpowiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, hudykot napisał:

W telefonie nie mam myszy ? jak komu wygodnie, byle osiągnąć cel.

Ale jest USB więc mysz chyba można podłączyć. Oczywiście wiem że to jest jakiś problem. To wtedy taki sposób jaki zaproponowałeś wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na moje pytanie brak zamiast tego pierdoły, żeby trochę pozaśmiecać ? Extra!
To taki zwyczaj na forach?

Zgadzam się z Panem McGyver - 3klocki.
Co do tego, ile to ustrojstwo ma kosztować - tyle aby spełniało wymogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to Ty sobie robisz jaja dając taki temat na ogólnym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co pisał artw. Takie coś to się kontakuje z profesjonalista. Kimś kto nie tylko ma wiedze, ale ci przedstawi od razu sprawdzone rozwiązania, wie co robi. A i to wyniesie zaś sporo kasy. 

A ty nie zaśmiecasz wątku swoimi wpisami myśląc że dostaniesz tutaj receptę i to za darmo na forum?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytanie ze zrozumieniem być trudne.
Napisałem m.in. : "uczciwie zapłacę za uczciwą pracę"

...Czyli rozumiem, że tutaj nie ma profesjonalistów ? Brawo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz założenia do tej konstrukcji. Coś dokładniej opowiesz? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 17:25, MatUnknown napisał:

Witam serdecznie ?
Zlecę budowę wzmacniacza zintegrowanego dual mono, uczciwie zapłacę za uczciwą pracę ?
Na wstępie zaznaczę, że nie znam się zbytnio na elektronice ? ale, interesuje mnie mniej więcej coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


2 solidne transformatory np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Ładna obudowa z radiatorami do których przykręcilibyśmy tranzystorowe końcówki np. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - jako dekiel chce zastosować plexi  (oczywiście z otworami) aby było widać jakie to wszystko piękne ? 
2x analogowy VU meter.
Sterowanie z pilota + potencjometr (może jakiś wyświetlacz do tego?)
Fajnie, gdyby była możliwość regulacji tonów (wiem, że to mało profesjonalne) z przyciskiem tone defeat który kasuje całkowicie z toru potencjometry regulacji.
Wybór źródła może też na gałce ?
DAC z USB i opticalem (najlepiej ze 3szt.)
RCA - 2 komplety.

Pytanie (może dziwne) : czy jest możliwość zastosowania technologii bi-amp i tak łączyć głośniki ?

Co do samych elementów elektronicznych to nie mam pojęcia jakie tranzystory, kondensatory, cała reszta... To już kwesta co zostanie polecone, aby uzyskać następujące właściwości brzmienia w stopniu przynajmniej dobrym:


- wyważenie tonalne z lekkim ociepleniem
- precyzja
- muzykalność
- stereofonia
- dynamika
- nienatarczywe, lecz detaliczne wysokie tony
- pełna, gęsta średnica
- kontrolowany, mocny, zróżnicowany bas

Moc: min. 150W na kanał przy 8ohm i podwojenie (czy tam prawie) przy 4ohm.

Dobre parametry: Stosunek sygnał / szum, dynamika, współczynnik tłumienia.

Słucham dosłownie wszystkiego (oprócz techno i disco polo;)) od pop'u przez drum and bass po metal.

Co do ceny to widzę, ile mniej więcej kosztują 2 pierwsze elementy które wyszczególniłem, cała reszta jest do dogadania.

Liczę na konstruktywne opinie i oferty osób doświadczonych w budowaniu tego rodzaju sprzętu ?

Mile widziane osoby z Katowic lub okolic Śląskiego.

Pozdrawiam
Mateusz.

Jesli interesuje Cię prywatny projekt na wysokim poziomie to skontaktuj się z kolegą ZenMod

Robił monobloki w ukladzie Nelsona Passa z własnymi modyfikacjami oraz pre dla kolegi słowik

odsłuchiwane były w Warszawskim Klubie Audiofila i Melomana oraz u kolegi @umka z soundrebels

porównywane do Gryphona Mephisto, relacja z tych odsłuchów jest w klubie Kaim na audiostereo

Z opisów Roberta wynikalo ,że ZenMod wstrzelił sie w jego upodobania dźwiekowe idealnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MatUnknown napisał:

Czytanie ze zrozumieniem być trudne.
Napisałem m.in. : "uczciwie zapłacę za uczciwą pracę"

...Czyli rozumiem, że tutaj nie ma profesjonalistów ? Brawo.

Jeżeli twierdzisz że zapłacisz uczciwie to spróbuj się zwrócić do któregoś z polskich producentów wzmacniaczy żeby zrobił coś zgodnie z Twoimi założeniami i wymaganiami w oparciu oczywiście o konstrukcje przez nich produkowane. To są często małe manufaktury i łatwo im dokonać zmian w swojej konstrukcji za dodatkową opłatą a może nawet w ramach tej ceny którą mają na swoje wyroby (zależy od wysokości narzutu końcowego). Wydaje mi się że warto spróbować. Chyba że wydaje się Tobie że jak weźmie się za to konstruktor indywidualny to będzie taniej. Taniej jest zawsze przerobić/usprawnić coś gotowego.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Lech36 napisał:

spróbuj się zwrócić do któregoś z polskich producentów wzmacniaczy

Będzie drogo a do tego o swoich napisach na obudowie można zapomnieć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MatUnknown napisał:

napisach na obudowie można zapomnieć

Napisy na obudowie nie mają wpływu na brzmienie........chyba ?. Indywidualnie zawsze będzie drogo, albo tanio i byle jak. Najlepsze są liniowe (produkcyjne) konstrukcje z ewentualnymi własnymi udoskonaleniami, po co wyważać częściowo otwarte drzwi. Wzmacniacze w dzisiejszych czasach nie mają tajemnic. Najwięcej tajemnic mają pomieszczenia (akustyka). Tam można znaleźć najwięcej jakości. Na drugim miejscu są kolumny, które z tymi pomieszczeniami muszą współpracować. Tu trzeba skierować gro działań jakościowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj gotowego wzmacniacza diy, może być bardzo tanio ,często mocno poniżej kosztów się sprzedaje bo następny projekt czeka,bo baba się drze,że zagracone...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przestań z takimi radami "szpotek". To jest najgorsze co można rodzić, wręcz okrucieństwo. Ktoś sobie robił poligon doświadczalny w DIY i niewyszło ?

A ten kolo szuka sprzętu ultra wysokiej jakości i sprawdzonego. Coś na lata, do tego zaprojektowanego z charakterem brzmienia pod niego konkretnie. Ale... jak było w reklamie. "Takie rzeczy to tylko w Erze..."

I dlaczego potem jakiś grzebała DIY sprzedaje taką koncówke w którą władował pieniądze i tyle czasu? Się teraz tego pozbywa ? Bo nie udała sie jak zamierzał? Albo nie podobała mu sie na tyle brzmieniem że faktycznie szukał i znalazł lepszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.