Skocz do zawartości
IGNORED

5u4g - brzęczenie nowych lamp


pharel1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowe lampy 5u4g Psvane hi-fi. Od początku brzęczą jakby mechanicznie, słychać z nich nie z kolumn. Mam inne zamienniki 5u4g(kilka par 5u4gb, 5c3s) i są ciche. Pytałem sprzedawcy i potwierdza że jak się wygrzeją to uspokoją ale czy nie ma zagrożenia dla wzmaka jak lampa nagle padnie? mam się czego bać? maja 100h za so ą i brzęczenie się nie zmniejsza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, pharel1 napisał:

Kupiłem nowe lampy 5u4g Psvane hi-fi. Od początku brzęczą jakby mechanicznie, słychać z nich nie z kolumn. Mam inne zamienniki 5u4g(kilka par 5u4gb, 5c3s) i są ciche. Pytałem sprzedawcy i potwierdza że jak się wygrzeją to uspokoją ale czy nie ma zagrożenia dla wzmaka jak lampa nagle padnie? mam się czego bać? maja 100h za so ą i brzęczenie się nie zmniejsza

100h to już dużo i gdyby miały przestać brzęczeć to by przestały. Poza tym nie spotkałem się w ogóle z takim zjawiskiem. Czy aby na pewno z tymi lampami jest wszystko ok.? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dlmtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź obciążenie prądowe. Może trzeba zmniejszyć wartość pierwszego elektrolitu na obciążeniu - dla tej lampy? U mnie kiedyś pomogło zmniejszenie wartości dławika!

Puknij lekko w bańkę - faktycznie sprawdź czy mikrofonuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, toptwenty napisał:

 U mnie kiedyś pomogło zmniejszenie wartości dławika!

 

... indukcyjności dławika im więcej, tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, toptwenty napisał:

Sprawdź obciążenie prądowe. Może trzeba zmniejszyć wartość pierwszego elektrolitu na obciążeniu - dla tej lampy? U mnie kiedyś pomogło zmniejszenie wartości dławika!

Puknij lekko w bańkę - faktycznie sprawdź czy mikrofonuje.

wole nic z prądami nie kombiniwac, wzmak ma auto bias i nie wiem nawet jak bym miał sie za to zabrac. To pukanie w banke na ułamek sekundy zmniejsza to brzeczenie. To nie jest napewno mikrofonowanie. bo w kolumnach nie słychac tylko sama lampy brzeczy cos na podobienstwo przydzwieku sieciowego. Dobra to nic nie kombinuje tylko wkladam inne lampki a te sprobuje zareklamować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... teoretyzując, lampa prostownicza składa się z ,, dwóch podlamp ,, . W przypadku uszkodzenia jednej z nich lampa pracuje jako prostownik jednopołówkowy i stąd może być wrażenie słyszenia przydźwięku sieciowego. Trza by sprawdzić jej sprawność... a w ogóle o ile się da to zwrócić sprzedawcy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podłączę się z pytaniem o zasilanie lampowe. Wzmacniacz to SinusAudio Dual Mono na 6C4C. Lampy prostownicze to 5C3S. Problemem jest odgłos stuknięcia w tweeterach po ok. 6 sekundach od włączenia wzmacniacza. 

Widać również w lampach delikatny rozbłysk w ich górnej części po włączeniu. 

Wcześniej na oryginalnych 5C3S z szarymi anodami tego nie było. Po zmianie na starsze NOS z czarnymi anodami pojawiły się te irytujące stuki. 

Po zmianie na oryginalne zaczęło stukać w jednym kanale. Po zmianie miejscami lamp prostowniczych stuk przenosi się do drugiego kanału. Odgłos przypomina ten, gdy do tweetera podłączamy baterię. Po prostowniku jest kondensator 22uF bocznikowany mniejszym foliowym, dalej dławik 22H i bateria większych elektrolitów w filtrach RC. 

Za sugestie dotyczące przyczyny stuków z góry dziękuję. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MariuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5C3S "teoretycznie" nie lubią takich dużych pojemności jak 22uF, chociaż u mnie wytrzymują 40uF (przy 350VDC).

Wypróbuj 4uF.

8 godzin temu, Lisor napisał:

... indukcyjności dławika im więcej, tym lepiej.

No własnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Witam. Podłączę się z pytaniem o zasilanie lampowe. Wzmacniacz to SinusAudio Dual Mono na 6C4C. Lampy prostownicze to 5C3S. Problemem jest odgłos stuknięcia w tweeterach po ok. 6 sekundach od włączenia wzmacniacza. 

Widać również w lampach delikatny rozbłysk w ich górnej części po włączeniu. 

Wcześniej na oryginalnych 5C3S z szarymi anodami tego nie było. Po zmianie na starsze NOS z czarnymi anodami pojawiły się te irytujące stuki. 

Po zmianie na oryginalne zaczęło stukać w jednym kanale. Po zmianie miejscami lamp prostowniczych stuk przenosi się do drugiego kanału. Odgłos przypomina ten, gdy do tweetera podłączamy baterię. Po prostowniku jest kondensator 22uF bocznikowany mniejszym foliowym, dalej dławik 22H i bateria większych elektrolitów w filtrach RC. 

Za sugestie dotyczące przyczyny stuków z góry dziękuję. 

... ogólnie, stuki w głośnikach i rozbłyski oraz nierówne świecenie np żarzenia świadczą o jakości wykonania lampy. Jeżeli fabrycznie nowa lampa przeżyła pierwsze włączenie to powinna pracować normalnie. Stukać będzie, bo rozgrzewa się układ elektrod, normalne, ale to zjawisko po chwili MUSI ustąpić. 

Lampy, które na stałe w sposób ciągły piszczą, bzyczą, nadmiernie mikrofonują należy traktować jako uszkodzone i je wy... wyeliminować?.

 

11 godzin temu, toptwenty napisał:

5C3S "teoretycznie" nie lubią takich dużych pojemności jak 22uF, chociaż u mnie wytrzymują 40uF (przy 350VDC).

Wypróbuj 4uF.

 

... lampa 5C3S powstała w czasach, kiedy pojemność 4 uF była całkiem sporą pojemnością - bo o większe było trudno - królowały kondensatory papierowe / blokowe /, a o elektrolity było trudno.

40-50 uF ruska lampa spokojnie wytrzyma, tak jak jej zachodnie odpowiedniki.

Jest jeszcze jeden parametr, o którym nikt nie wspomina. To Rt transformatora. Zasilaczyk trzeba obliczyć. Wzór ogólnie dostępny na stronach specyfikacji lampy prostowniczej ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.