Skocz do zawartości
IGNORED

Prośba o weryfikację sprzętu i koncepcję rozmieszczenia kolumn


Senseless
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kłaniam się nisko,

Chciałbym prosić o weryfikację mojej koncepcji i ew. sugestie jeśli kierunek trzeba skorygować bądź zmienić.
Chciałbym skompletować budżetowy zestaw hi-fi do salonu. Powierzchnia całkowita to niecałe 40 m2 przy 2.5 m wysokości pomieszczenia , jednak nie zmierzam nagłaśniać całej tej przestrzeni (więcej info niżej). Muzyki słucham raczej cicho, nie urządzam imprez i nie potrzebuję jej słyszeć na drugim końcu mieszkania :) 

W salonie mam przemyślane 1-2 miejsca, w których chciałbym przeprowadzać w odsłuch i na ich podstawie starałem się ustalić prawidłowe umiejscowienie kolumn. Wizualizacje poglądowe pomieszczenia przedstawiam w załączniku (nie jest to 1:1 plan pomieszczenia, ale daje dobry pogląd). Dwa miejsca o których mowa to fotel w narożniku oraz ew. kanapa-narożnik – w razie potrzeby, po lekkim przestawieniu kolumn.
Preferencje muzyczne: jazz, klasyka/symfoniczna, rock, rocksteady, reggae, ska, czasem coś bardziej obfitego w bas.

Planowany sprzęt (proszę o weryfikację, nie jestem pewien co wybrać):

  • Wzmacniacz: IOTAVX SA3 (

    Ukryta Zawartość

      Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
    Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , to mój główny typ w tym momencie ze względu na funkcje i bardzo dobre opinie na zachodzie), ew. Cyrus One, NAD C338 lub Rotel RA-05 
  • Kolumny: Triangle Borea BR03, Triangle Esprit Comete EZ lub Buchardt Audio S300 – Tak, ze względu na niewielkie wymagania pod względem głośności, bliskie ustawienie kolumn (ok. 2.5 m od słuchacza) oraz ze wzlędu na akustykę chciałbym kupić kolumny podstawkowe i umieścić je naturalnie tak, aby głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu – a więc stosunkowo nisko. Nie wiem niestety które najlepiej wybrać.
  • Kable: Melodika Purple Rain
  • Źródła: DAC DIY, czasem TV, w przyszłości być może gramofon

Budżet na wzmacniacz – ok. 2000 zł
Budżet na kolumny – ile będzie słuszne przy tej cenie i możliwościach pomieszczenia, limit to ok. 4000 zł

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc! ?

Plan.jpg

Salon_render 2.jpg

Salon_render 1.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu każdy będzie wg swego gustu, oczywiście ...

Borea z listy lub Elac Debut 6.2 z dwóch powodów - BR na froncie i tekstylna kopułka.

Buchardt'a do ściany blisko nie da się dosunąć, choć żeby nie tracić przestrzenności

to żadnej kolumny nie powinno się dostawiać zbyt blisko. Na dobrą sprawę można też

spróbować np. Quadral Rhodium 500 - wąskie, BR na froncie i prawdziwy bas już cicho.

Białe by nieźle wyglądały obok TV. Piszę tylko o kolumnach, bo to 70% brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za być może głupie pytanie, ale co masz na myśli pisząc "BR na froncie"? [edit: już skapowałem, bass reflex] Czy mógłbyś też wyjaśnić dlaczego tekstylna kopułka będzie lepsza w moim przypadku od tytanowej?

Oczywiście wiem i rozumiem, że 60-90 cm od ściany to minimum niezależnie od kolumny. Myślę, że będę w stanie zachować ten dystans i m.in. dlatego wybrałem takie, a nie inne rozmieszczenie kolumn.
Jeśli chodzi o kolumny podłogowe to totalnie odpadają – brak miejsca, wspomniane przez Ciebie odległości do ścian i estetyka (wystrój jak widać jest minimalistyczny i podłogówki wyglądałyby bardzo ciężko).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Senseless
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepsza ze względu na odległość - 2,5 m to dość mało a brzmienie tekstylnych

kopułek jest łagodniejsze. Tu się nie upieram jednak, bo jest sporo wyznawców choćby Klipscha

czy starszych Paradigm'ów  więc nigdy nie wiadomo co kto lubi i komu pasuje ...

ale posłuchać; nawet krótko - zawsze warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za rozwinięcie myśli. A wracając do mojej koncepcji rozmieszczenia kolumn, to myślisz że trzyma się to kupy?

Zastanawiam się jeszcze, czy do takiego zestawu nie powinienem dołożyć subwoofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak np. Quadral Argentum 530 to sądzę, że mimo, że to podstawkowe,

to jednak 18 na basie swoje robi i subwoofer nie byłby potrzebny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jednak kwestia zapotrzebowania na dół pasma pozostaje, więc może i do nich ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusisz tym basem i cena też przyjemna, ale to już jednak kawał kolumny podstawkowej ? Dla mnie jednak trochę za duże.
Bas na pewno ma dla mnie znaczenie, stąd pomysł na dorzucenie woofera w razie zaistnienia potrzeby.

Zasadniczo coraz bardziej napalam się już na ten zestaw 
IOTAVX SA + Triangle Borea BR03, tym bardziej że ceny nie odstraszają (a jeszcze trzeba pamiętać o kablach i podstawkach do kolumn). Tylko nie chciałbym potem żałować pochopnej decyzji... ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niewiele znaczy w liczbach, ale na uwagę zasługuje 2 x tyle na 4 Ohm co na 8 

i jednak toroid plus niemal dual mono ...

Co do rozmieszczenia, to jednak albo obok powieszonego TV z uzyskanym w ten sposób

miejscem na wzmacniacz i kolumny, albo druga wersja - na oknie vis-a-vis fotela  z podnóżkiem.

Albo fotel pod to okno, a graty na szafkę przy drzwiach. Ale to podobne - lustrzane.

Proponowane rozwiązanie nie daje symetrii odsłuchu,  więc trudno przewidzieć efekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Misio38 napisał:

Coś słabawy ten iotavx

Masz na myśli to, że będzie za cicho w zestawie z Triangle Borea BR03? Można do niego w razie potrzeby dorzucić końcówkę mocy IOTAVX PA3.

6 minut temu, audioburak napisał:

To niewiele znaczy w liczbach, ale na uwagę zasługuje 2 x tyle na 4 Ohm co na 8 

i jednak toroid plus niemal dual mono ...

Co masz na myśli? Nie do końca rozumiem.

Jeśli chodzi o miejsce na wzmacniacz, to jest w szafce pod TV (szafka którą faktycznie mam pod TV jest krótsza i spokojnie zmieści IOTAVX SA3 z zapasem na wentylację). TV i tak mam zamiar powiesić na ścianie, choć teraz póki co faktycznie stoi na szafce.
W każdym razie z miejscem na taki kompaktowy wzmacniacz problemu nie ma, kable bez problemu pociągnę nawet dookoła (pod oknem i narożnikiem) gdyby jedna kolumna stała obok narożnika (jak na planie).

Dlaczego myślisz, że przy/na oknie byłoby lepiej niż zaproponowałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Senseless
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej o konstrukcji wzmacniacza, który ma na papierze małą moc na 8 Ohm,

co niewiele może znaczyć, bo wygląda jednak, że ma spory potencjał - to do Misio38.

I jeden kabel głośnikowy 2 m a drugi np. 12 ? Słabo to widzę, bo ciężko o bezstratne kable,

a jeśli to raczej podobna długość, bo szkoda pieniędzy. Ale to Twój wybór i buraczki ? 

Przestrzeń powinna być podobna przy obu kolumnach i jeśli mają być monitory, to koszt

standów, zajmowane miejsce i stabilność przemawiają raczej za np. Rhodium - wąskie i nieduże.

A tweeter kolumny i tak powinien być na wysokości uszu, więc tu nic nie ugrasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, audioburak napisał:

I jeden kabel głośnikowy 2 m a drugi np. 12 ? Słabo to widzę, bo ciężko o bezstratne kable,

a jeśli to raczej podobna długość, bo szkoda pieniędzy. Ale to Twój wybór i buraczki ? 

Przestrzeń powinna być podobna przy obu kolumnach i jeśli mają być monitory, to koszt

standów, zajmowane miejsce i stabilność przemawiają raczej za np. Rhodium - wąskie i nieduże.

A tweeter kolumny i tak powinien być na wysokości uszu, więc tu nic nie ugrasz.

Ok, dzięki za rozwinięcie.

Myślałem raczej o 2 x 10 metrów, bo tyle powinno mi wystarczyć. Oczywiście myślałem nad tym, aby kable były jednakowej długości – nadmiar się zwinie, trudno.

Ok, rozważam w takim razie również Rhodium ? Tylko jak należy te kolumny ustawiać (odległości)? Niestety nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

Jeśli chodzi ustawienie tweeter'a na poziomie uszu, to znam to prawidło i taki miałem zamiar. Jeśli chodzi o ugranie, to po prostu noga standu kolumnowego jest po prostu mniejsza i lżejsza dla oka. Ale nie zmienia to faktu, że rację masz i widzę w tym sens. To dobre rady, za które dziękuję ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Senseless
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady ustawiania dotyczą "klasycznych" pozycji wobec ścian czy naroży.

Jednak w Twoim przypadku - mając pomysła na luźną  przestrzeń - trudno określić najlepszą

pozycję czy to wobec słuchacza, czy ścian. Najlepiej trójkąt równoboczny, ale np. ja mam wąski

pokój i oczywiście muszą stać na krótkiej ścianie z ograniczeniem bazy do 2 m i powiem tak:

dźwięk np. w teście Chesky'ego -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

swobodnie wychodzi POZA kolumny w obie strony.

Zależy to więc od bardzo wielu czynników i jakości powierzchni; odbijających, albo i nie ?  

A bas ... to zupełnie inny i też złożony temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskiuję z tego, że w planowanym przeze mnie rozstawieniu przynajmniej nie ma kardynalnych błędów, które z miejsca można wytknąć – to już coś ? 

Jeśli chodzi o kombinowanie i testy, to nie wykonując wcześniej dokładnej analizy akustycznej trzeba liczyć na to, że w praktyce będzie zadowalająco i ew. posprawdzać różne ustawienia... Tutaj jednak dalej pozostaje dylemat w kwestii wyboru kolumn. Bardziej podobają mi się Triangle, z drugiej strony Quadral Rhodium to też bardzo rozsądna propozycja na początek zabawy.

Szczerze to w przypadku podłogówek obawiam się trochę otoczenia – tj. grzejników czy też kanapy, szafek, stolika itp. ?  Podstawkowe znalazłyby się tuż ponad tym wszystkim (wychodzi mi, że do BR03 potrzebuję podstawkę o ok. 688 mm wysokości).

A jeśli chodzi o ten nieszczęsny fotel w narożniku i narożnik w narożniku (?), to powinienem obawiać się tego, że samo miejsce odsłuchowe byłoby w rogu pomieszczenia? Czy to może rodzić jakieś szczególnie negatywne problemy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Senseless
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystąpić swego rodzaju lustrzane zjawisko, jak kolumna w rogu, czyli podbijanie

pewnego zakresu dolnego pasma lub w skrajnych przypadkach przeciąganie basu.

Lepszym miejscem wydaje się kanapa albo to ustawienie vis-a-vis szafki lub odwrotne.

Ale może się okazać, że jest całkiem dobrze, bo wielu elementów nie da się przewidzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, najwyżej będzie się kombinować, albo adaptować pomieszczenie. Zresztą możliwe że za rok lub dwa wyląduje w innym i bardziej przemyślanym pod kątem odsłuchu miejscu ? 

Dziękuję za rady, chyba czas udać się na odsłuchy kolumn, a IOTAVX zamówić i czekać. Ale prześpię się z tym jeszcze..
Jeśli ktoś miałby coś jeszcze do dodania w temacie to zapraszam serdecznie ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry

a ja bym proponował wykorzystać ścianę gdzie stoi fotel z komodą .Sprzęt na komodę ,fotel na drugą stronę ,kolumny po bokach komody są tam dużo bezpieczniejsze, w zaproponowanym rzucie kolumny i to podstawkowe na przejściu to ryzyko: pies.dziecko ewentualnie impreza i może być po głośnikach :))

pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darius6707
Masz rację – to ryzyko. Jednak na razie nie posiadam ani psa, ani dziecka – takie rzeczy najwcześniej za 2-3 lata. Póki co jest tylko odkurzacz ? Na czas imprezy mógłbym wybrać bardziej bezpieczną lokalizację. Ale fakt, to słuszny temat i na pewno godny rozważenia lub uznania jako argument do zakupu podłogówek.

Jeśli chodzi o lokalizację fotela lub kolumn pod oknem to niestety odpada, bo zasłaniałyby TV. Poza tym z miejsca gdzie stoi obecnie fotel mam piękny widok za oknem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IOTAVX SA3 i  IOTAVX SA3. Tak ciągle powtarzasz tą nazwę, aż mam wrażenie, że zwyczajnie reklamujesz ten sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham? Może coś mnie ominęło, ale nikt w Polsce nie sprzedaje tego sprzętu.
Ja mam wrażenie, że Ty nie jesteś w tym temacie po to aby pomóc. Póki co nic merytorycznego tutaj nie napisałeś.

Ale ok, już nie powtarzam nazwy wzmacniacza skoro czujesz się tym tak bardzo urażony...

PS Jak napiszę "Cyrus One", to już będzie ok. Prawda? 
PPS Zauważ, że już w pierwszym poście wspomniałem że ten wzmak to mój główny typ. Jest to istotne również ze względu na ilość miejsca jaką aktualnie dysponuję – on jest po prostu niewielki. Serio nie wierzę, że ktoś tutaj może w taki sposób posądzić kogoś o reklamowanie sprzętu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Senseless
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, darius6707 napisał:

Fotel rzecz ruchoma ;))))

"...z miejsca gdzie stoi obecnie fotel mam piękny widok za oknem ?" – widok rzecz nieruchoma ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senseless

po pierwsze...dlaczego bez duzego doświadczenia w audio chcesz w sposób kategoryczny rozpoczynać przygodę ze sprzetem egzotycznym w PL jak IOTAVX. Egoztyka to zabawa dla doświadczonych userów a jak Ci nie podejdzie to co..odsprzedaż z dużą stratą bo nikt nie zna... bo brak dystrybucji i serwisu lokalnie bo bla bla bla....

po drugie... rozważ bardziej klasyczne ,ergonomiczne i bardziej przewidywalne pod względem akustyki ustawienie - na szybko z twoich klocków poukładałem - patrz załaczony obrazek..do weryfikacji czy z czegoś można zrezygnować aby to faktycznie pomieścić w realu. żaluzja na lewe okno i dalej jak na obrazku poglądowym. Widok "nieruchomy" zachowasz na leżąco/siedząco z kanapy, bedzie jakaś symetria i możliwość pracy nad akustyką w sensowny sposób a i potańczysz jak będzie trzeba ? za chińskiego Boga nie wiem co zrobić z tą komodą na nóżkach dł 400, dlatego wylądowała pod naświetlem obok drzwi  tarasowych

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Airmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Airmike
I tym sposobem rozwaliłeś mojej dziewczynie feng shui... ?  Dzięki, ale to po prostu nie przejdzie. Nawet dlatego, że to okno po lewej od TV jest na wystawie południowej, a okno "z widokiem" na wystawie zachodniej. W pomieszczeniu jest bardzo jasno od wschodu aż do zachodu i obecne ustawienie jest super optymalne, szczególnie w lecie, jeśli chodzi o oglądanie TV i odpoczynek "w cieniu". O feng shui mojej lubej nawet nie wspominając ?

Jeśli chodzi o ustawienie to tak jak wyżej zaproponowano, rozważam również kolumny po bokach TV i odsłuch na kanapie.

Masz rację z tym wzmacniaczem. Z drugiej strony bardzo korci mnie ze względu na stosunkowo bogate funkcje, bardzo dobre opinie i cenę. Przyznaję. Stąd też mam w zanadrzu inne, mniej fantazyjne propozycje. Tylko te z kolei przy zachowaniu moich wymagań sprzętowych, niestety mają już z reguły trochę większą cenę..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na feng shui i siły wyższe nie ma mocnych ? te siły są zazwyczaj przeciwnie skierowane niż siły pozwalające uzyskać dobre brzmienie systemu. Ostrożnie z tym iotavx, ja bym się w to nie pchał gdy jest wiele sprawdzonych konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audioburak

Myślę mocno nad tym kompletem 
Quadral Rhodium 500 i umiejscowieniem po obu stronach TV. Jaki wzmacniacz do nich będzie pasował? Coś z tej listy?

  • Cyrus One
  • NAD C338
  • Rotel RA-05
  • Audiolab 6000A
  • a może 'ten którego imienia nie wolno wymawiać', bo się Misio38 oburzy?

Niestety trochę ogranicza mnie wysokość półki w szafce – max. ok. 9 cm, żeby zostały ok. 2 cm na wentylację..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze sam sie pobaw w odsluchy.eksperymenty z konfiguracjami,i podziel sie z nami doswiaczeniem.

przy okazji zmien dziewczyne.bedzie prosciej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.