Skocz do zawartości
IGNORED

Bride of Zen Passa


Buber

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wymyśliłem sobie zrobić preamp Pass'a Bride of Zen, będzie pracował między NOS-DAC'kiem z TDA1543 (w trakcie realizacji...)

a GainClonem. W związku z tym że oryginalny układ ma wzmocnienie ok. 7 V/V a mnie nie potrzeba aż tyle wykombinowałem

że pozmieniam kilka rezystorów, obniżę napięcie zasilające i starając się zachować warunki pracy tranzystora jak

w oryginale zmontuję preamp z mniejszym wzmocnieniem a taką samą impedancją wejściową i wyjściową.

Wykombinowałe tak:

1. potencjometr do regulacji głośności zamontuję na wejściu (przy małym wzmocnieniu nie ma argumentów żeby był na wyjściu)

czy lepiej zostawić na wyjściu (tylko 10kOhm będę musiał dać, bo nie widzałem 5k Alpsów)?

2. zmienię rezystor R104 z 1k na 200 Ohm (stosunek R104 do R108 decyduje o wzmocnieniu układu, czyli będzie 200/110=1,8)

czy może dać mniej np. 150 Ohm??

3. obniże napięcie zasilające do ok 28V (i za tym wartość R101 żeby dostać +15V na P102)

4. dobiorę warunki pracy tranzystora jak w oryginalnym układzie Id=40mA i VDS=16V

5. R107 wylatuje bo na wejściu będzie dzielnik z potencjometra,

a i wejście będzie tylko jedno więc nawet jak zostawię potencjometr na wyjściu to też wylatuje

 

Pytanie moje jest takie, dobrze kombinuję czy źle, będzie to wogóle chodzić po takich modyfikacjach?

Dla lepszej orientacji załączam schemat oryginalny i po moich przeróbkach?

a tu jest link do całego opisu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat oryginalny

[obrazekLUKASZ-253282_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat po przeróbkach

[obrazekLUKASZ-253283_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 10K potencjometrem gra gorzej niż z 5K.

 

Zbuduj Aleph L ,pierwszą wersje. Jest tak samo prosty, nie ma żadnych potków regulacyjnych, gra podobnym charakterem ale lepeiej i ma regulowane wzmocnienie (rózne rezystory na wejściu).

 

A jak chcesz jeszcze lepszy dźwięk i nie zależy ci tak na wzmocnieniu to zbuduj pierwszą wersje Aleph P.

Brzmienie o dwie klasy lepsze od Bride of Zen i klasę od Aleph L. Wzmocnienie najsłąbsze z nich.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buber

podoba mi się, że pozostawileś dla IRFa takie samo napięcie pracy

jak w oryginale - gdyby było mniejsze mogło to wpłynąć na

liniowość jego przenoszenia i pogorszenie brzmienia.

 

Bartek się na tych przedwzmacniaczach zna i dobrze radzi.

 

Czy słabowity sygnał wychodzący z NOSa na TDA1543

nie będzie miał problemów we współpracy z tak niską impedancją

wejściową przedwzmacniacza jak 5K (ew. 10k)

Pomimo tego że TDA1543 i tak ma "mocny" sygnał wyjściowy w porównaniu

z innymi DACami.

Może jednak trzeba tu zastosować zupełnie inny przedwzmacniacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działać to będzie, ale czy tak jak oryginał? Raczej nie.

Potencjometr na wejściu to, moim zdaniem gorsza opcja. Wejscie nie powinno byc sterowane rezystancją powyzej 1kohm ze wzgledu na wysoka pojemność wejściową feta. A uzycie pota na wejściu tego nie zapewni.

Będzie mniejsza dynamika, i większe szumy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Z 10K potencjometrem gra gorzej niż z 5K"

 

Chodziło mi oczywiście o pot. na wyjściu. na wejściu to chyba za niskie wartości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew

Oglądam właśnie schemat Alepha P 1.0 no i nie wygląda na dużo bardziej skomplikowany niż BoZ... tylko to sterowanie... nie macie jakiegoś gotowego projektu płyteczki w Protelu, albo czymś podobnym... :-)

No i z NOS-DAC'a nie będę miał wyjścia XLR...

Ze względu na fakt że TDA1543 ma na wyjściu ok 2V a GainClon przy 100mV gra już wystarczająco głośno ten preamp ma właściwie pełnić rolę tłumika i zapewniać dopasowanie impedancyjne...

Muszę sobie to wszystko przekalkulować, bo myślałem o wersji dual mono (albo jedno trafo, ale dwa zasilacze...) i nie wiem czy budżetu ten Aleph P mi nie rozsadzi...

 

no chyba że od takiego preampu goły potencjometr na wejściu GC będzie lepszym rozwiązaniem...

 

o potencjometrze wejściowym w BoZ to myślałem jakieś 20-30kOhm (zapomniałem napisać...)

ale widzę że chyba lepiej w razie czego zostawić regulację na wyjściu,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci to sterowanie z Aleph P?

Użyj tylko schematu Gain Stage i zasilania i daj pot na wyjściu, albo jakąś drabinke, na przykład prosta szeregową jak z Aleph L.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Bartek1

>Użyj tylko schematu Gain Stage i zasilania i daj pot na wyjściu, albo jakąś drabinke, na przykład

>prosta szeregową jak z Aleph L.

 

Rozumiem że potek ma być ok. 5 kOhm i mam pytanie gdzie kupić jakiś porządny bo Alpsy najmniejsze znalazłem 10kOhm (a wolałbym nie mieć regulacji skokowej tylko płynną)

Wejście - mam zewrzeć do masy przy sygnale niesymetrycznym, a co z wyjściami mam zrobić ??

Tych IRF244 nie mogę nigdzie znaleźć, gdzie to można kupić ?

Albo czy można IRF450 zastosować (bo takie znalazłem i piszą że to zamiennik do IRF244) ?

Czy rezystorki szeregowe od wejścia do bramki IRF244 mogą być 100 Ohm zamiast 221 (mam Caddocki 100 Ohm i bym je wrzucił)?

 

Czy robienie wersji dual mono ma sens ? Czy wystarczy jeden zasilacz na oba kanały ? (BoZ chciałe w wersji dual mono robić co by lepiej było...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IRFP240 powinny być OK.

>Bartek1

Czy stosujesz w swoim pre te Zenery na wejściu. Czy one są konieczne? Boję się, że mogą kaszanić dźwięk, a jednak Pass stosował je we wszystkich swoich produktach. Stąd moje pytanie o konieczność ich stosowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buber

 

Nawet bardzo dobre pot. mają nieliniowości, a dostanie wartości 5k stereo jest prawie nie możliwe. Jak dla mnie są dwa wyjścia. Albo osobny pot dla każdego kanału, co na początku jest męczące ,ale idzie się przyzwyczaić, albo drabinka. Prostą ,szeregową drabinkę nie jest tak trudno zrobić. Czasem wystarczy switch 2*12 pozycji, 24 rezystorki i już na właśne potrzeby jest wystarczająco. Zakres pracy można później dopasować rezystorami wzmocnienia w układzie.

Wejście spinasz do masy a ujemnego wyjścia po prostu nie używasz.IRFP240 są zamiennikami IRF244.

Myśle ze 100ohm rezystorki będą OK.

Dual mono zawsze warto,ale jak duża będzie równica to ciężko wyczuć, nie próbowałem.

 

Grip

 

Tak zawse daję te zenery. Zdaję sie w artykułe Balanced Line Stage Pass sie wypowiadał na temat ich stosowania.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> grip

Nie są konieczne do prawidłowej pracy wzmacniacza, spełniają li tylko rolę zabezpieczającą.Spójrz do danych katalogowych tranzystora Ugs max = +/-20V.Na wejściu wzmacniacza o przepięcia nie trudno i w przypadku

braku ich musiałbyś się liczyć z częstą wymianą tranzystorów.

Rezystory 100 Ohm są OK, FETy są przecież sterowane napięciowo.

Pozdrawiam

FilipS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Bartek1

Dzięki serdeczne... przekonałeś mnie do tego Alepha P i chyba zrobię też jakąś drabinkę na rezystorkach z Elpodu.

Nie masz może jakiegoś rysunku płyteczki do tego P ??

I pytanie mam jeszcze, czy w związku z tym że nie będę korzystał z wejścia symetrycznego, mogę trochę na częściach do "nie używanej" części oszczędzić, mam na myśli kondesnatory wejściowy i wyjściowym, i jakieś gorsze wrzucić ?

 

Zenerkę warto dać bo ja w swoim starym BoZ nie miałem i jak podpiąłem go raz do kompa to musiałem potem tranzystory wymieniać bo mi jeden poleciał (z kompa, jak to z kompa jakiś potencjał przyszedł i jednego IRF zjarał...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Mam prośbę dotyczącą schematu Alepha P mimo poszukiwań nie udało mi się go znaleźć wiedz, jeśli mógłby ktoś być tak miły i zamieścić schemat lub wysłać na maila to był bym bardzo wdzięczny. Dziękuje i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion-Tom trochę więcej cierpliwości w googlowaniu ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za linki faktycznie to moja nie uwaga i brak cierpliwości ???

Mam pytanie odnośnie Aleph P czy można zastąpić IRF 244 czymś innym niż IRF 240 gdyż jego cena jest przy najmniej dla mnie dość wysoka ( chyba, że znów cos źle szukałem)

 

Dzięki i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za linki faktycznie to moja nie uwaga i brak cierpliwości:)

Mam pytanie odnośnie Aleph P czy można zastąpić IRF 244 czymś innym niż IRF 240 gdyż jego cena jest przy najmniej dla mnie dość wysoka ( chyba, że znów cos źle szukałem)

 

Dzięki i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle szukałeś... zamiennikiem jest IRFP 240 i kosztuje koło 11 zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i podpowiedzi zdecydowałem się jednak zrobić Bride of Zen z początku wątku wydaje się być prostszy a zawsze zyskuje się doświadczenie. Mam jednak kilka pytanie

1. Do zasilania użyto mostka prostowniczego na 1N4004 czy można go zastąpić ultra szybka dioda MUR lub BYW

2. Ilu watowe maja być zenery spięte w szereg i czy maja być jakieś konkretne czy wystarczą najzwyklejsze

[obrazekLUKASZ-282449_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

jak chcesz to moge ci podeslac bardzo ladny projekt plytki do BOZ'a w pdfie, pisz na [email protected].

ja robilem wedlug niego i wyszlo wysmienicie

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.