Skocz do zawartości
IGNORED

podstawa głośników a wibracje


wojtek_o
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio standy B&W Stav24. Dociążyłem je zasypując puste komory suchym piaskiem. Jeden stand waży teraz ponad 12kg.
Postawiłem je na kolcach. Pod kolcami umieściłem podkładki podklejone welurem. Na podłodze mam drewno (deska barlinecka).
Brzmienie jest teraz bardzo dobre, lepsze niż w przypadku lekkich standów Atacamy, które trudno było ustawić tak aby stały stabilnie i się nie bujały.
Zastanawiałem się jeszcze czy nie warto pod kolcami mieć płyt granitowych. Głównie chodzi mi o ograniczenie drgań na podłogę, bo mieszkam w bloku i nie chcę katować sąsiadów ?
Czyli tak bym to widział - na drewnianej podłodze płyta granitowa (+silikonowe nóżki?), na to podkładki pod kolce (z podklejką welurową), następnie podstawki stojące na kolcach. Kolumny przytwierdzam do standów na blutack-u.

Co o tym sądzicie? Jakieś rekomendacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć kolce, a w ich miejsce przyklej bezpośrednio do podstawy stojaków silokonowe nóżki samoprzylepne (lub korkowe).

Albo inaczej- jak bardzo chcesz użyć płyt kamiennych- pod plyty podklej podlepki korkowe, a granity do podstaw standów przymocuj bluetack'iem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, wojtek_o napisał:

pod kolcami mieć płyt granitowych.

To nie materiał tłumiący a rezonujacy.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, xetras napisał:

To nie materiał tłumiący a rezonujacy.

Kwestia grubości- płyta pod kolumnę grub. powyżej 30mm nie będzie rezonować.

Do walki z wibracjami, kolce ro również poroniony pomysł- to element sztywny, z zasady doskonale przenoszący drgania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą grubością mnie zażyłeś - tak "na czuja" - może faktycznie wygasić fale. Sam nie sprawdzałem, ale przecież na grubość muru (ściany) to zachodzi. Czyli mur tłumi dźwięki.

Dzięki.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, porlick napisał:

Do walki z wibracjami, kolce ro również poroniony pomysł- to element sztywny, z zasady doskonale przenoszący drgania.

W takim razie dlaczego w ogóle produkuje się podstawki/głośniki z kolcami?? Z tego co słyszałem, to kolce poprzez minimalną powierzchnię styku ograniczają przenoszenie wibracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak. Wymyslono to ponad 30 lat tenu i przez dlugi czas taką rolę pełniły. Później, niektórzy działający w branży audiooszołomy, wymyślili sobie, że na kolcach można zrobić dobry interes, pchając je gdzie popadnie i zalali rynek masą bzdurnych teorii- o minimalnym styku, który kasuje wibracje, o potrzebie stosowania tam, gdzie nie mają prawa działać, bo ich sztywność, przenosząca drgania, wymaga podkładek z miękkim spodem, co jest już totalnym przerostem formy nad trescią. 

Nie wiem, jak dziś, ale jeszcze parę lat temu, Canton do kolumn dawał i kolce i nóżki, a w instrukcji pisali PRAWDĘ, gdzie i po co które stosować.

5 godzin temu, xetras napisał:

Tą grubością mnie zażyłeś - tak "na czuja" - może faktycznie wygasić fale.

Tu niezupełnie chodzi o wygaszanie fal. Popatrz na stosunek powierzchni plyty do jej grubości- in mniejsza, a grubsza, tym jest bardziej "głucha", a cięższa. Jej ciężar pozytywnie wpłynie na stabilność podstawki, którą to stabilność, z kolei osłabia stosowanie kolców, czy innych śmieci. Na tlumienie drgań, oprocz duzej bezwładności, pozytywny wpływ mają elementy tłumiące, czyli MIĘKKIE- zastosowanie podlepek z gumy, filcu, czy korka, działa znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Ostatnio natknąłem się na świetne i tanie rozwiązanie problemu odizolowania kolumn od podłoża - sprawdzone w zastosowaniach profesjonalnych - wibroizolatory ?

Na allegro dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i wysokościach, np:

https://allegro.pl/oferta/wibroizolator-amortyzator-stozek-25x17-m6-9496624361

https://allegro.pl/oferta/wibroizolator-poduszka-gumowa-amortyzator-d20x15-9415982764

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A czym one się różnią od nóżek gumowych, czy silikonowych? 
Chyba tylko tym, że tradycyjne nóżki się wygodniej montuje, a silikonowe wystarczy przykleić.
Ja wybrałem takie z gwintem pod otwory na kolce w swoich kolumnach i po prostu je wkręciłem. Nie wiem czy się czymś różnią, guma wydaje się twardsza niż w standardowych nóżkach, ale to zależy pewnie od wielkości wibroizolatora, bo produkuje się je na różne ciężary maszyn. No i jest duży wybór kształtów, średnic i wysokości wibroizolatora.


Wysłane z mojego BAH-W09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, szpotek73 napisał:

jest coś takiego co się nazywa sylomer,podobno najlepszy na wibracje,są różne rodzaje w zależności od ciężaru

Sylomer to handlowa nazwa elastomeru. Generalnie elastomery mają lepsze właściwości tłumiące niż guma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ja wybrałem takie z gwintem pod otwory na kolce w swoich kolumnach i po prostu je wkręciłem. Nie wiem czy się czymś różnią, guma wydaje się twardsza niż w standardowych nóżkach, ale to zależy pewnie od wielkości wibroizolatora, bo produkuje się je na różne ciężary maszyn. No i jest duży wybór kształtów, średnic i wysokości wibroizolatora.


Wysłane z mojego BAH-W09 przy użyciu Tapatalka


Moze sa tanie i praktyczne w mocowanie, a gums nie jest dobrym absorberem.

Chcesz czegps co dziala, to uzyj powyzej wspomniane Sylomery.

Np. takie jak ponizej. Tanie i umozliwiajace dopasowanie do wagi stawianych na nich elementow


IMG_6353.thumb.png.3aeb5eedf65af991ec12b29beb19b5a8.pngIMG_6352.thumb.png.d17cc99fd54ead75e3f1f39ce722d7e8.png

 

IMG_6351.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze sa tanie i praktyczne w mocowanie, a gums nie jest dobrym absorberem.

Chcesz czegps co dziala, to uzyj powyzej wspomniane Sylomery.

Np. takie jak ponizej. Tanie i umozliwiajace dopasowanie do wagi stawianych na nich elementow


IMG_6353.thumb.png.3aeb5eedf65af991ec12b29beb19b5a8.pngIMG_6352.thumb.png.d17cc99fd54ead75e3f1f39ce722d7e8.png 
IMG_6351.thumb.jpg.0a17231d8bf506efa21571bb7d69d680.jpg
Te przedmioty, do których wkleiłem linki to wibroizolatory czyli z definicji muszą działać i działają :) Kauczuk, z którego najczęściej wytwarza się wibroizolatory też jest elastomerem.

Te pokazane przez Ciebie faktycznie mogą bardziej pasować do sprzętu audio, bo te "moje" projektowane są do cięższego sprzętu. Normalnie służą do odizolowania wibracji od silników, maszyn, itp.
U mnie izolują podłoże od kolumn po 30kg sztuka i jest OK.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

No bo generalnie to jest tak, że taki elastomerowy wibroizolator żeby działał, musi pod wpływem ciężaru mieć jakieś tam ugięcie wstępne. On musi się zdeformować. Czyli jeśli damy zbyt sztywny czy o zbyt wielkiej powierzchni, to będzie słabo tłumił. 

Kauczuk normalnie jest dość twardy w porównaniu do tych 30 czy 50 kg kolumny. Więc te spienione które pokazałeś wyglądają super. Pytanie tylko ten sylomer to kauczukowate, celuloza, poliuretan? Bo w dłuższym okresie czasu ta deformacja staje się trwała, w stopniu różnym dla różnych materiałów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znajdziesz wszystkie dane na temat (ZDEFINIOWANEGO) zachowania i zakresow pracy takich sylomerow

https://www.rrg.de/wp-content/uploads/2020/05/05-130_Sylomer-Datenblaetter.pdf

A te czarne gumki z gwintami do zastosowan Audio to "pic na wode"

Na chlopski rozum:

Amortyzatory z wagonow nie pasuja do ciezarowki

A z ciezarowki nie pasuja do motocykla

A z motocykla nie pasuja do roweru

A...

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
no i nie ma koloru braun. a cos podobnego jak concermeister nie wysylaja do Polski

Co znaczy nie ma braun. Wysprzedany?
Jest kilku sprzedawcow w Amazon.

Co jeszcze mozesz robic i co takze jest zaleta tego rozwiazania, to dopasowac wybor koloru albo ilosci tych podkladek do innej wagi przedniej i tylnej krawedzi zestawow glosnikowych, albo innych elementow, ktore chcesz na nich postawic.

Przyklad
Moje zestawy glosnikowe ze wzgledu na plyte frontowa 7cm i mocowane z przodu przetworniki sa z przodu o wiele ciezsze niz z tylu (latwo to zwazyc). Dlatego uzywam z przodu np. inny kolor niz z tylu, albo z przodu caly krazek, a z tylu tylko 2/3 (latwo je przeciac).

IMG_6471.thumb.png.6cdd5f7c6322e24fa4464c4eeda4026b.png

Np. Gdybym jeszcze mial gramofon (juz nie mam) zwazyl bym kazda pojedyncza noge (inny ciezar po stronie taleza, a inny po stronie ramienia) i przycial bym powierzchnie tych sylomerow proporcjonalnie/odpowiednio dla kazdej nogi.

To jest moje podejscie do Tuningu, indywdualne, dopasowane do wlasnego sprzetu i z za grosze....
A nie za audiofilskie pierdyliony Ojro, dla optyki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:


Co znaczy nie ma braun. Wysprzedany?
Jest kilku sprzedawcow w Amazon.

Co jeszcze mozesz robic i co takze jest zaleta tego rozwiazania, to dopasowac wybor koloru albo ilosci tych podkladek do innej wagi przedniej i tylnej krawedzi zestawow glosnikowych, albo innych elementow, ktore chcesz na nich postawic.

Przyklad
Moje zestawy glosnikowe ze wzgledu na plyte frontowa 7cm i mocowane z przodu przetworniki sa z przodu o wiele ciezsze niz z tylu (latwo to zwazyc). Dlatego uzywam z przodu np. inny kolor niz z tylu, albo z przodu caly krazek, a z tylu tylko 2/3 (latwo je przeciac).

IMG_6471.thumb.png.6cdd5f7c6322e24fa4464c4eeda4026b.png

Np. Gdybym jeszcze mial gramofon (juz nie mam) zwazyl bym kazda pojedyncza noge (inny ciezar po stronie taleza, a inny po stronie ramienia) i przycial bym powierzchnie tych sylomerow proporcjonalnie/odpowiednio dla kazdej nogi.

To jest moje podejscie do Tuningu, indywdualne, dopasowane do wlasnego sprzetu i z za grosze....
A nie za audiofilskie pierdyliony Ojro, dla optyki

Jakie miejsce zakupu polecasz ?

I czy już przycinałeś domowym narzędziem sylomer ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2021 o 11:58, xajas napisał:

 

A te czarne gumki z gwintami do zastosowan Audio to "pic na wode"

Na chlopski rozum:

Amortyzatory z wagonow nie pasuja do ciezarowki

A z ciezarowki nie pasuja do motocykla

A z motocykla nie pasuja do roweru

A...

Poniżej masz linka do dokumentacji producenta "czarnych gumek", znajdziesz wibroizolator do konkretnej wagi urządzenia, nie trzeba niczego brać na "chłopski rozum" ?

https://www.wibroizolacjapolska.pl/wibroizolatory-do-maszyn-i-urzadzen/p125-wibroizolatory-walcowe-W/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, xajas napisał:

super, i ktore wybrałeś

Kupiłem przed tym, jak wrzuciłem tu swojego pierwszego posta, takie:

wibroizolator.thumb.jpg.2bc2322ae1fa0b18b2226f77aa0bdb2f.jpg

 

dość wysokie, bo przy okazji chciałem, aby wysokotonowce były na wysokości uszu, gdy siedzę na sofie, ale teraz kupiłbym takie:

wibro1.thumb.png.53c0dd409c7e596d7782eb88b79dfbe6.png

https://www.wibroizolacjapolska.pl/wibroizolatory-do-maszyn-i-urzadzen/p77-wibroizolatory-wibroizolator-000-NM/

kolumna powinna się mniej "gibać", gdy spróbuje się ją wyprowadzić ze stanu równowagi.

 

Przy okazji przeglądania strony znalazłem wibroizolatory projektowane konkretnie pod zespoły głośnikowe charakteryzujące się bardzo niską częstotliwością drgań własnych:

https://www.wibroizolacjapolska.pl/wibroizolatory-do-maszyn-i-urzadzen/p65-wibroizolatory-sprezynowe-MSN/

sprezyna.png.ae44b39d71604ebbc63227d7c986f571.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.08.2020 o 10:33, wojtek_o napisał:

Z tego co słyszałem, to kolce poprzez minimalną powierzchnię styku ograniczają przenoszenie wibracji

Z tego co słyszałam prawa fizyki nie przestały obowiązywać i kolce doskonale przenoszą drgania na podłogę. Gumowe nóżki z 3M załatwią sprawę

O np. takie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.