Skocz do zawartości
IGNORED

Czy 15+ letnie urządzenia wymagają wymiany kondensatorów ?


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.08.2020 o 19:29, piku bb napisał:

ale...kondensatory są dużo większe gabarytowo i wagowo.Są przecież kondy z zakręcaną opaską i zakończeniami śrubowymi a mało która firma je stosuje.

Jeszcze jedno - biegunowość. Lepiej unikać okazji do potencjalnych pomyłek przy montażu.

Chyba że kto lubi efekty specjalne.

Tranzystory jedynie sterują, są jak regulator.

Ładunek i na kondensatorze i na transformatorze jest niepomijalny.

Lepiej ich nie tykać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo - montaż powierzchniowy SMD wykluczył całe zagadnienie.

(Post odnosi się do potencjalnych podstawek dla kondensatorów).

Kiedy uszkodzone - czyli wybite dziury w warstwie izolacyjnej oczywiście konieczna jest wymiana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Literki

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Elberoth napisał:

 

Nie jesteś w stanie zmienić lub zepsuć brzmienia wymieniając syfiaste kondy głównego zasilacza na klasowe. To nie jest wymiana klasowego konda Elna Silmic czy jakiegoś Black Gate, który został umieszczony gdzieś w torze czy decouplingu ze względu na swoje unikalne właściwości brzmieniowy, tylko wymiana beznadziejnego konda w zasilaczu, który trafił tam bo ... był najtańszy. 

Konda, którego ESR w momencie wymiany wynosi 1.1 Ohm, czyli jest trupem.

 

Ty masz duże doświadczenie ze sprzętem fabrycznym a ja z DIY i modyfikacjami od końca lat 80tych ?

Zepsuć brzmienie możesz właśnie poprzez jego zmianę. Jak ktoś miał system dopięty z fabrycznie grającym wzmacniaczem to inne kondy w zasilaczu mogą tak brzmienie rozjechać że może i będzie lepiej ale już nie w tym systemie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, muda44 napisał:

Ty masz duże doświadczenie ze sprzętem fabrycznym a ja z DIY i modyfikacjami od końca lat 80tych ?

Zepsuć brzmienie możesz właśnie poprzez jego zmianę. Jak ktoś miał system dopięty z fabrycznie grającym wzmacniaczem to inne kondy w zasilaczu mogą tak brzmienie rozjechać że może i będzie lepiej ale już nie w tym systemie. 

 

To życzę ci powodzenia z kondami, których ESR wynosi 1.1 Ohm ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Elberoth napisał:

To życzę ci powodzenia z kondami, których ESR wynosi 1.1 Ohm ?

Nie rozumiemy się i nich tak zostanie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Elberoth napisał:

Po tak długim okresie nieużywania, urządzenia trzeba startować z variaca - transformatora o płynnie ustawianym napięciu wyjściowym. 

Jeżeli tego nie zrobimy, kondy mogą nie wytrzymać i może się skończyć własnie tym o czym piszesz. 

Dlatego jeżeli mamy jakieś urządzenie którego nie używamy, dobrze jest je włączyć przynajmniej raz na rok - dwa lata do prądu. 

Tej procedury zaniedbałem i poniosłem konsekwencje. Mam taki transformator. Od jakiego napięcia należy zacząć i jak powinien przebiegać proces rozgrzewania w czasie? To znaczy w jakim tempie należy zwiększać napięcie zasilania?

Czy tak samo można postępować ze wzmacniaczami lampowymi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Stopniowo narastającym napięciem z kontrolą prądu można formować i stabilizować kondensatory poza układem.

Nie podłącza się sprzętu do autotransformatora aby w sposób powolny zwiększać napięcie przemienne zasilania. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, bluesboss napisał:

Tej procedury zaniedbałem i poniosłem konsekwencje. Mam taki transformator. Od jakiego napięcia należy zacząć i jak powinien przebiegać proces rozgrzewania w czasie? To znaczy w jakim tempie należy zwiększać napięcie zasilania?

Czy tak samo można postępować ze wzmacniaczami lampowymi?

To masz opis, napięcia pomnóż x2 (bo to dla sprzętu na 110V):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko zostalo juz napisane, wiec podsumowujac

wszystko zalezy od:

- jakosci uzytych elementow

- otoczenia w jakim pracuja (najwiekszym wrogiem kondensatora jest cieplo)

- pozostalych warunkow pracy jak np napiecie vs napiecie znamionowe, kazde obnizenie napiecia o 10v lub temperatury o 10 stopni to podwojenie zywotnosci kondensatora.

 

jesli szacowany czas pracy to 2000h przy 85st i 63v to wystarczy aby zostosowac ten sam kondensator na 80V i juz mamy 2 krotnosc zycia takiego kondensatora, ale to znowu koszty, miniaturyzacja

- oraz tego czy przypadkiem elementy ktore posiadamy we wzmacniaczu nie naleza do wadliwych serii jak np Duorexy, plastikowe ROE stosowane np w krellach, osiowe philipsy

 

obrac mozna 2 sluszne drogi, albo wymieniamy wszystko jak leci na nowe, albo wymieniamy tylko te uszkodzone / narazone na wysoka temperature.

 

Jak ja robie? jesli urzadzenie pracuje na tanich kondensatorach, jamicon, samhwa, rubycon to zazwyczaj wymieniam nawet gdy sa sprawne, sprawa troszke komplikuje sie w przypadku wysokiej klasy sprzetu z nietypowymi seriami kondensatorow, jesli sprawne zostawiam, jesli wymagaja wymiany to niezbedne jest szerokie doswiadczenia co czym zastapic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bumpalump
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.08.2020 o 13:19, Elberoth napisał:

Zaburzenie fabrycznego schematu ? 

To nie jest zwrotnica w kolumnie ani kondensator w decouplingu gdzie musi mieć określoną wartość.

Jedyną minusem wsadzenia większego konda w zasilaczu jest większy prąd rozruchowy jaki idzie podczas włączania urządzenia, który może skrócić żywotność mostka prostowniczego. Te jednak projektuje się jednak z zapasem i mostek w Krakenie bez problemu poradzi sobie z minimalnie (6800 vs 8200uF) większą pojemnością kondów w zasilaczu.

Poza tym, podniesienie pojemności to w zasadzie same zalety - masz bardziej stabilne zasilanie (w każdym cyklu kondensator się mniej rozładowuje, więc "piła" napięcia ma mniejsze zęby), większe kondy mają niższe ESR i wyższy ripple current itd. 

Polecam lekturę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sorry, ale to są chyba jakieś nowe zasady elektroniki ?

Sorry, zdążyłem już przywyknąć, że na tym forum co drugi powinien uczyć i instruować konstruktorów i projektantów w fabrykach, a Ty nie jesteś wyjątkiem ? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tal

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Tal napisał:

Sorry, zdążyłem już przywyknąć, że na tym forum co drugi powinien uczyć i instruować konstruktorów i projektantów w fabrykach, a Ty nie jesteś wyjątkiem ? 

Niestety tylko wydaje ci się, że wiesz o czym piszesz. Polecam, abyś zadzwonił do jakiegoś projektanta sprzętu z doświadczeniem, np. Marka Knagi z Martona i zapytał o jego zdanie na ten temat. 

Ja, aby mieć 100% pewności, to uczyniłem.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - to nie jest tak, że projektanci sprzętu nie zdają sobie z tego sprawy. W praktycznie każdym projekcie, można zastosować jeszcze lepsze elementy, które wpłyną na poprawę brzmienia. Nie jest to żaden sekret. Niestety jest jeszcze coś takiego jak założony budżet. 

Kondensatory na wyższe napięcie = wyższa cena

Kondensatory na wyższą temp = wyższa cena

Kondensatory o wyższej pojemności = wyższa cena

Koniec końców wybiera się więc nie to co jest najlepsze, ale to co jest najlepszym kompromisem - pomiędzy ceną, a jakością.  

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że w renomowanych fabrykach księgowi mają nie mniej do powiedzenia co projektanci, ale Twoje "udoskonalanie" fabrycznego konceptu to już garażowe januszowanie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie podmieniłem, kondy na lepsze jakościowo, ale o takich samych parametrach co fabryczne i w konstrukcji wzmacniacza nic to nie zmieniło, nie poprawiałem tego co zaplanował konstruktor, uważam to za bezpieczny ruch. Zawsze można wrócić do oryginału. Fotka z 1uF oryginalnym, nawet nie ma nabitej marki, Auricap XO o takiej samej pojemności 1uF obok. Co ciekawe w Heglu H30 już Auricapa zamontowali, ale cena końcówki kosmos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Tal napisał:

Zdaję sobie sprawę, że w renomowanych fabrykach księgowi mają nie mniej do powiedzenia co projektanci, ale Twoje "udoskonalanie" fabrycznego konceptu to już garażowe januszowanie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

spokojnie kolego,Elberoth ma wieksze doswiadczenie niz Ty,w tej dziedzinie.

do tego dostajesz za darmo porade,za ktora nic nie placisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
spokojnie kolego,Elberoth ma wieksze doswiadczenie niz Ty,w tej dziedzinie.
do tego dostajesz za darmo porade,za ktora nic nie placisz.
Ależ ja w to nie wątpię, tylko próbuję wyjaśnić, że nie wszyscy lubią takie dłubanie w fabrycznym projekcie.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nazywanie tego co robi Elberoth januszowym garazowaniem,,to chyba nie do konca wiesz co wypisujesz.przemysl swoje wpisy.

1 minutę temu, Tal napisał:

Ależ ja w to nie wątpię, tylko próbuję wyjaśnić, że nie wszyscy lubią takie dłubanie w fabrycznym projekcie.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

mi o malo sie nie zepsulo urzadzenie ,przez kondensatory.

popieram teze Elberotha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



a nazywanie tego co robi Elberoth januszowym garazowaniem,,to chyba nie do konca wiesz co wypisujesz.przemysl swoje wpisy.

Przepraszam jeśli uraziłem Twoją ambicje, ale czy to robi pan Henio, czy pan Rysiu to zawsze jest to poprawa fabryki.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tal nie chodzi o wchodzenie na ambicję,  po prostu przyjmij to do wiadomości bo koledzy dobrze mówią. Są także panowie Henie i Rysie co robili w fabrykach i wiedzą jak konkretnie można poprawić schemat lub które elementy wniosą w krytycznych miejscach, wąskich gardłach znaczącą poprawę całosci, wersji która nigdy nie doczekała się wdrożenia ze względu na koszty. I to mowa o najlepszych urządzeniach w danej linii produktowej. Czasem drugi model od góry z oferty tzw. "uboższy brat" daje się poprawić  poprzez prostą analizę porównawczą schematów obydwu, to takie "równanie w górę". Czasem zdarza się ze fabryka wypuszcza serię z wadą fabryczną - i co człowiek ma się cieszyć przez 20 lat (są tacy nieświadomi!) z tego że ma + z - na niskotonowcu pomylony? Także świat nie zawsze kończy się na tym co fabryka z siebie wypuściła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Prewwit napisał:

Ja u siebie podmieniłem, kondy na lepsze jakościowo, ale o takich samych parametrach co fabryczne i w konstrukcji wzmacniacza nic to nie zmieniło, nie poprawiałem tego co zaplanował konstruktor, uważam to za bezpieczny ruch. Zawsze można wrócić do oryginału. Fotka z 1uF oryginalnym, nawet nie ma nabitej marki, Auricap XO o takiej samej pojemności 1uF obok. Co ciekawe w Heglu H30 już Auricapa zamontowali, ale cena końcówki kosmos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odróżnijmy kondensatory filtrujące zamontowane w zasilaczu (czyli mówiąc kolokwialnie "te duże"), od różnych kondensatorów rozsianych po całym urządzeniu, często bezpośrednio w torze sygnałowym, których może być nawet kilkadziesiąt. 

To dwie zupełnie różne rzeczy. 

Wartości tych drugich oczywiście nie można dowolnie zmieniać, bo układ przestanie poprawnie funkcjonować (choć oczywiście czasami jak masz 1uF na wyjściu to możesz wstawić 2uF, ale to temat na osobną dyskusję dla osób które wiedzą co robią - nie chcę tu tego  wątku rozwijać) . 

Analogicznie ma się sprawa z kondensatorami w zwrotnicy - zmiana ich wartości spowoduje automatycznie zmianę charakterystyki zwrotnicy. 

Tak jak wspominałem jednak wcześniej, zasilacz jest dość szczególnym miejscem we wzmacniaczu i tu bez żadnego problemu można wstawić kondy o większej pojemności, z korzyścią dla parametrów zasilacza (niższe ESR, wyższy max ripple current, niższy voltage ripple). Jedyną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę, to wytrzymałość mostka prostowniczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Elberoth napisał:

Odróżnijmy kondensatory filtrujące zamontowane w zasilaczu (czyli mówiąc kolokwialnie "te duże"), od różnych kondensatorów rozsianych po całym urządzeniu, często bezpośrednio w torze sygnałowym, których może być nawet kilkadziesiąt. 

To dwie zupełnie różne rzeczy. 

Wiem o tym, ten Auri akurat robi jako sprzęgający u mnie, zasilające te "duże" też mam w planach zmienić na Mundorfy MLytic o tych samych parametrach, jedynie budżet na razie ogranicza, bo obecne Novery to wiem że nie szczyt technologii? Już parę osób z forum podmieniło u siebie w Heglach na Mundorfy i granie niskich tonów znacząco się polepszyło. Ale rzeczywiście trochę zamieszałem w tej dyskusji z kondensatorami. Tak jak piszesz trzeba rozgraniczyć zasilające od tych w torze sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także słyszałem wiele dobrych rzeczy o kondach MLytic. Są jednak dość duże - do Krakena nie było szans ich upchnąć. Zobaczę, czy do Levinsona 31.5 mi wejdą.

Oprócz Mlytic, warto moim zadaniem brać pod uwagę kondy UCC seria SMH (stosuje je m.in. Vitus i Spectral - świetne, niski ESR, ale tylko 85'C), CDE seria SLP (na 105'c), CDE seria 381LX  (też na 105'C) itp. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Elberoth napisał:

kondy UCC seria SMH

Z tej firmy, polecane są też KMH, ponoć różnica w niskich, opisane w poście 5010

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Prewwit napisał:

Co ciekawe w Heglu H30 już Auricapa zamontowali, ale cena końcówki kosmos.

To trochę taki mit.

Sprzęt normalny o cenie 100.

Sprzęt z lepszymi podzespołami o cenie 300.

Suma kosztów lepszych podzespołów nie jest wyższa 3 krotnie lecz np. 1,5 krotnie.

Nie płaci się za lepsze podzespoły lecz za markę, model, politykę produktową firmy... 

6 godzin temu, Elberoth napisał:

Wartości tych drugich oczywiście nie można dowolnie zmieniać,

Owszem, jak sam piszesz dalej, zazwyczaj można. 

Co to znaczy w ogóle dowolnie? Tolerancja pojemności elektrolitów to jakieś np. 20%. Zastosowanie 1 czy 2 uF nic nie zmienia. Elektrolitów nie stosuje się z reguły do kształtowania charakterystyki. Darujmy sobie wpływ na dół pasma. Stosuje się tu pi razy drzwi przewymiarowane pojemności i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 27.08.2020 o 21:39, bluesboss napisał:

W takim razie uprzejmie poproszę o podawanie namiarów - ewentualnie linków do kolejnych solidnych serwisów i serwisantów audio w Polsce, które będą umiały i chciały zająć się takimi usługami serwisowymi sprzętu audio

Polecam serwis cougarsaudio. Korzystalem z uslug, maja dobre terminy nie musialem dlugo czekac. Pelen profesjonalizm. Oczywiscie to nie jest serwis dla tych co mysla ze za 2 stowki moga zrobic calkowita renowacje sprzetu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.