Skocz do zawartości
IGNORED

Fotowoltaika - jak nie popsuć zasilania audio


barni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jak widze wywołuje sporo emocji u Kolegów ?

Poniewaz tez mocno się zastanawiam nad fotowoltanika czy któryś z Kolegów elektryków mógłby finalnie podsumować temat i podać ewentualne wytyczne jakie należałoby zastosować w domowej sieci coby zniwelować negatywne skutki ? 
 

z góry dziękuje 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, Bartekkw napisał:

Temat jak widze wywołuje sporo emocji u Kolegów ?

Poniewaz tez mocno się zastanawiam nad fotowoltanika czy któryś z Kolegów elektryków mógłby finalnie podsumować temat i podać ewentualne wytyczne jakie należałoby zastosować w domowej sieci coby zniwelować negatywne skutki ? 
 

z góry dziękuje 

Wcześniej już pisałem, ale rozmowa zeszła na teoretyzowanie prowadzone przez ludzi, którzy nie mają instalacji fotowoltaicznej. Mam od 5 lat instalację, falownik Fronius. Nie słyszę żadnego wpływu na jakość grania ( a dostrzegam zmiany kabli zasilających, głośnikowych, oczywiście ic, a nawet podstawek pod pre oraz głośniki). Nie wiem, czy sinusoida jest ładna czy nieładna. Elektrycy pewnie guzik wiedzą, jaki to może mieć wpływ na sprzęt audio, chyba że sami są pasjonatami i drążyli temat. Wg mnie bez obaw. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bartekkw napisał:

Temat jak widze wywołuje sporo emocji u Kolegów ?

Poniewaz tez mocno się zastanawiam nad fotowoltanika czy któryś z Kolegów elektryków mógłby finalnie podsumować temat i podać ewentualne wytyczne jakie należałoby zastosować w domowej sieci coby zniwelować negatywne skutki ? 
 

z góry dziękuje 

Raczej nie ma szans, rozmawiałem z firmą która będzie mi instalować na dniach fotowoltanikę i poza typowymi standardowymi jej zabezpieczeniami cele for audio to taka mała abstrakcja dla nich. 

Tak że ja sobie sam muszę przecierać drogi...

Kolega pantagruel nie słyszy, tak że polegając na jego słuchu szkoda zachodu.

 

Za tym montować i się nie przejmować?

 

Ja dla odmiany dmucham na zimne, jak się wszystko zakopie, zamuruje i pozamyka to jakikolwiek manewr później może być bardzo kosztowny. Z innych źródeł od osób które mają foto panele od roku i używają sprzętu audio z najwyższej półki mam informacje że w ich systemach mimo super okablowania od ściany do sprzętu w godzinach pracy falowników odbiór muzyki jest gorszy.

 

Trzeba sobie za tym skalkulować czy nam z racji klasy posiadanego sprzętu jest to nam potrzebne czy też jednak nie warto sobie wprowadzać zgodnie z przepisami zrobionej instalacji ale jednak audiofilskiego strupa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, ASURA napisał:

Kolega pantagruel nie słyszy, tak że polegając na jego słuchu szkoda zachodu.

No właśnie tego rodzaju wpisy świadczą o twojej wiarygodności. Pokaż swój sprzęt i pokój odsłuchowy a ja swój. I przestań robić ludziom pianę w mózgach. Ja instalację fotowoltaiczną mam od 5 lat. Ty rozważasz. To se rozważaj, ale nie wypowiadaj się o na temat czegoś o czym nie masz pojęcia, ale to akurat twoje główne zajęcie tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pantagruel napisał:

No właśnie tego rodzaju wpisy świadczą o twojej wiarygodności. Pokaż swój sprzęt i pokój odsłuchowy a ja swój. I przestań robić ludziom pianę w mózgach.

Co ci się nie podoba napisz kolego

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ty co masz że mnie tak atakujesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pantagruel napisał:

Wcześniej już pisałem, ale rozmowa zeszła na teoretyzowanie prowadzone przez ludzi, którzy nie mają instalacji fotowoltaicznej. Mam od 5 lat instalację, falownik Fronius. Nie słyszę żadnego wpływu na jakość grania ( a dostrzegam zmiany kabli zasilających, głośnikowych, oczywiście ic, a nawet podstawek pod pre oraz głośniki). Nie wiem, czy sinusoida jest ładna czy nieładna. Elektrycy pewnie guzik wiedzą, jaki to może mieć wpływ na sprzęt audio, chyba że sami są pasjonatami i drążyli temat. Wg mnie bez obaw. Pozdrawiam.

Czyli. 

Dostrzegasz zmiany kabli zasilajacych. 

Ale nie dostrzegasz roznicy z fotowoltaiki ktora podnosi napiecie w sieci nawet do 250v?

Nie sadzisz ze te dwie rzeczy sie wykluczaja? 

 

Jak widac AudioVooodoo pelna geba.

 

5 godzin temu, tomek7776 napisał:

napiszcie ile was kosztowal kilowat instalacji.

Na dzien dzisiejszy 4000zl/kw instalacji to maks cena jaka bym dal. 

Zaplacilem 32k brutto za instalacje 8.25kw.

 

W dniu 1.09.2020 o 22:02, MrSalieri napisał:

Są jeszcze pewne wytyczne zakładu energetycznego co do tego, co i ile może być podłączone do licznika. Radzę się zapoznać bo instalatorzy mają to w nosie a Ty się będziesz później z tym bujał.

No to powodzenia ?

Do "licznika" mozesz podlaczyc tyle, ile wynosi twoje "przylacze". 

 

W jednym miejscu mam 8.25kw na przylaczu 13kw.   A w innym miejscu mam instalacje 50kw na przylaczu 600kw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Czyli. 

Dostrzegasz zmiany kabli zasilajacych. 

Ale nie dostrzegasz roznicy z fotowoltaiki ktora podnosi napiecie w sieci nawet do 250v?

Nie sadzisz ze te dwie rzeczy sie wykluczaja? 

 

Jak widac AudioVooodoo pelna geba.

 

Oprócz napięcia które może rosnąć w trakcie dnia do 251Volt co już ma ewidentny wpływ na barwę dźwięku (plus skrócenie trwałości sprzętu) to jeszcze dochodzą harmoniczne z falownika wprowadzające zgodnie z normą do 3% zniekształceń sinusoidy plus zakłócenia EM które z falowników mogą sięgać nawet do GHz-ów 

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Na dzien dzisiejszy 4000zl/kw instalacji to maks cena jaka bym dal. 

Zaplacilem 32k brutto za instalacje 8.25kw.

Nie ważne ile dajesz, ważne co otrzymujesz, firmy strasznie urywają na jakości produktu, jakości montażu,...

4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Do "licznika" mozesz podlaczyc tyle, ile wynosi twoje "przylacze". 

To jest bardzo ważne bo mając zainstalowane różne urządzenia w momentach krytycznego zapotrzebowania na prąd może się okazać że zimą a nawet przy klimatyzatorach latem że przydział prądu jest za niski i dla 13KW bezpieczniki zalicznikowe 20A będą co chwila wybijać jak np. zaczniemy sobie w kuchni gotować a wszystko mamy na prąd. a w tym czasie idzie klima a za oknem w cieniu jest ponad 30 stopni Celsjusza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z praktyki wyszło że muszę w elektrowni zwiększyć przydział  do minimum 25Amper bo jak zimą do pompy ciepła przy dużych mrozach włączą się grzałki 9KW to na pewno będę ganiał co chwila do bezpieczników

Tak że każdy przypadek niestety ale trzeba traktować indywidualnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ASURA napisał:

 

Nie ważne ile dajesz, ważne co otrzymujesz, firmy strasznie urywają na jakości produktu, jakości montażu,...

 

4000zl/kw instalacji to jest duzo i takie ceny "jeszcze" maja bardzo dobre firmy (instalacja na dachowce ceramicznej)., Nie ukrywajmy, instalacja fotowoltaiczna jest bardzo tania, same urzadzenia to koszt w granicy 2300zl - 2600zl za kw (moze taniej) Reszta ceny to montaz i stelaz - - moim osobistym zdaniem jest to bardzo duzo. 

Za instalacje 50kw placilem juz 3200zl / kw plaski dach. (cena brutto vat 23%)

Na domie bylo niecale 4000zl/kw ale brutto 8%.

Falowniki huaweia panele nie pamietam. 

 

4 godziny temu, ASURA napisał:

 

To jest bardzo ważne bo mając zainstalowane różne urządzenia w momentach krytycznego zapotrzebowania na prąd może się okazać że zimą a nawet przy klimatyzatorach latem że przydział prądu jest za niski i dla 13KW bezpieczniki zalicznikowe 20A będą co chwila wybijać jak np. zaczniemy sobie w kuchni gotować a wszystko mamy na prąd. a w tym czasie idzie klima a za oknem w cieniu jest ponad 30 stopni Celsjusza.

No to juz kazdy z nas powinien wiedziec ile "pradu" potrzebuje. Az sam sie dziwie ze 13kw mi starcza (pompa ciepla na cwu, plyta grzewcza w kuchni, czajniki elektr, kino domowe, odkurzacz centralny, piec z grzalka na pelet) o dziwo jeszcze ani razu nie wywalilo. 

Zreszta zwiekszyc to nie problem, do 49.5kw mozna se zwiekszac moc przylaczeniowa jednym pismem do operatora. Tylko trzeba placic abonament zalezny od wielkosci przylacza. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
12 godzin temu, ASURA napisał:

Co ci się nie podoba napisz kolego

 

1945688202_ASURATM.thumb.jpg.cd5c9679b0ad114505d09b55409c6042.jpg

ty co masz że mnie tak atakujesz?

No i wszystko w temacie...

2 godziny temu, tomek7776 napisał:

czy mysleliscie o magazynie energi .cos jak PowerWall.

Byłoby idealnie magazynować, ale po pierwsze to droga zabawa (podobnie jak baterie do aut) i w naszych warunkach geograficznych raczej pozbawione sensu - jaką ilość energii trzeba by zmagazynować żeby w pełni uniezależnić się od sprzedawców prądu, np. na zimę, kiedy produkcja z paneli osiąga może 20% mocy znamionowej? Megawatogodziny! Stąd magazyny stają się popularne w Kalifornii, Australii itp. gdzie zgromadzony prąd służy tylko wieczorem i nocą a od rana znowu codziennie działają na full panele.

Ale jak ktoś chce, są już dostępne u nas magazyny, np. taki:https://fotowoltaika.corab.eu/o-nas/aktualnosci/detal/magazyny-energii-w-ofercie-corab, 

W Europie są robione magazyny potężne, ale głównie po to, żeby stabilizować sieć energetyczną, ale to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomek7776 napisał:

czy mysleliscie o magazynie energi .cos jak PowerWall.

Narazie cena kosmos, mala zywotnosc baterii, tez nie zbyt bezpieczne. 

 

Dodatkowo ministerstwo pracuje wlasnie nad nowym programem i maja byc dofinansowania do magazynow. Wiec radze czekac. 

 

Zreszta na razie, gdy mamy mozliwosc bycia prosumentem i dystrybutor kasuje nas 20% energi za jej magazynowanie. Kupowanie magazynow energii jest bez sensu i nie oplacalne. 

Zreszta mamy tez mozliwosc nie bycia prosumentem. I mozemy podpisac umowe z naszym sprzedawca produ na odkup energi elektrycznej. Tak mam podpisane na instalacji 50kw. Sprzedawca odkupuje odemnie energie elektryczna, ktora wyprodukuje w swieta czy niedziele (nie mam wtedy zuzycia na wlasne potrzeby). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ciekawą rzecz zrobiono w jednej z europejskich wiosek czy małych osiedli domów jednorodzinnych. Wszystkie mają instalacje i wspólny magazyn, a także system, który  steruje rozprowadzaniem energii do poszczególnych domów. Wszystkie są ze sobą powiązane. Kiedy np. w jednym domu produkcja bieżąca z paneli nie wystarcza w danej chwili, prąd płynie od sąsiada, którego np. w ogóle nie ma w domu i prawie nie ma poboru. I dopiero, kiedy wszyscy z odbiorców aktualnie nie pobierają pełnej wytwarzanej energii, nadmiar idzie do magazynu. Takie jak najbardziej zoptymalizowane gospodarowanie energią dostępną dla małej wspólnoty energetycznej.

Oczywiście kosztowało to mnóstwo kasy, a projekt finansowany przez państwo i organizowany przez jakiś uniwerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pantagruel napisał:

No i wszystko w temacie...

No i co "bohaterze" wstyd swój system pokazać....

 

żałosny jesteś

5 godzin temu, Lolo2 napisał:

No to juz kazdy z nas powinien wiedziec ile "pradu" potrzebuje.

Mnie też spokojnie te 13KW prądu do celów domowych spokojnie wystarczało (ogrzewanie gazowe) ale co parę lat pojawia się ekstremalna zima i wtedy jak nie zrezygnowaliśmy np. z gazu to powietrzną pompę ciepła też trzeba czymś wspomóc, w tym przypadku pisałem o ekstra 9KW grzałkach. Pompa też swoje bierze (5KW) a dom jednak spory do ogrzania. Kominkiem mógłbym się ratować ale mandat jest za słony jak na taką okoliczność nawet ekstremalną; u mnie jest zakaz palenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pantagruel napisał:

Nie wsytyd:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Troche pusto jak na hi-end. 

Ale fakt prosto i ladnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pantagruel napisał:

Nie wsytyd:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pustostan trochę akustycznie ratują ustroje akustyczne no i korzystny kształt pomieszczeń na poddaszu ale pewnie też klima jest bo jak słońce na poddaszu siądzie to niewyróbka i tu FV akurat latem jak znalazł tyle nawiązań do głównego tematu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, pantagruel napisał:

Nie wsytyd:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bardzo fajne pomieszczenie. Można wiedzieć jak rozwiązałeś kwestię przewodów głośnikowych przy sprzęcie z boku? Masz różne długości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
3 godziny temu, ciszyn11 napisał:

bardzo fajne pomieszczenie. Można wiedzieć jak rozwiązałeś kwestię przewodów głośnikowych przy sprzęcie z boku? Masz różne długości?

Niestety to problem, bo mam przez to dwa razy po 5,25m. Stąd trudno mi kupić przyzwoite kable, bo pieniądze robią się dramatycznie duże dla mnie. Tym bardziej, że chcę w końcu podłączyć głośniki jak każde Vandersteen - czyli dwie pary przewodów na głośnik, bez zworek. Krótko mówiąc, potrzebuję 20 metrów... A same przewody są w peszelach w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia również mam instalację PV i nie zauważyłem żadnych negatywnych wpływów. Falownik również Fronius.
Falowniki muszą nieznacznie podnosić napięcie aby nastąpił przepływ do sieci (przepływ występuje zawsze z wyższego potencjału do niższego), aczkolwiek są to też dość rygorystycznie działające urządzenia i swoje parametry muszą dostosować do warunków w istniejącej sieci.
Montowałem samodzielnie - koszt kWp to około 3200 pln (instalacja na markowych podzespołach).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, tomek7776 napisał:

a jakie panele.jak moc instalacji.na jakim dachu montaz.

Instalacja 6,23kWp. Fronius Symo 6, panele 14 x Longi 445W, zabezpieczenia podwójne Dehn, dodatkowe szpilki uziemiające wbite na 8m w ziemie.
Montaż na dachu skośnym, jedna połać, pokrycie blachodachówka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mogle znalesc .nawet po wszelkich znizkach.na osmio procentowym vacie mniej niz cztery tysie.montaz na skosnym dachowka ceramiczna.

panele cale czarne. dziesiec kw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomek7776 napisał:

ja nie mogle znalesc .nawet po wszelkich znizkach.na osmio procentowym vacie mniej niz cztery tysie.montaz na skosnym dachowka ceramiczna.

panele cale czarne. dziesiec kw.

Tez miałem oferty wysokie, dla tego zdecydowałem się że zrobię montaż samodzielnie. Znalazłem firmę która dostarczyła mi cały sprzęt ze wszystkim co potrzebne do montażu, kabelkami, kontrukcją itp, wbiła uziomy, a jak skończyłem to jeszcze odebrali i zrobili dokumenty do zgłoszenia. Dokładnie wyszło 3248 pln za kWp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi wlasnie dzis zaczeli montaz.kupe ciezkiej roboty.sam bym nie dal rady.do tego piec lat gwarancji na robote.0 na inwerter.i iles tam na panele.

renomowana firma.kolega na kierowniczym stanowisku pracuje.normalnie ponad 4600zl za kw.

i zawaleni robota.nie wyrabiaja sie z robota.z chin znowu 4 kontenery sprzetu fv plynie.szal na fv jest obecnie.

a jak z odbiorem dotacji u ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.